PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Συμβουλές μετά από ακινησία

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ivang (Βαγγέλης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 1.6 16V

Ένταξη: 15 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 230
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάϊ 2017, 15:14:07    Θέμα δημοσίευσης: Συμβουλές μετά από ακινησία Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετά από χρόνια εδώ πάλι ...

Λόγω κρίσης και άλλων οικονομικών δυσχερειών το 206 μου κατέθεσε πινακίδες (εννοείται κλειστό σε δικό μου γκαράζ με κουκούλα), τώρα μετά από περίπου 5 χρόνια τι χρειάζεται να κάνω ώστε να το ξαναβγάλω στην κυκλοφορία, τα φώτα σας please!

Σίγουρα θέλω μπαταρία, service (λάδια, φίλτρα, μπουζί), λάστιχα ...

Προτού να το βάλω μπροστά κάτι Idea


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάϊ 2017, 15:51:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υγρά φρένων
Φρεο

Δε μου ρχεται κάτι άλλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
2g106 (Γιώργος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 rallye 1.6 16v (2002)

Ένταξη: 02 Φεβ 2014
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάϊ 2017, 18:39:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλαξε υγρά τιμονιού, ψυγείου και βαλβολίνες.
Τσέκαρε σε τι κατάσταση βρίσκονται ιμάντες δίσκοι τακάκια και βάσεις, για να έχεις μια γενική ιδέα άν και τι θα χρειαστεί στην συνέχεια.
Το ρεζερβουάρ, αν μπορείς, καλό θα ήταν να βγει και να πλυθεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Μάϊ 2017, 19:55:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλτρα λαδια βαλβολινες μπουζι ιμαντες αντιψυκτικο λαστιχα μπαταρια αλλαγη σιγουρα...
απο εκει και περα ελεγχο οτι λαστιχενιο και αλλαγη αν χρειαζεται....
πχ τα κολαρα μπορει να εχουν ξεραθει και να αρχισουν να χανουν...
απο εκει και περα ειναι παρα πολυ πιθανο να εχει κολησει και η αντλια βενζινης...


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ivang (Βαγγέλης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 1.6 16V

Ένταξη: 15 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 230
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Μάϊ 2017, 22:25:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok, έλεγχος σε ότι λαστιχένιο, ένα καλό σέρβις (λάδια, μπουζί, φίλτρα, βαλβολίνες), ελαστικά, μπαταρία ... το ρεζερβουάρ γιατί καθάρισμα, η αντλία να έχει κολλήσει;

Ούτως ή άλλως όταν το είχα αφήσει ήταν συντηρημένο μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια ... θα χρειαστεί λέτε πάλι ιμάντα χρονισμού & δυναμό;

Υγρά τιμονιού, κάθε πότε αλλάζονται;

Μπορώ να το βάλω κατευθείαν εμπρός, δηλ. γυρνάω μίζα ή θέλει τίποτα κι εκεί επειδή δεν έχει πάρει τόσα χρόνια, να ρίξω λίγο λαδάκι όταν θα βγάλω τα μπουζιά;

Question Question Question


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 06:26:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βάζοντας βενζίνη και μπαταρία μπορεί αν δεν έχει κολλήσει η αντλία βενζίνης να πάρει αν και προσωπικά θα σε συμβούλευα να πάει με γερανό στο συνεργείο σου να αλλαχτούν όλα τα υγρά ιμάντες κλπ και μετά να μιζάρει...
Δεν είναι 15-20 μήνες βλέπεις αλλά 5 χρόνια.
Πάρε πινακίδες, σφάλισέ το, βάλε λάστιχα, μετά ΚΤΕΟ και μετά ο πέζακλας θα είναι πάλι έτοιμος να σου κάνει την δουλειά και τα κέφια σου.
Με το που τελειώσεις να έχεις κατά νου ότι μέχρι να βγει το 2017 μπορεί να ζητήσει και κάτι ακόμα που στον έλεγχο έμοιαζε οκ


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ivang (Βαγγέλης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 1.6 16V

Ένταξη: 15 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 230
Τόπος: Θεσ/νίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 10:31:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε πρώτη φάση πρέπει να αλλάξω λάστιχα, μπαταρία και να του κάνω κι ένα σέρβις (λάδια, μπουζί, φίλτρα αυτό το κάνω μόνος μου), τέλη κυκλοφορίας κι ασφάλεια.

Μετά πρέπει να το βάλω μπροστά για να το πάω μέχρι το συνεργείο για τα υπόλοιπα, γι'αυτό θέλω να δω αν μπορώ να γυρίσω μίζα ... και τέλος μετά από συνεργείο πάμε και ΚΤΕΟ.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 10:56:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πληροφοριακά πρέπει πρώτα να το ασφαλίσεις για να πάρεις πινακίδες και νομίζω μετά έχεις 15 μέρες για να περάσεις κτεο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
2g106 (Γιώργος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 rallye 1.6 16v (2002)

Ένταξη: 02 Φεβ 2014
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 22 Μάϊ 2017, 14:37:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η κολλημένη αντλία είναι σαν το τζόκερ...άν σου κάτσει...εγώ δεν χρειάστηκα, βάλτο στα έξοδα για να μην βγεις εκτός προϋπολογισμού.
Καθάρισμα γιατί η βενζίνη μετά από 5 χρόνια θα έχει γίνει νερό και λάσπη.
Δεν ξέρω κάθε πότε θέλουν αλλαγή τα υγρά τιμονιού αλλά δεν έχουν και κάνα ιδιαίτερο κόστος, θα αλλάξεις όλα τ αλλά ε προληπτικά άλλαξε και αυτά.
Βασικά κάτσε και βγάλε ένα κοστολόγιο (να είσαι λίγο large,καλύτερα να σου μείνουν παρά να ψάχνεσαι) για τα στάνταρ που θα κανείς, σέρβις-ιμάντες(θέλουν αλλαγή με χρόνια ή χιλιόμετρα, δεν τους γλυτώνεις)-μπαταρία-λάστιχα.
Συμφωνώ με τον Νίκο, μην το βάλεις μπροστά.
Ασφάλιστο πάρε πινακίδες (πάρε ΔΟΚ σε περίπτωση που φοβάσαι μήπως δεν σε συμφέρει οικονομικώς να προχωρήσεις) και πήγαινε το με γερανό στο συνεργείο.
Ελέγξτε το αν φαίνεται να θέλει κάτι άλλο.Αν όλα οκ κάνε ότι χρειάζεται, βάλε λάστιχα και πέρνα το κτεο.
Πρέπει να περαστεί μέσα σε 15 μέρες απ την μέρα που παίρνεις πινακίδες όπως σου είπε ο Χρήστος.
Απο κει και πέρα παρακολουθείς αν θα σου βγάλει κάτι άλλο.
Αν θες ξανάκανε και μια σύντομη αλλαγή λαδιών μετά από κανα 2 χιλιάδες χιλ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1171s (PHP: 61% - SQL: 39%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on