PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106-Εξαγωγή 1.4 8v

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pavlosk 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye (2003)

Ένταξη: 27 Ιαν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 02:51:13    Θέμα δημοσίευσης: 106-Εξαγωγή 1.4 8v Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, σκέφτομαι να προχωρήσω σε πολλαπλή εξαγωγής 4-2-1 decat και τελικό γκρουπ ν. Θα υπάρχει πρόβλημα με τους λ και την λειτουργία του μοτέρ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 14:43:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα βαλεις καταλυτη απο κατω και μακρυνεις τον 2ο λ,δεν θα εχεις θεμα.
Απλά αν δεν βρεις κανα μεταχειρο χταποδι(επωνυμο),προτιμησε ενα εργοστασιακο μαντεμι με διχαλο απο κανα Saxo VTS 1400 MK1 ή Rallye 8V 1300.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
pavlosk 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye (2003)

Ένταξη: 27 Ιαν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 20:41:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Αμα βαλεις καταλυτη απο κατω και μακρυνεις τον 2ο λ,δεν θα εχεις θεμα.
Απλά αν δεν βρεις κανα μεταχειρο χταποδι(επωνυμο),προτιμησε ενα εργοστασιακο μαντεμι με διχαλο απο κανα Saxo VTS 1400 MK1 ή Rallye 8V 1300.

Ευχαριστω για την απαντηση.
Αν ειμαι με μαμα καταλυτη σε ποιο σημειο απο κατω να τον βαλω για να εχω καλυτερη αποδοση;
Η περιπτωση decat θα δουλεψει στο συγκεκριμενο μοτερ(75 μουλαρια); ή θα εχω θεμα..(θα διαβαζει οτι ναναι ο 2ος λ; )
Αν προχωρησω decat θα ειμαι με τους δυο λ τον ενα μετα τον αλλο να φανταστω;(και οι δυο μετα το διχαλο; )
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.. οποιες αποψεις δεχτες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 22:32:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με τον δευτερο λ ξεχνας το decat! Αν βρεις μαμα εξατμιση 16v με καταλυτη θα εισαι αρχοντας σε συνδιασμο με το χταποδι απο τα monopoint.

Στελιο,το χταποδι του monopoint 1.1 ειναι και αυτο ιδιο με τα υπολοιπα εχω την εντυπωση!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2017, 18:15:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεις να βαλεις decat αλλά περαν του οτι δεν εχει νοημα,παλι θα πρεπει να πληρωσεις κανα mini catalyst για να μην εχεις θεμα με ηλεκτρονικα,λαμπακια,κλπ,κλπ.
http://www.kraftwerk-shop.cc/O2-Sensor-Spacer-with-Mini-Catalyst

Σχετικα με το χταποδι(μαντεμι βασικα) των monopoint,απο οσο θυμαμαι,ειναι πιο στενο απο τα "γρηγορα",αν και διατηρω μια επιφυλαξη.
Για κομπλε εξατμιση απο 16v,συμφωνω,αν και θα πρεπει να κανει πατεντα ο εξατμισας για να ενωσει το dp του 1400 στο ζοαν,με την υπολοιπη εξατμιση του 1600.
Επισης το dp πρεπει να ειναι αυστηρα απο αλουμινενιο μπλοκ γιατι ειναι με πιο βαθυ καρτερ και αν το dp ειναι απο μαντεμι,τοτε δεν θα φτανει να βιδωσει. Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
pavlosk 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye (2003)

Ένταξη: 27 Ιαν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2017, 18:58:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα χταποδια απο monopoint δεν ειναι ιδια με το δικο μου; Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2017, 19:49:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω ενα που εχω στα χερια μου ειναι πανομοιοτυπο με 13ριου...
Το δικο σου,αν βγαλεις τον καταλυτη μενει μια τεραστια τρυπα,την οποια ειναι δυσκολο να την καλυψεις ροϊκα με μια απλη σωληνα...


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2017, 21:53:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαν σχεδιαση οντως ειναι ολοιδια απλά στα γρηγορα ειχε αυλους μεγαλυτερης διατομης απο τα απλά μοντελα.
Και φυσικα άλλαζε το dp.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
pavlosk 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye (2003)

Ένταξη: 27 Ιαν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν 2017, 11:37:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπότε αν δεν βρώ χταπόδι απο 13αρι ή 14αρι με το dp, παίρνω ενα μεταχ. 4-2-1 του εμπορίου με υπόλοιπη εξάτμιση από 16v και το τελικό γκρουπ ν που έχω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν 2017, 21:58:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προτιμησε να βρεις μαντεμι/dp απο 1300αρι καλυτερα,γιατι εχει πιο φαρδυ/μακρυ dp με οτι μπορει να συνεπαγεται αυτο στην ροη.
Για την υπολοιπη εξατμιση του 16v,συμφωνω,αν και το τελικο σου καζανι αν ειναι και ελευθερης ροης,τοτε μαλλον θα ψιλοκρεμασεις στο μεγαλυτερο φασμα. Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
pavlosk 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye (2003)

Ένταξη: 27 Ιαν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιαν 2017, 17:47:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
το τελικο σου καζανι αν ειναι και ελευθερης ροης,τοτε μαλλον θα ψιλοκρεμασεις στο μεγαλυτερο φασμα. Confused

Question Question
Αφού με πιο ελευθερο τελικο εχω λιγο λιγοτερο backpressure, σε γενικες γραμμες αυτο δεν θελω;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιαν 2017, 18:41:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και με μια 76αρα θα εχεις ελαχιστο back pressure,ομως θα δουλεψει το μοτερ σου;

Ηδη με την μαμα εξατμιση του 1600 εισαι δυο νουμερα πανω σε διασταση οπότε μηπως τελικα παρεις μονον θορυβο και καθολου δυναμη; Question
Λεω εγω τωρα... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
pavlosk 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 rallye (2003)

Ένταξη: 27 Ιαν 2016
Δημοσιεύσεις: 40

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Ιαν 2017, 21:07:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχεις δικιο, ετσι κ αλλιως ζητουμενο ειναι η αποδοση Wink
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιαν 2017, 10:10:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τιποτα ρε,ποιον χρονο... Wink

Απλά αν το παρακανεις με αυξημενη διαμετρο και ελευθερα καζανια,τοτε εκει που θα αξιοποιειται η εξατμιση σου,το μοτερ θα εχει ηδη τελειωσει.
Για αυτο και επιμενω μαμα 16v οπως ειναι(μαζι με τον καταλυτη της),αντε οριακα και ενα τελικο αλλά σεβαστου μηκους,αλλά σε καμια περιπτωση χωρις καθολου καταλυτη και μαζι και με ελευθερο τελικο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1087s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on