PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugeot 2008 facelift Βρόχινα νερά Πιθανό Σχεδιαστικό Λάθος

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
cyclon70 (Θεόδωρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 2008 1.2 (130) (2019)

Ένταξη: 08 Απρ 2019
Δημοσιεύσεις: 16
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2019, 12:25:22    Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 2008 facelift Βρόχινα νερά Πιθανό Σχεδιαστικό Λάθος Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έκανα μια λυπηρή για μένα ανακάλυψη σύμφωνα πάντα με τα δεδομένα από όσα αυτοκίνητα κατείχα και γνώρισα μέχρι σήμερα.
Εντόπισα κάτι που κατά την ταπεινή μου γνώμη θεωρώ κατασκευαστικό λάθος και συγκεκριμένα την εισροή βρόχινων υδάτων στο χώρο του κινητήρα από τον άνω αρμό του εμπρόσθιου προφυλακτήρα και συγκεκριμένα από τα πλάγια.
Σε περίπτωση απλά έντονης βροχής ο αρμός υπερχειλίζει στις άκρες του προς τον χώρο του κινητήρα και ακολουθεί την πορεία προς τον σταυρωτό οδηγό (δίπλα στο σημείο που βιδώνει ο προφυλακτήρας) που έχει πάνω το φανάρι όπου και μπαίνει μέσα για να βγεί πιο κάτω. Στη συνέχεια τρέχει άλλοτε πάνω στο φις από τα φώτα και μετά στη μεταλλική δοκό που βιδώνεται ο μεταλλικός προφυλακτήρας ή άλλοτε απευθείας στη δοκό και τελικά καταλήγει στον πλαστικό χώρο μπροστά από το κάλυμμα των τροχών ή απευθείας στο έδαφος αφού πρώτα ειδικά στη δεξιά όπως το βλέπουμε πλευρά μουσκέψει ένα μαύρο κάλυμμα καλωδίων που δεν γνωρίζω τη λειτουργία του.
Δυστυχώς και με λύπη μου είναι επιβεβαιωμένο αφήνοντας να τρέχει νερό από λάστιχο πάνω στο καπώ χωρίς πίεση απλά με ανοικτή βρύση και μέτρια ροή.
Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα να με ενημερώσετε (όποιος μπορεί):
1. Αν γνωρίζετε για το συγκεκριμένο σχεδιαστικό πρόβλημα.
2. Αν έχετε γνώση από την Peugeot για κάποιο «fix» επί του θέματος
3. Ποιά η επικινδυνότητα αυτής της εισροής;

Σας ζητώ τα παραπάνω γιατί θέλω να ελπίζω ότι δεν αποτελούν πρόβλημα του δικού μου οχήματος και μόνο αλλά ένα σχεδιαστικό ατόπημα του μοντέλου.

Η φωτό που δείχνει το πρόβλημα...

https://ibb.co/KLNsWpb
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2019, 17:58:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οτι ειναι κατω απο το καπω και προς τις ακρες του μηχανοστασιου να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει κανενα θεμα ειτε σχεδιαστικα ειτε για να παθει κατι....με εξαιρεση μερικα γερμανικα που εχουν ενα σωρο καλυματα σε σχεση με το πιο "γυμνο" μηχανοστασιο των γαλλων ειναι συνηθησμενο και ουτε καν θεμα....εξαλλου το μοναδικο που μπορει να παθει κατι απο πολλα νερα ειναι ο εγκεφαλλος και αυτος ειναι σχεδων στοκεντρο του μηχανοστασιου....

Επισης τα λιτρα ανα ωρα που βγαζει στο χευμενα σε ενα σημειο το λαστιχο ισοδυναμουν με κατιγιδα κατηγοριας 4 η και παραπανω οποτε δεν θα το λαβεις σαν αποδειξη οτι κατι εκανε....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
cyclon70 (Θεόδωρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 2008 1.2 (130) (2019)

Ένταξη: 08 Απρ 2019
Δημοσιεύσεις: 16
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2019, 18:18:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
οτι ειναι κατω απο το καπω και προς τις ακρες του μηχανοστασιου να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει κανενα θεμα ειτε σχεδιαστικα ειτε για να παθει κατι....με εξαιρεση μερικα γερμανικα που εχουν ενα σωρο καλυματα σε σχεση με το πιο "γυμνο" μηχανοστασιο των γαλλων ειναι συνηθησμενο και ουτε καν θεμα....εξαλλου το μοναδικο που μπορει να παθει κατι απο πολλα νερα ειναι ο εγκεφαλλος και αυτος ειναι σχεδων στοκεντρο του μηχανοστασιου....

Επισης τα λιτρα ανα ωρα που βγαζει στο χευμενα σε ενα σημειο το λαστιχο ισοδυναμουν με κατιγιδα κατηγοριας 4 η και παραπανω οποτε δεν θα το λαβεις σαν αποδειξη οτι κατι εκανε....


Αγαπητέ μου φίλε,
Σωτήρια η παρέμβαση σου και πάλι!
Δεν θα σε ζαλίσω με ερωτήσεις παρά μόνο αν μπορείς, την επιβεβαίωση σου ότι ακόμη και στο φις των φώτων που τρέχει πάνω του το νερό δεν έχω θέμα ασφάλειας!
Βλέπεις τελικά είναι αγχωτικό αν πριν είχες γερμανικά και γιαπωνέζικα να πάρεις γαλλικό ! Άλλος κόσμος!

Υ.Γ. Τελικά σίγουρα του χρόνου που θα κλείσω ένα έτος θα τα πούμε από κοντά! (Εγγύηση γαρ!) Αλλιώς θα ήταν νωρίτερα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2019, 18:31:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kanena απολυτως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0896s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on