PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αγορά 207RC ή GT
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 19:28:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας μιλήσει και ο δικηγόρος του ΤΗΡ Laughing Laughing Laughing


mathanas έγραψε:

- Θα καιει λαδια και θα ψαχνεσαι γιατι και ποσο και οταν θα συμβιβαστεις με την ιδεα θα δεις οτι ειναι σπαστικο να ελεγχεις συνεχεια αν εχει η οχι λαδι

Θα καιει λαδια όπως όλα τα αντίστοιχα υψηλών επιδόσεων τουρμπάτα αμεσου ψεκασμού μοτέρ (ΤΗΡ, TSI κλπ).
οκ αν είναι ξεκωλομενο και καιει ένα λιτρο στα 1000 θέλει επισκευή, και αυτό είναι ολο το ρισκο σου. Κατά τα άλλα εγω δεν ελεγχω ποτε λαδια, οποτε χρειαστεί συμπλήρωμα, πεταει ενδειξη. ο κατασκευαστης ξερει ότι καταναλωνει και εχει προνοήσει!!
mathanas έγραψε:

-Θα αναρωτιεσαι αν εχουν οντως τα αλογα που λενε και κατα πασα πιθανοτητα δε θα τα εχουν!

Αν δεν εχει πρόβλημα χρονισμού και βρωμικες βαλβίδες κατά πασα πιθανοτητα θα τα εχει.
mathanas έγραψε:

-Θα ψαχνεις αν θελει χρονισμα και θα κοιτας τα trims κα αν ανεβηκαν η κατεβηκαν και θα γραφεις εδω να σου πουνε γιατι και πως...

αρκει ενας ελεγχος με διαγνωστικο για να δεις τα τριμς και αν όλα είναι οκ, κατά τα αλλα ΑΝ εχει πρόβλημα, χρειαζεται να χρονιστει μια φορα ΣΩΣΤΑ και ησυχάζεις με αυτό.
mathanas έγραψε:

-Θα ψαχνεις καποιον να σου καθαρισει τις βαλβιδες μπας και παρει τα αλογα που εχει χασει
Αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλα συντηρηση των κινητηρων αμεσου ψεκασμου, κάθε 50000 δινεις 100€ για ένα καθαρισμό.
mathanas έγραψε:

- Θα θες 500ρες για λαστιχα που θα τελειωνουν σε 25.000km

Σορρυ αλλα αυτό δεν είναι επιχειρημα. Αν θες σπορ αυτοκινητο, θα εχει και σπορ ελαστικο, με την αναλογη τιμη.
mathanas έγραψε:

- Θα πληρωνεις κατα μεσο ορο 200ρες καθε μηνα και θα τρως το χρονο σου σε συνεργεια

Αυτό που λες πραγματικα δεν το ξερω, στα 9 χρόνια που το εχω (108 μηνες), βλάβη τετοιου υψους να ειχα 2 με 3.
mathanas έγραψε:

Γενικα δε θα χεις αξιοπιστο αυτοκινητο και θα φοβασαι να πας καπου με την οικογενεια σου

εχω γραψει πολλα χιλιόμετρα σε πολλα απροβλημάτιστα ταξίδια και γενικοτερα το αυτοκινητο δεν εχει ακινητοποιηθεί ποτε. Τι να πω, τοσο τυχερός ειμαι Question Question Rolling eyes



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 19:54:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε νομιζω οτι ειναι συντηρηση να πρεπει να σφαζεις το μοτερ καθε 50.000km (πολυ νωριτερα δλδ αλλα εστω 50) για να καθαρισεις βαλβιδες, μαλλον προβλημα το λες. Μη μου πεις για λυσεις με καθρεφτακια και καρυδο-αμμοβολες γιατι το πρωτο ειναι ημιμετρο και εχει φασαρια γενικα, το δευτερο δε νομιζω να το κανουν και αν το κανουν παλι πρεπει να ψαχνεις να τραβιεσαι κτλ χωρις λογο.

Και για ολα τ αλλα που πρεπει να τα κανεις "μια φορα" αλλα ποτε δεν συμβαινει αυτο, αμα αγοραζα ενα τοσο ειδικου τυπου αυτοκινητο (απο evo και πανω δλδ) αντε να το δεχτω οτι εκει που καποιοι αλλαζουν λαδια φιλτρα στο service, εγω θα πρεπει να κανω ολα τα παραπανω.

Τελος το αυτοκινητο ειναι πολυ βαρυ, εχει 5ρι Shocked σασμαν και κλιμακωση που δε βοηθα για να στροφαρει, ακομα και αν ολα δουλευουν τελεια και βγαζει αυτα τ αλογα (πολυ δυσκολο ξαναλεω) δε φαινονται στο δρομο. Οι περισσοτεροι ξεγελιουνται με προγραμματα για να πουν οτι κατι κανει τελικα.

Μπορει να ειμα εγω ο γκαντεμης... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:11:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mathanas
αντι του 207 τι αντιστοιχο σε φιλοσοφια/οδηγικη αισθηση/αποδοση/εμφανιση/τμιή κλπ κλπ θα αγοραζες που γνωρίζεις ή που εστω εκτιμάς οτι δεν βγαζει ή δεν θα εβγαζε αυτα τα που εχει βγαλει το δικο σου?


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:18:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mathanas έγραψε:
Δε νομιζω οτι ειναι συντηρηση να πρεπει να σφαζεις το μοτερ καθε 50.000km (πολυ νωριτερα δλδ αλλα εστω 50) για να καθαρισεις βαλβιδες, μαλλον προβλημα το λες. Μη μου πεις για λυσεις με καθρεφτακια και καρυδο-αμμοβολες γιατι το πρωτο ειναι ημιμετρο και εχει φασαρια γενικα, το δευτερο δε νομιζω να το κανουν και αν το κανουν παλι πρεπει να ψαχνεις να τραβιεσαι κτλ χωρις λογο.

Και για ολα τ αλλα που πρεπει να τα κανεις "μια φορα" αλλα ποτε δεν γιεται αυτο, αμα αγοραζα ενα τοσο ειδικου τυπου αυτοκινητο (απο evo και πανω δλδ) αντε να το δεχτω οτι εκει που καποιοι αλλαζουν λαδια φιλτρα στο service, εγω θα πρεπει να κανω ολα τα παραπανω.

Τελος το αυτοκινητο ειναι πολυ βαρυ και ακομα και αν ολα δουλευουν τελεια και βγαζει αυτα τ αλογα (πολυ δυσκολο ξαναλεω) δε φαινονται στο δρομο. Οι περισσοτεροι ξεγελιουνται με προγραμματα για να πουν οτι κατι κανει τελικα.

Μπορει να ειμα εγω ο γκαντεμης... Rolling eyes

Μπορει να ειναι μειονεκτημα του αμεσου ψεκασμου, σε αντιθεση με τα πλεονεκτηματα του, αλλα ναι ειναι εργασια συντηρησης και οχι μη αναμενομενη βλαβη. το ιδιο παθαινουν και τα diesel, ιδια αρχη λειτουργιας εχουν.
Και εννοειται οτι δεν βγαζεις κεφαλη απο πανω, εσυ για να καθαρισεις εβγαλες κεφαλη? Απ οσο ξερω και επειδη το κανω και μονος μου, μονο με αφαιρεση πολλαπλης καθαριζει τουλαχιστον κατα 90%.

Για χρονισμα, οπως σου ειπα μια φορα χρονισα εδω και πανω απο 50000χλμ και αυτο προληπτικα, και ειναι ακομη οκ, αν δεν κανω λαθος οι τελευταιοι κωδικοι αναβαθμισμενων ανταλλακτικων χρονισμου τερματισαν καπου το 2012, απο τοτε νομιζω αν μπουν και ακολουθηθει η σωστη διαδικασια, με σωστες ροπες συσφιξης κλπ το προβλημα λυνεται. τωρα αν πεσεις στο μαστορι που βαριεται... παμε αλλου.

περι βαρους και αλογων οκ, αυτο ειναι το αυτοκινητο, φυσιολογικο βαρος για ενα συγχρονο ασφαλες αυτοκινητο (δεν ειναι 106), με πολυ δεμενο σασι, κανει αυτο που λεει, 0-100 σε 8 δευτερα λεει, τοσο κανει, το εχουν μετρησει και παιδια απο εδω παλιοτερα και σε μαμα κατασταση και οχι. αργο δεν ειναι. Αν θες παραπανω, προγραμμα, δεν αλλαζεις ουτε βιδα και +40 αξιοπιστα αλογα σε 1 λεπτο, απο 1600αρη κινητηρα με καταναλωση λογικοτατη. Δεν εχουν ολοι οι κινητηρες αυτες τις δυνατοτητες, να λεμε και τα θετικα.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:34:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
mathanas
αντι του 207 τι αντιστοιχο σε φιλοσοφια/οδηγικη αισθηση/αποδοση/εμφανιση/τμιή κλπ κλπ θα αγοραζες που γνωρίζεις ή που εστω εκτιμάς οτι δεν βγαζει ή δεν θα εβγαζε αυτα τα που εχει βγαλει το δικο σου?


- Kia proceed (τοτε ειχε τα ιδια λεφτα πανω κατω) με ατμοσφαιρα και 126 hp guarantee. Και πολλαπλους πισω , οχι μια σιδερια με 2 ροδες να ανεβοκατεβαινει ...

- Punto Abarth (δε ξερω προσωπικα αν ειναι πιο αξιοπιστο αλλα απο τα λεγομενα του ιδιοκτητη του μαλλον ειναι...), το εχω οδηγησει και σαφως δειχνει οτι εχει τα αλογα που λεει ενω παραλληλα εχει και ΦΡΕΝΑΡΕΣ, γιατι αυτα του rallye ειναι το λιγοτερο "αστεια". Του rc που εχω πανω τωρα, λες οτι τουλαχιστον φρεναρουν αξιοπρεπως.

- Polo gti (2010)που το δινανε αν θυμαμαι καπου στα 19500 με 180 αλογα (Δε ξερω για αξιοπιστια) αλλα σαφως σα κατασκευη ειναι πιο ποιοτικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:49:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ εχει και καλα δε λεω. Γι αυτα τα καλα + του οτι εχει χασει εδω και καιρο καθε μεταπωλητικη αξια, το κραταω !

Evil το 8 stock ειναι λιγο αισιοδοξο, και η peugeot 8,7 εδινε αν θυμαμαι Smile

Επισης ποσο ευκολα τους βρισκεις αυτους τους μαστορες που θα ξερουν και θα κατσουν να στο χρονισουν σωστα οπως λες με τα ανταλλακτικα του 2012 ή θα στο ξεβουλωσουν 90% με καθρεφτακια ??? Δε τους βρισκεις ευκολα και για να τα πετυχεις ολα αυτα, πρεπει να θυσιασεις πολυ χρονο απο τη ζωη σου (περα απο το χρημα) και να ζοριστεις. Αν θυμαμαι τουλαχιστον μια φορα το χες καθαρισει μονος σου, δε μπορουν να το κανουν ολοι αυτο ουτε και θελουν. Οταν το αγοραζεις δε στο λενε οτι πρεπει να μπεις σε τετοιες διαδικασιες και πιος λογικος ανθρωπος αλλωστε θελει να μπει ? Αυτο προσπαθω να πω οτι η προσπαθεια που απαιτειται για να χεις αυτο τ αμαξι λειτουργικο σωστα ειναι δυσαναλογη εντελως αυτων που σου δινει!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karate kid 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 17 Φεβ 2017
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mathanas έγραψε:
Καποιος καπου σου ειπε οτι θα χτυπας το κεφαλι σου την επομενη μερα....
Ακουσε τον και μην παρεις κανενα απο τα 2.

- Θα καιει λαδια και θα ψαχνεσαι γιατι και ποσο και οταν θα συμβιβαστεις με την ιδεα θα δεις οτι ειναι σπαστικο να ελεγχεις συνεχεια αν εχει η οχι λαδι

-Θα αναρωτιεσαι αν εχουν οντως τα αλογα που λενε και κατα πασα πιθανοτητα δε θα τα εχουν!

-Θα ψαχνεις αν θελει χρονισμα και θα κοιτας τα trims κα αν ανεβηκαν η κατεβηκαν και θα γραφεις εδω να σου πουνε γιατι και πως...

-Θα ψαχνεις καποιον να σου καθαρισει τις βαλβιδες μπας και παρει τα αλογα που εχει χασει

- Θα θες 500ρες για λαστιχα που θα τελειωνουν σε 25.000km

- Θα πληρωνεις κατα μεσο ορο 200ρες καθε μηνα και θα τρως το χρονο σου σε συνεργεια

Γενικα δε θα χεις αξιοπιστο αυτοκινητο και θα φοβασαι να πας καπου με την οικογενεια σου

στα λεω εγω που το εχω με μπαγκαζιερα οπως λες....

Μεινε μακρυα!


Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή!
Τελικά η συζήτηση αντί να με κάνει να κατασταλαξω, μου τα μπερδεψε ακόμα περισσότερο.
Έχεις κάποιο καλύτερο να μου προτείνεις, αλλά σε αυτή τη κατηγορία;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην ιδια θεση με τη δικη σου ημουν φιλε karate kid, με την ειδοποιο διαφορα οτι εγω δεν εχω μωρο. Το 207 ηταν και για μενα απωθημενο και τον σεπτεμβρη του 2015 απεκτησα ενα rallye τελικα. Το γουσταρω τρελά ακομα σαν σουλουπι. Ειναι ομορφο αυτοκινητο μεσα-εξω, ευρυχωρο για ενα ζευγαρι, ασφαλες και σχετικα οικονομικο στην καταναλωση, τηρουμενων των αναλογιων παντα. Καπου εδω σταματανε για μενα τα θετικα. Παμε στα αρνητικα, προσωπικη εκτιμηση παντα:

1ον) Ειναι πολυ σκληρο ακομα και με εργοστασιακη αναρτηση. Μεσα στην πολη θα σου σπασει τα νευρα. Οι 17αρες ειναι θανατος και θελουν μεγαλη προσοχη για να μην τις στραβωσεις.

2ον) Τα γνωστα προβληματα που μπορει να παρουσιασει ανα πασα στιγμη το τουρμπομοτερ της bmw-psa. Εχω ριξει 1500+ € σε μαζεματα για να το φερω σε ικανοποιητικο επιπεδο και οπως πολυ σωστα λεει ο mathanas τρεμω ακομα μηπως μου βγαλει ζημιες εκατονταδων € οπως αντλια υψηλης, μοναδα ESP, σωληνακια τουρμπο, μοτερ κρεμαγιερας κ.α

3ον) Μεταπωλητικη αξια ΜΗΔΕΝ. Οταν ερθει η ωρα να το αποχωριστεις δε θα μπορεσεις να το δωσεις σε αξιοπρεπη τιμη λογω της φημης του "προβληματικου". Εγω να φανταστεις επειδη καταλαβα νωρις την ανοησια που εκανα προσπαθησα να το πουλησω και το εβαλα αγγελια απο τον Ιανουαριο του 2016. Ε, ενα χρονο τωρα δε βρεθηκε ενας χριστιανος να το παρει, ακομα και οσοι ηταν ζεστοι για αγορα. Και σημειωτεον οτι το αμαξι ειναι τζιτζι και μαζεμενο σε ολους τους τομεις.

Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια απο το αυτοκινητο. Εχω κανει εναν εντιμο συμβιβασμο πλεον και αποφασισα να το κρατησω μεχρι τη δευτερα παρουσια. Αλλα εγω τουλαχιστον κουβαλαω μονο το σαρκιο μου, οχι γυναικα και παιδι. Για οικογενειακο αυτοκινητο δεν το προτεινω ουτε σαν σκεψη. Μονο για κανα Σ/Κ να βγαζεις γουστα και πισω στο γκαραζ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 21:11:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαζδα ρο χι οκτώ.....Και καθάρισες.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 21:12:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mathanas έγραψε:
Οκ εχει και καλα δε λεω. Γι αυτα τα καλα + του οτι εχει χασει εδω και καιρο καθε μεταπωλητικη αξια, το κραταω !

Evil το 8 stock ειναι λιγο αισιοδοξο, και η peugeot 8,7 εδινε αν θυμαμαι Smile

Επισης ποσο ευκολα τους βρισκεις αυτους τους μαστορες που θα ξερουν και θα κατσουν να στο χρονισουν σωστα οπως λες με τα ανταλλακτικα του 2012 ή θα στο ξεβουλωσουν 90% με καθρεφτακια ??? Δε τους βρισκεις ευκολα και για να τα πετυχεις ολα αυτα, πρεπει να θυσιασεις πολυ χρονο απο τη ζωη σου (περα απο το χρημα) και να ζοριστεις. Αν θυμαμαι τουλαχιστον μια φορα το χες καθαρισει μονος σου, δε μπορουν να το κανουν ολοι αυτο ουτε και θελουν. Οταν το αγοραζεις δε στο λενε οτι πρεπει να μπεις σε τετοιες διαδικασιες και πιος λογικος ανθρωπος αλλωστε θελει να μπει ? Αυτο προσπαθω να πω οτι η προσπαθεια που απαιτειται για να χεις αυτο τ αμαξι λειτουργικο σωστα ειναι δυσαναλογη εντελως αυτων που σου δινει!

Συμφωνω μαζι σου για μεταπωλητικη αξία, πολυ κακο για εσενα και εμενα που το πληρωσαμε τοτε, αλλα πολυ καλο για τον φιλο μας που θελει να αγορασει ενα.
Το 0-100 8,47 το ειχαν μετρησει τα παιδια, και εννοειται οχι στις ιδανικες συνθηκες που λεει ο κατασκευαστης http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=262040#262040.
Σκεψου οποτε οτι και το 10,1 που θελει το proceed που ανεφερες παρακατω θα ειναι κοντα στο 11.

Το θεμα του χρονισματος ειναι οντως μεγαλο μειον για το αυτοκινητο, κυριως για την επισκευη, οχι γιατι δε θα σου βαλουν σωστα ανταλλακτικα, (που θα βρουν τα λαθος;), αλλα γιατι δε ξερω αν θα το κανουν σωστα. αν και στην Αθηνα απ οσο ξερω υπαρχουν 2-3 συνεργεια που σου κανουν τη δουλεια σωστα και οικονομικα, μαζι και τον καθαρισμο των βαλβιδων.
Γενικοτερα ο κινητηρας θελει λιγο ιδιαιτερη συντηρηση, αν ξερεις σε ποιο συνεργειο να απευθυνθεις πιστευω δεν εχεις θεματα.
Σε σχεση με τις επιδοσεις, τη βελτιωσιμοτητα και την καταναλωση του μοτερ, η ζυγαρια πιστευω ειναι καπου στη μεση. Το μεγαλυτερο ρισκο για μενα στην αγορα του μεταχειρισμενου ειναι η καταναλωση λαδιου, κατι το οποιο δεν μπορεις να διαπιστωσεις με εναν απλο ελεγχο... και επειδη αρκετα απ αυτα τα αμαξια εχουν υποστει βιασμο κατ' εξακολουθηση, καλο θα ειναι τελικα καποιος που θελει να το αγορασει, να παει σε απειραχτο αμαξι, απο ιδιωτη, με λιγα χιλιομετρα.

Οσον αφορα τα αυτοκινητα που ανεφερες σαν εναλλακτικες, το kia δεν το θεωρω καν σπορ, με τετοιες επιδοσεις. μηδεν βελτιωσιμοτητα, πολυ καλη επιλογη για αξιοπιστια.
Για το polo θα ελεγες τα ιδια για προβληματα ισως και χειροτερα, καλη μεταπωλητικη, ποιοτικα δεν θα ελεγα οτι εχουν ιδιαιτερες διαφορες.
Το punto οντως καλη επιλογη αν σου αρεσει εμφανισιακα, και αυτο βεβαια με οχι καλη μεταπωλητικη.



etuned


Έχει επεξεργασθεί από τον/την makis106 στις Τρι 21 Φεβ 2017, 21:33:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 21:15:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
Μαζδα ρο χι οκτώ.....Και καθάρισες.....
Αν εισαι μετοχος στη shell ή παντρευτεις κορη βενζινα!! Laughing Laughing Laughing



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karate kid 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 17 Φεβ 2017
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 21:39:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η julietta 1.4 170hp θα αποτελούσε επιλογή για εσάς;
Ξέρω βέβαια ότι βγαίνει κανένα 3αρι παραπάνω, αλλά είναι και νεότερα τα μοντέλα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 21:48:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

karate kid έγραψε:
Η julietta 1.4 170hp θα αποτελούσε επιλογή για εσάς;
Ξέρω βέβαια ότι βγαίνει κανένα 3αρι παραπάνω, αλλά είναι και νεότερα τα μοντέλα .
καλο μοτερ απ οτι εχω ακουσει, αλλα πηγαινε και καμια βολτα απο τα φορουμ τους γιατι μπορει και αυτοι να σου βγαλουν τη λιστα με τα κουσουρια οπως καναμε εδω!



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jimakos205 (jim)
Μέλος
Μέλος


peugeot 205 1.9 cti

Ένταξη: 03 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 114

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 21:52:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα σου προτεινα να κοιταξεις κ τα grande punto κ punto evo tjet εχει κ αρκετα 5πορτα κ αρκετα με οροφη.Δεν ειναι τοσο σπορ οσο το gt,εχει λιγοτερα αλογα αλλα αρκετα ωστε να κινεισαι το λιγοτερο αξιοπρεπως,πιστευω αρκετα πιο αξιοπιστος ο tjet,δεν εχει αυτη τη πολυτελεια που εχει το gt μεσα αλλα εχει πρακτικο κ ομορφο εσωτερικο κατα τη γνωμη μου,γενικα ενα τιμιο αυτοκινητο οπως τα περισσοτερα μικρα της φιατ με οικονομικη συντηρηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 22:07:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
karate kid έγραψε:
Η julietta 1.4 170hp θα αποτελούσε επιλογή για εσάς;
Ξέρω βέβαια ότι βγαίνει κανένα 3αρι παραπάνω, αλλά είναι και νεότερα τα μοντέλα .
καλο μοτερ απ οτι εχω ακουσει, αλλα πηγαινε και καμια βολτα απο τα φορουμ τους γιατι μπορει και αυτοι να σου βγαλουν τη λιστα με τα κουσουρια οπως καναμε εδω!
Και επειδη εριξα εγω μια ματια απο περιεργεια, φαινεται οτι το βασικοτερο προβλημα τους ειναι στη λεγομενη μοναδα multiair, την οποια αλλαζουν αρκετα στα 30 με 50000 χλμ με κοστος γυρω στα 900€



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JDROGAS (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


PEUGEOT 207 RC-207 1.4-ALFA 75 TURBO

Ένταξη: 24 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 632
Τόπος: KAΛΑΜΑΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 22:20:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως μιλωντας γενικα θα πρεπει για να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη να εχουμε ιδια εμπειρια και απο αλλα μοτερ της ιδιας τεχνολογιας.
Χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με τους προλαλησαντες (σεβομαι οτι εχουν πληρωσει χρηματα σε ζημιες) αλλα τουλαχιστον μετα απο απο 3 peugeot 207 (δυο rc κι ενα 1.4) πιστευω οτι εχω μια εμπειρια και μπορω να εκφερω μια αποψη.
Το πρωτο μου rc στρωμενο απο εμενα χωρις να θελω να θιξω κανεναν,πρωτο εφαγε λαδια στα 190000 χλμ.Μεχρι τοτε με motul 300v competition 5W30 αλλαγες καθε 8-10κ ποτε μα ποτε δεν ειχε τσιμπησει πανω απο 200-300 γραμ.απο αλλαγη σε αλλαγη και οσοι γνωριζουν το motul ξερουν οτι ειναι λαδι που τσιμπαει.Η μιση καταναλωση ηταν απο τουρμπινα η οποια και σερβαριστηκε και η αλλη μιση προφανως απο ελατηρια (δεν προλαβα να δω γιατι ειχα το τροχαιο).
Σημειωτεον το αμαξι ειχε 160000χλμ με προγραμμα,εκεινο που προσεχα παντα ηταν τα μπουζι τα οποια αλλαζα καθε 10κ.
Οι βλαβες στη διαρκεια των 8 και κατι ετων ηταν ενα ρουλεμαν πισω δεξι τροχου στα 30000 χλμ (προφανως αστοχια υλικου) μια λαμπα δεξια φλας εμπρος και ενας πολλαπλασιαστης στα 200000χλμ.
Ειχα αλλαξει προαιρετικα τον τεντωτηρα καπου το 2011 με τον πιο σκληρο και μεχρι το τελος δεν ειχαμε αλλαξει καν γραναζια,καδενα κλπ κλπ.
Τωρα να πω οτι το δικο μου ητανε τυχη?
Τον προηγουμενο Αυγουστο αγορασα το νεο rc απο φιλο που τα ειχαμε παρει
με 10 ημερες διαφορα και ειναι ακριβως το ιδιο αμαξι με το προηγουμενο μου.
Βλαβες μηδεν,καταναλωση λαδιου μηδεν και αυτο τυχη?
Καποιοι γνωριζουν απο εδω μεσα στο καινουργιο rc που πηρα αλλαξαμε σετ χρονισμου διοτι δεν ειχε ανοιχτει ποτε οταν το πηρα ειχε 71κ.Περνωντας προγραμμα (ρυθμιζοντας ουσιαστικα την παλια χαρτογραφηση που ειχε) στο 3ο πατημα πανω στο δυναμομετρο το αμαξι ξεχρονισε με ολο το σετ χρονισμου καινουργιο και μολις 750 χλμ.Φταιει το αμαξι που ελυσε η βιδα στο στροφαλο η καποιος δεν εκανε σωστα τη δουλεια του?
Ο νοων νοητω.
Ας παμε τωρα σε κινητηρες αμεσου ψεκασμου ιδιας φιλοσοφιας με τα δικα μας THP.
Εχω δυο φιλους κουμπαρους με skoda octavia 1.8tsi με 70000χλμ,seat leon cupra με 130000χλμ.
Αντιστοιχα θεματα με καθαρισμους λογω αμεσου ψεκασμου,το skoda ηδη εχει αλλαξει 2 αντλιες νερου και ενα παγουρι,θελει αναρτηση εδω και 10κ,τρωει ηδη ενα κιλο λαδι στα 10000χλμ.
Το leon καιει τους πολλπλασιαστες σαν ψωμοτυρι,το καντραν του ειναι σαν χριστουγεννιατικο δεντρο απο τα σφλαματα,προγραμματιστηκε προ ημερων και ηδη αλλαξε 4 πολλαπλασιαστες και μια τρομπα υψηλης κοστος περι τα 700 ευρω.
Τελος εαν θεωρειται ενα αμαξι 1600αρι τουρμπο (μιλαω για το δικο μου) φουλ βελτιωμενο απο περιφερειακα,με ιπποδυναμη 240-250 ιππους με εκκεντρα αλλα,με πεζοσπορισια πραγματα και δοκιμες σε αναβασεις και πιστες συν καθημερινη χρηση οτι ειναι ιδιαιτερη συντηρηση η μεγαλο κοστολογιο το καλο λαδι με συχνες αλλαγες,τα μπουζι με συχνοτερες αλλαγες απο οτι λεει η πεζω,η τα ελαστικα επειδη εγω γουσταρω να πηγαινω πιστα τοτε παω πασο.
Θεωρω οτι το αμαξι εβγαλε στις αρχες καποια κουσουρια η τοτε lion δεν ειχε σωστη υποστηριξη,πολλα μα παρα πολλα μεταχειρισμενα που πουλιωνται τωρα θελουνε προσοχη γιατι ειναι λιωμενα,και εχουνε γινει σφαλματα απο συνεργεια τα οποια δεν ηξεραν την τυφλα τους.
Γνωστος προχθες με πηρε τηλ.για το ψευτοκαπακο που πουλουσα αγορασε ενα gt το οποιο εντος εισαγωγικων τσεκαρε σε διπλανο συνεργειο της εκθεσης που το πηρε.Του ειπε οτι ειναι ολα οκ και το αγορασε.Το αμαξι τωρα ειναι σε συνεργειο εχει λιωσει 2 φορες το ψευτοκαπακο απο τις θερμοκρασιες,του πεταει τα κολλαρα,λυθηκε η τουρμπινα για ελεγχο και ειναι ολη λιωμενη μαζι με την πολλαπλη εξαγωγης,και το παιδι ηδη μου ειπε οτι θα το φτιαξει και θα το δωσει γιατι ειναι ηδη 3 μηνες χωρις αμαξι και εχει χασει την εμπιστοσυνη του στο πεζω.
Τωρα κρινετε εσεις εαν φταιει ο μαντρας,το συνεργειο,η ο προηγουμενος ιδιοκτητης ολα αυτα με 120000χλμ.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 22:26:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

JDROGAS έγραψε:
Περνωντας προγραμμα (ρυθμιζοντας ουσιαστικα την παλια χαρτογραφηση που ειχε) στο 3ο πατημα πανω στο δυναμομετρο το αμαξι ξεχρονισε με ολο το σετ χρονισμου καινουργιο και μολις 750 χλμ.Φταιει το αμαξι που ελυσε η βιδα στο στροφαλο η καποιος δεν εκανε σωστα τη δουλεια του?

Μαντεψε που ειχε βαλει το δυναμοκλειδο ο μαστορης κατα την επισκευη, και που επρεπε να του το βαλεις εσυ μετα... Birthday



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JDROGAS (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


PEUGEOT 207 RC-207 1.4-ALFA 75 TURBO

Ένταξη: 24 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 632
Τόπος: KAΛΑΜΑΤΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Φεβ 2017, 22:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
JDROGAS έγραψε:
Περνωντας προγραμμα (ρυθμιζοντας ουσιαστικα την παλια χαρτογραφηση που ειχε) στο 3ο πατημα πανω στο δυναμομετρο το αμαξι ξεχρονισε με ολο το σετ χρονισμου καινουργιο και μολις 750 χλμ.Φταιει το αμαξι που ελυσε η βιδα στο στροφαλο η καποιος δεν εκανε σωστα τη δουλεια του?

Μαντεψε που ειχε βαλει το δυναμοκλειδο ο μαστορης κατα την επισκευη, και που επρεπε να του το βαλεις εσυ μετα... Birthday


Aσε τι εχω τραβηξει τον τελευταιο μηνα δε λεγεται....... Crying or Very sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 2 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2227s (PHP: 86% - SQL: 14%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on