PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Σπασμένος Καταλύτης 307 1.4 '04

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2016, 15:26:47    Θέμα δημοσίευσης: Σπασμένος Καταλύτης 307 1.4 '04 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παίδες,

Η ιστορία είναι η εξής.

Το αυτοκίνητο από τότε που το πήρα (Ιούνιο '16 με 80.000km) είχε antipollution fault και στο διαγνωστικό είχε βρεθεί ότι ο πάνω αισθητήρας λ ήταν ψόφιος.

Παρόλαυτα επειδή δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα στην απόδοση για αρκετό καιρό δεν τον άλλαξα επειδή δεν είχα τα χρήματα (μιας και έκανα και γενικό service μετά την αγορά, ξέμεινα).

Πριν 2 εβδομάδες περίπου παρατήρησα μια μυρωδιά μέσα στην καμπίνα, "καμένου πλαστικού" θα την χαρακτήριζα, καθόλου έντονη όμως.

Δεν έδωσα σημασία, και μετά από ~3 μέρες σταμάτησε.

Μετά παρατήρησα ότι άρχισαν να χτυπάνε πυράκια, όχι όμως με τον κλασικό ήχο όπως κάνουν όταν κάνεις σύντομη αλλαγή και έχεις χαμηλές στροφές, ο ήχος ήταν πολύ πιο δυνατός από τον κλασικό και ακουγόταν και στην περιοχή των ~2500 στροφών.

Σταματάει και αυτό, και μετά από κανα 2 μέρες απλά άρχισε να ακούγεται ένας μεταλλικός ήχος σαν κροτάλισμα από το μοτέρ, ο οποίος άρχιζε μετά τις 2000 στροφές και όσο ανέβαζα στροφές τόσο ανέβαινε η συχνότητά του και η έντασή του.

Ταυτόχρονα με αυτό το αυτοκίνητο είχε χάσει δύναμη σε κάθε ταχύτητα, και φαινόταν απο τις 3000 στροφές και μετά, και ειδικά στην 5η όπου στα 90 απλά το αμάξι αντί να επιταχύνει, επιβράδυνε.

Όλα αυτά χωρίς κάποια ένδειξη αυξημένης θερμοκρασίας ή κάτι τέτοιο.

Το πάω στο συνεργείο (γειτονικό) λέει ότι τα μπουζί μου ήταν κατάλευκα (οπότε φτωχό μείγμα) και ότι από κακής ποιότητας βενζίνη "έσπασε" ο καταλύτης μου.

Θα ήθελα να σχολιάσει κάποιος τα παραπάνω, αν έχει κάτι να πει.

Και σαν 2ο σκέλος συζήτησης, οι προτάσεις ήταν οι εξής:

1) Μεταχ. καταλύτη peugeot
2) καινούριο ημιτασιόν
3) Καταλύτη απο εξατμισά

Έχετε κάποια πρόταση?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2016, 16:41:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης με χαλασμένο τον λάμδα, αν όντως είναι, έχεις παρατηρήσει πολλά πράγματα και μάλλον αυτόν πρέπει να αλλάξεις πρώτα και μετά να βάλεις καλή βενζίνη...
Τα πυράκια για να φτάσουν σε σημείο να τα ακούς στις 2500 σαλ σε προειδοποιούν ότι θα κάνουν μεγαλύτερη ζημιά και δεν πρέπει να τα αγνοείς όπως και το λαμπάκι του κινητήρα...
Το 1 δε νομίζω να βρεις κάποιον εξαιρετικά φτηνό από απροβλημάτιστο μοτέρ και με λίγα χλμ...
Το 2-3 είναι το ίδιο πράγμα
Τσέκαρε λάμδα και τυχόν αναβαθμίσεις στο λογισμικό του εγκεφάλου του αυτοκινήτου γιατί εύκολα χαλάει κι ο νέος...


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Νοέ 2016, 23:06:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Confused


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Νοέ 2016, 16:58:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σπασει ο καταλύτης απο κακή βενζίνη μου φαίνεται παράξενο.Να τα έχει παίξει ο Λ και να δίνει κακής αναλογίας μίγμα μου φαίνεται πιο λογικο...

Όπως και να χει,η ζημιά έγινε,πάρε ένας αισθητήρα Λ και ψάξε για κάποιον aftermarket καταλύτη,αν θες και με λιγότερες τρύπες ώστε να πηγαίνει και το αμάξι καλύτερα Wink.Κόστος 150-200€
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Νοέ 2016, 16:55:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εμένα μου φαίνεται πιο λογικό, μιας και τα μπουζί έδειξαν ότι το μείγμα ήταν φτωχό. Ενώ είχαν αλλαχτεί πριν 7000χλμ

Έχετε μήπως προτάσεις για αισθητήρα λ? Η απλά να βάλω τον μαμίσιο? Απλά έχω δει ότι τα παίζουν πολύ συχνά αυτοί οι αισθητήρες της peugeot.

Καταλύτης με λιγότερες τρύπες είναι και ρίσκο για την κάρτα καυσαερίων?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Νοέ 2016, 17:40:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

voliminal έγραψε:
Και εμένα μου φαίνεται πιο λογικό, μιας και τα μπουζί έδειξαν ότι το μείγμα ήταν φτωχό. Ενώ είχαν αλλαχτεί πριν 7000χλμ

Έχετε μήπως προτάσεις για αισθητήρα λ? Η απλά να βάλω τον μαμίσιο? Απλά έχω δει ότι τα παίζουν πολύ συχνά αυτοί οι αισθητήρες της peugeot.

Καταλύτης με λιγότερες τρύπες είναι και ρίσκο για την κάρτα καυσαερίων?
Κατ'αρχάς,
Με τον καταλύτη βάζοντας ένα 200τρύπες δεν εχεις κανενα μα κανενα φοβο για καρτα καυσαερισων

Με τον Λ,πάρε έναν αντικατάστασης Bosch,Denso,NGK.Κατα προτίμηση Bosch.

Για τα μπουζί δε ξέρω να σου απαντήσω.Λογικά θα πρέπει να τα αλλάξεις.

Τι έχεις 1.4 8valve η 16Valve μοτερ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Νοέ 2016, 20:40:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

johnnym έγραψε:
voliminal έγραψε:
Και εμένα μου φαίνεται πιο λογικό, μιας και τα μπουζί έδειξαν ότι το μείγμα ήταν φτωχό. Ενώ είχαν αλλαχτεί πριν 7000χλμ

Έχετε μήπως προτάσεις για αισθητήρα λ? Η απλά να βάλω τον μαμίσιο? Απλά έχω δει ότι τα παίζουν πολύ συχνά αυτοί οι αισθητήρες της peugeot.

Καταλύτης με λιγότερες τρύπες είναι και ρίσκο για την κάρτα καυσαερίων?
Κατ'αρχάς,
Με τον καταλύτη βάζοντας ένα 200τρύπες δεν εχεις κανενα μα κανενα φοβο για καρτα καυσαερισων

Με τον Λ,πάρε έναν αντικατάστασης Bosch,Denso,NGK.Κατα προτίμηση Bosch.

Για τα μπουζί δε ξέρω να σου απαντήσω.Λογικά θα πρέπει να τα αλλάξεις.

Τι έχεις 1.4 8valve η 16Valve μοτερ;


Τα μπουζί αλλάχτηκαν ήδη.

1.4 16v

Ωραία, θα επισκεφτώ τον εξατμισά εδώ δίπλα να πάρω τιμή για καταλύτη με 200 τρύπες (εγκυκλοπαιδικά, ο μαμά με πόσες τρύπες είναι?).

Για τον Λ έχετε να προτείνετε κάτι απο αυτά: http://www.mister-auto.gr/el/aisthet-ras-lamda/peugeot-307-3a-c-1-4-16v-88bhp_v17988_g3922.html

Ευχαριστώ για όσους ασχολήθηκαν με το θέμα Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2016, 15:35:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μίλησα με τον εξατμισα, μου είπε να βάλουμε έναν καταλυτη για περισσότερα κυβικά, 1800cc ή 2000cc. Περιμένω και τιμή.
Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα σε απόδοση, καταναλωση? Είναι σωστό να μπει τέτοιος καταλυτης?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2016, 23:39:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για Λ πάρε της Bosch η Denso η NGK με σειρά προτίμησης.Ο Bosch που βάλαμε στου κολλητού (Astra H βέβαια) δεν έχει καμία σχέση με τον Denso που έχουν λίγη διαφορά στα λεφτά..

Για καταλύτη,νομίζω ότι το 307 και γενικά τα μαμά αυτοκίνητα έχουν 300η 400 τρύπες...Καταλύτη 200 τρύπες ζήτα.Τώρα το αν θα ειναι απο 1800 η 2000cc δε νομίζω να παίζει ρόλο. εγκυκλοπαιδικά: Οι 200 C.P.S.I. είναι κατασκευασμένοι για χρήση δρόμου και θα εξάγουν τη μέγιστη ισχύ από τον κινητήρα σας, ενώ θα εξακολουθούν να πιάνουν τις απαιτήσεις και εσείς να είστε νόμιμοι. Οι 200 C.P.S.I συμμορφώνονται επίσης με τις απαιτήσεις EOBD. Παρέχουν περίπου το 90% της ροής του αέρα και έχουν 2 ή 3 κέντρα περιέλιξης ανάλογα με το μοντέλο.

Στην κατανάλωση ΟΧΙ δεν θα έχεις καμία αύξηση,ίσα ίσα μη σου πω θα δεις και μείωσει λόγο καλύτερου ''τραβήγματος'' μιας και τα καυσαέρια θα εκτονώνονται ευκολότερα..

Είναι μια μικρή βελτίωση.Το σωστό και το λάθος είναι προσωπικό.Γνώμη μου η εταιρία το κάνει για να τηρεί τα πλέον αυστηρά Euro. Απόδοση θα δείς να είσαι στο +

Δές για τιμές για τους πολύ καλους καταλύτες HJS.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Ιαν 2017, 13:40:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, τελικά έτυχαν κάτι στραβές και τώρα θα φτιάξω τον καταλύτη, επέλεξα να το πάω στον Κοττάκη στη Νίκαια, μου έχει δώσει καλή τιμή και 18 μήνες εγγύηση.

Αφού θα πρέπει να αλλάξω τον αισθητήρα λ μαζί ήθελα να ρωτήσω

https://www.maxxparts.gr/peugeot-307-3a-c-1-4-16v-88hp/antallaktika/kinitiras/aisthitiras-lamda/aisthitiras-lamda-bosch-986262587.html

Αυτόν μου προτείνεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν 2017, 15:43:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

voliminal έγραψε:
Καλησπέρα, τελικά έτυχαν κάτι στραβές και τώρα θα φτιάξω τον καταλύτη, επέλεξα να το πάω στον Κοττάκη στη Νίκαια, μου έχει δώσει καλή τιμή και 18 μήνες εγγύηση.

Αφού θα πρέπει να αλλάξω τον αισθητήρα λ μαζί ήθελα να ρωτήσω

https://www.maxxparts.gr/peugeot-307-3a-c-1-4-16v-88hp/antallaktika/kinitiras/aisthitiras-lamda/aisthitiras-lamda-bosch-986262587.html

Αυτόν μου προτείνεις?
nai
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν 2017, 15:54:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

johnnym έγραψε:
voliminal έγραψε:
Καλησπέρα, τελικά έτυχαν κάτι στραβές και τώρα θα φτιάξω τον καταλύτη, επέλεξα να το πάω στον Κοττάκη στη Νίκαια, μου έχει δώσει καλή τιμή και 18 μήνες εγγύηση.

Αφού θα πρέπει να αλλάξω τον αισθητήρα λ μαζί ήθελα να ρωτήσω

https://www.maxxparts.gr/peugeot-307-3a-c-1-4-16v-88hp/antallaktika/kinitiras/aisthitiras-lamda/aisthitiras-lamda-bosch-986262587.html

Αυτόν μου προτείνεις?
nai


Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν 2017, 15:56:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

voliminal έγραψε:
johnnym έγραψε:
voliminal έγραψε:
Καλησπέρα, τελικά έτυχαν κάτι στραβές και τώρα θα φτιάξω τον καταλύτη, επέλεξα να το πάω στον Κοττάκη στη Νίκαια, μου έχει δώσει καλή τιμή και 18 μήνες εγγύηση.

Αφού θα πρέπει να αλλάξω τον αισθητήρα λ μαζί ήθελα να ρωτήσω

https://www.maxxparts.gr/peugeot-307-3a-c-1-4-16v-88hp/antallaktika/kinitiras/aisthitiras-lamda/aisthitiras-lamda-bosch-986262587.html

Αυτόν μου προτείνεις?
nai


Ευχαριστώ
Tσεκαρε με αρ.γνησιου!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Ιαν 2017, 16:07:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

johnnym έγραψε:
voliminal έγραψε:
johnnym έγραψε:
voliminal έγραψε:
Καλησπέρα, τελικά έτυχαν κάτι στραβές και τώρα θα φτιάξω τον καταλύτη, επέλεξα να το πάω στον Κοττάκη στη Νίκαια, μου έχει δώσει καλή τιμή και 18 μήνες εγγύηση.

Αφού θα πρέπει να αλλάξω τον αισθητήρα λ μαζί ήθελα να ρωτήσω

https://www.maxxparts.gr/peugeot-307-3a-c-1-4-16v-88hp/antallaktika/kinitiras/aisthitiras-lamda/aisthitiras-lamda-bosch-986262587.html

Αυτόν μου προτείνεις?
nai


Ευχαριστώ
Tσεκαρε με αρ.γνησιου!!!!!

Ωπα, με έπιασες αδιάβαστο, δηλαδή?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1586s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on