PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

-307 Αλλαγή ελαστικών

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Οκτ 2016, 18:37:24    Θέμα δημοσίευσης: -307 Αλλαγή ελαστικών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παρεα,
Ψάχνω ελαστικά σε διάσταση 195/65/15 για Peugeot 307.εχω λιώσει τα continental pr.contact 5 σε λιγότερο απο 15.000χλμ
Εχω δοκιμάσει παλαιότερα Bridgestone turanza και δε με τρέλαναν..
Είδα κάποια dunlop sp sport (νομιζω) και δεν ξερω και πολλά..
Ψάχνω κατι σκληρότερο σαν πλαϊνά αλλα και σαν γόμα(οχι πετρα).
Ακομα θα μπορούσα να πέσω και σε προφιλ μιας και λογο χαμήλωματος το κενό απ τους θόλους ειναι μικρο απο ομορφιά αλλα και λογο ψόφιου μοτέρ θα μπορούσα να το κάνω και λιγο πιο σβέλτο..
Τα φώτα σας Πλιζ! 🚗🚗🚗

Έχω βρεί και ένα σετάκι 16άρες αλουμινίου (γνήσιες) και θα μπορούσα να τις συνδιάσω με ενα 195/55/16 που κοντένω σε βήμα,αλλά δε ξέρω κατα πόσο αξίζει,λόγο του ότι ανεβαίνει το κόστος της κάθε αλλαγής ελαστικών αλλα και τα 200€ που έχουν οι ζαντες..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιαν 2017, 14:55:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είμαι στην αναζήτηση και εγώ για 195/65/15
Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει
Απλά ένα καλό λάστιχο all around.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Ιαν 2017, 23:08:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pirelli p7


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιαν 2017, 14:27:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σήμερα πέρασα από ένα λαστιχάδικο και μου πρότειναν Bridgestone Turanza
(Μιλάω για 195/65r15)

Τι άποψη έχετε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poularas (George)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) Quicksilver (2002)

Ένταξη: 20 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιαν 2017, 18:10:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο 307 εχω δοκιμασει και τα turanza και τα continental premium 5. και ξεκαθαρα για μενα τα conti ήταν καλυτερα σε όλους του τομείς και είναι ένα λάστιχο που έχει αντοχή για τους Ελληνικούς δρόμους συγκριτικά με άλλα.
Επίσης τα michelin είναι πολύ καλα αλλα έχουν μαλακά τοιχώματα με ότι αυτο συνεπάγεται.
Απο εκει και πέρα ρίξτε μία ματιά και στα uniroyal rainexpert.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
309 lover (Ευθύμης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 309 & Peugeot 308 GT

Ένταξη: 08 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 117

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιαν 2017, 19:07:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

poularas έγραψε:
Στο 307 εχω δοκιμασει και τα turanza και τα continental premium 5. και ξεκαθαρα για μενα τα conti ήταν καλυτερα σε όλους του τομείς και είναι ένα λάστιχο που έχει αντοχή για τους Ελληνικούς δρόμους συγκριτικά με άλλα.
Επίσης τα michelin είναι πολύ καλα αλλα έχουν μαλακά τοιχώματα με ότι αυτο συνεπάγεται.
Απο εκει και πέρα ρίξτε μία ματιά και στα uniroyal rainexpert.


+1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιαν 2017, 22:08:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδιά καλή χρονιά,
Έβαλα μια μεταχειρισμένη Arianne 16'' με Potenza Adrenaline re002 205/55/16. πολυ καλο λαστιχο και με πιο σκληρά πλαϊνα απ το t001 (turanza) λόγο πιο σπορ χαρακτήρα!

Δείτε τα Uniroyal Raisnport πολύ καλά..και κάτι ακόμα 9.9/10 λαστιχάδες προτείνουν τα turanza.όσοι πιο ''ψαγμενοι'' και οχι βαλε οτι ξερεις καλο τα εβαλαν απ το 2ο 6μηνο του 15 και μετα μοιλανε για βουτυρο στο φαγομα και δεν εχει καμια σχεση μετα προηγούμενα 4 σετ που έχουν φάει στα 6-7 προηγουμενα χρονια..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιαν 2017, 22:39:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τώρα με πέθανες χαχαχαχ
Αύριο θέλω να πάω να βάλω ρε γα**το και σχεδόν είχα πιστει για το T001.
Έχω διαβάσει mixed γνώμες και δεν βγάζω άκρη :p
Η αλήθεια είναι εκεί που πήγα ήξερα το έναν υπάλληλο και μου τα πρότεινε ανεπιφυλακτα
Τι φάση ρε μάγκες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιαν 2017, 23:00:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

voliminal έγραψε:
Τώρα με πέθανες χαχαχαχ
Αύριο θέλω να πάω να βάλω ρε γα**το και σχεδόν είχα πιστει για το T001.
Έχω διαβάσει mixed γνώμες και δεν βγάζω άκρη :p
Η αλήθεια είναι εκεί που πήγα ήξερα το έναν υπάλληλο και μου τα πρότεινε ανεπιφυλακτα
Τι φάση ρε μάγκες?
Astra H 2004.
174.000χλμ έχει βάλει Energy saver Michelin το 12'
Όλες τις άλλες φορές Turanza. Θα ξανα έβαζε το Energy αλλά είναι made in bulgaria πλέον.Χωρίς να το κινεί υπερβολικά έιναι στο 40% φθορά σε λιγότερο απο 10.000χλμ. Και το μπροστα δεξια του πέταξε μπαλόνι,το έφτιαξε και το μετεφερε πίσω.

Δεν θα τα ξανα-βάλει.

Uniroyal Rainsport και Pirelli P7 δες.

(Για τα turanza,τα βαλαν ολοι τα βαλαν και οι κωλοι φαση! :D :D )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Ιαν 2017, 23:39:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης, γιατί τα uniroyal τα θεωρουν δευτερα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
poularas (George)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) Quicksilver (2002)

Ένταξη: 20 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 15
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Ιαν 2017, 01:13:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

voliminal έγραψε:
Τώρα με πέθανες χαχαχαχ
Αύριο θέλω να πάω να βάλω ρε γα**το και σχεδόν είχα πιστει για το T001.
Έχω διαβάσει mixed γνώμες και δεν βγάζω άκρη :p
Η αλήθεια είναι εκεί που πήγα ήξερα το έναν υπάλληλο και μου τα πρότεινε ανεπιφυλακτα
Τι φάση ρε μάγκες?


Σου λέω δεν είναι ότι είναι άσχημο λάστιχο και το turanza απλά εμένα μου φάνηκε πολύ καλύτερο το premium 5.
Να ξέρεις ο καθένας θα σου πει την προσωπική του γνώμη,ποιο του αρεσε καλύτερο και γιατί οπότε είναι λογικό να μην καταλήγουμε όλοι σε ένα συμπέρασμα καθώς ο καθένας οδηγεί σε διαφορετικό περιβάλλον και με διαφορετικό τρόπο.

Για τα energy saver plus: αδιάφορη η χώρα κατασκευής αν ακολουθεί τα πρότυπα της michelin. Έχουν πολύ μαλακά τοιχόματα και κατα την ταπεινή μου άποψη είναι για κάποιον που κάνει πολλά χιλιόμετρα εθνική(καθώς εκεί θα εκμεταλλευτεί την ενδεχόμενη χαμηλότερη κατανάλωση) και στην πόλη λόγο των καρόδρομων που έχουμε μπορεί να πετάξουν "βυζί" ή να έχεις σκισμές στα πλαινά τους πολύ εύκολα.


Για τα uniroyal rainsport: Είναι εξαιρετικά λάστιχα αν δεις τα έχουν βάλει πάρα πολλά άτομα στο φόρουμ που τα έχουν βάλει(ειδικά σε 206) και έχουν μείνει υπερευχαριστημένοι. Και στο στεγνό ,αλλά ειδικά στο βρεγμένο αποδίδουν κατα τα λεγομένα των περισσότερων εξαιρετικά και σε θέμα κρατημάτων και σε φρεναρίσματα. Σαν εταιρεία δεν είναι γνωστή στην Ελλλάδα όμως πλέον την φέρνουν αρκετά μαγαζιά. Το μόνο αρνητικό(που είδα σε review απο ανθρώπους στο εξωτερικό) είναι η ενδεχόμενη γρήγορη φθορά τους.

Όποιο και να βάλεις απο τα παραπάνω είναι καλό λάστιχο και δεν θα πετάξεις τα λεφτά σου,απλά πρέπει να επιλέξεις με γνώμονα τι σου ταιριάζει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Ιαν 2017, 11:19:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα προηγούμενα μου ήταν σε 195/65/15 τα conti premium 5 .πολυ καλό κρατάει στα νερά φρενάρει απίστευτα πολύ άνετο και με τα μαλ**α μαμά αμορτισέρ του 307 είναι χαλί . ΑΛΛΑ!! Χωρίς υπερβολές τα έκανα μπρος πίσω στα 15.000 και τα πέταξα Στα 20.000 λόγο εκτεταμένης φθοράς στα πλαϊνά απ τις στροφές και στις αυλακώσεις είχε φτάσει στο όριο..

Αν δε σε νοιάζει η αλλαγή κάθε 20.000χλμ οδήγησης και η μαλακή αίσθηση είναι πολύ καλό (πιο πολύ εκτός πόλης-επαρχειια )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Ιαν 2017, 11:22:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έβαλα τα τα turanza αλλά τα ER300 τελικά.

Ελπίζω να μην ξενερώσω και να μην πέταξα λεφτά.

Θα δούμε πως θα πάει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Ιαν 2017, 11:59:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω είναι η οικολογική (ecopia) έκδοση του turanza.δε ξέρω τι λένε ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Ιαν 2017, 15:43:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

johnnym έγραψε:
Νομίζω είναι η οικολογική (ecopia) έκδοση του turanza.δε ξέρω τι λένε ..


http://www.bridgestone.gr/%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CF%89%CE%BD-4x4-%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%B3%CF%8E%CE%BD/turanza/er300/

Για τις διαστάσεις του φίλου, έβγαλε ως αποτέλεσμα το Τ001.

Τα Ecopia είναι το 150 και το 500.

Είναι λίγο για Splat Splat Splat το finder τους, βάζεις διαστάσεις και σου αποκρύπτει αποτελέσματα, παρόλο που είναι επίσης συμβατά με τα νούμερα που εισάγεις.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Ιαν 2017, 19:13:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι τα ecopia είναι τελικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vamvakoolas (kostis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

307cc

Ένταξη: 30 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 979
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Ιαν 2017, 10:00:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

προσωπικα εχω βαλει πολλες μαρκες toyo dunlop bridgestone.

Περυσι απο μονος μου (ξοδεψα 2 ωρες για μελετη) αγορασα unιrοyal.

Οταν παω στο λαστιχα γελαγε ουτε που τα ειχε βαλει ποτε και εκανε παραγγελια. Μετα απο μια εβδομαδα τα φορεσα.

Περιττο να αναφερω οτι στα δυσκολα (νερα χιονια) ειναι κορυφη. Στο στεγνο καλυτερα αποτι εχω βαλει.

Γνωστος ραλακιας οταν του ανεφερα ειχε τοση περιεργεια που τα οδηγησε και συμφωνησε

Για μενα το μονο αρνητικο ειναι οτι σε μεγαλες ταχυτητες σε αυτοκινητοδρομο (120+) κανουν θορυβο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Ιαν 2017, 22:08:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακούγονται πολύ καλά για τα rainsport.και στο tyrereviews έχουν κορυφαίες κριτικές.ακομα τα nokin line ακούγονται και διαβάζω πολύ καλά,ειδικά Αγγλία με τα κρύα.το καλό με τα ριβιουζ αυτού του σάιτ είναι ότι λέει και πόσοι έχουν γράψει και ποσά σύνολο μίλια έχουν οδήγηση με δαυτα όποτε βγάζεις ένα ασφαλές συμπέρασμα εύκολα .

Τα dunlop μια φορά που είχα,πιο γρήγορα ξεράθηκαν παρά φαγώθηκαν...πολύ σκληρά ..δε νομίζω να ξανά βάλω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,141s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on