PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ερωτηση για εξατμιση σε 207 rallye
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Δεκ 2016, 19:20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει πολυσυζητηθει το θέμα όχι απλά έχει ξανά γραφτεί :Ρ

Εν πάση περίπτωση η μαμα εξατμιση του gt/rallye είναι άθλια απο οπου και αν την πιάσεις. Έχει μικρη διάμετρο, είναι πνιγμένη από το dp με προκαταλυτη-πνικτη αμέσως μετά την τουρμπίνα της και σαν να μην έφτανε αυτό το μεσαίο καζανάκι έχει ενα στένεμα που αυτόματος την μετατρέπει σε 42αρα. Το τελικό επίσης είναι φελλός. Ακόμα και για μαμά φάση δεν επαρκεί.

Με μια μεγαλύτερης διαμέτρου μπορείς να έχεις ενα πιο σωστό πρωτοσταδιατο και απο άποψη απόδοσης αλλά και αξιοπιστίας αφου κρατοντας την μαμά το μονο που καταφέρνεις είναι να "ζοριζεις" την τουρμπίνα σου να προσπαθεί να διώξει τα καυσαέρια της.

Τώρα για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις στο αντίστοιχο θέμα.


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Δεκ 2016, 19:22:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=10335


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag21 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207 gt

Ένταξη: 16 Αύγ 2014
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Δεκ 2016, 20:44:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγινε φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια,μαλλον προσανατολιζομαι στην λυση ,ολη απο μπροστα 60αρα με ελευθερο καταλυτη ,μεσαιο τελικο για θορυβο και τελος.
καμια φορα η ολοκληρωμενη λυση ειναι και η πιο οικονομικη.


ευχαριστω που με ακουσατε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Δεκ 2016, 20:54:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστό σε βρίσκω!! Wink


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Δεκ 2016, 15:39:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vag21 έγραψε:
εγινε φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια,μαλλον προσανατολιζομαι στην λυση ,ολη απο μπροστα 60αρα με ελευθερο καταλυτη ,μεσαιο τελικο για θορυβο και τελος.
καμια φορα η ολοκληρωμενη λυση ειναι και η πιο οικονομικη.


Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο σετ απ και είμαι απολυτα ευχαριστημένος.Για πρώτο ή δεύτερο στάδιο πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση και αξίζει τα λεφτά που θα δώσεις.Εμενα μου στοιχίσε 680 για να πάρεις μία ιδέα και είναι όλες οι κουρμπες κολλητές χωρίς στενεματα.Για να πω την αλήθεια είχα ψάξει για rc και να κάνω μόνο dp άλλα τις χτυπούσαν πολύ σε τιμή και προτίμησα τη χειροποίητη με λίγα χρήματα παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vag21 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207 gt

Ένταξη: 16 Αύγ 2014
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Δεκ 2016, 08:50:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχει βαλει κανεις εξατμιση στο παληκαρι https://www.tsoukalas-exhaust.gr/contact.html ?στειλτε μου ενα π.μ αν αξιζει να παω προς τα εκει.


ευχαριστω που με ακουσατε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιαν 2017, 09:49:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπηκαμε στο 2017 και ακομα κανετε πλουσιους εξατμισαδες που δεν μπορουν(ή δεν εχουν) να δουλεψουν κουρμπαδορο... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
vag21 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207 gt

Ένταξη: 16 Αύγ 2014
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιαν 2017, 11:52:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε στελιο αν το εγραψες για μενα,για αυτο ρωτησα επειδη σε ολες τις δουλειες που ειδα ηταν με κολλησεις.


ευχαριστω που με ακουσατε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιαν 2017, 19:56:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαγγελη οχι,γενικα το λεω,don't worry. Wink

Απλά κοιτα ποιος θα σου κανει την δουλεια που θες σωστα,χωρις ασκοπες κολλησεις.

Αν δεις οτι το κοστολογιο ξεφευγει,τοτε καλυτερα να παρεις μια κομπλε RC παρά να δωσεις 200-250 ευρω σε οποιονδηποτε τυχαιο που δεν μπορει να κανει δουλεια της προκοπης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2017, 22:12:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Στέλιος έχει δίκιο.
Βέβαια αν την κάνεις με inox σωλήνα δεν θα αποφύγεις τις κολλήσεις γιατί δεν δουλεύεται σε κουρμπαδορο όπως η γαλβανιζε σωλήνα.Γι'αυτο βλέπεις κολλήσεις σε όλες αυτές που κοιτάς.
Από κει και πέρα είναι θέμα εξατμισα τι θα σου φτιάξει τι ποιότητα και πόσες κολλήσεις θα σου κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2017, 22:30:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικα και η inox κουρμπαρει μια χαρα.
Ιδιαιτερα αν ειναι απο inox τροφιμων,αν και θελει και σωστο κουρμπαδορο αλλά και ο μαστορας να εχει καποια σχετικη πείρα.

Τουλαχιστον εδω σε εμας,οσοι δουλευουν κουρμπαδορο,inox κουρμπαρουν,με alouminised ή σιδερο δεν ασχολειται κανενας.
Αντε σε καποιες ελαχιστες περιπτωσεις να βρεις να σου κουρμπαρουν καμια 2mm βαρεως τυπου αλλά πολυ σπανια. Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 08 Ιαν 2017, 00:01:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το γνώριζα αυτό για τις ανοξείδωτες σωλήνες!
Εδώ Πάτρα που την έφτιαξα, σε δυο μαγαζιά μπορείς να κάνεις κάτι αξιόλογο και κανένας δεν κουρμπαρει ανοξείδωτο.Μαλλον ακολουθούν την εύκολη λυση.Τι να πω.
Οσο ζεις μαθαίνεις! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιαν 2017, 13:58:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξερει κανεις το παχος της ανοξειδωτης 63.5αρας σωληνας? Ποσα χιλιοστα ειναι περιπου?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GiorgosRC (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.6 16V THP Le-mans Series

Ένταξη: 12 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 63
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιαν 2017, 16:40:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου εγω πριν 1 μηνα εβαλα χειροποιητη στον gp exhaust (αθηνα) 700€ με dp μεσεο εννοειτε γιατι αν δεν βαλεις χανεις ολο το backpressure και κανονικα τελικο καζανι! dp εχω βαλει 70 ελευθερο και απο σπιραλ και πισω 63,5 ειναι ολη η εξατμιση inox 100% και οσον αφορα το θορυβο τον φτιαχνεις οπως θες εσυ! εγω προσωπικα του ειπα να μ φτιαξει θορυβο που να πηγαινω ταξιδι και να μην με πιανει πονοκεφαλος αλλα να εχει και λιγο μπασο και οταν παταω το γκαζι να ακουγετε!εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος!

δες και τις φωτο για να καταλαβεις--->





δεν εχουν και τη καλυτερη αναλυση αλλα πιστευω μπορεις να καταλαβεις την δουλεια!


~The Winning Is Winning!!!~



Έχει επεξεργασθεί από τον/την GiorgosRC στις Παρ 27 Ιαν 2017, 16:50:52, 5 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιαν 2017, 16:48:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
Ξερει κανεις το παχος της ανοξειδωτης 63.5αρας σωληνας? Ποσα χιλιοστα ειναι περιπου?


χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι 63,5 εξωτερικη ειναι 60 εσωτερικη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιαν 2017, 18:15:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

GiorgosRC Τεράστιο λάθος που δεν εβαλες καταλυτη κατω.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιαν 2017, 19:05:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Pezakias207 έγραψε:
Ξερει κανεις το παχος της ανοξειδωτης 63.5αρας σωληνας? Ποσα χιλιοστα ειναι περιπου?


χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι 63,5 εξωτερικη ειναι 60 εσωτερικη



Αν υποθέσουμε πως είναι 1,5 χιλιοστά πάχος η 63.5 τότε εσωτερικά φτάνει στο 60.5 Wink


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GiorgosRC (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.6 16V THP Le-mans Series

Ένταξη: 12 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 63
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Ιαν 2017, 00:27:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

akis1976 έγραψε:
GiorgosRC Τεράστιο λάθος που δεν εβαλες καταλυτη κατω.


δεν ηθελα να εχω θεματα με αισθητηρα λ....ναι ξερω μπορει να τον κανει ο προγραμματιστης decat αλλα επειδη το προγραμμα θα αργησω να το βαλω λιγο και επειδη μπορει καποια στιγμη να μ τη δωσει και να μην θελω να εχω προγραμμα δεν θελω λοιπον να εχω προβλημα με αισθητηρα λ. μ ειπε οτι θα εβαζε καταλυτακι κλπ αλλα ρωτησα αρκετα ατομα που εχουν βαλει κατω καταλυτη και μ ειπαν οτι μετα απο καιρο αν δεν τους ειχε κανει decat ο προγραμματιστης αναβε σφαλμα....και επειδη δεν θελω να εχω ενα αμαξι σαν τα vag που συνεχεια εχουν μονημα ενα λαμπακι ανοιχτο γιαυτο το λογο και εβαλα καταλυτη πανω.....


~The Winning Is Winning!!!~

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
fantasmas (Δημήτρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 GT

Ένταξη: 03 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 27
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Ιαν 2017, 17:00:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα και απο μενα εγω εχω βαλει ολοσομη 63.5 Inox καταλυτη σπιραλ και τελικο.. Πριν μπει προγραμμα στο αμαξι το δυναμομετρο εδειξε 160+ hp μονο απ την εξατμιση και αντε πες και απ το φιλτρο .. νομιζω λοιπον πως κατι δινει η εξατμιση 63.5mm χωρις μεσαιο καταλυτη.
Βεβαια αυτη τη στιγμη 1,5 χρονο μετα το τελικο εχει χαλασει και τριζει οποτε μαλλον θα του το παω πισω.. 2 χρονια εγγυηση εχω..


Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
vag21 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207 gt

Ένταξη: 16 Αύγ 2014
Δημοσιεύσεις: 184
Τόπος: πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Ιαν 2017, 19:46:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τι λεει απο θορυβο χωρις μεσαιο?


ευχαριστω που με ακουσατε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,081s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on