PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Θορυβος στο στριψημο.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιαν 2019, 22:28:08    Θέμα δημοσίευσης: 106 - Θορυβος στο στριψημο. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα ομαδα,

Εχω ενα 106 GTI και οταν στριβω το τιμονι αριστερα εν κινησηακουγεται ενας περιεργος θορυβος (τουκ τουκ τουκ) ο οποιος καθως επιταχυνω εκεινος αυξανεται. Αυτο ακουγεται και στις χαμηλες και στις υψηλες ταχυτητες. Οταν το αμαξι δουλευει στο ρελαντι σταματημενο και στριψω δεν ακουγεται τιποτα. Το ειδε ο μηχανικος μου προσφατα και μου ειπε οτι ειναι ρουλεμαν ημιαξονιου το οποιο ειχε πιασει κ λιγο σκουρια. Το αλλαξα αλλα ο ηχος εξακολουθει να ακουγεται. Σκεφτηκα (δεν ειμαι μηχανικος) οτι μπορει να ειναι ο μπιλιοφορος χωρις να ειμαι σιγουρος. Γνωριζει κανεις απο εσας τι μπορει να προκαλει τον θορυβο αυτον? Ειχε κανεις αντιμετωπισει κατι παρομοιο με 106?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιαν 2019, 13:08:41    Θέμα δημοσίευσης: Re: 106 - Θορυβος στο στριψημο. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostas-106- έγραψε:
Καλησπερα ομαδα,

Εχω ενα 106 GTI και οταν στριβω το τιμονι αριστερα εν κινησηακουγεται ενας περιεργος θορυβος (τουκ τουκ τουκ) ο οποιος καθως επιταχυνω εκεινος αυξανεται. Αυτο ακουγεται και στις χαμηλες και στις υψηλες ταχυτητες. Οταν το αμαξι δουλευει στο ρελαντι σταματημενο και στριψω δεν ακουγεται τιποτα. Το ειδε ο μηχανικος μου προσφατα και μου ειπε οτι ειναι ρουλεμαν ημιαξονιου το οποιο ειχε πιασει κ λιγο σκουρια. Το αλλαξα αλλα ο ηχος εξακολουθει να ακουγεται. Σκεφτηκα (δεν ειμαι μηχανικος) οτι μπορει να ειναι ο μπιλιοφορος χωρις να ειμαι σιγουρος. Γνωριζει κανεις απο εσας τι μπορει να προκαλει τον θορυβο αυτον? Ειχε κανεις αντιμετωπισει κατι παρομοιο με 106?
Ευχαριστω εκ των προτερων.


Μήπως κανά μπαλάκι ψαλιδιού;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιαν 2019, 13:37:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιαν 2019, 13:53:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...


Το τουκ τουκ που περιγράφει, το είχα κι εγώ και το άκουγα σε χαμηλές ταχύτητες περισσότερο πχ 20-30 χλμ αφού στις υψηλότερες υπερκαλυπτόταν από άλλους θορύβους (μηχανής, περιβάλλοντος κτλ). Αποδείχθηκε ότι ήταν ψαλίδι.

Ο μπιλιοφόρος κάνει λογικά περισσότερο θόρυβο.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιαν 2019, 16:07:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγώ μπιλιοφορος πιστεύω. αλλά για αρχή άλλαξε μάστορα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Ιαν 2019, 20:19:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι αναρτηση φορας;


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιαν 2019, 16:24:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Τι αναρτηση φορας;


Πισω bilstein χοντρομπουκαλα και μπροστα κονι ρυθμιζομενα με coilover.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιαν 2019, 16:24:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
Hellas4x4 έγραψε:
Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...


Το τουκ τουκ που περιγράφει, το είχα κι εγώ και το άκουγα σε χαμηλές ταχύτητες περισσότερο πχ 20-30 χλμ αφού στις υψηλότερες υπερκαλυπτόταν από άλλους θορύβους (μηχανής, περιβάλλοντος κτλ). Αποδείχθηκε ότι ήταν ψαλίδι.

Ο μπιλιοφόρος κάνει λογικά περισσότερο θόρυβο.


Ειχε τζογο το ψαλιδι ή πηγες για αλλαγη? Αν αλλαξες ποσο περιπου σου πηρε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιαν 2019, 16:40:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostas-106- έγραψε:
TopGear έγραψε:
Hellas4x4 έγραψε:
Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...


Το τουκ τουκ που περιγράφει, το είχα κι εγώ και το άκουγα σε χαμηλές ταχύτητες περισσότερο πχ 20-30 χλμ αφού στις υψηλότερες υπερκαλυπτόταν από άλλους θορύβους (μηχανής, περιβάλλοντος κτλ). Αποδείχθηκε ότι ήταν ψαλίδι.

Ο μπιλιοφόρος κάνει λογικά περισσότερο θόρυβο.


Ειχε τζογο το ψαλιδι ή πηγες για αλλαγη? Αν αλλαξες ποσο περιπου σου πηρε?


Άκουγα τουκ τουκ σε χαμηλές ταχύτητες, χωρίς να είναι εμφανής κάποια διαφορά στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Πήγα στο μηχανικό, το σηκώσαμε και με μια ράβδο πιέζοντας λίγο το ψαλίδι, είδε ότι είχε αρχίσει να παίρνει λίγα μπόσικα.

Για το μοντέλο μου, 2 ψαλίδια, κάπου Ιούνιο 2013 πρέπει να μου βγήκε κανά 130 ευρώ. Ή 150. Δε θυμάμαι ακριβώς.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιαν 2019, 23:04:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ πιθανο να ειναι ο μπιλιοφορος οπως αναφερθηκε παραπανω...


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Ιαν 2019, 01:43:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Πολυ πιθανο να ειναι ο μπιλιοφορος οπως αναφερθηκε παραπανω...


Εχω δυο επιλογες. Μια ειναι να αλλαξω ενα ρουλεμαν τροχου μηπως και ειναι αυτο μιας κ το ρουλεμαν του ημιαξονιου ηταν κλασμενο κ εχει "κρεμασει" το ρουλεμαν τροχου.
Το αλλο ειναι να βαλω ενα καινουριο ημιαξονιο να τελειωνει η υποθεση γιατι με εχει ζαλισει αυτο το πραγμα κ οικονομικα κ με τον ηχο που βγαζει εδω κανα 2μηνο τωρα Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas-106- (Konstantinos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye

Ένταξη: 08 Νοέ 2018
Δημοσιεύσεις: 26
Τόπος: Aλιβέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Φεβ 2019, 14:02:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kostas-106- έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Πολυ πιθανο να ειναι ο μπιλιοφορος οπως αναφερθηκε παραπανω...


Εχω δυο επιλογες. Μια ειναι να αλλαξω ενα ρουλεμαν τροχου μηπως και ειναι αυτο μιας κ το ρουλεμαν του ημιαξονιου ηταν κλασμενο κ εχει "κρεμασει" το ρουλεμαν τροχου.
Το αλλο ειναι να βαλω ενα καινουριο ημιαξονιο να τελειωνει η υποθεση γιατι με εχει ζαλισει αυτο το πραγμα κ οικονομικα κ με τον ηχο που βγαζει εδω κανα 2μηνο τωρα Mad



Mετα απο service βρεθηκε οτι ειναι ρουλεμαν τροχου. Αλλαχτηκε ολα μια χαρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1028s (PHP: 49% - SQL: 51%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on