PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 Rallye - Bilstein B8 Sprint
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Απρ 2017, 09:09:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
Στο χαμήλωμα 3 πόντους με τα b8 και eibach ελατηρια κερδίζω σε αίσθηση σε σπορ οδήγηση, στριψιμο κλπ ή είναι μόνο για εμφάνιση?? Υπάρχει περίπτωση να καταπονεί το αυτοκίνητο πολύ? Απλά τα b8 προτείνονται για χαμηλομα οπότε πιστεύω θα είναι οκ. Αρκεί να μην είναι μόνο εμφανισιακά το θέμα και να κερδίζω κάτι αλλιώς δεν έχει νόημα..


Σίγουρα κερδίζεις διότι πρόκειται για δύο κορυφαίες εταιρίες που έχουν μελετήσει αυτό το συνδυασμό...Απο θέμα καταπόνησης, ναί ίσως κανα ρουλεμάν ή ψαλίδι να παραδώσει πιο νωρίς απ' ότι το εργοστασιακό set up.
Στο προηγούμενο Peugeot 206 είχα bilstein B6 sport με Eibach και ήταν απίστευτα...στο 207 rallye φοβάμαι μήπως είναι πολύ κουραστικό στη πόλη λόγω χαμηλού προφίλ,αλλά δεν χωρούν και πολλοί συμβιβασμοί όταν είσαι >150άλογα του μαμα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Απρ 2017, 23:13:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάντως το αποφάσισα Exclamation

Αύριο το πρωί δίνεται η παραγγελία για το set up Β8 με Eibach pro kit.

Μόλις φορεθούν θα σας γράψω εντυπώσεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Μάϊ 2017, 22:35:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

broulis έγραψε:
Εγώ πάντως το αποφάσισα Exclamation

Αύριο το πρωί δίνεται η παραγγελία για το set up Β8 με Eibach pro kit.

Μόλις φορεθούν θα σας γράψω εντυπώσεις...


Αναμενουμε εντυπωσεις γιατι ετοιμος ειναι να πατησω το κουμπι για την παραγγελια και κρατιεμαι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Μάϊ 2017, 23:24:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν...Bilstein B8 με Eibach pro kit. Με μια λέξη...απόλαυση!

Η ανάρτηση μπήκε στο αυτοκίνητο το σάββατο ( έκανε λάθος ο πωλητής και μου έστειλε δύο αριστερά αμορτισέρ μπροστά, με αποτέλεσμα να καθυστερίσω λίγο).

Είχα λίγο άγχος πριν μπούν για το κατα πόσο θα κοπανάει το αυτοκίνητο και αν το στήσιμο θα είναι " βιώσιμο" στους κάκους δρόμους της επαρχίας.

Μετά απο 300χλμ σε διάφορα οδοστρώματα της Κρήτης έχω να πω τα εξής:
Μιλάμε για ενα πολύ καλύτερο αυτοκίνητο. Αισθητή βελτίωση στο τίμονι ( σου δίνει μια πιο στριβαρή αίσθηση απο το "ανεμικό" μαμα). Το esp πλέον δεν κάνει υπερωρίες όπως έκανε στο μαμα set up. Το φοβερό όμως είναι ότι ενώ το αυτοκίνητο κρατάει πάρα πολύ καλά ( πάω με πολύ περισσότερα χλμ στις ίδιες διαδρομές) τα αμορτισέρ αποσβένουν τόσο καλά τις ανωμαλίες του δρόμου,χωρίς να έχεις θορύβους στη καμπίνα και δίχως να σε πιάνει η μέση σου απο το κοπάνημα.Ειλικρινά η πρώτη βόλτα ήταν τόσο διαφορετική σε αίσθηση που δεν μπορούσα να κρύψω την ικανοποίηση μου.Τρομερή ευστάθεια στις ευθείες και στις στροφές απλά πάει εκεί που του λες. Ποιοτητα κύλισης σε άλλα επίπεδα...Προσωπικά είμαι κατενθουσιασμένος και αποδυκνίεται ότι ο συνδιασμός αυτός των δυο εταιριών δεν είναι τυχαία ευρύτατα διαδεδομένος.

Πριν απο αυτόν, είχα δοκιμάσει για καμια 15.000χλμ μια φτηνή coillover η οποία ήταν ότι χειρότερο έχω οδηγήσει...το αμάξι κοπανούσε,θύμιζε τροπέτο και ποιότητα κύλισης υπό το μηδέν, με μόνο προσόν τη ρύθμιση κατ' ύψος. Το μαμά set up απο την άλλη με το που έκανα αναβάθμιση σε stage 1 e-tuners απλά δεν έφτανε...Σήμερα ποιά μπορώ να πώ ότι έκλεισα με το θέμα ανάρτηση. Επίσης, οτι πληρώσεις παίρνεις...νόμος.Μπορεί κάποιοι να θεωρούν ότι είναι ακριβή λύση αλλά σύμφωνα με τα δικά μου γούστα θα πω χαλάλι 100φορές.

Δεν έχω οδηγήσει 207 με ακριβή coilover αλλά τα b8 με τα eibach για μενα ειναι ενας εξαιρετικός συνδιασμός για ενα all around καλύτερο αυτοκίνητο...και κατά συνέπεια στα προτείνω ανεπιφύλακτα...Πολιτισμενη κύλιση και κρατήματα που αρμόζουν σε ενα sport αυτοκίνητο, καλύτερο look με -3cm και μια απίστευτη ποιότητα στην απόσβεση των ανωμαλιών του δρόμου. ( Δεν είναι χαλί αλλά σε καμία περίπτωση εγώ δεν την θεωρώ σκληρή και μη βιώσιμη σε καθημερινές μετακινησεις.)

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση στη διάθεση σου. Very happy Very happy Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tzakos 1 (manthos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rally

Ένταξη: 03 Φεβ 2016
Δημοσιεύσεις: 51
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Μάϊ 2017, 19:05:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο είχα πεί,όταν ακόμη ήσουν διστακτικός.
Γερά και καλόστριφτα,σου εύχομαι.


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Μάϊ 2017, 08:49:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tzakos 1 έγραψε:
Στο είχα πεί,όταν ακόμη ήσουν διστακτικός.
Γερά και καλόστριφτα,σου εύχομαι.



Είχες τόσο δίκιο και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου...δεν σε αμφισβήτησα απλά δεν είναι λίγα τα λεφτά αφενώς, αφετέρου άλλη ανοχή έχει ο καθένας μας στο " κοπάνημα". Τέλος καλό όλα καλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0965s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on