PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

μεταχειρισμενο απο εξωτερικο - αποριες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αγορές - Ζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Δεκ 2017, 14:38:02    Θέμα δημοσίευσης: μεταχειρισμενο απο εξωτερικο - αποριες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια αν ξερει κανεις,
εστω οτι θελουμε να αγορασουμε μεταχειρισμενο απο εμπορο (μαντρά) ο οποιος το εχει φερει απο εξωτερικο
1. κατ'αρχην ειναι καλη ιδεα η κρυβονται παγιδες (περισσοτερες απο οποια αλλη αγορα μεταχειρ.) ;
2. τι γινεται με το ΚΤΕΟ ; στο εξωτερικο υπαρχει ακτι αντιστοιχο ; ποτε πρεπει να περασει ΚΤΕΟ το οχημα ; σου ζητουν κατι στο ΚΤΕΟ ; (π.χ. χαρτια ελεγχου, τελωνεια, κλπ)
3. τι γινεται μετα γυρισμενα χιλιομετρα ; ΟΛΟΙ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ πως δεν γυρνανε τα χιλιομετρα.
4. το αμαξι (προερχομενο απο Γαλλια-πετρελαιο) μπορει να χρηζει ιδιαιτερης συντηρησης ή οχι ;
5. τι χαρτια χρειαζεται να το συνοδευουν τα οποια θα πρεπει να εχει στην κατοχη του ο οδηγος γιατι καποιοα στιγμη ισως χρειαστουν ; (δεδομενου οτι ειναι εισαγωμενο μεταχειρ. οχημα)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Δεκ 2017, 10:37:07    Θέμα δημοσίευσης: Re: μεταχειρισμενο απο εξωτερικο - αποριες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ταπεινή μου γνώμη τα παρακάτω, με πολλή δόση προσωπικής εμπειρίας γιατί ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα πρόσφατα.

DimiP έγραψε:
παιδια αν ξερει κανεις,
εστω οτι θελουμε να αγορασουμε μεταχειρισμενο απο εμπορο (μαντρά) ο οποιος το εχει φερει απο εξωτερικο
1. κατ'αρχην ειναι καλη ιδεα η κρυβονται παγιδες (περισσοτερες απο οποια αλλη αγορα μεταχειρ.) ;


Δεν είναι καλή ιδέα. Τα μεταχειρισμένα πετρελαιοκίνητα του εξωτερικού πωλούνται μόλις φτάσουν τα 150.000-200.000 χλμ και ποτέ λιγότερο.
Εσωτερικά δείχνουν σαν καινουργια γιατί ειναι από 1 ετών εως 4 το πολύ και έχουν κρατηθεί μακρυά από τον ήλιο.

Παράθεση:

2. τι γινεται με το ΚΤΕΟ ; στο εξωτερικο υπαρχει ακτι αντιστοιχο ; ποτε πρεπει να περασει ΚΤΕΟ το οχημα ; σου ζητουν κατι στο ΚΤΕΟ ; (π.χ. χαρτια ελεγχου, τελωνεια, κλπ)


Και βέβαια υπάρχουν ΚΤΕΟ στην υπόλοιπη Ευρώπη. Αν μπορέσεις να το εξάγεις, η διαδικασία εισαγωγής είναι απλή. Θα χρειαστείς ούτως ή άλλως εκτελωνιστή, που θα σε ενημερώσει ακριβώς για το πως γίνεται.

Παράθεση:

3. τι γινεται μετα γυρισμενα χιλιομετρα ; ΟΛΟΙ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ πως δεν γυρνανε τα χιλιομετρα.


Φυσικά κανένας δεν το παραδέχεται αλλά όλοι το κάνουν γιατί αν σου παρουσιάσουν το αυτοκίνητο με τα πραγματικά του χιλιόμετρα, δεν μπορούν να το πουλήσουν στα χρήματα που ζητούν. Αυτό αφορά τους επαγγελματίες βέβαια.

Παράθεση:

4. το αμαξι (προερχομενο απο Γαλλια-πετρελαιο) μπορει να χρηζει ιδιαιτερης συντηρησης ή οχι ;


Αν θεωρήσουμε ότι θα έχει σίγουρα 200.000χλμ και όχι λιγότερα, θα χρειαστείς μπόλικο πράγμα. Είτε είναι από τη Γαλλία είτε οχι δεν κάνει διαφορά.

Παράθεση:

5. τι χαρτια χρειαζεται να το συνοδευουν τα οποια θα πρεπει να εχει στην κατοχη του ο οδηγος γιατι καποιοα στιγμη ισως χρειαστουν ; (δεδομενου οτι ειναι εισαγωμενο μεταχειρ. οχημα)


Μολις το εισαγεις και βγάλεις πινακίδες, έχεις ελληνική άδεια και το παρελθόν του δεν έχει σημασία. Δεν υπάρχει διαφορά με ένα ελληνικό αυτοκίνητο μετά.

Καλύτερα ωσε 3-4 χιλιάρικα και πάρε ένα ελληνικό γιατί τα αξίζει. Θα ξέρεις από που ήρθε και σίγουρα δεν θα έχει τόσα χιλιόμετρα όσα στην Ευρώπη. Ο Ευρωπαίος οδηγός που αγοράζει diesel κάνει το λιγότερο 200χλμ την ημέρα. Διαφορετικά δεν μπαίνει στον κόπο.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sfirakis1 (Νεκτάριος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106

Ένταξη: 19 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 10 Δεκ 2017, 23:18:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μίας και έχω τα αδέλφια μου στο εξωτερικό
έχω μια παραπάνω γνώμη.
Το καλύτερο είναι να πας εσύ ο ίδιος η κάποιος που
εμπιστεύεσαι για να το πάρεις.
Στο εξωτερικό οι περισσότερο τα πέρνουν leasing γιατί
συμφαίρει οικονομικά και φορολογικά.
Αν το πάρεις από ιδιώτη θα το πληρώσεις παραπάνω αλλά
δεν υπάρχει θέμα απατεωνιάς.
Τα χιλιόμετρα που κάνουν στο εξωτερικό είναι από 30-70 χιλ.
το χρόνο. Σπάνια να βρείς με λίγα χιλιόμετρα αλλά ΑΝ βρείς
το πληρώνεις παραπάνω.
Το τελωνείο υπολογίζεται με τους ρύπους του κινητήρα καθώς
και τα extra.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 00:50:05    Θέμα δημοσίευσης: Re: μεταχειρισμενο απο εξωτερικο - αποριες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
DimiP έγραψε:

5. τι χαρτια χρειαζεται να το συνοδευουν τα οποια θα πρεπει να εχει στην κατοχη του ο οδηγος γιατι καποιοα στιγμη ισως χρειαστουν ; (δεδομενου οτι ειναι εισαγωμενο μεταχειρ. οχημα)


Μολις το εισαγεις και βγάλεις πινακίδες, έχεις ελληνική άδεια και το παρελθόν του δεν έχει σημασία. Δεν υπάρχει διαφορά με ένα ελληνικό αυτοκίνητο μετά.

Καλύτερα ωσε 3-4 χιλιάρικα και πάρε ένα ελληνικό γιατί τα αξίζει. Θα ξέρεις από που ήρθε και σίγουρα δεν θα έχει τόσα χιλιόμετρα όσα στην Ευρώπη. Ο Ευρωπαίος οδηγός που αγοράζει diesel κάνει το λιγότερο 200χλμ την ημέρα. Διαφορετικά δεν μπαίνει στον κόπο.


Απλά εδώ να διευκρινίσω κάτι.

Ξέρω περίπτωση πχ που αγόρασε γνωστός το 2009 από έμπορο στην Ελλάδα, αυτοκίνητο Mercedes μοντέλο του 2005 που είχε εκτελωνιστεί από Γερμανία. Μέχρι πρόπερσι, ενώ είχε βγάλει Ελληνικές πινακίδες κατά την ημερομηνία αγοράς, ταξινομήθηκε και έμεινε στους πίνακες ως μοντέλο του 2009, με ό,τι συνεπάγεται αυτό όπως τεκμήρια, φορολόγηση κτλ.

Ωστόσο, αυτό το καθεστώς άλλαξε αν θυμάμαι το έτος 2016 προς 2017, δηλαδή τα τέλη κατηγοριοποιήθηκαν ανάλογα με τη χρονιά που κατασκευάστηκε το αυτοκίνητο και όχι ανάλογα με το πότε εισήχθη στην Ελλάδα.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 09:09:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αρχικα, ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
να διευκρινησω κατι που ισως δεν το προσεξατε

το αμαξι ειναι εδω στην Ελλαδα σε εμπορια μεταχειρισμενων και μου ειπε ο ιδιος ο "μαντράς" οτι ειναι εισηγμενο απο Γαλλια. οποτε δεν τιθεται θεμα να διαλεξω εγω κατι η να παρω η οχι απο το εξωτερικο. η αγορα γινεται εδω αλλα με αμαξι που το εχει φερει αυτος απέξω

απο οτι καταλαβαινω αρκετα ευρωπαικα μεταχειρισμενα εισαγονται στην ελλαδα απο εμπορους μεταχειρ. οι οποιοι βαζοντας αγγελιες (car, κλπ) δεν λενε οτι ειναι απο εξωτερικο παρα μονο οταν τους ρωτησεις.

επιπλεον οταν ρωτησα για ΚΤΕΟ , εννοουσα αν χρειαζομαι καποια χαρτια απο τη μεχρι τωρα πορεια του αυτοκινητου προκειμενου να το περασω εδω ΚΤΕΟ (οχι αν το πουλησω στο εξωτερικο αν θα περναει εκει ΚΤΕΟ).

τελος οσο για τα χιλιομετρα, Στελιο οντως ειδα ενα clio που εξωτερικα ηταν αψογο (ελεγες οτι εχει το πολυ 30.000 χλμ) και μεσα επισης αψογο - μονο λιγο βρωμικο καθισμα - με "80.000" χλμ !!!
η απαντηση του εμπορου ηταν "εμεις πουλαμε αμαξια με πραγματικα χλμ. εχω αμαξι με 180.000 χλμ που θα το πουλησω με τοσα και αμαξι με 130.000 χλμ που θα το πουλησω με τοσα. θελεις να τα δεις ;"


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 09:49:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μιας και μενω εξωτερικο θα συμφωνησω απολυτα με το Νεκταριο

Πλεον εδω (εκτος Ελλαδας) παιζει πολυ το λιζινγκ και δεν ειναι σπανιο να πουλανε εταιριες σε μαντραδες ιχ απο 10.000 χλμ!!

μπορω να στειλω απειρα λινκσ...

Εγω τι θα εκανα στη θεση σου:

αν ελεγε οτι εχει λιγα χλμ ο μαντρας (π.χ 30.000) θα κοιταζα το βιβλιαρακι μιας και οι Γαλλοι ειναι τυπικοι. Αν βρεις τιποτα λαμογιες (σκισμεννες σελλιδες/αρνηθει να στο δειξει) κανε την με ελαφρυα...

στο εξωτερικο σπανια "σκιζουν" τα ιχ αλλα μεσα τα κανουν @#$ανα οποτε κοιτα προσεκτικα καθισματα, αν εχει τιποτα σπασμενους διακοπτες, βουλευουν τα ηλεκτρικα, λεκκεδες. Αποσο ξερω πριν το πουλησουν οι Γαλλοι πρεπει οποσδηποτε να περασει εκε ΚΤΕΟ (νομοθεσια) οποτε οπως προεγραψα κινητηρας δε θα εχει θεμα (εκτος και αν εδω ο μαντρας το εσκισε μεχρι να το δωσει ή το χρησιμοποιησε/εχει τυχει αυτο με μαντρα που φερνει μερσεντε)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 12:49:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vamvakoolas έγραψε:
μιας και μενω εξωτερικο θα συμφωνησω απολυτα με το Νεκταριο

Πλεον εδω (εκτος Ελλαδας) παιζει πολυ το λιζινγκ και δεν ειναι σπανιο να πουλανε εταιριες σε μαντραδες ιχ απο 10.000 χλμ!!

μπορω να στειλω απειρα λινκσ...

Εγω τι θα εκανα στη θεση σου:

αν ελεγε οτι εχει λιγα χλμ ο μαντρας (π.χ 30.000) θα κοιταζα το βιβλιαρακι μιας και οι Γαλλοι ειναι τυπικοι. Αν βρεις τιποτα λαμογιες (σκισμεννες σελλιδες/αρνηθει να στο δειξει) κανε την με ελαφρυα...

στο εξωτερικο σπανια "σκιζουν" τα ιχ αλλα μεσα τα κανουν @#$ανα οποτε κοιτα προσεκτικα καθισματα, αν εχει τιποτα σπασμενους διακοπτες, βουλευουν τα ηλεκτρικα, λεκκεδες. Αποσο ξερω πριν το πουλησουν οι Γαλλοι πρεπει οποσδηποτε να περασει εκε ΚΤΕΟ (νομοθεσια) οποτε οπως προεγραψα κινητηρας δε θα εχει θεμα (εκτος και αν εδω ο μαντρας το εσκισε μεχρι να το δωσει ή το χρησιμοποιησε/εχει τυχει αυτο με μαντρα που φερνει μερσεντε)



φιλε μου το περιεργο με το συγκεκριμενο αλλα και με ενα ακομα (ιδια χλμ) με πιο πλουσιο εξοπλισμο ηταν οτι ηταν σχεδον αψογο μεσα / εξω ...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 17:23:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vamvakoolas έγραψε:

στο εξωτερικο σπανια "σκιζουν" τα ιχ αλλα μεσα τα κανουν @#$ανα οποτε κοιτα προσεκτικα καθισματα, αν εχει τιποτα σπασμενους διακοπτες, βουλευουν τα ηλεκτρικα, λεκκεδες.


Δυστυχώς η εμπειρία μου είναι αντίθετη. Πολλές φορές, στα ντιζελ ειδικά, δεν μπορείς να καταλάβεις την κατάσταση. Γιατί τα αυτοκίνητα κάνουν 100.000χλμ το χρόνο και ταυτόχρονα είναι καινούργια εσωτερικά.

Δεν θα καταλάβεις διαφορά βλέποντάς το γιατί το σαλόνι είναι καινούργιο. Το εξωτερικό επίσης, αγρατζούνιστο. Το υπόλοιπο είναι που ταξιδεύει πολύ.

Εν κατακλείδι, για να μην κοροιδευόμαστε. Ο Ευρωπαίος δεν πουλάει αυτοκίνητο αν δεν έχει τελειώσει. Όταν φτάσει η ώρα που δεν τον συμφέρει η συντήρηση, το βάζει για πώληση και αγοράζει καινούργιο. Εκεί μπαίνει στη μέση ο μαντράς και μας το μοσχοπουλάει.
Τα κριτήρια αγοράς για τους μαντράδες είναι καθαρά εμφανισιακά γιατί μόλις γυρίσουν τα χιλιόμετρα, κανένας δεν θα ξέρει πόσα έχει.Μάλιστα γίνεται κομπίνα στο πότε τα γυρίζουν (συνήθως ανάμεσα στις χωρες) ώστε στα χαρτιά να φαίνεται ότι έγινε εισαγωγή με λίγα χιλιόμετρα.

Ανοίξτε ένα mobile.de να δείτε τιμές που πουλάνε οι ιδιώτες στην Ευρώπη. Δεν υπάρχει περιθώριο να έρθει καλό αυτοκίνητο και να πουληθεί σε λογική τιμή και να βγάλει κέρδος ο μαντράς. Έτσι τα ελληνικά αυτοκίνητα κοστίζουν 3-5 χιλιάδες ευρώ περισσότερο αλλά το αξίζουν.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 17:40:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ να προσθέσω, ότι από εμπειρία γνωστού μου, αυτοκίνητο εξωτερικού, ιδιαίτερα βόρειας Ευρώπης είναι σαν να πήρες αυτοκίνητο από νησί... Πολύ σκουριά και ταλαιπωρημένο από τα αλάτια... Exclamation


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 20:10:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απο οτι καταλαβα διαβαζοντας τις χρησιμες απαντησεις σας, μαλλον μονοδρομος ειναι το ψαξιμο για μεταχειρ. απο ιδιωτη Ελληνα δεδομενου οτι ψαχνω για αξιολογο οχημα με σιγουρα λιγοτςερα απο 100.000 χλμ


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Δεκ 2017, 22:27:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ti psaxneis ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Δεκ 2017, 11:30:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
ti psaxneis ?


ψαχνω κατι εχοντας πολλα κριτηρια γιαυτο και δεν εχω βρει ακομα
Crying or Very sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Δεκ 2017, 10:38:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[οφ τοπικ] ρε παιδια απο ΓΑΛΛΙΑ ειναι το υποψηφιο αμαξι οχι απο Γερμανια/Σουηδια, ειναι ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ Exclamation . Εγω για παραδειγμα ειχα toyota aygo με λιζινγκ και στ0 1ο χρονο για καποιο λογο -ασχετο με το ιχ- με περιπου 10.000 χλμ το γυρισα πισω και αμεσως η εταιρια λιζινγκ το εβαλε προς πωληση για μαντραδες ξενους και μη αλλα και ιδιωτες τι παει να πει οτι ηταν $#@να το ιχ? και μιλαμε για χιλιαδες συμπολιτες μου εδω στα ξενα που κανουν το ιδιο στα 1-2 χρονια
https://www.leaseplan.be/en/sections/buying-second-hand-car
[\οφ τοπικ]

κοιταξες για το βιβλιαρακι; εγγυηση δινει ο μαντρας

Σε καθε περιπτωση δικη σου ειναι η τσεπη οτι θες κανεις, αν θες πληροφοριες απο εξωτερικο πμ για να μη #@$ την αγγελια


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Δεκ 2017, 21:35:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vamvakoolas έγραψε:
[οφ τοπικ] ρε παιδια απο ΓΑΛΛΙΑ ειναι το υποψηφιο αμαξι οχι απο Γερμανια/Σουηδια, ειναι ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ Exclamation . Εγω για παραδειγμα ειχα toyota aygo με λιζινγκ και στ0 1ο χρονο για καποιο λογο -ασχετο με το ιχ- με περιπου 10.000 χλμ το γυρισα πισω και αμεσως η εταιρια λιζινγκ το εβαλε προς πωληση για μαντραδες ξενους και μη αλλα και ιδιωτες τι παει να πει οτι ηταν $#@να το ιχ? και μιλαμε για χιλιαδες συμπολιτες μου εδω στα ξενα που κανουν το ιδιο στα 1-2 χρονια
https://www.leaseplan.be/en/sections/buying-second-hand-car
[\οφ τοπικ]

κοιταξες για το βιβλιαρακι; εγγυηση δινει ο μαντρας

Σε καθε περιπτωση δικη σου ειναι η τσεπη οτι θες κανεις, αν θες πληροφοριες απο εξωτερικο πμ για να μη #@$ την αγγελια


φιλε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα επειδη με φοβισε λιγο το θεμα "εξωτερικο" αν βρω κατι απο Ελλαδα θα το προτιμησω και μονο αν δεν βρω και βρεθει το κελεπουρι θα επιλεξω κατι απο εξω


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 15 Δεκ 2017, 20:06:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vamvakoolas έγραψε:
[οφ τοπικ] ρε παιδια απο ΓΑΛΛΙΑ ειναι το υποψηφιο αμαξι οχι απο Γερμανια/Σουηδια, ειναι ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ Exclamation .


Ξέρεις σε ποιο μέρος της Γαλλίας κυκλοφόρησε;;; εξ όσων γνωρίζω, σε όλες τις βόρειες χώρες χρησιμοποιούν αλάτι... και μόνο στις σκανδιναβικές πλέον καρφιά...

DimiP έγραψε:
φιλε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα επειδη με φοβισε λιγο το θεμα "εξωτερικο" αν βρω κατι απο Ελλαδα θα το προτιμησω και μονο αν δεν βρω και βρεθει το κελεπουρι θα επιλεξω κατι απο εξω


Επίσης να προσθέσω ότι τα πετρέλαια του εξωτερικού δεν σημαίνει απαραίτητα ότι "συμμορφώνονται" με τους κανονισμούς για αυτοκίνητα πετρελαίων στην Ελλάδα... Τώρα μάλιστα που σκέφτονται να κάνουν τα κριτήρια και τους ελέγχους στα πετρέλαια πιο αυστηρά, μέχρι να φτάσουν ξανά και στην απαγόρευσή τους, θα το σκεφτόμουν πολύ...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vasil80 (Βασιλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 3008 1.6 thp (2011)

Ένταξη: 01 Φεβ 2013
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Δεκ 2017, 12:03:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.car.gr/10892372-citroen-c3


Αμα ψαχνεις σχετικα μικρο, αυτο ειναι γειτονα μου,στανταρ ελληνικο με γνησια χλμ,σε κατασταση καινουργιου (εχω μπει μεσα). Νομιζω η τιμη πεφτει,θελει να παρει αλλο αμαξι .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Δεκ 2017, 23:32:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να βάλω και εγώ το λιθαράκι στην ενημέρωση που απέκτησα από ξάδερφο που ήθελε να φέρει Jeep Renegade απ' τα ξένα (συγκεκριμένα Γερμανία).

Το αμάξι θα ερχόταν σε πολύ ελκυστική τιμή, όμως ύστερα από 45 μέρες αναμονής και με την προκαταβολή να έχει ήδη δοθεί, ανακαλύφθηκαν οι λόγοι καθυστέρησης:

1) Σπάνε τουλάχιστον ένα τζάμι για να γλιτώσουν φορολογία (συνήθως πίσω φινιστρίνι, αλλά ίσως και άλλο)
2) Γρατζουνάνε τουλάχιστον 2 πόρτες και βαράνε και μια με το σφυρί για να γίνει λακούβα (αν όχι, βρίσκουν από τις μάντρες χτυπημένες πόρτες κατά προτίμηση άλλου χρώματος και τις βάζουν επάνω). Ενίοτε γίνεται και στα μπροστινά φτερά.
3) Σπάνε τουλάχιστον 2 από τα 4 φανάρια (αν όχι, βρίσκουν από μάντρες ραγισμένα κλπ και τα βάζουν επάνω)
4) Ότι πρόσθετος εξοπλισμός υπάρσει (οθόνη πολλαπλών ενδείξεων, δερμάτινα καθίσματα κλπ.) αφαιρείται ή αντικαθίσταται με μίζερα πράγματα και επανατοποθετείται.

και άλλα πολλά όμορφα. Κοινώς το αμάξι ταλαιπωρείται, για να έχουν το μέγιστο δυνατό κέρδος.

Σε πιο ακραία σενάρια, το αμάξι έρχεται μισό μισό (κυριολεκτικά κομμένο στη μέση, με κόστος 1000 το κάθε κομμάτι μαζί με τα μεταφορικά, κοστίζει 2.000 στον μαντρά), κολλιέται και πουλιέται το λιγότερο 10.000.

Ο salex έχει απόλυτο δίκιο ότι ο άνθρωπος από το εξωτερικό θα πουλήσει το αμάξι όταν έχει τελειώσει (στα 160.000 το λιγότερο, γιατί η επισκευή φθορών/αντικατάσταση πάει στα 3-4.000 ευρώ και παραπάνω).

Δεν είναι όλοι οι μαντράδες ίδιοι, αλλά το προτιμότερο είναι να πας από έξω να το φέρεις μόνος σου. Που στο τέλος με την όλη ταλαιπωρία, θα έχεις γλιτώσει 1.000 ευρώ κάθε 10.000 ευρώ σε σχέση με τον μαντρά.

Είναι προτιμότερο πάντοτε να κλάνεις πρώτος το κάθισμα... Κοστίζει, αλλά τα πρώτα 5 χρόνια έχεις έξοδα μόνο το πετρέλαιο και τα φίλτρα στα σέρβις.



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Steve στις Τετ 20 Δεκ 2017, 00:50:34, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Δεκ 2017, 00:26:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σταυρο,οταν λες το κοβουν στη μεση, εννοεις οτι τεμαχιζουν το πλαισιο ή οτι φερνουν π.χ το κουφαρι και σε αλλη μεταφορα τα μηχανικα μερη; Σε ρωταω για τον λογο οτι αναφερεις τη λεξη κυριολεκτικα στη συγκεκριμενη προταση και μου φαινεται ιδιαιτερα απιθανο να μπορει να συμβει κατι τετοιο.


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Δεκ 2017, 17:02:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Σταυρο,οταν λες το κοβουν στη μεση, εννοεις οτι τεμαχιζουν το πλαισιο ή οτι φερνουν π.χ το κουφαρι και σε αλλη μεταφορα τα μηχανικα μερη; Σε ρωταω για τον λογο οτι αναφερεις τη λεξη κυριολεκτικα στη συγκεκριμενη προταση και μου φαινεται ιδιαιτερα απιθανο να μπορει να συμβει κατι τετοιο.


Το κόβουν στη μέση ώστε να έρχεται αποδεδειγμένα το αμάξι στην Ελλάδα για ανταλλακτικά. Και με τις τιμές που αναφέρει ο Σταύρακας.
Κι εγώ όταν το είχα πρωτοακούσει μου φάνηκε κάπως. Confused Confused Confused


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Δεκ 2017, 20:24:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Σταυρο,οταν λες το κοβουν στη μεση, εννοεις οτι τεμαχιζουν το πλαισιο ή οτι φερνουν π.χ το κουφαρι και σε αλλη μεταφορα τα μηχανικα μερη; Σε ρωταω για τον λογο οτι αναφερεις τη λεξη κυριολεκτικα στη συγκεκριμενη προταση και μου φαινεται ιδιαιτερα απιθανο να μπορει να συμβει κατι τετοιο.
Στο επιβεβαίωσε και ο φίλος από πάνω, κυριολεκτικά στη μέση (μπρος-πίσω, όχι αριστερά δεξιά)



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αγορές - Ζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1706s (PHP: 85% - SQL: 15%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on