PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κοψιματα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Μάρ 2019, 21:17:08    Θέμα δημοσίευσης: Κοψιματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα.
Ειμαι κατοχος ενος peugeot 106 gti του 97 μοντελο. Εχω ενα θεμα με το αυτοκινητο. Οταν το βαζω μπρος αφου εχει κατσει το βραδυ ή πχ οταν παω για καφε ή στην δουλεια και φευγω το αυτοκινητο κανει κοψιματα για περιπου 2 με 3 στενα. Μπορει να φταιει η αντλια βενζινας ή να παω τα μπεκ για καθαρισμο? Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το προβλημα αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Μάρ 2019, 22:00:47    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοψιματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostas-106- έγραψε:
Καλησπερα.
Ειμαι κατοχος ενος peugeot 106 gti του 97 μοντελο. Εχω ενα θεμα με το αυτοκινητο. Οταν το βαζω μπρος αφου εχει κατσει το βραδυ ή πχ οταν παω για καφε ή στην δουλεια και φευγω το αυτοκινητο κανει κοψιματα για περιπου 2 με 3 στενα. Μπορει να φταιει η αντλια βενζινας ή να παω τα μπεκ για καθαρισμο? Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το προβλημα αυτο?


Προσφατα αλλαξα αισθητηρα λ λογω αντιστοιχου προβληματος! Τα κοψιματα μου τα εκανε μονο οταν το αυτοκινητο ηταν κρυο, αν π.χ το εσβηνα και το επαιρνα παλι μετα απο το πολυ μιση ωρα, δεν εκανε κιχ!
Μετα την αλλαγη το προβλημα εξαφανιστηκε, ενω η καταναλωση μειωθηκε αισθητα!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Μάρ 2019, 00:02:22    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοψιματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
Καλησπερα.
Ειμαι κατοχος ενος peugeot 106 gti του 97 μοντελο. Εχω ενα θεμα με το αυτοκινητο. Οταν το βαζω μπρος αφου εχει κατσει το βραδυ ή πχ οταν παω για καφε ή στην δουλεια και φευγω το αυτοκινητο κανει κοψιματα για περιπου 2 με 3 στενα. Μπορει να φταιει η αντλια βενζινας ή να παω τα μπεκ για καθαρισμο? Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το προβλημα αυτο?


Προσφατα αλλαξα αισθητηρα λ λογω αντιστοιχου προβληματος! Τα κοψιματα μου τα εκανε μονο οταν το αυτοκινητο ηταν κρυο, αν π.χ το εσβηνα και το επαιρνα παλι μετα απο το πολυ μιση ωρα, δεν εκανε κιχ!
Μετα την αλλαγη το προβλημα εξαφανιστηκε, ενω η καταναλωση μειωθηκε αισθητα!



Εγω αν το αφησω καμια ωρα και ψιλοκρυωσει θα το ξανακανει. Τωρα δεν ξερω τι να πρωτοαλλαξω. Λ, τρομπα ή μηπως ειναι κατι αλλο...Aλλα πιστευω αν ηταν Λ δεν θα αναβε check?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Μάρ 2019, 01:22:52    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοψιματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostas-106- έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
Καλησπερα.
Ειμαι κατοχος ενος peugeot 106 gti του 97 μοντελο. Εχω ενα θεμα με το αυτοκινητο. Οταν το βαζω μπρος αφου εχει κατσει το βραδυ ή πχ οταν παω για καφε ή στην δουλεια και φευγω το αυτοκινητο κανει κοψιματα για περιπου 2 με 3 στενα. Μπορει να φταιει η αντλια βενζινας ή να παω τα μπεκ για καθαρισμο? Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το προβλημα αυτο?


Προσφατα αλλαξα αισθητηρα λ λογω αντιστοιχου προβληματος! Τα κοψιματα μου τα εκανε μονο οταν το αυτοκινητο ηταν κρυο, αν π.χ το εσβηνα και το επαιρνα παλι μετα απο το πολυ μιση ωρα, δεν εκανε κιχ!
Μετα την αλλαγη το προβλημα εξαφανιστηκε, ενω η καταναλωση μειωθηκε αισθητα!



Εγω αν το αφησω καμια ωρα και ψιλοκρυωσει θα το ξανακανει. Τωρα δεν ξερω τι να πρωτοαλλαξω. Λ, τρομπα ή μηπως ειναι κατι αλλο...Aλλα πιστευω αν ηταν Λ δεν θα αναβε check?


Βαλβίδα ψυχρής ενδεχομένως. Ειδικότερα αν ακούς και από την εξάτμιση αυτά τα σκασίματα όπως λες. Ειδάλλως θα μπορούσε και μπεκ, πολλαπλασιαστής κτλ κτλ.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Μάρ 2019, 07:37:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η βαλβιδα ψυχρης για να παρουσιασει συμπτωματα πρεπει να περασουν αρκετες ωρες μεχρι η θερμοκρασια ψυκτικου να χαμηλωσει, συν τοις αλλοις στην πλειαδα των περιπτωσεων τα μπερδεματα απο βαλβιδα ψυχρης δε σταματανε ακομη και με ζεστο κινητηρα.
Στη δικη μου περιπτωση check engine δεν αναψε ποτε! Οπως σου ειπα, το πολυ μιση ωρα μετα δουλευε σωστα, αν εμενε καμια ωρα το εκανε ξανα! Ειναι αρκετο διαστημα για να πεσει η θερμοκρασια της εξατμισης.

Μπορεις να ξεκινησεις απο πιο απλα πραγματα πριν αλλαξεις λ ή καθαρισεις μπεκ, οπως το να αλλαξεις μπουζι!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Μάρ 2019, 13:32:13    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοψιματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
Καλησπερα.
Ειμαι κατοχος ενος peugeot 106 gti του 97 μοντελο. Εχω ενα θεμα με το αυτοκινητο. Οταν το βαζω μπρος αφου εχει κατσει το βραδυ ή πχ οταν παω για καφε ή στην δουλεια και φευγω το αυτοκινητο κανει κοψιματα για περιπου 2 με 3 στενα. Μπορει να φταιει η αντλια βενζινας ή να παω τα μπεκ για καθαρισμο? Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το προβλημα αυτο?


Προσφατα αλλαξα αισθητηρα λ λογω αντιστοιχου προβληματος! Τα κοψιματα μου τα εκανε μονο οταν το αυτοκινητο ηταν κρυο, αν π.χ το εσβηνα και το επαιρνα παλι μετα απο το πολυ μιση ωρα, δεν εκανε κιχ!
Μετα την αλλαγη το προβλημα εξαφανιστηκε, ενω η καταναλωση μειωθηκε αισθητα!


Εγω αν το αφησω καμια ωρα και ψιλοκρυωσει θα το ξανακανει. Τωρα δεν ξερω τι να πρωτοαλλαξω. Λ, τρομπα ή μηπως ειναι κατι αλλο...Aλλα πιστευω αν ηταν Λ δεν θα αναβε check?


Βαλβίδα ψυχρής ενδεχομένως. Ειδικότερα αν ακούς και από την εξάτμιση αυτά τα σκασίματα όπως λες. Ειδάλλως θα μπορούσε και μπεκ, πολλαπλασιαστής κτλ κτλ.


Η αληθεια ειναι πως ακουω σκασιματα απ την εξατμιση αλλα οχι καθε μερα που κανει και τα κοψιματα. Μπορει να κανει σκασιμο μια με δυο φορες την βδομαδα. Μπουζι αλλαξα πριν απο 2000 χλμ. Μαλλον θα ξεκινησω απο βαλβιδα ψυχρης και μετα εχει ο Θεος. Θα δω τι θα μου πει και ο μαστορας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Μάρ 2019, 15:06:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα και αυτό το θέμα:
ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΣΕ 206 1.1

Μήπως πολλαπλασιαστής;;;
Με το που ζεσταθεί δουλεύει σωστά ενώ μόλις κρυώσει κάνει τα δικά του;;;


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Μάρ 2019, 18:25:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Κοίτα και αυτό το θέμα:
ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΣΕ 206 1.1

Μήπως πολλαπλασιαστής;;;
Με το που ζεσταθεί δουλεύει σωστά ενώ μόλις κρυώσει κάνει τα δικά του;;;


Ναι μετα απο δυο τρια στενα που φευγω απο κει που ήμουν στρωνει. Στο ρελαντι δουλευει ρολοι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Μάϊ 2019, 19:25:58    Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοψιματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
Καλησπερα.
Ειμαι κατοχος ενος peugeot 106 gti του 97 μοντελο. Εχω ενα θεμα με το αυτοκινητο. Οταν το βαζω μπρος αφου εχει κατσει το βραδυ ή πχ οταν παω για καφε ή στην δουλεια και φευγω το αυτοκινητο κανει κοψιματα για περιπου 2 με 3 στενα. Μπορει να φταιει η αντλια βενζινας ή να παω τα μπεκ για καθαρισμο? Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το προβλημα αυτο?


Προσφατα αλλαξα αισθητηρα λ λογω αντιστοιχου προβληματος! Τα κοψιματα μου τα εκανε μονο οταν το αυτοκινητο ηταν κρυο, αν π.χ το εσβηνα και το επαιρνα παλι μετα απο το πολυ μιση ωρα, δεν εκανε κιχ!
Μετα την αλλαγη το προβλημα εξαφανιστηκε, ενω η καταναλωση μειωθηκε αισθητα!


Εγω αν το αφησω καμια ωρα και ψιλοκρυωσει θα το ξανακανει. Τωρα δεν ξερω τι να πρωτοαλλαξω. Λ, τρομπα ή μηπως ειναι κατι αλλο...Aλλα πιστευω αν ηταν Λ δεν θα αναβε check?


Βαλβίδα ψυχρής ενδεχομένως. Ειδικότερα αν ακούς και από την εξάτμιση αυτά τα σκασίματα όπως λες. Ειδάλλως θα μπορούσε και μπεκ, πολλαπλασιαστής κτλ κτλ.




Αλλάχτηκε ο αισθ. Θερμοκρασιας νερου και ακομα κανει κοψιματα οταν ξεκιναω. Τι αλλο μπορει να φταιει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Μάϊ 2019, 14:01:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω συνεχιζω να πιστευω πως ευθυνεται ο αισθητηρας λ...


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Μάϊ 2019, 09:19:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Εγω συνεχιζω να πιστευω πως ευθυνεται ο αισθητηρας λ...


Υπαρχει καποιος τροπος να καθαριστει ο Λ μπας και καταλαβουμε διαφορα και τον αλλαξουμε μετα, γιατι το να αλλαζω πραγματα με το σκεπτικο οτι μπορει και να το πετυχω με χτυπαει στην τσεπη αλλα και στα νευρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Μάϊ 2019, 13:28:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα ο λ παρει τον κατηφορο δεν αλλαζει κατι οτι και να του κανεις!
Υπαρχει ενα τεστ με με πολυμετρο και καμινετο, προσωπικα το εκανα, εδειχνε ενταξει αλλα τελικα αυτος ηταν αιτια για τα προβληματα στο δικο μου...


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Μάϊ 2019, 23:42:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostas-106- έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Εγω συνεχιζω να πιστευω πως ευθυνεται ο αισθητηρας λ...


Υπαρχει καποιος τροπος να καθαριστει ο Λ μπας και καταλαβουμε διαφορα και τον αλλαξουμε μετα, γιατι το να αλλαζω πραγματα με το σκεπτικο οτι μπορει και να το πετυχω με χτυπαει στην τσεπη αλλα και στα νευρα.


Βρε Κώστα, αν είναι να σκέφτεσαι να αλλάξεις αισθητήρα λάμβδα σε ένα αυτοκίνητο 20ετίας, καλύτερα να κάνεις το άλλο τεστ. Τη δοκιμή με τον αναπτήρα και το γκαζάκι. Έτσι σίγουρα θα δουλέψει και θα αποζημειωθείς, αρκεί να έχεις ασφαλίσει το αυτοκίνητο για φυσικά φαινομενα και τρομοκρατικές επιθέσεις.

Κανονικά θα έπρεπε να αλλάξεις ό,τι υπάρχει από αισθητήρες για να είσαι σίγουρος ότι δε θα ανατιναχθείς κατά λαθος. Γιατί λόγω ηλικίας των ηλεκτρικών, έχουν περάσει το όριο ζωής τους εδώ και καμια δεκαπενταετία.
Το να προσπαθείς να βρεις τί φταίει μετά, είναι λίγο ματαιότητα. Φταίει που το αυτοκίνητο δε σχεδιάστηκε να αντέξει τόσο πολύ χωρίς αντικατάσταση, τουλάχιστον των βασικών εξαρτημάτων του.

Πριν βιαστείς να συμπεράνεις ότι το γράφω για να σε πειράξω:
Κάποτε εκανα ανακατασκευή μοτέρ στο δικό μου Σάξο 1.1 επειδή μου έκανε κοψίματα και έβγαζε μαυρίλες. Μόνο και μόνο για να διαπιστώσω ότι και μετά την ανακατασκευή, πάλι το ίδιο γινόταν.
Τελικός υπεύθυνος ήταν ένας αισθητήρας λάμβδα των 50 Ευρώ. Μη ρωτήσεις πόσο κόστισε το rebuild, εγώ φταίω. Καλύτερα μη την πατήσεις κι εσύ έτσι.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Citroenakias (Γιωργος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Citroen saxo

Ένταξη: 12 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: Χανιά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Μάϊ 2019, 23:58:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σου το έκανε από πάντα αυτό?
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.
Εμένα όμως είναι από μάπα πρόγραμμα κάποιες φορές στα χαμηλά μπερδεύει και αν πατάς το γκάζι ακούς σκασιμο.
Αν φοράει πρόγραμμα και το είχαν βάλει την τότε εποχή του αυτοκινήτου είναι πολύ πιθανό να είναι από αυτό.


Citroen saxo 1,4 8v
Vw golf mk2 1,3 8v
Peugeot 206 1.4 8v
Renault clio mk1 1,2 16v
Mazda mx5 NA (mk1) 1,6 16v
Alfa romeo 155 1,8 16v t.s
Seat ibiza gti 1,4 16v mk2
Citroën saxo 1,6 16v
Το έχω γα**σ@ το θέμα το ξέρω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2019, 15:34:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Citroenakias έγραψε:
Σου το έκανε από πάντα αυτό?
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.
Εμένα όμως είναι από μάπα πρόγραμμα κάποιες φορές στα χαμηλά μπερδεύει και αν πατάς το γκάζι ακούς σκασιμο.
Αν φοράει πρόγραμμα και το είχαν βάλει την τότε εποχή του αυτοκινήτου είναι πολύ πιθανό να είναι από αυτό.


Oχι δεν φοραω προγραμμα. Το κανει οταν ειναι κρυο ή οταν το αφησω για περιπου 1+ ωρα σβηστο. Κανει 3-4 μπερδεματα εκει που παω να δωσω γκαζι (συνηθως στις 2.000-2.500 στροφες) και μετα στρωνει και δεν κανει κιχ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2019, 15:36:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Εγω συνεχιζω να πιστευω πως ευθυνεται ο αισθητηρας λ...


Υπαρχει καποιος τροπος να καθαριστει ο Λ μπας και καταλαβουμε διαφορα και τον αλλαξουμε μετα, γιατι το να αλλαζω πραγματα με το σκεπτικο οτι μπορει και να το πετυχω με χτυπαει στην τσεπη αλλα και στα νευρα.


Βρε Κώστα, αν είναι να σκέφτεσαι να αλλάξεις αισθητήρα λάμβδα σε ένα αυτοκίνητο 20ετίας, καλύτερα να κάνεις το άλλο τεστ. Τη δοκιμή με τον αναπτήρα και το γκαζάκι. Έτσι σίγουρα θα δουλέψει και θα αποζημειωθείς, αρκεί να έχεις ασφαλίσει το αυτοκίνητο για φυσικά φαινομενα και τρομοκρατικές επιθέσεις.

Κανονικά θα έπρεπε να αλλάξεις ό,τι υπάρχει από αισθητήρες για να είσαι σίγουρος ότι δε θα ανατιναχθείς κατά λαθος. Γιατί λόγω ηλικίας των ηλεκτρικών, έχουν περάσει το όριο ζωής τους εδώ και καμια δεκαπενταετία.
Το να προσπαθείς να βρεις τί φταίει μετά, είναι λίγο ματαιότητα. Φταίει που το αυτοκίνητο δε σχεδιάστηκε να αντέξει τόσο πολύ χωρίς αντικατάσταση, τουλάχιστον των βασικών εξαρτημάτων του.

Πριν βιαστείς να συμπεράνεις ότι το γράφω για να σε πειράξω:
Κάποτε εκανα ανακατασκευή μοτέρ στο δικό μου Σάξο 1.1 επειδή μου έκανε κοψίματα και έβγαζε μαυρίλες. Μόνο και μόνο για να διαπιστώσω ότι και μετά την ανακατασκευή, πάλι το ίδιο γινόταν.
Τελικός υπεύθυνος ήταν ένας αισθητήρας λάμβδα των 50 Ευρώ. Μη ρωτήσεις πόσο κόστισε το rebuild, εγώ φταίω. Καλύτερα μη την πατήσεις κι εσύ έτσι.


Φιλε μου δεν εχεις αδικο με αυτα που λες, σαφως και εχει περασει το οριο ζωης του καθε αισθητηρα απλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη γιατι ακουω παρα πολλες γνωμες και δεν ξερω τι να πρωτοκανω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Μάϊ 2019, 16:10:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκίμασε να πάρεις ένα μεταχειρισμένο "λ"... και βλέπεις την απόκριση του αυτοκινήτου...

Όταν λες ότι άλλαξες αισθητήρα νερού, εννοείς την βαλβίδα ψυχρής ή την βαλβίδα του θερμοστάτη;;;


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Μάϊ 2019, 16:34:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Δοκίμασε να πάρεις ένα μεταχειρισμένο "λ"... και βλέπεις την απόκριση του αυτοκινήτου...

Όταν λες ότι άλλαξες αισθητήρα νερού, εννοείς την βαλβίδα ψυχρής ή την βαλβίδα του θερμοστάτη;;;


Aλλαξα τον αισθητηρα Θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου. Αυτος που ειναι διπλα στον θερμοστατη και ειναι πρασινος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Μάϊ 2019, 17:15:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostas-106- έγραψε:
Hellas4x4 έγραψε:
Δοκίμασε να πάρεις ένα μεταχειρισμένο "λ"... και βλέπεις την απόκριση του αυτοκινήτου...

Όταν λες ότι άλλαξες αισθητήρα νερού, εννοείς την βαλβίδα ψυχρής ή την βαλβίδα του θερμοστάτη;;;


Aλλαξα τον αισθητηρα Θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου. Αυτος που ειναι διπλα στον θερμοστατη και ειναι πρασινος.


Αυτό που σου είχα πει εξαρχής.

Σταμάτησε;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Μάϊ 2019, 17:34:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
Kostas-106- έγραψε:
Hellas4x4 έγραψε:
Δοκίμασε να πάρεις ένα μεταχειρισμένο "λ"... και βλέπεις την απόκριση του αυτοκινήτου...

Όταν λες ότι άλλαξες αισθητήρα νερού, εννοείς την βαλβίδα ψυχρής ή την βαλβίδα του θερμοστάτη;;;


Aλλαξα τον αισθητηρα Θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου. Αυτος που ειναι διπλα στον θερμοστατη και ειναι πρασινος.


Αυτό που σου είχα πει εξαρχής.

Σταμάτησε;


Σκασιμο κανει αλλα παρα πολυ σπανια. Μπεκ δεν ειναι 100% ειναι καθαρισμενα. Πολλαπλασιαστης δεν ειναι γιατι θα εκανε και ζεστο. Καποιος αισθητηρας θα ειναι, τωρα ειναι λ, Μap ή τιποτα αλλο δεν το ξερω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3355s (PHP: 94% - SQL: 6%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on