PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

RCZ - Αναβάθμιση στα φρένα του RCZ 156hp

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιούλ 2018, 21:13:14    Θέμα δημοσίευσης: RCZ - Αναβάθμιση στα φρένα του RCZ 156hp Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνομαι λίγο για αλλαγή στα φρένα
Το αμάξι είναι 5μπουλονο και έχει 302 δίσκο
Ο λόγος είναι κυρίως να γεμίσει η ζάντα για αυτό και πρώτη επιλογή μου είναι να βρω δαγκάνες από το rcz thp 200 που φοράει 340 δίσκο και νομίζω το ίδιο Σέρβο

Επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί με τέτοια βελτίωση έχω αρκετές απορίες
Καταρχήν λογικά στη δαγκάνα μου δε μπορώ να βάλω μεγαλύτερο δίσκο σωστά?
Γνωρίζει κανείς αν το μουάγιε είναι ίδιο ώστε να μη μπλέξω με πατέντες?
Σε περίπτωση που δεν ειναι και χρειάζονται αντάπτορες λογικά συμφέρει να πάω σε 4πιστονα (καθώς δε βρίσκω κανένα έτοιμο κιτακι για το αμάξι μου)

Αν υπάρχει και κάνεις που να έχει το 200αρι για να μπορέσουμε να τα μετρήσουμε με σώζει

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2018, 09:45:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εν τέλει πήγα σε μια πεζό και συγκρίναμε κωδικούς ανταλλακτικών με το κωδικό πλαισίου μου κι ενός ντίζελ με τα μεγάλα φρένα

πέρα από τα προφανή αλλάζουν και τα άκρα κοινώς ή θα μου πιάσουν το κώλο (περιμένω τιμές) ή μιλάμε για τόρνο και αντάπτορες που σε αυτή τη περίπτωση συμφέρουν τα 4πίστονα

στα 4πίστονα μπορούμε να βάλουμε δίσκο πχ από τη πεζό τον 340 ή πάμε υποχρεωτικά σε ότι πάει με τις δαγκάνες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2018, 17:41:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υποχρεωτικά οτι δίσκο παιρνει η καθε δαγκάνα και υποχρεωτικά οτι διάμετρο παίρνει η καθε δαγκάνα,από εως.
Και προφανώς το ιδιο ισχύει και για τα τακακια,και πρόσεχε αν βαλεις 4pot να ψάξεις για τα τακάκια ποιες εταιρείες βγάζουν φτηνά τακάκια για την δαγκάνα σου,γιατι πχ για την αλφα δαγκανα η ferodo στο ds3000 το δινει 150€ ενω η Pagid το ιδιο απόδοσης τακακι το δινει 90€,και για κάποια αλλη δαγκάνα μπορεί να γίνεται το αντίστροφο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2018, 20:37:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
ή μιλάμε για τόρνο και αντάπτορες που σε αυτή τη περίπτωση συμφέρουν τα 4πίστονα


Θα σε βάλω εσένα σε τόρνο αν πας και βάλεις χειροποίητα πράγματα στα φρένα σου, κοτζαμ RCZ. Αφού υπάρχει εργοστασιακή λύση. Προτιμάς να σκέφτεσαι αν ο Μήτσος ο τορναδόρος έκανε καλά τη δουλειά του κάθε φορά που θα φρενάρεις;


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2018, 20:57:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι δε το προτιμώ γιαυτό και ψάχνομαι για την εργοστασιακή λύση
Το καλό είναι ότι δε με πιέζει ο χρόνος βάστανε ακόμα τα μαμά τακάκια δίσκοι

Αλλά τα πάντα θα κριθούν και από το value for money

Άκη σε ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2018, 20:58:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εργοστασιακα κανουν κουτι δαγκανες δισκοι απο 607 v6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2018, 21:14:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέτοια θέλω να ακούω!

Ξεκινάω να το ψάχνω

Thank you
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2018, 21:44:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι για το 607 δίνουν δίσκους 283 και 330

Οι 330 αν χωράνε είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή
Μπορώ κάπως να επιβεβαιώσω ότι μπαίνουν?

Παρόλα αυτά οι 340 του rcz παραμένουν λόγω μεγέθους η πρώτη επιλογή αλλά αν είναι plug and play τα του 607 κερδίζουν έδαφος και σίγουρα θα δίνουν και καλύτερο φρενάρισμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2018, 20:56:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και η έρευνα συνεχίζεται

Επειδή υπάρχει περίπτωση οι μεγαλύτερες δαγκάνες να κάθονται στα δικά μου μουαγιε παίζει να βρω διαιρουμενους δίσκους 340 Χ 30 και να κάνω φτιαχτα κέντρα?

Είναι αξιόπιστο κάτι τέτοιο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stelmanious (st)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 308 1.6THP mk1

Ένταξη: 11 Ιούλ 2017
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιούλ 2018, 12:19:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παντως εγω απο Πεντελη-φραγμα Mαραθωνα-Μακρη,με κυνηγημα απογοητευτηκα
308 1.6 τhp μαμα Rolling eyes.ενταξει οχι τακακια νεα,αλλα πολυ μαλακο και αργη αντιδραση


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιούλ 2018, 16:08:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το 156 η το 200?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιούλ 2018, 20:27:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε που πάτε βρε με τα βαπόρια!
Ρε παιδιά, κοντά στο νου και η γνώση. Όλα αυτά τα αυτοκίνητα που έχουν 5 αστεράκια στα crash test ζυγίζουν και αρκετά.

Τα φρένα τους δυσκολεύονται με σπορ χρήση, αν δεν είναι μοντέλο με τέτοιο προσανατολισμό. Τα THP150, THP156 και THP165 έρχονται με μικρά φρένα σε σχέση με τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους - THP175, THP200, THP260.
Η διαφορά δεν είναι στο σασί προφανώς, αλλά στη χρήση.

Ο κατασκευαστής σου κλείνει το μάτι και σου δίνει το κάτι παραπάνω εξαρχής, αν αυτό θέλεις να κάνεις. Στο μοτέρ είναι εύκολο να ανέβεις, στα φρένα όχι και τόσο.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιούλ 2018, 20:58:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Και η έρευνα συνεχίζεται

Επειδή υπάρχει περίπτωση οι μεγαλύτερες δαγκάνες να κάθονται στα δικά μου μουαγιε παίζει να βρω διαιρουμενους δίσκους 340 Χ 30 και να κάνω φτιαχτα κέντρα?

Είναι αξιόπιστο κάτι τέτοιο?

Αν ο μάστορας το εχει το άθλημα δεν θα εχεις θεμα.
Αν οι δαγκάνες που εχεις βρει ειναι για δισκο 340 τοτε ψάχνεις με το μοντέλο της δαγκάνας για ροτορες 340χ30 αν δεν βρεις κατι με το μοντελο της δαγκάνας τοτε ψάχνεις μα βαση το πάτημα του τακακιου.
Προσοχή πρεπει να εισαι σίγουρος οτι η δαγκάνα σου κανει για δισκο 340,γιατι μπορεί να βρεις ροτορα με το ιδιο πάτημα και διάσταση,αλλα τελικα να μην μπαίνει στην δαγκανα σου.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιούλ 2018, 09:14:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:

Τα THP150, THP156 και THP165 έρχονται με μικρά φρένα σε σχέση με τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους - THP175, THP200, THP260.
Η διαφορά δεν είναι στο σασί προφανώς, αλλά στη χρήση.

Ο κατασκευαστής σου κλείνει το μάτι και σου δίνει το κάτι παραπάνω εξαρχής, αν αυτό θέλεις να κάνεις. Στο μοτέρ είναι εύκολο να ανέβεις, στα φρένα όχι και τόσο.


ενταξει δε το λες και λογικο στο ιδιο αμαξι επειδη αλλαζουν σκαρτα 50 αλογα να σου εχει αλλη δαγκανα, αλλα μουαγιε και αλλα ημιαξονια και ποσα αλλα διαφορετικα, στις εκδοσεις r ναι οκ, λογικο θα ηταν απλα μεγαλυτερα φρενα οπως κανουν οι γερμανοι

akis1976 έγραψε:
Αν ο μάστορας το εχει το άθλημα δεν θα εχεις θεμα.
Αν οι δαγκάνες που εχεις βρει ειναι για δισκο 340 τοτε ψάχνεις με το μοντέλο της δαγκάνας για ροτορες 340χ30 αν δεν βρεις κατι με το μοντελο της δαγκάνας τοτε ψάχνεις μα βαση το πάτημα του τακακιου.
Προσοχή πρεπει να εισαι σίγουρος οτι η δαγκάνα σου κανει για δισκο 340,γιατι μπορεί να βρεις ροτορα με το ιδιο πάτημα και διάσταση,αλλα τελικα να μην μπαίνει στην δαγκανα σου.


οι δαγκανες ειναι οι μαμα του thp 200 και παιρνουν δισκο 340χ30 αλλα το κεντρο τους εχει 71μμ διαμετρο ενω εμενα 66μμ για αυτο μιλησα για φτιαχτα κεντρα
παντως με βοηθας με αυτο που λες αλλα επειδη δεν εχω ιδεα και τωρα μαθαινω ψαχνοντας που μπορω να βρω σκετους ροτορες?
στο google δε βρισκω κατι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιούλ 2018, 12:34:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο οτι έψαξα λίγο τα φρενα του thp 200 δεν μπαίνουν χωρις ανταπτορα στο thp 156,bell φτιάχνεις δεν ειναι θεμα,τωρα αν αξίζει να τα κανεις ολα αυτα...και ροτορες να βρεις θα εχουν 500+.
Λύση άλλη που εγω δεν θα το έκανα αλλα αρκετή το κανουν βρίσκεις δισκο του rcz 340χ30, 150-200 θα εχει, τον κόβεις και φτιάχνεις bell.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Ιούλ 2018, 14:41:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
salex έγραψε:

Τα THP150, THP156 και THP165 έρχονται με μικρά φρένα σε σχέση με τα μεγαλύτερα αδερφάκια τους - THP175, THP200, THP260.
Η διαφορά δεν είναι στο σασί προφανώς, αλλά στη χρήση.

Ο κατασκευαστής σου κλείνει το μάτι και σου δίνει το κάτι παραπάνω εξαρχής, αν αυτό θέλεις να κάνεις. Στο μοτέρ είναι εύκολο να ανέβεις, στα φρένα όχι και τόσο.


ενταξει δε το λες και λογικο στο ιδιο αμαξι επειδη αλλαζουν σκαρτα 50 αλογα να σου εχει αλλη δαγκανα, αλλα μουαγιε και αλλα ημιαξονια και ποσα αλλα διαφορετικα, στις εκδοσεις r ναι οκ, λογικο θα ηταν απλα μεγαλυτερα φρενα οπως κανουν οι γερμανοι


εαν θεωρει οτι το αγοραστικο κοινο της εκδοσης με τα +50αλογα ειναι διαφορετικο ...δεν ειναι παραλογο.

θεμα προσεγγισης ειναι

τα φτιαχτα κεντρα με ετοιμους ροτορες δεν ειναι κατι περιεργο
ΑΡΚΕΙ αυτος που θα στα φτιαξει να ξερει απο αντοχες υλικων απο διαστολες και συστολες λογω θερμοκρασιων κλπ κλπ

μιλα με τον adroid ή με τον jim207gt (Δημητρη από τους etuners να σου πουν μερικες ιδεες για τα φρενα σου)
Wink Wink Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
stelmanious (st)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 308 1.6THP mk1

Ένταξη: 11 Ιούλ 2017
Δημοσιεύσεις: 36

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιούλ 2018, 09:57:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
το 156 η το 200?

156


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1378s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on