PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αποκτηση αυτοκινητου με χρονομισθωση
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2018, 08:55:28    Θέμα δημοσίευσης: Αποκτηση αυτοκινητου με χρονομισθωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σκεφτομουν μηπως σαν ελευθερος επαγγελματιας ειχε νοημα η "ενοικίαση" καποιου αυτοκινητου με χρονομισθωση, ώστε το μισθωμα του να το περναω στα μηνιαια εξοδα μου.....
εχει ψαχτεί κανεις με το θεμα??


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ghost Dog στις Πεμ 26 Ιούλ 2018, 16:38:17, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2018, 12:36:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gia pes...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2018, 13:13:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχεις αρκετά κέρδη, συμφέρει!


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2018, 14:55:11    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα αυτοκινητου με χρονομισθωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ghost Dog έγραψε:
Σκεφτομουν ότι σαν ελευθερος επαγγελματιας ειχε νοημα η "ενοικίαση" καποιου αυτοκινητου με χρονομισθωση, ώστε το μισθωμα του να το περναω στα μηνιαια εξοδα μου.....
εχει ψαχτεί κανεις με το θεμα??
Δεν περνάς μόνο το μίσθωμα, περνάς βενζίνες/πετρέλαια, διόδια, σέρβις (αν δεν περιλαμβάνεται στο leasing), λάστιχα, αναλώσιμα και γενικώς οτιδήποτε από φθορά/συντήρηση.

Αν αγοράσεις το αυτοκίνητο, την αξία την περνάς στην τρέχουσα χρονιά.

Αν το πάρεις με leasing που λες, τα έξοδα τα περνάς συνέχεια μηνιαία, όσο κρατάς το leasing.

Το leasing βολεύει αν θες να παρουσιάσεις έξοδα.



(ανάλογα με την μορφή εταιρείας, υπάρχουν κι άλλα που "κερδίζεις" με το leasing, το μόνο που χάνεις είναι ότι στο τέλος του leasing έχεις πληρώσει 15-20% επί της αξίας του αυτοκινήτου σε σχέση με το αν το αγόραζες καινούριο, αν το κρατήσεις για αρκετό καιρό, οπότε βλέπεις αν σε συμφέρει από πλευράς εξόδων και πράττεις αναλόγως)



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2018, 16:44:38    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα αυτοκινητου με χρονομισθωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Δεν περνάς μόνο το μίσθωμα, περνάς βενζίνες/πετρέλαια, διόδια, σέρβις (αν δεν περιλαμβάνεται στο leasing), λάστιχα, αναλώσιμα και γενικώς οτιδήποτε από φθορά/συντήρηση.

Στη τιμη του μισθώματος συμπεριλαμβάνεται: μεικτη ασφαλεια, τελη κυκλοφοριας, σερβις, αναλώσιμα, λάστιχα, κτλ, κτλ... τα παντα κοινως εκτος από το καυσιμο!



Steve έγραψε:
(ανάλογα με την μορφή εταιρείας, υπάρχουν κι άλλα που "κερδίζεις" με το leasing, το μόνο που χάνεις είναι ότι στο τέλος του leasing έχεις πληρώσει 15-20% επί της αξίας του αυτοκινήτου σε σχέση με το αν το αγόραζες καινούριο, αν το κρατήσεις για αρκετό καιρό, οπότε βλέπεις αν σε συμφέρει από πλευράς εξόδων και πράττεις αναλόγως)

Σαν μηχανικος με μπλοκάκι Π.Υ θα εχω καποιο αλλο οφελος??
Στην "περιπτωση μου", περναει ολο μισθωμα στα εξοδα ή ενα μερος αυτου ?
Rolling eyes Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Ιούλ 2018, 20:56:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άρη, ο ψηλός αναφέρεται σε εταιρικές μορφές.
Για εμάς τους απλούς ελεύθερους επαγγελματίες, νομίζω το leasing είναι προβληματικό κάπως. Η ενοικίαση όμως περνιέται κανονικά και με το νόμο στα έξοδα.

Φυσικά η ενοικίαση κοστίζει πολύ περισσότερο από το leasing.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 07:05:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκει καπου κανεις μια ικε μονοπροσωπη
Βαζεις μεσα πτυχιο και μετα περνας σαν εξοδα
Τα παντα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 07:07:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
Εκει καπου κανεις μια ικε μονοπροσωπη
Βαζεις μεσα πτυχιο και μετα περνας σαν εξοδα
Τα παντα...


Ναι αλλά μετά θα πληρώνεις στο λογιστή για να σου κρατάει τα βιβλία της ΙΚΕ τόσο όσο το μηνιαίο έξοδο για την ενοικίαση!


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 07:42:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο ειναι πλεον σχετικο. εχουν κατεβασει πολυ τιμες.

ειδαλλως κανεις επε που εχει Β' κατηγοριας.

το θεμα ειναι οτι ελυθερος σκετο πλεον δε συμφερει σε τπτ.
μη μου πεις τελος επιτηδευματος. αν κοιτας να παρεις αμαξι λιζινκ πρεπει να εισαι βλακας για να ασχολεισαι με τα εξτρα 500.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 08:58:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και τι κερδίζεις με τη μονοπροσωπη ΙΚΕ σε σχέση με την ατομική?

Πέρα ότι πληρώνεις στο λογιστή πιο πολλά πρέπει να σου παρακολουθεί ταμεία όψεως έχεις ισολογισμούς και χρηματοοικονομικες καταστάσεις τα πάντα μέσω γεμη με το αντίστοιχο κόστος και ασφαλιστικές εισφορές στο σύνολο των κερδών?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 09:10:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο δεν αφορα το τοπικ.
ειναι θεμα λογιστη και μορφης εταιρειας.

απλα σκεψου οτι αν θες να μπεις μετοχος σε μια εταιρεια, μονο αν ειναι ικε εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι δε θα σου παρουν το σπιτι επειδη αυτος που εχει την εταιρεια μαλακιζεται (και αυτο οχι παντα -δημοσιο εκτος...)

σε μονοπροσωπη και εγω ειμαι υπερ της επε. μονο στεβε επεμενε για ικε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 13:31:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα λογιστής είμαι και ξέρω πολύ καλά τι παίζει

Απλά υπάρχει γενικά στο κόσμο η νοοτροπία ότι η μονοπροσωπη ΙΚΕ είναι η κότα με τα χρυσά αυγά και δε βρίσκω το λόγο

Συμφωνώ ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δε γίνεται να μιλάμε έτσι γενικά και να τα τσουβαλιαζουμε όλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 14:48:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να επανέλθουμε στο θεμα……
Μπορω να βαλω ένα ΠΟΣΟΣΤΟ του μισθώματος στα μηνιαια μου εξοδα (πχ το 50%)???
είμαι ενταξει ή θα εχω καποιο προβλημα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2018, 19:15:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και βέβαια μπορείς

Επίσης μπορείς να περνάς και έξοδα και χωρίς να έχεις λίζινγκ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Ιούλ 2018, 13:34:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

προσεξε ειμαστε μηχανικοι ελευθεροι επαγγελματιες με μπλοκακι και εγω και αρης.

το θεμα για εμας δεν ειναι απλα να βαλουμε το μισθωμα στα εξοδα αλλα να εκπιπτει και το ΦΠΑ

από οόσο ειχα καταλαβει τα περναμε στα εξοδα ολα αυτα αλλα οχι στο φπα...

για να γλυτωσεις και φπα πρεπει να εχεις καποια μορφης εταιρεια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Ιούλ 2018, 16:00:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν ενοικιάζεις, πληρώνεις για υπηρεσία και είναι επιχείρηση προς επιχείρηση. Άρα εκπίπτει ο ΦΠΑ.

Κάνω λάθος;


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Ιούλ 2018, 20:10:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες ο ΦΠΑ που αφορά αυτοκίνητα δεν εκπιπτει στο 90% των επιχειρήσεων οποιασδήποτε μορφής

Εκπιπτει σε αυτοκίνητα με επαγγελματική άδεια όπως ταξί φορτηγά κλπ και σε επαγγέλματα που δικαιολογούν τέτοια οχήματα

Δεν είναι θέμα μορφής της επιχείρησης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Ιούλ 2018, 21:40:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Παίδες ο ΦΠΑ που αφορά αυτοκίνητα δεν εκπιπτει στο 90% των επιχειρήσεων οποιασδήποτε μορφής

Εκπιπτει σε αυτοκίνητα με επαγγελματική άδεια όπως ταξί φορτηγά κλπ και σε επαγγέλματα που δικαιολογούν τέτοια οχήματα

Δεν είναι θέμα μορφής της επιχείρησης


Σύμφωνοι. Όχι την αγορά.
Εμείς σαν ελεύθεροι επαγγελματίες δε μπορούμε να δικαιολογήσουμε αγορά.

Την ενοικίασή τους όμως, μπορούμε και παραμπορούμε. Όχι leasing, που είναι μακροχρόνια. Ενοικίαση μόνο (εφόσον δικαιολογείται λόγω εργασίας).


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 10:06:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως σας είπα κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια και ο καθένας έχει το λογιστή του να παίρνει αποφάσεις

Εγω πάντως και σε ατομική επιχείρηση αν υπάρξει αγορά αυτοκινήτου με τιμολόγιο το πηγαίνω στα πάγια και αναμορφωνω ένα ποσοστό στο τέλος της χρόνιας αλλά αυτό είναι πολύ γενικό και θέλει κάποια συζήτηση με το πελάτη πρώτα και κάποιες επισημάνσεις

Και στο λίζινγκ το ίδιο πράττω απλά δε πάει στα πάγια αλλά στα έξοδα

ΦΠΑ όμως δεν εκπιπτει πουθενά όπως σας είπα πέρα από συγκεκριμένες εξαιρέσεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Ιούλ 2018, 10:31:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρη αν εχεις το αμαξι στο ονομα σου, ετσι κι αλλιως το 30% των εξοδων σου περναει στα εξοδα που εκπιτουν.
Αν παρεις ληζινγκ θα επωμιστεις το τεκμηριο διαβιωσης.
Η καλυτερη λυση για μας ειναι επαγγελματικο βανακι, τυπου fiesta van που δεν εχει τεκμηριο και τα περνας τα παντα ολα.
Αναλογα με το ΚΑΔ σου, πχ κατασκευες ή τοπογραφικες μετρησεις, μπορεις να πας και σε 4Χ4 αγροτικο.

Αυτα, ολα τα αλλα ειναι αλχημειες.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1222s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on