PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Είναι το 206 τόσο ζημιάρικο τελικά ? (Πλήρης απογοήτευση)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 15:51:55    Θέμα δημοσίευσης: Είναι το 206 τόσο ζημιάρικο τελικά ? (Πλήρης απογοήτευση) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλη την παρέα του psclub!

Παρακολουθώ χρόνια το φόρουμ και έχω να δηλώσω ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμο.
Είμαι κάτοχος ενός 206 1.4i 2001 75ph .
Το αμάξι αυτό το έχω 3 χρόνια και έχει πάνω 210.0000 χλμ.
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αν ήταν πρώτο χέρι αλλά υποπτεύομαι ότι ίσως να ήταν από κάποια εταιρεία leasing (λόγω χιλιομέτρων) καθώς αγοράστηκε από μάντρα- έμπορα.
Δυστυχώς, το αμάξι με έχει απογοητεύσει πλήρως γιατί είναι εξαιρετικά ζημιάρικο.
Κάθε 3-4 μήνες μου εμφανίζει κάποια ζημιά με αποτέλεσμα να έχω δώσει 3 φορές παραπάνω χρήματα από την αξια του (τιμή αγοράς 2.000 το 2015)
Συγκεκριμένα, σε διάστημα 3 χρόνων έχω αλλάξει τα εξής:
-Σετ ιμάντα χρονισμού και τρόμπα νερού
-Μοτεράκι πεταλούδας και καθάρισμα πεταλούδας
-Μαρκούτσια φρένων και υγρά
-Δυναμό
-Ντίζα
-Ηλεκτρολογικά και καλώδια που συνδέουν το τιμόνι -κλειδαριά
-Τσιμούχα καπακίου (ή ψευτοκαπακίου)
-Τακάκια
-Μία απίθανη ζημιά καθώς έμεινε το πλαστικό κομμάτι της βέργας μέσα στον κινητήρα και ανοίχτηκε το καρτέρ. Shocked
-(Όλο και κάτι θα έχω ξεχάσει) Question

Αναφορικά με τα σέρβις, κάθε χρόνο (κάθε 3-4.000 χλμ δηλαδή) του κάνω το τακτικό του σερβις (λάδια, φίλτρα) ενώ πρίν δύο μήνες έκανα και μπουζί.
Υπόψιν, αλλάζω και τα νερά του ψυγείου κάθε χρόνο περίπου.
Με λίγα λόγια το αμάξι αυτό έχει πάρει πολλή αγάπη, φροντίδα και πολλά χρήματα από εμένα αλλά πάντα με απογοητεύει. Αφήστε που έχει κάποια διαρροή (βαλβολίνης νομίζω) που με ανησυχεί αρκετά και δεν έχω εντοπίσει ακόμη από που προέρχεται. Επιπλέον, υποψιάζομαι ότι κάποια στιγμή θα βγάλει φλάτζα γιατί τα νερά δεν είναι πολύ καθαρά.

Δυστυχώς, έχω φτάσει στο σημείο να θέλω να το δώσω μιάς και έχω ξενερώσει τελείως από την όλη κατάσταση και είναι το πρώτο μου τουτουτ.

Θα ήθελα ωστόσο να πάρω και μερικές απόψεις για αυτό το αμάξι και από άλλα μέλη που σίγουρα είναι πιό έμπειρα από εμένα.

Ερωτώ λοιπόν:
-Πιστεύετε ότι το αμάξι αυτό είναι τόσο ζημιάρικο ή έχω πέσει πάνω σε ''λαυράκι''?
-Πιστεύετε ότι οι παραπάνω ζημιές είναι υπερβολικές σε διάστημα 2-3 ετών ή απλά έτυχε να τις βγάλει μαζεμένες?
-Με 200.000 χλμ πάνω είναι δυνατόν να αντέξει ακόμα χρόνια ή να το δώσω όσο έχει (την όποια) αξία του?

Δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι στην σωστή θεματολογία και αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές.

Οιαδήποτε άλλη άποψη ή εμπειρία θα βοηθούσε ιδιαιτέρως!!


Very happy Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 16:33:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παντως για 16 χρονων αμαξι με τοσα χιλιομετρα αν εξαιρεσεις αυτο με τη βεργα δε βλεπω κατι παραλογο

αυτο που εσυ λες ζημια μπορει καποιος να το πει συντηρηση (αλοιμονο δηλαδη να θελει ενα αμαξι τακακια και να λεμε βγαζει ζημιες)

βλεπεις ολα τα ανταλλακτικα εχουν διαρκεια ζωης και 9 στα 10 αμαξια απο τα 8 χρονια και μετα ζητανε οτιδηποτε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 16:37:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμάξι 16ετίας. (206 non multiplex με τα άπειρα ηλεκτρολογικά θέματα) Από μάντρα. Με άγνωστο παρελθόν.
Και λίγα έβγαλε μάλλον Razz

Όπως είπε και ο ΑΕΚτζης, τα περισσότερα είναι θέματα συντήρησης. (που πιθανότατα δεν είχαν αλλαχτεί ποτέ)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 17:44:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκτιμώ ιδιαιτέρως τις απαντήσεις σας!
Μία ερώτηση.. δεδομένου ότι τίθεται (κάποια στιγμή) ζήτημα φλάτζας, πιστεύετε ότι αξίζει να το κρατήσω με όλα αυτά που βγάζει?
Με τόσα χλμ μήπως και φλάτζα να αλλαχτεί δεν θα του δοθεί αρκετές χρόνος ζωής ώστε να το κρατήσω? Very happy Very happy Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 18:40:46    Θέμα δημοσίευσης: Re: Είναι το 206 τόσο ζημιάρικο τελικά ? (Πλήρης απογοήτευση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του psclub!

Παρακολουθώ χρόνια το φόρουμ και έχω να δηλώσω ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμο.
Είμαι κάτοχος ενός 206 1.4i 2001 75ph .
Το αμάξι αυτό το έχω 3 χρόνια και έχει πάνω 210.0000 χλμ.
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω αν ήταν πρώτο χέρι αλλά υποπτεύομαι ότι ίσως να ήταν από κάποια εταιρεία leasing (λόγω χιλιομέτρων) καθώς αγοράστηκε από μάντρα- έμπορα................

Δυστυχώς, το αμάξι με έχει απογοητεύσει πλήρως γιατί είναι εξαιρετικά ζημιάρικο..
-Πιστεύετε ότι οι παραπάνω ζημιές είναι υπερβολικές σε διάστημα 2-3 ετών ή απλά έτυχε να τις βγάλει μαζεμένες?
-Με 200.000 χλμ πάνω είναι δυνατόν να αντέξει ακόμα χρόνια ή να το δώσω όσο έχει (την όποια) αξία του?

Δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι στην σωστή θεματολογία και αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές.

Οιαδήποτε άλλη άποψη ή εμπειρία θα βοηθούσε ιδιαιτέρως!!


Very happy Very happy


αν κρινω απο το δικο μου 206 (παρομοιο με το δικο σου)
ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΖΗΜΙΑΡΙΚΟ

αν παραθεσω τι εχει χαλασει σε αυτο το αμαξι , μονο τα ...τζαμια δεν εχουν χαλασει

φυσικα επειδη το εχω τοσα χρονια και στην αρχη εχει κανεις αλλη ορεξη και δε δινει σημασια , δεν το καταλαβαινει
αλλα φιλε μου οταν σκεφτεσαι τις ατελειωτες βλαβες , τοτε απογοητευεσαι

ειναι ΑΨΟΓΟ ως οδηγικη απολαυση και εμπειρια, το ΧΑΙΡΟΜΑΙ να το οδηγω ακομα και τωρα αλλα καθε φορα που βαζω το χερι στην τσεπη να φτιαξω κατι που χαλασε εκνευριζομαι !

σου παραθετω μερικες βλαβες ενδεικτικα, ετσι οπως μου ερχονται στο νου

-πολλαπλασιαστης
-βεντιλατερ
-θερμοστατης
-ρουλεμαν πισω τροχων
-ημεκτρομαγνητικες κλειδαριες
-αλαρμ
-ρολογακι κεντρικης κονσολας
-απειρες καμενες λαμπες (θεσης, μεσαια, προβ. ομιχλης)-τις εκαιγε στις 2 μερες για ανεξηγητο λογο
-maf
-κομπρεσορας a/c
-φλαντζα μηχανης
-βαση μηχανης
-μηχανισμος φλας στο τιμονι
-3 φορες μοτερακι ρελαντι
-καντραν (στροφομετρο/ταχυμετρο)
-διακοπτης μιζας (κλειδι μηχανης)
-ξανα φλατζα μηχανης και καπακι (γενικο ρεκτιφιε φλατζες,τσιμουχες,οδηγοι,εδρανα,βαλβιδες,κοκορακια, κλπ) και εισαγωγη
-αμορτισερ πορτμπαγκαζ
-συναγερμος (εργοστασιακος)
-ψυγειο
-αντλια βενζινης

και καμια 10αρια ακομα που αυτη τη στιγμη ξεχναω

και να φανταστει κανεις οτι το προσεχα σαν τα ματια μου και ολα τα σερβις γινονταν στην ωρα τους οπως και οι επισκευες


Crying or Very sad


οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω ομως τα μισα απο οσα αναφερεις ειναι μαλλον θεμα αναλωσιμου παρα βλαβης


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 19:07:44    Θέμα δημοσίευσης: Re: Είναι το 206 τόσο ζημιάρικο τελικά ? (Πλήρης απογοήτευση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:

αν κρινω απο το δικο μου 206 (παρομοιο με το δικο σου)
ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΖΗΜΙΑΡΙΚΟ

φυσικα επειδη το εχω τοσα χρονια και στην αρχη εχει κανεις αλλη ορεξη και δε δινει σημασια , δεν το καταλαβαινει
αλλα φιλε μου οταν σκεφτεσαι τις ατελειωτες βλαβες , τοτε απογοητευεσαι

ειναι ΑΨΟΓΟ ως οδηγικη απολαυση και εμπειρια, το ΧΑΙΡΟΜΑΙ να το οδηγω ακομα και τωρα αλλα καθε φορα που βαζω το χερι στην τσεπη να φτιαξω κατι που χαλασε εκνευριζομαι !



Crying or Very sad


οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω ομως τα μισα απο οσα αναφερεις ειναι μαλλον θεμα αναλωσιμου παρα βλαβης



Οπότε καλά πίστευτα τελικά.
Έχω φίλους με αμάξια 20ετίας που δεν έχουν αλλάξει σχεδόν ποτέ τίποτε. (παρά μόνο τα αναλώσιμα στα σερβις)
Άλλους με αμάξια 5ετίας που το συνεργείο το έχουν ως τόπος βελτιώσης του αμαξιού τους (ζημιές ούτε για πλάκα)
Αντιθέτως εγώ, κάθε μήνα σχεδόν είμαι στο συνεργείο.
Δυστυχώς, η τσέπη μου δεν αντέχει άλλο να τροφοδοτεί αυτό το αμάξι.
Όσο και αν το αγαπάω τελικώς παίρνει πολύ περισσότερα από όσα αξίζει.
Μέσα σε τρία χρόνια έχω υπολογίσει περίπου 4-5 χιλιάδες χαμένα- πεταμένα στο 206. Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να είχα ενα πολύ πιό καλό αμάξι.

Μία ερώτηση φίλε DimiP , η αλλαγή φλάτζας αξίζει?
Αν σου είναι εύκολο σε πμ μπορείς να μου πείς μερικές λεπτομέρεις για τα συμπτώματα που σου έβγαλε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 19:21:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω το ίδιο μοντέλο. Εκτιμώ πώς δεν είναι τόσο ζημιάρικο όσο αναφέρεται γενικά, απλά σε μοντέλο 16-17 ετών, κάποια πράγματα μετά τα 7-8-10 χρόνια, θα αρχίσουν να βγαίνουν ως προβλήματα.

Αν το αμάξι άνηκε σε εταιρεία leasing και το είχε ο καθένας για πέταμα, πιθανώς να κακοσυντηρήθηκε και να σου έπεσαν κάποιες αναμενόμενες ζημιές μαζεμένες. Δυστυχώς, μετά από τόσα χρόνια, σχεδόν η πλειοψηφία των εξαρτημάτων του αυτοκινήτου, πιθανώς να αλλαχτεί τουλάχιστον μία φορά.

Μηχανολογικά δε μπορώ να πω είχα πολλά θέματα, εγώ το χαίρομαι γενικά το αμαξάκι, δεν καίει πολύ, πάλι καλούτσικα, αλλά αυτό που φοβάμαι περισσότερο δεν είναι τόσο ζητήματα κινητήρα κτλ, αλλά αμορτισέρ, ψαλίδια, άξονα κτλ. Νομίζω είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στους δρόμους που έχουμε και κάθε φορά που περνάω λακκούβα και ανωμαλία ή χωματόδρομο, νομίζω ότι σε κάποιο καιρό θα την ακούσει ο άξονας, θα στραβώσουν ψαλίδια, θα την φάνε τίποτα άκρα κτλ.

Anyway, επιλογές είναι αυτές, ένα αμάξι τόσων πολλών ετών, αν δεν είναι ιαπωνικό, πιθανότατα θα έβγαζε σε κάθε περίπτωση τα προβλήματα που αναφέρθηκαν.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kyriakos206gti 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.6 16v gti

Ένταξη: 09 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 22:05:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ισως δεν ειναι το 206 γενικα, ισως ειναι το συγκεκριμενο μοντελο και μοτερ.. τα μετα του 2003 που ειναι facelift νομιζω βγηκαν πιο καλα. το δικό μου(206 του '04 1600 16ν) δεν εχει βγαλει τιποτα (Σε μενα τουλαχιστον) και το cc που είχα πριν μόνο κρεμαριέρα και τα γνωστα θέματα της οροφής.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Σεπ 2017, 22:53:27    Θέμα δημοσίευσης: Re: Είναι το 206 τόσο ζημιάρικο τελικά ? (Πλήρης απογοήτευση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:

Έχω φίλους με αμάξια 20ετίας που δεν έχουν αλλάξει σχεδόν ποτέ τίποτε. (παρά μόνο τα αναλώσιμα στα σερβις)


Αυτό το πράγμα χωρίς παρεξήγηση αλλά δε μπορώ να το πιστέψω
Τι αμάξια έχουν? Τα κουνάνε καθόλου ή είναι παρκαρισμένα 19 χρόνια?

Να ξέρεις πάντως ότι αν το κρατήσεις σίγουρα θα σου ζητήσει μπαταρία λάστιχα αμορτισέρ και αρκετά άλλα (αν δεν τα έχεις αλλάξει ήδη) που για σένα μπορεί να είναι ζημιές αλλά είναι νορμάλ συντήρηση αυτοκινήτου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 02:43:55    Θέμα δημοσίευσης: Re: Είναι το 206 τόσο ζημιάρικο τελικά ? (Πλήρης απογοήτευση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Politicalscientist έγραψε:

Έχω φίλους με αμάξια 20ετίας που δεν έχουν αλλάξει σχεδόν ποτέ τίποτε. (παρά μόνο τα αναλώσιμα στα σερβις)


Αυτό το πράγμα χωρίς παρεξήγηση αλλά δε μπορώ να το πιστέψω
Τι αμάξια έχουν? Τα κουνάνε καθόλου ή είναι παρκαρισμένα 19 χρόνια?

Να ξέρεις πάντως ότι αν το κρατήσεις σίγουρα θα σου ζητήσει μπαταρία λάστιχα αμορτισέρ και αρκετά άλλα (αν δεν τα έχεις αλλάξει ήδη) που για σένα μπορεί να είναι ζημιές αλλά είναι νορμάλ συντήρηση αυτοκινήτου


Ο φίλος μου ο ένας έχει για δεύτερο ένα κορόλα του 93 με 340.000 χλμ και απανωτά ταξίδια Τρίκαλα-Αθήνα που του αλλάζει λάδια και αυτό κάθε δύο χρόνια. (Δεν έχω κανέναν λόγο να πω ούτε ψέμματα ούτε και να υπερβάλλω)

Τέλος πάντων, νομίζω πως φίλε μου Αεκτζή παρεξήγησες όσα είπα.
Το αμάξι το λατρεύω και για αυτό του έχω δώσει πολλή αγάπη και όλα τα χρήματα που έχω.
Το πρόβλημα μου δεν είναι ότι θέλει σέρβις ή ανταλλακτικά.
Είναι προφανές ότι τα λάστιχα ή τα αμορτισέρ έχουν συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οπου μετα θα πρέπει να αλλαχτούν.

Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Το αμάξι αυτό όποτε ετοιμάζομαι να του αλλάξω κάτι ας πουμε λάστιχα, τσουπ εμφανίζει ένα κουφό πρόβλημα από το πουθενά και σε αφήνει στον δρόμο.
Αποτέλεσμα? Φτιάχνεις την ζημιά με τα λεφτά που φύλαγες για τα λάστιχα.
Κάθε φορά αυτό μου συμβαίνει. Δεν ξέρω αν είναι προσωπική ατυχία αλλά αυτό μου συμβαίνει. Η επαναλαμβανόμενη αυτή σύμπτωση με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι το συγκεκριμένο αμάξι είναι εξαιρετικά ζημιαρικο σε σχέση με άλλα.
Ένα πράμα σαν μερικές γυναίκες (με κάθε σεβασμό στις γυναίκες) που όσο τους δίνεις τόσο σε πληγώνουν.
Δεν ξέρω για άλλα μοντέλα αλλά το συγκεκριμένο είναι επιεικώς αχάριστο.

Με έχει εξοργίσει δυστυχώς... ένα αμάξι που το είχα σαν πρώτο σπίτι μου.
Υπόψιν, είχα παραγγείλει λάστιχα και μου έβγαλε πριν μια εδομαδα ζημιά στην εξάτμιση!
Φυσικά τα λάστιχα θα πάνε πίσω. ( Με ότι συνεπάγεται αυτό για την ασφάλεια μου)

Αφήστε που το έχω άχτι ότι είναι τόσο γκαντεμικο μοντέλο που για 3 κυβικά μπαίνει στην κατηγορία των 1400 και πληρώνει 245 τέλη αντί για 135. Crying or Very sad Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 07:42:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικος κανονας ειναι οτι αμαξι μετα την οκταετια θα ζηταει συνεχεια και οπως ειπωθηκε πιο πολυ αλλαζεις ανταλλακτικα στα πλαισια της συντηρησης, οχι απαραιτητα βλαβες.
Βεβαια κι εμενα μου την εδωσε που αλλαξα δυναμο, και 2 φορες μιζα, διακοπτη φλας, 3 αντλιες, πισω αξονα, 2 φορες ρουλεμαν, βαλβιδα οπισθεν, θερμοστατη κλπ κλπ.
Καθε λιγο και λιγακι στο συνεργειο.

Το κορολα της γυναικας μου μοντ. 2000 με 450Κ το εχουμε απο το 2010 και εχω αλλαξει μονο μπουζοπιπες 2 φορες απο βλαβες.
Απο συντηρηση λαστιχα και απορτισερ-φρενα. Evil


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 11:22:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα Ιαπωνικα εκεινης της εποχης ηταν απροβληματιστα



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 12:24:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
Τα Ιαπωνικα εκεινης της εποχης ηταν απροβληματιστα


Και οταν βγαλουν προβλημα το ανταλλακτικο κοστιζει οσο ενα καλο μεταχειρισμενο (αυτοκινητο). No thanx

Παραδειγμα απο φιλου μρ2 του 2002. Πολλαπλασιαστες (340 ευρο ΕΚΑΣΤΟΣ), Τσιμουχα στεγανοποιησης οροφης (1250 ευρο), βλαβη εσωτερικου καταλυτη (2000 μαζι με εργασια)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 12:37:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι γιατι το Bmw σου, τα εχει φθηνα Razz

Επιασες το mr2 που ειναι λιγο ειδικο μοντελο
Γενικα απο οσο εχω δει απο το δικο μου, και οτι εχω ακουσει απο άλλα , δεν εχουν τεραστιες διαφορες τιμων
Ασε που τα παλια γιαπωνέζικα δεν χρειαζονταν ανταλλακτικα Cool



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 14:20:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φτου φτου φτου, το δικο μου δεν εχει κανει κιχ ακομα (καινουργιο ειναι και του χω κανει 35κ κμ), αλλα ναι ειναι να μην σου τυχει Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 14:51:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumbs Up



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 18:37:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απλα για χαρην της κουβεντας μας, στο δικο μου τα προβληματα (πολλαπλασιαστης) αρχισαν μετα τον 1ο χρονο !!!
σε καινουριο αμαξι δηλ.
και απο τοτε εμφανιζονται αναλογικα καθε χρονο, και οχι μετα απο 5-10 χρονια


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Σεπ 2017, 19:10:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο μοντέλο το 8βιδο έχει σημαντικά προβλήματα αξιοπιστίας.
Βέβαια για μην αδικούμε το πεζακι μας.. που δείχνει τόσο όμορφο και τόσο μπροστά για την εποχή του... τίθεται και το ζήτημα της κακης παρτίδας αλλά και τύχης...
Ξέρω... τα μτχ είναι λαχεία.
Πότε δεν μπορείς να ξες το πλήρες ιστορικό τους αλλά ούτε και να δεις τι γίνεται μέσα στον κινητήρα.
Αλλά για το καινούργιο... Δεν δέχομαι κουβέντα αναφορικά με τον παράγοντα τύχης.
Έχω πληρώσει τόσα, το συμβόλαιο προβλέπει αυτό, δεν διαπραγματευομαι καμία ζημιά λόγω αστοχίας υλικού. (Έχω ακούσει για πόλο που έμεινε απο σασμαν στο πρώτο φανάρι μετά την αγορά του από αντιπροσωπεία)
Επιστροφή όπως είναι και παράδοση νέου.
Για αυτό είναι καλό φίλε μου Ντιμιπ να διαβάζουμε κάθε λεπτομέρεια στο συμβόλαιο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Σεπ 2017, 15:30:28    Θέμα δημοσίευσης: Re: Είναι το 206 τόσο ζημιάρικο τελικά ? (Πλήρης απογοήτευση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:

Αφήστε που το έχω άχτι ότι είναι τόσο γκαντεμικο μοντέλο που για 3 κυβικά μπαίνει στην κατηγορία των 1400 και πληρώνει 245 τέλη αντί για 135. Crying or Very sad Crying or Very sad


225 από το 2016.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Σεπ 2017, 15:39:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:

Έχω πληρώσει τόσα, το συμβόλαιο προβλέπει αυτό, δεν διαπραγματευομαι καμία ζημιά λόγω αστοχίας υλικού. (Έχω ακούσει για πόλο που έμεινε απο σασμαν στο πρώτο φανάρι μετά την αγορά του από αντιπροσωπεία)
Επιστροφή όπως είναι και παράδοση νέου.

Συγνώμη, αλλά έχεις αγοράσει καινούριο αμάξι και το συμβόλαιο έλεγε αλλαγή με καινούριο σε περίπτωση βλάβης την πρώτη εβδομάδα ή μήνα (ή όποιο άλλο χρονικό διάστημα θες);
Εύκολο να λες επιστροφή και αντικατάστασημε νέο, αλλά το έχεις πετύχει;


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1525s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on