PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

μεταχειρισμενο απο εξωτερικο - αποριες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αγορές - Ζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Δεκ 2017, 04:01:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν και δεν ειναι η περιπτωση που με αφορα (γιατι δεν θελω να φερω απ'εξω αμαξι) δε καταλαβαινω πως οταν ενας ιδιωτης η μαντρας στη γερμανια γρατζουνισει 2 πορτες η κλωτσησει τη λαμαρινα κανοντας λακουβα στην πορτα θα κερδισει κατι. μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο ;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Δεκ 2017, 09:45:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
αν και δεν ειναι η περιπτωση που με αφορα (γιατι δεν θελω να φερω απ'εξω αμαξι) δε καταλαβαινω πως οταν ενας ιδιωτης η μαντρας στη γερμανια γρατζουνισει 2 πορτες η κλωτσησει τη λαμαρινα κανοντας λακουβα στην πορτα θα κερδισει κατι. μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο ;


Υποθέτω πώς τα "καλά" ανταλλακτικά θα τα πουλήσει σε υψηλότερη τιμή από τα φθαρμένα, οπότε θα έχει υψηλότερο κέρδος σαν έμπορος και θα ισχυριστεί αργότερα πώς οι ζημιές αυτές συνέβησαν κατά τη μεταφορά του οχήματος ή στο τελωνείο, οπότε αυτός δε φέρει καμία ευθύνη απ'όταν παρέδωσε το αμάξι;

Δεν ξέρω, μια σκέψη εκφράζω.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Δεκ 2017, 10:08:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα πληρωσει λιγοτερους δασμους στο τελωνειο σαν τρακαρισμενο, ή αν αφαιρεσουν εξοπλισμο παλι πληρωνει λιγοτερο.


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Δεκ 2017, 13:55:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

α μαλιστα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Δεκ 2017, 17:30:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
αν και δεν ειναι η περιπτωση που με αφορα (γιατι δεν θελω να φερω απ'εξω αμαξι) δε καταλαβαινω πως οταν ενας ιδιωτης η μαντρας στη γερμανια γρατζουνισει 2 πορτες η κλωτσησει τη λαμαρινα κανοντας λακουβα στην πορτα θα κερδισει κατι. μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο ;
Φυσικά και σε αφορά γιατί ο μαντράς το έχει φέρει από το εξωτερικό, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Βέβαια, όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίδια.

Ο μαντράς κερδίζει όπως σου είπε ο sps.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Δεκ 2017, 19:08:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
DimiP έγραψε:
αν και δεν ειναι η περιπτωση που με αφορα (γιατι δεν θελω να φερω απ'εξω αμαξι) δε καταλαβαινω πως οταν ενας ιδιωτης η μαντρας στη γερμανια γρατζουνισει 2 πορτες η κλωτσησει τη λαμαρινα κανοντας λακουβα στην πορτα θα κερδισει κατι. μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο ;
Φυσικά και σε αφορά γιατί ο μαντράς το έχει φέρει από το εξωτερικό, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Βέβαια, όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίδια.

Ο μαντράς κερδίζει όπως σου είπε ο sps.


ο "μαντρας" δεν μου εδειξε ενα χτυπημενο αμαξι Στηβ με σπασμενο τζαμι η με λιγοτερο εξοπλισμο στην καμπινα.
ισα ισα που για το αμαξι για το οποιο ανοιξα το θεμα αυτο (αλλα το θεμα ξεστρατισε λιγο), ο εξοπλισμος ηταν υπερπληρης, το αμαξι αψογο εσωτερικα κ εξωτερικα (μονη αμφιβολια τα χλμ)
οποτε τα παραπανω που αναφερθηκαν δεν υφιστανται στην περιπτωση μου (γιαυτο και δε με αφορα)
αν καταλαβα καλα καποια απο αυτα γινονται οταν κλεινεις εσυ απο εδω συμφωνια με μαντρα στη Γερμανια π.χ. και πληρωνεις ενα οχημα το οποιο φτανει εδω π.χ με λιγοτερο η διαφορετικο εξοπλισμο απο οτι νομιζες
ή
οταν κανουν αγοραπωλησιες οι μαντραδες (ελληνες κ π.χ. γερμανοι) μεταξυ τους γα εισαγωγη μεταχειρ. οπου π.χ τα αμαξια ταλαιπωρουνται επιτηδες για να π[εσει η αξια τους και τα κοστη εισαγωγης


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Δεκ 2017, 20:30:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Stunned Stunned


Τα εισαγουν "χαλασμενα" για να πληρωσουν λιγο τελωνειο και τα ξαναφτιαχνουν
Εσυ τι νομιζες, θα στο πουλαγανε χτυπημενο ?



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Δεκ 2017, 00:47:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
Stunned Stunned


Τα εισαγουν "χαλασμενα" για να πληρωσουν λιγο τελωνειο και τα ξαναφτιαχνουν
Εσυ τι νομιζες, θα στο πουλαγανε χτυπημενο ?


δηλ. ποσα χρηματα θα γλυτωσει για να μπει στη διαδικασια να το χαλασει να το εισαγει και να το ξαναφτιαξει για να το πουλησει αψογο ;

ε τι να πω ! αν αυτο γινεται τοτε υπερβαινει τη φαντασια μου και παω πασο !


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Δεκ 2017, 00:48:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευτυχώς που με προλαβαίνουν πιο λογικοί άνθρωποι και καταλαβαίνουν τί λέω και στο επιβεβαιώνουν.

DimiP έγραψε:
ο "μαντρας" δεν μου εδειξε ενα χτυπημενο αμαξι Στηβ με σπασμενο τζαμι η με λιγοτερο εξοπλισμο στην καμπινα.
ισα ισα που για το αμαξι για το οποιο ανοιξα το θεμα αυτο (αλλα το θεμα ξεστρατισε λιγο), ο εξοπλισμος ηταν υπερπληρης, το αμαξι αψογο εσωτερικα κ εξωτερικα (μονη αμφιβολια τα χλμ)
Το αμάξι εσύ θα το πάρεις "σαν καινούριο και ατρακάριστο".

Το τί γολγοθά θα περάσει για να έρθει εδώ με το μικρότερο δυνατό κόστος, το ξέρει μόνο ο μαντράς (και ο εκτελωνιστής).

DimiP έγραψε:
οποτε τα παραπανω που αναφερθηκαν δεν υφιστανται στην περιπτωση μου (γιαυτο και δε με αφορα)
Υφίσταται μια χαρά, και σε αφορά πλήρως.
DimiP έγραψε:
αν καταλαβα καλα καποια απο αυτα γινονται οταν κλεινεις εσυ απο εδω συμφωνια με μαντρα στη Γερμανια π.χ. και πληρωνεις ενα οχημα το οποιο φτανει εδω π.χ με λιγοτερο η διαφορετικο εξοπλισμο απο οτι νομιζες
ή
οταν κανουν αγοραπωλησιες οι μαντραδες (ελληνες κ π.χ. γερμανοι) μεταξυ τους γα εισαγωγη μεταχειρ. οπου π.χ τα αμαξια ταλαιπωρουνται επιτηδες για να π[εσει η αξια τους και τα κοστη εισαγωγης
Το είπαμε, το ξαναείπαμε, θα το ξαναπούμε μέχρι να μπορέσεις να το αντιληφθείς.

Για να μεγιστοποιηθεί το κέρδος, γίνονται διάφορες αλχημίες. Στο τέλος εσύ παίρνεις ένα αμάξι "χαρτί" και ο μαντράς γελάει που κατάφερε να σε πείσει να δώσεις τόσα λεφτά

Ξαναλέω, δεν είναι όλα τα δάχτυλα του χεριού ίδια, μην τους βάζουμε σε ένα τσουβάλι όλους.

Στο μεταχειρισμένο, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα πλέον (δε θέλω να μπω στον κόπο να σου αναφέρω τί γίνεται με αμάξια από Βουλγαρία, σκηνικά που τα έχω ζήσει από πρώτο χέρι εδώ στη Θεσσαλονίκη) παίρνεις εν γνώσει σου γουρούνι στο σακί.

Εκτός κι αν είναι κάποιος γνωστός/κολλητός/συγγενής/clubίτης όπου μπορείς να είσαι λίγο πιο σίγουρος για την κατάσταση του αυτοκινήτου.

Μου έχεις δημιουργήσει πάντως μεγάλη περιέργεια, πώς έχεις φτάσει να εμπιστεύεσαι σε τέτοιο σημείο να υπερασπίζεσαι τόσο πολύ το αμάξι που θέλεις να πάρεις, την στιγμή που 4 διαφορετικά άτομα σου έχουμε πει και επιβεβαιώσει το ίδιο πράγμα... Rolling eyes Αλήθεια, τί αμάξι είναι αυτό που τόσο πολύ θες και σε τί τιμή; (αν επιτρέπεται βέβαια)

***edit, τώρα είδα ότι έγραψες ξανά***

DimiP έγραψε:
δηλ. ποσα χρηματα θα γλυτωσει για να μπει στη διαδικασια να το χαλασει να το εισαγει και να το ξαναφτιαξει για να το πουλησει αψογο ;

ε τι να πω ! αν αυτο γινεται τοτε υπερβαινει τη φαντασια μου και παω πασο !
Σου έκανα μια εκτίμηση στην προηγούμενη σελίδα,

Σε πιο ακραία σενάρια, το αμάξι έρχεται μισό μισό (κυριολεκτικά κομμένο στη μέση, με κόστος 1000 το κάθε κομμάτι μαζί με τα μεταφορικά, κοστίζει 2.000 στον μαντρά), κολλιέται και πουλιέται το λιγότερο 10.000.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Δεκ 2017, 15:10:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:

δηλ. ποσα χρηματα θα γλυτωσει για να μπει στη διαδικασια να το χαλασει να το εισαγει και να το ξαναφτιαξει για να το πουλησει αψογο ;

ε τι να πω ! αν αυτο γινεται τοτε υπερβαινει τη φαντασια μου και παω πασο !


Υπάρχει ένας ακόμα λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό. Καμιά φορά και σε ολοκαίνουργια αυτοκίνητα.

Κατά τη μεταφορά τους είναι ασφαλισμένα. Αν διαπιστωθεί ότι χτυπήθηκαν ή γρατζουνίστηκαν, τότε τους αποζημιώνει και η ασφαλιστική εταιρεία.

Θα το δείτε σε ολοκαινούργια αυτοκίνητα αν τύχει να έχετε μηχάνημα μέτρησης πάχους μπογιάς. Εντάξει, δεν θα είναι τροπέτο. Μόνο βαμμένο ξανά σε κάποιο μέρος του, ώστε να εισπράξει η τελική εταιρεία $ απο την ασφάλεια και να σας το πουλήσει έτοιμο.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Δεκ 2017, 13:34:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φωτό από cut and shut που έρχονται Ελλάδα έχουμε;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Δεκ 2017, 16:50:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Φωτό από cut and shut που έρχονται Ελλάδα έχουμε;
Αν είχαμε θα είχε καταρρεύσει το σύστημα ρε ψηλέ Laughing



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Δεκ 2017, 00:14:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γνωρίζω κι εγώ αυτό το σύστημα που κόβουν το αμάξι στη μέση... Παλαιότερα γινόταν συχνά ακόμα και για να κάνεις και μία πλήρη μετατροπή!!!
Κρατούσες το σασί σου και έβαζες ένα άλλο πλήρες αμάξι πάνω του...

Αν μου επιτρέπεται, το αμάξι είναι λαχείο... Ποτέ δεν ξέρεις τι είχε πριν το πάρεις, ή τι θα βγάλει αφού το πάρεις, ακόμα και καινούργιο...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros_rallye (SPYROS)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 20 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 361

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Ιούν 2018, 19:50:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
Θα πληρωσει λιγοτερους δασμους στο τελωνειο σαν τρακαρισμενο, ή αν αφαιρεσουν εξοπλισμο παλι πληρωνει λιγοτερο.





Μακαρι να ηταν ετσι...! Δυστυχως σε τρακαρισμενα -οχι κομμενα- πληρωνεις το ιδιο τελωνειο. Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αγορές - Ζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2615s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on