PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ξεκόλλησε η ταπετσαρία οροφής 206 GTI .

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Cleander (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 GTI

Ένταξη: 19 Μάϊ 2017
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάϊ 2017, 23:48:19    Θέμα δημοσίευσης: Ξεκόλλησε η ταπετσαρία οροφής 206 GTI . Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο PSClub και είμαι κάτοχος ενός Peugeot 206 GTI.

Έχω ένα πρόβλημα με την ταπετσαρία οροφής, έχει ξεκολλήσει και έχει κρεμάσει τελείως από άκρη σε άκρη......

Απλώς έχω στο μυαλό μου 3 επιλογές και θα ήθελα κάποια παραπάνω γνώμη , άποψη και πληροφορίες.

1) Η πιο φτηνή επιλογή είναι απλώς να το πάω σε κάποιον ταπετσέρη με 100-120 ευρώ. Ή και να το κάνω και μόνος μου με λιγότερα χρήματα.

2)Η 2η επιλογή είναι να το πάω σε ταπετσέρη και σκεφτόμουν να κάνω τον ουρανό / κολονάκια alcantara το ίδιο βασικά με τις ταπετσαρίες / καθίσματα πού έχει το GTI. Απλώς σαν ιδέα δεν μου φαίνεται άσχημο στο μυαλό μου αλλά βέβαια άλλο να το σκέφτεσαι και άλλο πώς θα είναι πραγματικά......και επιπλέον μετά σκέφτομαι ότι δεν είναι μόνο ουρανός και κολονάκια αλλά και τα πλαϊνά χερούλια , σκίαστρα τα οποία δεν ξέρω πώς θα μπορέσω να ταιριάξει το χρώμα κλπ κλπ......

Επίσης ξέρω ότι για αυτές τις παραπάνω 2 επιλογές όσο καλή δουλειά και να κάνει ο ταπετσέρης η και εγώ ο ίδιος κάποια στιγμή 1-2-3 χρόνια μετά ο ουρανός θα ξεκολλήσει και πάλι σίγουρα....

3) Η τελευταία επιλογή και λογικά και πιο σωστή αλλά όχι και τόσο φτηνή είναι να αγοράσω απευθείας από την PEUGEOT καινούργιο ουρανό πού δεν θα πάθει ποτέ τίποτα.

Απλώς εάν έχει κάποιος την τιμή για καινούργιο ουρανό και κάποια γνώμη άποψη για τις παραπάνω επιλογές θα με βοηθούσε πολύ, ευχαριστώ
Very happy Very happy Very happy


[img]http://imgur.com/a/IQ7Pi[/img]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kyriakos206gti 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.6 16v gti

Ένταξη: 09 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Μάϊ 2017, 16:43:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σαν πιο φθηνη λυση μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο ουρανο αν δεν εχεις ηλιοροφη.. εγω με ηλιοροφη 206 γτι πηγα σε ταπετσερη με 100 ευρω και μου ειπε σε 10 χρονια και μετα αν σου ξεκολλησει.. μου εδωσε και εγγυηση 2-3 χρονια αν θυμαμαι καλα. εβαλα το ιδιο χρωμα που ηταν γτ εχει πολλη δουλεια και κοστος μου ειπε αν πηγαιναμε σε μαυρο πχ- καλως ηρθες κιολας!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Cleander (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 GTI

Ένταξη: 19 Μάϊ 2017
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Μάϊ 2017, 18:29:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να είσαι καλα ευχαριστώ Very happy Very happy

Το θέμα είναι το ξέρω ότι εάν πάω σε ταπετσέρη θα μου κρατήσει 2-3 χρόνια αλλά ίσως να το πάρω από την peugeot έτοιμο που θα ξεκολλήσει σε 10 Laughing


[img]http://imgur.com/a/IQ7Pi[/img]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kyriakos206gti 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.6 16v gti

Ένταξη: 09 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Μάϊ 2017, 22:36:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλα το σκεφτεσαι, απλα απο θεμα κοστους δεν ξερω, ας σχολιασει καποιος που γνωριζει επι του θεματος. εγω παντως εμπιστευομαι και τους εξω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 08:35:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kyriakos206gti έγραψε:
σαν πιο φθηνη λυση μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο ουρανο αν δεν εχεις ηλιοροφη.. εγω με ηλιοροφη 206 γτι πηγα σε ταπετσερη με 100 ευρω και μου ειπε σε 10 χρονια και μετα αν σου ξεκολλησει.. μου εδωσε και εγγυηση 2-3 χρονια αν θυμαμαι καλα. εβαλα το ιδιο χρωμα που ηταν γτ εχει πολλη δουλεια και κοστος μου ειπε αν πηγαιναμε σε μαυρο πχ- καλως ηρθες κιολας!!


+1 ψαξε κανενα τροπετο


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Μάϊ 2017, 00:00:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έπεσε ο ουρανός στο 307 μου,κ ο ταπετσιέρης έβλαε σαν το υλικό που έχουν τα VAG Group,πιο ψωμομενο υλικό και σαν υφασμα,όχι σαν το πολύ λεπτό που είχει απ τη μάνα του.χωρις ηλιοροφή 120€..Η δουλειά τέλεια και ίσως λίγο καλύτερη ηχομόνοση λόγο του πάχους του υλικού.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Μάϊ 2017, 19:33:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα, οριστε το δικο μου:







Το εκανα μονος μου πριν ~3 χρονια κι ακομη ειναι σαν να το τελειωσα χθες. Μου ειχε πεσει ο ουρανος και απ την τσαντιλα μου γτ ολοι ζητουσαν κατι 100σταρια κλπ, την ψωνησα και το εκανα στο μπαλκονι του σπιτιου μου. Πηρα απο μικροβιοτεχνια της γειτονιας το υφασμα γυρω στα 50 ευρω το 1,5τμ αν θυμαμαι καλα, μαλιστα το παλικαρι μου εδωσε και καποια βοηθεια πως να το κανω οπως επισης με συμβουλεψε και πηρα υφασμα το οποιο ειναι ειδικο για τετοιες περιπτωσεις, ηταν σχετικα χοντρο σκεψου οτι απ την κατω μερια ειναι ολο σαν λεπτο σφουγγαρι.
Αλλα 5-10 ευρα ειχα δωσει για ενα τενεκεδακι βενζινοκολλα, το οποιο δεν χρησιμοποιησα ουτε το μισο και μου περισεψε, κι ολα τα υπολοιπα απο βιντεο στο youtube, και βοηθεια δεξια-αριστερα.

Ηταν αρκετα ευκολο και διασκεδαστηκο, αν τελικα αποφασισεις να το κανεις μονος σου, πες μου να σου γραψω βημα-βημα οπως το εκανα εγω.!! Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
d206s (Δημητρη)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206

Ένταξη: 08 Ιούν 2017
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Ιούν 2017, 11:36:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="christos_99"]Καλησπερα, οριστε το δικο μου:

[img]http://i1294.photobucket.com/albums/b614/christos_99/IMG_20170529_165507_zpszranqmll.jpg[/img]

[img]http://i1294.photobucket.com/albums/b614/christos_99/IMG_20170529_165521_zpsy0xa5dsp.jpg[/img]

[img]http://i1294.photobucket.com/albums/b614/christos_99/IMG_20170529_165551_zps0xjnn7ao.jpg[/img]

Το εκανα μονος μου πριν ~3 χρονια κι ακομη ειναι σαν να το τελειωσα χθες. Μου ειχε πεσει ο ουρανος και απ την τσαντιλα μου γτ ολοι ζητουσαν κατι 100σταρια κλπ, την ψωνησα και το εκανα στο μπαλκονι του σπιτιου μου. Πηρα απο μικροβιοτεχνια της γειτονιας το υφασμα γυρω στα 50 ευρω το 1,5τμ αν θυμαμαι καλα, μαλιστα το παλικαρι μου εδωσε και καποια βοηθεια πως να το κανω οπως επισης με συμβουλεψε και πηρα υφασμα το οποιο ειναι ειδικο για τετοιες περιπτωσεις, ηταν σχετικα χοντρο σκεψου οτι απ την κατω μερια ειναι ολο σαν λεπτο σφουγγαρι.
Αλλα 5-10 ευρα ειχα δωσει για ενα τενεκεδακι βενζινοκολλα, το οποιο δεν χρησιμοποιησα ουτε το μισο και μου περισεψε, κι ολα τα υπολοιπα απο βιντεο στο youtube, και βοηθεια δεξια-αριστερα.

Ηταν αρκετα ευκολο και διασκεδαστηκο, αν τελικα αποφασισεις να το κανεις μονος σου, πες μου να σου γραψω βημα-βημα οπως το εκανα εγω.!! Laughing Laughing Laughing[/quote]


....................................................................................................
εγω σκέφτομαι να το κανω μόνος μου , γιατι μου ειπαν μεχρι 200ε.!!!!!! επίσης μου ειπαν οτι δεν βγαινει η οροφη γιατι την εχουν κολλημενη. ισχύει αυτό ? δεν μπορει να βγει καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Ιούν 2017, 23:59:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

d206s έγραψε:

εγω σκέφτομαι να το κανω μόνος μου , γιατι μου ειπαν μεχρι 200ε.!!!!!! επίσης μου ειπαν οτι δεν βγαινει η οροφη γιατι την εχουν κολλημενη. ισχύει αυτό ? δεν μπορει να βγει καθόλου.


Ναι ισχυει, ειναι κολλημενη με παρμπριζοκολλα. Σε εμενα ηταν κολημενη μονο στο κεντρο στην κορυφη. Βγαζεις τα μπροστα κολωνακια και τις χειρολαβες και μετα πολυ σιγα, αργα και σταθερα τραβας απ τις ακρες και φτανεις προς κεντρο του ουρανου, αν τραβηξεις αποτομα θα κανει λακουβα η λαμαρινα της οροφης. Σκεψου το υλικο που θα τραβας ειναι σαν λεπτο σκληρο χαρτονι.

Προσοχη στο παλιο υφασμα να μην πεσει μεσα στην καμπινα γιατι θα γεμισει μια πορτοκαλι μπιχλα, ειναι η παλια ξεραμενη κολλα κι ειναι σαν κοκοι του καφε, φανταζεσαι τι θα γινει αν σκορπισει μεσα....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Ιούν 2017, 00:18:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν το κάνεις τελικά μόνος, πρόσεξε να ξύσεις καλά την "καμένη" κόλα!


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιούν 2017, 16:45:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω προσωπικα την ξηλωσα περασα μια κολλα να κλεισω ολους τους πορους απο το μονοτικο υλικο και ειναι οκ.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εσωτερικό και Αμάξωμα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1494s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on