PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΒΕΛΤΙΩΣΗ 206

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
aristuono (aris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 22 Φεβ 2018
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Αύγ 2018, 01:00:30    Θέμα δημοσίευσης: ΒΕΛΤΙΩΣΗ 206 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα.εχω ένα 206 1.6 16ν XS και σκέφτομαι για μια μικρη βελτιωση.επειδη εχω και ραλλυ εχω ευκαιρα εξαγωγή ραλλυ εισαγωγή ραλλυ,γραναζια ρυθμιζόμενα και εκκεντρα c2 vts όλα αυτά μαζι δουλευουν και αποδιδουν η κατι θα πρεπει να αλλαχτεί?τι θα είναι προτιμοτερο?εξατμιση και διχαλο εννοείται 60αρα εχω καισ το ραλλυ....ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Αύγ 2018, 11:48:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βαζεις ολα αυτα που ειπες, εκτος απο την εισαγωγη, δυστυχως δεν υπαρχει συμβατοτητα για να δουλεψουν ετσι απλα τα μπεκ του ραλλυ με ηλεκτρικα 206...
εκτος αν εχεις σκοπο να μπλεξεις με παραλληλο (μονοφυσο κατα προτιμηση) εγκεφαλο απο ραλλυ και ντιζατο γκαζι, παει μακρυα η βαλιτσα αλλα αξιζει τον κοπο!!!
εξατμιση σε αυτο το σετ απ μαξ 52, ποιος ειπε οτι θα δουλεψει αποδοτικα με την 60αρα.???

Κανεις προγραμμα και φλερταρεις περι τα 125-130HP, μετα δεν θα εισαι ευχαριστημενος και καπου θα γαργαλιεσαι, οποτε θα ψαχτεις για μεταλλικη εισαγωγη C2 + μεγαλυτερα μπεκ, μετα παλι δεν θα εισαι ευχαριστημενος οπως παει το αμαξι, γιατι ραλλακι δεν θα γινει ΠΟΤΕ, και θα αρχισεις να ψαχνεις εκκεντροφορους-ελαφρια γραναζια, τροχαλιες και ψαγμενες πατεντες για εισαγωγη κρυου αερα απο την μετωπη, αφου θα εχεις ηδη αλλαξει απο σκουπα σε βαρελακι και θα καταληξεις οτι τελικα ο μαμα παπας ηταν οτι καλυτερο εχει φτιαχτει για 206.

Τα εχω περασει κι εγω και πολλοι αλλοι απο εδω, προσωπικα δεν εχω μετανοιωσει για ουτε 1 ευρω που εδωσα και οσες ωρες αφιερωσα, αλλα σκεψου το καλα αν εχεις σκοπο να δωσεις τοσα λεφτα στο συγκεκριμενο αμαξι...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aristuono (aris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 22 Φεβ 2018
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Αύγ 2018, 20:46:13    Θέμα δημοσίευσης: . Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν εχω θεμα μονος θα τα φτιαξω.εκκεντρα δηαλδη από c2 και ρυθμιζόμενα γρανναζια είμαι κομπλε?στο ραλλυ εχω 60αρα εξατμιση και είμαι μαμα και δουλευει αψογα....πεταλουδα κανει στην εισαγωγή του ραλλυ.οπως και τα μπεκ του 206νκανουν στην εισαγωγή του ραλλυ γιατι να βαλω μπεκ ραλλυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Αύγ 2018, 21:31:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με εκκεντροφορους C2 και τα ραλλισια γραναζια + προγραμμα(οπωσδηποτε) θα δουλεψει μια χαρα! Αν και ειναι καλυτερα να κρατησεις το γραναζι εισαγωγης 206, εχει διαφορετικο σημαδι χρονισμου και δουλευει με προπορεια!

Την πεταλουδα 206 για να την βαλεις στην ραλλισια εισαγωγη, θελει ενα πλακακι σε τορνο για να πατησει.
Εκτος αυτου, δεν ειναι εκει το προβλημμα, τα μπεκ 206 δεν πατανε στην ραλλισια εισαγωγη-μπεκιερα, ειναι πιο μακρυα και οτι πατεντα κι αν κανεις δεν θα καταφερεις να τα βαλεις...

Οποτε μανι-μανι ξεχνας αυτη την συνταγη, εκτος αν κανεις παραλληλο μονοφυσο και ντιζα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aristuono (aris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 22 Φεβ 2018
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Αύγ 2018, 00:14:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστω.το εξαγωγης ραλισιο γραναζι θα το δουλεψω με προπορεια?η στην μαμα θεση?τα μπεκ θα βρω ακρη να τα βαλω η πεταλουδα θα μπει θε δε θε.εδω είχαμε ταιριαξει κοντολαιμα σε μακρυλαιμα.προγραμμα θα φτιαξω μονος στον bosch είναι ευκολος και καλιμπραροντε σχετικα ευκολα και αλλα μπεκ.εχουν αυτές τις παραμέτρους οι bosch
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Αύγ 2018, 11:59:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν εχεις bosch 7.44 ισως, o 7.45 θα σε δυσκολεψει πολυ.
καλυτερα να πας σε κατι ετοιμο.
Επισης εκκεντροφοροι c2 δες που ειναι σε σπεκς σε σχεση με ραλλισιους.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aristuono (aris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 22 Φεβ 2018
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Αύγ 2018, 13:15:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχουμε τα specs των εκκεντρων?που μπορούμε να τα βρουμε?ξερω ότι οι c2 είναι ποιο γρηγοροι από 206 αλλα λιγο ποιο αργοι από ραλλισιοι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Αύγ 2018, 17:52:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Του C2 VTS δεν είναι πιο αργοί από του σαξόραλου, έχουν λιγότερες μοίρες αλλά περισσότερο βύθισμα και η διαφορά στο ένα με το άλλο είναι ελάχιστη..


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Αύγ 2018, 18:21:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πλεον boubakia βρισκεις σε τιμες χωμα που θα βγαλουν 140 γεματα και να παιξεις με τα ΜΑΜΑ ηλεκτρικα και ασε τις ντιζες και τις μοντιφες τετοιου τυπου δεν εχει νοημα και δεν θα κερδισεις τιποτα που δεν μπορει να ρυθμηστει στο προγραμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
aristuono (aris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 22 Φεβ 2018
Δημοσιεύσεις: 13

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Αύγ 2018, 00:39:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ειπα να βαλω ντιζα δεν κανω τετοια πραγματα όταν η αποκριση του γκαζιού είναι σαν ντιζα.εξαλου όλα ρυθμίζονται το 2018 κανεις ότι θες.τα μπεκ είναι το λιγοτερο....για αρχη θα μπουν τα εκκεντρα του c2 vts με το γραναζι εξαγωγης του ραλλυ εξαγωγή-διχαλο και εξατμιση ραλλυ ....και ποιο αργα εισαγωγή από ραλλυ μαζι με πεταλουδα και φτιαχτη μπεκιερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Σεπ 2018, 08:50:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το προβλημα σου δεν θα ειναι η φτιαχτη μπεκιερα αλλά τα ηλεκτρικα που θα οδηγησουν τα μπεκ.
Εννοω οτι ραλλισια μπεκ με τα ηλεκτρικα του 206 δεν θα παιξουν.
Οπότε θες μπεκ C2 τουλαχιστον οπως ειπε και ο Χρηστος πιο πριν.

Το γραναζι εξαγωγης του ραλλυ χρονιζει στα ιδια σημαδια με του 206.
Του εισαγωγης χρονιζει σε διαφορετικο σημειο.

Αν ειναι XS απο τα 1ης γενιας και οχι multiplex,ισως καταφερεις να παιξεις με δυο εγκεφαλους αλλά θελει ο ηλεκτρολογος να ασχοληθει πολυ για να το κανει,αν ειναι στοκος,αστο,μην το ρισκαρεις καν γιατι θα χαλασεις την πλεξουδα σου.

Σε καθε περιπτωση,αν σε παιρνει απο οικονομικης αποψης,βρες μια αλουμινενια C2 VTS,βρες και μπεκ C2 ή απο κανα 2λιτρο και καντο σωστα απο την αρχη με τα δικα σου ηλεκτρικα.
Ναι μεν θα κοστισει λιγο παραπανω αλλά θα γλιτωσεις απο παρα πολλες πατεντες συν οτι η αποδοση θα ανεβει παραπανω και θα εχει και περιθωρια για ακομα περισσοτερα αλογα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1745s (PHP: 51% - SQL: 49%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on