PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Φρένα από 207RC (302mm) σε 207rallye (283mm)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούλ 2017, 21:59:58    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Φρένα από 207RC (302mm) σε 207rallye (283mm) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.

Οι δισκοπλακες μου είναι στα τελευταία τους και πάω για αλλαγή σύντομα. Κάπου είχα διαβάσει οτι είναι κρίμα να βάλω 283mm όπως οι μαμά και με μια μικρη διαφορά χρημάτων και χωρίς πατέντες κουμπωνουν οι δίσκοι του rc που είναι μεγαλύτεροι και σαφώς ανώτεροι.
Η ερωτήσεις μου είναι οι εξής, ισχύει ότι κουμπωνουν κανονικά χωρίς πατέντες? Χρειάζεται να αλλάξω και δαγκάνες ή αφήνω τις μαμά? Το κόστος πόσο μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούλ 2017, 22:57:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θελει ολο το πακετο του rc
Δαγκανες δισκους τακακια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούλ 2017, 23:27:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
Θελει ολο το πακετο του rc
Δαγκανες δισκους τακακια


Έχεις κάποιο λινκ να με βοηθήσεις ώστε να κάνω την αρχή στο ψάξιμο?

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούλ 2017, 23:34:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
android έγραψε:
Θελει ολο το πακετο του rc
Δαγκανες δισκους τακακια


Έχεις κάποιο λινκ να με βοηθήσεις ώστε να κάνω την αρχή στο ψάξιμο?

Ευχαριστώ


Μεταχειρισμενα φρενα απο rc θες,τουλαχιστον δαγκανες
Ψαχνεις στο car βαζεις εδω αγγελια οτι ψαχνεις στο fb και αν βρεθει καποιος και τα βρειτε στην τιμη τα περνεις,μετα αναλογα τι θα λειπει απο το σετακι που θα παρεις το αγοραζεις καινουργιο, δλδ δισκους τακακια,μπορει να τα χει και ολα το σετ που θα βρεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούλ 2017, 23:39:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
Μεταχειρισμενα φρενα απο rc θες,τουλαχιστον δαγκανες
Ψαχνεις στο car βαζεις εδω αγγελια οτι ψαχνεις στο fb και αν βρεθει καποιος και τα βρειτε στην τιμη τα περνεις,μετα αναλογα τι θα λειπει απο το σετακι που θα παρεις το αγοραζεις καινουργιο, δλδ δισκους τακακια,μπορει να τα χει και ολα το σετ που θα βρεις


Έγινε σε ευχαριστώ!! Κουμπωνουν χωρίς πατέντα έτσι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούλ 2017, 10:44:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, τα εχω βαλει εγω σε rallye, δε χρειαζεται καμια πατεντα. Να ξερεις ομως οτι έχουν πολυ μεγαλύτερο βαρος από τα 283....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούλ 2017, 11:06:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mathanas έγραψε:
Ναι, τα εχω βαλει εγω σε rallye, δε χρειαζεται καμια πατεντα. Να ξερεις ομως οτι έχουν πολυ μεγαλύτερο βαρος από τα 283....


Αξίζει κατά την γνώμη σου ή να μείνω στα 283?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Ιούλ 2017, 12:00:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mathanas έγραψε:
Ναι, τα εχω βαλει εγω σε rallye, δε χρειαζεται καμια πατεντα. Να ξερεις ομως οτι έχουν πολυ μεγαλύτερο βαρος από τα 283....


Μήπως γνωρίζεις πόση είναι η διαφορά σε κιλά;


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
italos17 (Vasileios)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 30 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Ιούλ 2017, 16:26:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
mathanas έγραψε:
Ναι, τα εχω βαλει εγω σε rallye, δε χρειαζεται καμια πατεντα. Να ξερεις ομως οτι έχουν πολυ μεγαλύτερο βαρος από τα 283....


Αξίζει κατά την γνώμη σου ή να μείνω στα 283?
.

Βάλτα χθες. Σε C4 THP, μου άλλαξε το αυτοκίνητο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Ιούλ 2017, 17:17:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περιπου 1,6 κιλα πιο βαρια ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 18:03:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
Περιπου 1,6 κιλα πιο βαρια ειναι.

Δισκοπλακα μαζί με δαγκανα; Ή μόνο δισκοπλακα;


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 18:31:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreasf1 έγραψε:
android έγραψε:
Περιπου 1,6 κιλα πιο βαρια ειναι.

Δισκοπλακα μαζί με δαγκανα; Ή μόνο δισκοπλακα;


H δισκοπλακα που ειναι και το πιο σημαντικο επειδη περιστρεφετε,τωρα η δαγκανα δεν νομιζω να ναι κατι σοβαρο σε διαφορα ,γραμμαρια θα ναι
Απο την αλλη οι ζαντες rc pro f-l ειναι 2 κιλα ελαφρυτερες απο του gt rallye οποτε το μεγιστο συνολο δεν θα ναι παραπανω απο 2 κιλα

Στην ουσια φρενα rc με ζαντες rc εχουν το ιδιο βαρος με ζαντες 150αριου και φρενα 150αριου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 19:53:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
Andreasf1 έγραψε:
android έγραψε:
Περιπου 1,6 κιλα πιο βαρια ειναι.

Δισκοπλακα μαζί με δαγκανα; Ή μόνο δισκοπλακα;


H δισκοπλακα που ειναι και το πιο σημαντικο επειδη περιστρεφετε,τωρα η δαγκανα δεν νομιζω να ναι κατι σοβαρο σε διαφορα ,γραμμαρια θα ναι
Απο την αλλη οι ζαντες rc pro f-l ειναι 2 κιλα ελαφρυτερες απο του gt rallye οποτε το μεγιστο συνολο δεν θα ναι παραπανω απο 2 κιλα

Στην ουσια φρενα rc με ζαντες rc εχουν το ιδιο βαρος με ζαντες 150αριου και φρενα 150αριου


Σίγουρα είναι σημαντική η δισκοπλακα λόγο της μη αναρτωμενης μάζας. Ωστόσο είναι σημαντικό και το συνολικό βαρος του άκρου που έχει να διαχειριστεί η ανάρτηση γιαυτό ρωτάω για το συνολικό βάρος δισκοπλακας και δαγκανας.

Ισχύει σίγουρα οτι είναι η ζάντα του rc 2 κιλά κάτω απο του gt; Η ζάντα του gt είναι 11 κιλά(χωρίς λάστιχο εννοείται) οπότε του rc είναι 9 κιλά; Γτ αν ισχύει η διαφορά είναι αρκετή!! Shocked


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 21:41:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε παιδιά, σας παρακαλώ μην γράφετε αηδίες. Τα διαβάζει ο κόσμος και τρομάζει άδικα.

Η διαφορά σε βάρος που έχουν οι δισκόπλακες είναι αμελητέο σε σχέση με την ασφάλεια και την βελτίωση στο φρενάρισμα που έχουν τα φρένα του RC σε σχέση με τα 283. Ειλικρινά έχετε δει κανέναν να παραπονιέται για το κιτ φρένων της Peugeot Sport (που είναι σαφως μεγαλύτερο και βαρύτερο) και πόσο βαρύτεροι είναι οι δίσκοι;

Ποτέ δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά από το βάρος στις δισκόπλακες στο αυτοκίνητό σου. Θα καταλάβεις τεράστια διαφορά στο φρενάρισμα. Το αυτοκίνητο όντως φρενάρει και δεν μπλοκάρει τα φρένα του τόσο εύκολα όσο τα εργοστασιακά 283.

Το νου σας όμως, αν θέλετε να αποκτήσει και το πεντάλ του φρένου την ίδια αίσθηση που έχει του 207 RC, χρειάζεται και τρόμπα φρένων γιατί είναι διαφορετική. Με την μαμά που έχουν τα 150αρια λειτουργεί μια χαρά, αλλά αν οδηγήσεις RC είναι τρομακτικό πόσο γρήγορα και με μικρή διαδρομή πιάνουν τα φρένα.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 22:12:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποια εταιρία κατασκευάζει τα μαμά φρένα του rc? Πρέπει να ψάξω για δαγκάνες/δίσκους και βρίσκω πολλά διαφορετικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 23:44:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ζυγαρια... ζυγαρια... εσενα εχω στην καρδια...
Βαρος δαγκανα AP RACING 3,3 δισκος 7.9 συνολο 11,2
Βαρος Μαμα gt δαγκανα 5 δισκος 283χ26 brembo 6,8 συνολο 11,8
Βαρος μαμα ρψ δαγκανας αγνωστο δισκοι brembo 2 σετ ενα 7,4 κιλα το αλλο 8,4
οι διαφορες τους ειναι στο κενο αερισμου τους και τους ελαφρυτερους τους δινει για 208 υπηρχαν απο παλια ομως
Αντλιες βλεπω ενα κωδικο σερβις μποξ
Ζαντες rc pro f/l 9 κιλα
Ζαντες gt rallye 11 κιλα
πολυ ελαφριες και οι 2 για μαμα 17αρες

Επι του πρακτικου παντως εχεις 283 φρενα τα χεις λιωσει και θελεις κατι καλυτερο?Βρισκεις σετακι 302 ΡΨ.Τα περνεις και τα βαζεις απλα πανω δεν ασχολησε με κανενα απο τα παραπανω νουμερα
Απο την αλλη αν το φρενο σου κανει απο τα 283 βαζει ενα σετακι δισκους τακακια με κανα 150αρη και εισαι ο καλυτερος του χωριου με ρεστα στην τσεπη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Ιούλ 2017, 12:02:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η διάφορα της αποδόσεις των φρένων του RC ειναι αδιαμφισβήτητη.

Παρόλα αυτά πολλοί είναι αυτοί που θεωρούν το βάρος στο άκρο αμελητέο.

Προσωπικά μόνο με ζάντα που έπεσα σε μόλις -1.8 κιλά διαφορά είδα. Περισσότερο σε γκάζι, κάτι λιγότερο σε ανάρτηση. Οπότε μόνο αμελητέο δεν είναι το βαρος στο άκρο, ειδικά το μη αναρτημένο.

Ευχαριστουμε για τις πληροφορίες Γιώργο.
Ενδιαφέρον η πρόταση με τα 7.4 κιλά για την δισκοπλακα οπως και η ζάντα του rc που μου αρέσει ακόμα περισσότερο πλέον! Very happy


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Ιούλ 2017, 22:45:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οι αηδιες ποιες ειναι....?

Ειναι αδιαμφισβητητα πιο βαρια και απο οτι φαινεται η peugeot αντισταθμιζει τη διαφορά αυτη με τις ζαντες στα 2 μοντελα! (δεν ηξερα οτι οι ζαντες rc - gt εχουν τετοια χαοτικη διαφορα βαρους)

Οκ ναι φρεναρουν καλυτερα, οχι ομως και κατι συγκλονιστικο....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
takis39 (takis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Rally (e-tuned)

Ένταξη: 16 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Αύγ 2020, 11:13:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σας. Οταν λετε οτι για την μετατροπη το Rallye χρειαζεται ολο το πακετο του RC αυτο συμπεριλαμβανει και τις βασεις για τις δαγκανες; Επισης τα τακακια αν δεν χρειαζεται βασεις θα ειναι του Rallye η του Rc? Ευχαριστω για την βοηθεια σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Αύγ 2020, 11:43:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η δαγκανα του rc θα μπει κανονικα δε θελει κατι αλλο.
Τακακια πρεπει να βαλεις του rc οπως και δισκους γιατι ειναι μεγαλυτερα.
Δαγκανα rc οτι περιλαμβανει αυτη.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1505s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on