PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ελαστικά για Peugeot 307 1.6
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Νοέ 2015, 21:44:29    Θέμα δημοσίευσης: Ελαστικά για Peugeot 307 1.6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα στο φορουμ ως νέο μέλος. λοιπόν, έχω ένα peugeot 307 του 2002 το οποίο πηρα πέρυσι και είχε πάνω μια τετράδα ελαστικά bridgeston του 2010 σε πολύ καλή κατάσταση όμως. μετά και από ένα "ατυχηματάκι" που είχε ένα απ' αυτά με αποτέλεσμα να πετάξει "βυζί", άλλαξα πέρυσι τον σεπτέμβριο μονο τα δύο μπροστά και έβαλα τα michelin pilot sport 3 205/55/16 91V, με το σκεπτικό να βάλω φέτος δύο καινούρια ίδια μπρστά και να πάω αυτά πίσω. όμως φέτος όταν άρχισα να ρωτάω για λάστιχα, έμαθα ότι η michelin αρχίζει να τα καταργεί σιγά σιγά σε αυτή την διάσταση και πλέον τα βγάζει μόνο με δείκτη ταχύτητας W. Το θέμα μου είναι μήπως είναι υπερβολικός τέτοιος δείκτης ταχύτητας για ένα αυτοκίνητο 110 άλογα (αν και από άποψη τιμής είναι στα ίδια που είχα βάλει και τα V) όσον αφορά το ζέσταμα τους, την συμπεριφορά τους σε συνδυασμό με τα V που θα έχει πίσω κλπ. Οι λύσεις είναι είτε να βάλω με δείκτη ταχύτητας w (που λογικά θα έχει και μικρότερη διάρκεια ζωής στους δρόμους μας, αν και έτσι λογικά θα φθαρούν σχεδόν μαζι με τα περσινά ώστε να παω κατευθείαν για τετράδα μετα), είτε να βάλω το primacy 3 που μου πρότειναν (αν και ήθελα να έχω μια "ολοκληρωμένη" τετράδα και όχι άλλα μπροστά, άλλα πίσω πάλι), είτε να βρω κάποια μετεχειρισμένα pilot με δείκτη V (και να τα κρατήσω δυο χρόνια και να πάω για τετράδα μετά), είτε η τελευταία λύση είναι να τα πάρω μέσω ιντερνετ από έναν λαστιχά στα χανιά που βρήκα (σε αυτή την περιπτωση όμως, ο άνθρωπος δίνει μόνο 4αδα για να μην του μείνουν επειδη τα έχει σταματησει η michelin.. γι αυτό και το γράφω έδω, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος να πάρουμε 2+2)..
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και προκαταβολικά για τις απαντησεις σας!! Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Νοέ 2015, 21:58:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με μια απλη αναζητηση ειδα οτι μπορεις να τα βρεις και αλλου: http://www.skroutz.gr/s/7312788/Michelin-Pilot-Sport-3-205-55R16-91V.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Νοέ 2015, 00:01:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

puglover έγραψε:
Με μια απλη αναζητηση ειδα οτι μπορεις να τα βρεις και αλλου: http://www.skroutz.gr/s/7312788/Michelin-Pilot-Sport-3-205-55R16-91V.html


έχω πάρει τηλέφωνο και δεν υπάρχουν, απλά έχει μείνει το προϊόν στο site.. σε W φέρνουν μόνο πλέον.. έχω "ξεσκονίσει" όλο το ίντερνετ και όποιο βουλκανιζατέρ τυχαίνει και περνάω απ' έξω και έχω πάρει και σε άλλα που έχω βρει μέσω ίντερνετ και μου λένε το ίδιο.. μόνο αυτός που ανέφερα που είναι στα χανιά μου είπε ότι έχει μερικά ακόμα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Νοέ 2015, 10:05:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλε τα W δεν χαλασε ο κοσμος
Δεν εχουν μεγαλη διαφορά απο τα V
Επισης, να ξερεις οτι δεν θα φθαρουν πιο γργηγορα απο τα V



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Νοέ 2015, 11:21:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Δε χαλασε ο κοσμος. Μηπως ομως ηταν εξαρχης υπερβολικο το pilot sport 3 για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου σου? Ισως το primacy ή ακομα καλυτερα το energy saver να ηταν πιο σωστες επιλογες. Ποια bridgestone φορας πισω? Τα turanza er300 ή καποιο potenza?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Νοέ 2015, 01:19:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

puglover έγραψε:
Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Δε χαλασε ο κοσμος. Μηπως ομως ηταν εξαρχης υπερβολικο το pilot sport 3 για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου σου? Ισως το primacy ή ακομα καλυτερα το energy saver να ηταν πιο σωστες επιλογες. Ποια bridgestone φορας πισω? Τα turanza er300 ή καποιο potenza?


έβαλα τα pilot sport 3 περυσι μιας και μου το προτειναν κυριως λογω πιο "ενισχυμενου" πλαϊνού για χτυπηματα σε πεζοδρομια κλπ και τα εβαλα την ιδια μερα μιας και τα βιαζομουν, αφου είχα χτυπήσει το ενα απ' τα παλιά και είχε πεταξει "βυζί".. ομως εν τελει νομιζω δεν ηταν κακη επιλογη μιας και το αυτοκινητο φοραει πισω κιτρινα bilstein και ειναι γενικα πιο "σφιχτο" και λιγο πιο χαμηλα απ' ότι κανονικα, οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα μου ταιριαζε το energy saver που ειναι πιο σκληρο λαστιχο.. ειδικα με τον τροπο οδηγησης που κανω.. δεν με ενδιαφερουν οι τρελες ταχυτητες που θεωρητικα αντεχουν τα v και τα w.. κυριως με ενδιαφερει στις ταχυτητες 60-120 χλμ/ωρα να ξερω οτι μπορω να στριψω χωρις φρενα και το αμαξι να πηγαινει εκει που θελω ακριβως.. η αληθεια ειναι παντως πως αν εβαζα τωρα λαστιχα μαλλον θα πηγαινα στα primacy 3 και οχι στα pilot sport 3, αλλα αφου τωρα εχω δυο τετοια θελω να εχω τουλαχιστον μια ολοκληρωμενη τετραδα και στην επομενη αλλαγη βλεπουμε.. αρα αφου ειναι κομπλε και με τα w, ποιος ο λογος ας πουμε να εβαζα v(εστω οτι υπηρχαν) αφου διαρκεια ζωης μου λετε θα ειναι στα ιδια και απο τιμη ειναι παλι στα ιδια;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Δεκ 2015, 16:51:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λοιπον, πισω φοραει τα bridgeston turanza er300.. ομως προεκυψε μια περιπτωση να δωσω τα pilot τα 2 στον πατερα μου λογω σκισιματος ενος απ τα δικα του με μολις 10000 και δεν αξιζει να παρει καινουρια.. οποτε υπαρχει η δυνατοτητα για τετραδα πλεον.. σε αυτη την περιπτωση τι εχετε να προτεινετε; primacy 3; καποια αλλη επιλογη εκτος michelin; πειτε καμια γνωμη για να τα βαλω οσο μπορω αμεσα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Δεκ 2015, 17:32:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Uniroyal rainsport 3. Απλά αυτό..


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Δεκ 2015, 20:39:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreasf1 έγραψε:
Uniroyal rainsport 3. Απλά αυτό..


ετυχε και καθως διαβαζα χθες σε αλλα φορουμ παλιες συζητησεις σχετικα με την επιλογη ελαστικων, να διαβασω για τα προηγουμενα απ αυτα, τα uniroyal rainsport 2 αρκετα θετικα σχολια και μου εκανε εντυπωση μιας και ηταν και η πρωτη φορα που τα ακουγα και τωρα βλεπω το δικο σου σχολιο για τα rainsport 3.. αν θες και γνωριζεις μπορεις να μου πεις καποια στοιχεια παραπανω για τα λαστιχα; τι το τοσο καλο εχουν; να πω οτι μιας και ουσιαστικα ειναι η πρωτη φορα που ψαχνω για λαστιχα δεν γνωριζω και παρα πολλα, απλως αυτο που ξερω οτι θελω απο ενα ελαστικο ειναι οι ταχυτητες 60-120χλμ/ωρα.. δηλαδη να ξερω οτι το αυτοκινητο θα παει εκει που θελω στις στροφες και θα το νιωθω "βεντουζα" στον δρομο.. με ενδιαφερουν δηλαδη οι διαδρομες σε βουνα κλπ, να ξερω οτι μπορω να κρατησω το αυτοκινητο σε καθε στροφη χωρις να πλακωνω φρενα.. δεν με ενδιαφερουν δηλαδη τοσο πολυ ταχυτητες πανω απο 150-160χλμ μιας και λιγες εως ελαχιστες ειναι οι φορες που θα παει το αυτοκινητο.. γι αυτο που ζηταω κανει το λαστιχο ή "φημιζεται" μονο για τις επιδοσεις του στο βρεγμενο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Δεκ 2015, 21:29:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύω με αυτά που θες εσύ είναι το τέλειο ελαστικό! Με δείκτη ταχυτητας Η, μαλακή γόμα, βεντουζες και στο κράτημα και στο φρενάρισμα, σωστά και στην βροχή. Το μόνο αρνητικό για τα δικά μου γούστα είναι το μαλακό πλαϊνό που δεν ξέρω κατα πόσο διορθώνεται σε XL.

Οσα uni φίλων εχω δει (uni rain expert 2 και 3 και uni rain sport 2) είναι κορυφή! Απορω γιατί οι λαστιχαδες τα έχουν του "πεταματου" και αντί αυτών προτείνουν κάτι petlas.

Θα το σκεφτόμουν άσχημα στην απομενη αλλαγή μου.

Kwstas 1.1 το full review δικο σου ρε.. Laughing


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Andreasf1 στις Τετ 02 Δεκ 2015, 23:42:46, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas1.1 (Kwninos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT & Peugeot 106 xr 1.1 (

Ένταξη: 08 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Δεκ 2015, 23:40:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ας συνεχισω εγω τη συζητηση μιας και μου κανε πασα ο ανδρεας Φ. Razz Λπν οντως τα Uni ειναι παρεξηγημενα λαστιχα κ λογω χαμηλου κερδους δεν τα προτεινουν οι λαστιχαδες....Εδω και 8 χρονια βαζω στο 106 Uni rainexpert και ειναι φοβερα...Λπν οσον αφορα τα Uniroyal Rain sport 3 ! Εχουμε στην οικογενοια ενα Suzuki Swift 1.3 92ps και ειναι στημενο απο εμενα...Λοιπον πριν βαλω τα Uni ειχα Michelin Pilot Sport 3...Απλα οτι πιο τραγικο εχω δοκιμασει σε λαστιχο καθοτι το αμαξι εκανε παντου πατιναζ ουτε φρενο ειχε και ο κωλος ειχε τρελαθει να φευγει ακομη κ στην ησυχη οδηγηση..Λεω λπν να βαλω τα Γιουνι γ δοκιμη. Εδω ημαστε, δεν προκειται να βαλω αλλο λαστιχο πανω στο Swiftaki οπως κ στο 207 μολις αγορασω ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα βαλω! Φρεναρισμα στη γλυτσα απεριγραπτο σταματας για πλακα και χωρις ΚΑΝ την επεμβαση ABS , επισης με 1η ταχυτητα σε νερα κατω δεν σπιναρει γρη, ουτε κιχ, παταει κατω με τη μια...Επισης σε στροφες ειμαι περιπου στα +15χλμ αποτι ημουν με τα Michelin...Κορυφη λαστιχο στο προτεινω να το βαλεις με κλειστα ματια...Μη σκεφτεις ειναι Uni και οτι χαζομαρες λενε οι λαστιχαδες...Βαλτα και δε θα χασεις .-


It don't matter if you win by an inch or a mile..Winning's winning....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Δεκ 2015, 00:11:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreasf1 έγραψε:
Πιστεύω με αυτά που θες εσύ είναι το τέλειο ελαστικό! Με δείκτη ταχυτητας Η, μαλακή γόμα, βεντουζες και στο κράτημα και στο φρενάρισμα, σωστά και στην βροχή. Το μόνο αρνητικό για τα δικά μου γούστα είναι το μαλακό πλαϊνό που δεν ξέρω κατα πόσο διορθώνεται σε XL.

Οσα uni φίλων εχω δει (uni rain expert 2 και 3 και uni rain sport 2) είναι κορυφή! Απορω γιατί οι λαστιχαδες τα έχουν του "πεταματου" και αντί αυτών προτείνουν κάτι petlas.

Θα το σκεφτόμουν άσχημα στην απομενη αλλαγή μου.

Kwstas 1.1 το full review δικο σου ρε..


kwstas1.1 έγραψε:
Ας συνεχισω εγω τη συζητηση μιας και μου κανε πασα ο ανδρεας Φ. Razz Λπν οντως τα Uni ειναι παρεξηγημενα λαστιχα κ λογω χαμηλου κερδους δεν τα προτεινουν οι λαστιχαδες....Εδω και 8 χρονια βαζω στο 106 Uni rainexpert και ειναι φοβερα...Λπν οσον αφορα τα Uniroyal Rain sport 3 ! Εχουμε στην οικογενοια ενα Suzuki Swift 1.3 92ps και ειναι στημενο απο εμενα...Λοιπον πριν βαλω τα Uni ειχα Michelin Pilot Sport 3...Απλα οτι πιο τραγικο εχω δοκιμασει σε λαστιχο καθοτι το αμαξι εκανε παντου πατιναζ ουτε φρενο ειχε και ο κωλος ειχε τρελαθει να φευγει ακομη κ στην ησυχη οδηγηση..Λεω λπν να βαλω τα Γιουνι γ δοκιμη. Εδω ημαστε, δεν προκειται να βαλω αλλο λαστιχο πανω στο Swiftaki οπως κ στο 207 μολις αγορασω ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα βαλω! Φρεναρισμα στη γλυτσα απεριγραπτο σταματας για πλακα και χωρις ΚΑΝ την επεμβαση ABS , επισης με 1η ταχυτητα σε νερα κατω δεν σπιναρει γρη, ουτε κιχ, παταει κατω με τη μια...Επισης σε στροφες ειμαι περιπου στα +15χλμ αποτι ημουν με τα Michelin...Κορυφη λαστιχο στο προτεινω να το βαλεις με κλειστα ματια...Μη σκεφτεις ειναι Uni και οτι χαζομαρες λενε οι λαστιχαδες...Βαλτα και δε θα χασεις .-


Καταρχήν σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.. κωστα ησουν πολυ κατατοπιστικος για τα uniroyal, απλα το μονο που δεν ξερω ειναι η διαφορα που μπορει να εχουν μεταξυ διαφορετικων αυτοκινητων και λογικα διαφορετικης διαστασης οσον αφορα την αποδοση.. επισης απο διαρκεια ζωης πως πανε; θα παω να ρωτησω σε καποια βουλκανιζατερ παντως να δω τι παιζει, αν τα εχουν, σε τι τιμη κλπ..
αντρεα, αυτο με το XL που ειπες δεν το καταλαβα.. το εχω δει σε πολλα ελαστικα αλλα δεν ξερω τι σημαινει.. μπορεις να μου το εξηγησεις; επισης νομιζω στη διασταση μου σε V βγαινουν αλλα δεν εχει μεγαλη σημασια νομιζω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas1.1 (Kwninos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT & Peugeot 106 xr 1.1 (

Ένταξη: 08 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Δεκ 2015, 00:40:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τιποτα φιλε μου οτι ξερω κ μπορω σε βοηθαω ! Ισχυει οτι σε αμαξι με αμαξι διαφερει η συμπεριφορα του ελαστικου....Οπως με τα Michelin δν μου εκατσαν ποτε καλα ενω σε ενα Bmw 316 ενος φιλου ητανε φανταστικα, δοκιμασμενα κ απο μενα....Οποτε για τα Uni πανω στο 307 δν ξερω πως θα κατσουν ! Ειναι βαρυ αμαξι οποτε πιστευω θα τα ζεσταινει ευκολα καθως κ θα του τεριαζουν...το Suzuki ειναι 1070κιλα κ με τα Uni δν εχει κανενα θεμα απο ζεσταμα και μεχρι κ κρυο δουλευει τελεια, σε αντιθεση με τα Pilot Sport 3 που οσο κ να τα ζοριζα ποτε δν ζεσταινονταν καλα....Απο θεμα φθορας πιστευω 3 χρονια τα βγαζουν ανετα...Τα εχω 6μηνες πανω κ δν εχω δει το παραμικρο σε φθορα ! Αν κρινω απο τα RainExpert π εχω στο peugeot και που μεχρι κ 5χρονων π τα ειχα ακομη πιανανε αρκετα καλα κ βροχη κ στεγνο (φαντασου καλυτερα απο τα Michelin στο σουζουκι π τα ειχα πανω 1.5χρονο) θα ειναι εξισου καλα και τα RainSport 3 ! Smile


It don't matter if you win by an inch or a mile..Winning's winning....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 03 Δεκ 2015, 00:43:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν ενα λάστιχο είναι XL (Extra Load) σημαίνει οτι έχει πιο ενισχυμένο πλαϊνό. Εχεις δλδ πιο άμεσο τιμόνι με λίγα λογία χωρίς να νιώθεις το "λαστιχαρισμα" απο το πλαϊνό του ελαστικού σε γρηγορες αλλαγές λοριδας και σε μικροδιορθωσεις που ίσως χρειάζονται πάνω στην στροφή.

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Σκρουτζ είδα οτι βγαίνει με Η σε 205/55/16.


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 01:12:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kwstas1.1 έγραψε:
Τιποτα φιλε μου οτι ξερω κ μπορω σε βοηθαω ! Ισχυει οτι σε αμαξι με αμαξι διαφερει η συμπεριφορα του ελαστικου....Οπως με τα Michelin δν μου εκατσαν ποτε καλα ενω σε ενα Bmw 316 ενος φιλου ητανε φανταστικα, δοκιμασμενα κ απο μενα....Οποτε για τα Uni πανω στο 307 δν ξερω πως θα κατσουν ! Ειναι βαρυ αμαξι οποτε πιστευω θα τα ζεσταινει ευκολα καθως κ θα του τεριαζουν...το Suzuki ειναι 1070κιλα κ με τα Uni δν εχει κανενα θεμα απο ζεσταμα και μεχρι κ κρυο δουλευει τελεια, σε αντιθεση με τα Pilot Sport 3 που οσο κ να τα ζοριζα ποτε δν ζεσταινονταν καλα....Απο θεμα φθορας πιστευω 3 χρονια τα βγαζουν ανετα...Τα εχω 6μηνες πανω κ δν εχω δει το παραμικρο σε φθορα ! Αν κρινω απο τα RainExpert π εχω στο peugeot και που μεχρι κ 5χρονων π τα ειχα ακομη πιανανε αρκετα καλα κ βροχη κ στεγνο (φαντασου καλυτερα απο τα Michelin στο σουζουκι π τα ειχα πανω 1.5χρονο) θα ειναι εξισου καλα και τα RainSport 3 !


Andreasf1 έγραψε:
Όταν ενα λάστιχο είναι XL (Extra Load) σημαίνει οτι έχει πιο ενισχυμένο πλαϊνό. Εχεις δλδ πιο άμεσο τιμόνι με λίγα λογία χωρίς να νιώθεις το "λαστιχαρισμα" απο το πλαϊνό του ελαστικού σε γρηγορες αλλαγές λοριδας και σε μικροδιορθωσεις που ίσως χρειάζονται πάνω στην στροφή.

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Σκρουτζ είδα οτι βγαίνει με Η σε 205/55/16.


αντρεα ευχαριστω για την επεξηγηση και νομιζω οτι το xl ειναι αυτο που θελω εγω συμφωνα με τη χρηση που θελω να κανω..
λοιπον ρωτησα σημερα σε δυο βουλκανιζατερ.. στο ενα μου ειπε οτι υπαρχει το rainsport 3 σε 205/55/16 91Η στα 280€.. ρωτησα και για xl και μου ειπε οτι δεν τα φερνει τωρα η εταιρεια και επισης οτι και καλα δεν εχει νοημα γι αυτο που το θελω και οτι ουσιαστικα τα xl ειναι για περισσοτερο φορτιο.. παντως μου ειπε και μια τιμη η οποια ειναι στα 320€..
στο δευτερο βουλκανιζατερ τωρα, δεν ειχε καθολου uniroyal μιας και απ' οτι μου ειπε τα εφερνε παλια (και οντως την εγραφε και σαν μαρκα πανω στην ταμπελα του), αλλα οτι τα σταματησε λογω πολλων προβληματων και παραπονων που ειχαν οι πελατες (και οτι στο τελος την πληρωνε αυτος και οχι η uniroyal).. αν αυτου μου προτεινε ως πολυ καλη λυση που θα με καλυψει για τη χρηση που θελω παντου τα Michelin Primacy 3 στα 300-310€, τα οποια η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν κι εγω ως μια πιο "μετριοπαθη" λυση σε σχεση με τα pilot.. επισης απ οτι ειπε τα primacy 3 εχουν ιδιαιτερα ενισχυμενο πλαινο και ισως το πιο ενισχυμενο στην κατηγορια αυτη..
η αληθεια ειναι οτι προβληματιστηκα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 09:48:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παντως το λογικο ειναι αν καποιος δε τα δουλευει τα συγκεκριμενα ελαστικα να προσπαθησει να σου πουλησει κατι αλλο... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MrPanozzz 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16v) (2002)

Ένταξη: 23 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 28

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 12:10:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
παντως το λογικο ειναι αν καποιος δε τα δουλευει τα συγκεκριμενα ελαστικα να προσπαθησει να σου πουλησει κατι αλλο... Wink


Καλα προφανέστατα, απλώς σχολίασα την σύγκριση με τα primacy 3 που ουσιαστικά ηταν και αυτα που σκεφτόμουν αρχικά..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas1.1 (Kwninos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT & Peugeot 106 xr 1.1 (

Ένταξη: 08 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:19:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου σου το ξαναλεω...μην καθεσαι κ σκας κ προβληματιζεσαι....Δεν συγγρινονται τα Rain Expert 3 με τα Primacy που ειναι κ χειροτερα απο τα Pilot Sport 3....Εγω να δεις τι πολεμο εφαγα εκει π εβαλα τα Uni....Και δεν ειναι καλα κ ειναι χαλια και το ενα κ το αλλο δεν κρατανε κ ειναι βροχολαστιχο κ ολο βλακειες...ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ και προβληαμτιζεσαι αδικα ! Τους εγραψα κανονικοτατα τα εβαλα κ δεν εχασα οπως κ τα βαζω κιολας εδω και 8 χρονια που σ ειπα ! Κ επισης εχω καβαλησει απειρα πεζοδρομια και με τα 2 αμαξια και με δυναμη κ δν εχω δει ποτε ουτε βυζι ουτε τπτ ! Απιστευτη αντοχη σε ολα.....


It don't matter if you win by an inch or a mile..Winning's winning....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas1.1 (Kwninos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT & Peugeot 106 xr 1.1 (

Ένταξη: 08 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:22:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kwstas1.1 έγραψε:
Φιλε μου σου το ξαναλεω...μην καθεσαι κ σκας κ προβληματιζεσαι....Δεν συγγρινονται τα Rain Sport 3 με τα Primacy που ειναι κ χειροτερα απο τα Pilot Sport 3..Ουτε με τα Rain Expert πιστευω !...Εγω να δεις τι πολεμο εφαγα εκει π εβαλα τα Uni....Και δεν ειναι καλα κ ειναι χαλια και το ενα κ το αλλο δεν κρατανε κ ειναι βροχολαστιχο κ ολο βλακειες...ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ και προβληαμτιζεσαι αδικα ! Τους εγραψα κανονικοτατα τα εβαλα κ δεν εχασα οπως κ τα βαζω κιολας εδω και 8 χρονια που σ ειπα ! Κ επισης εχω καβαλησει απειρα πεζοδρομια και με τα 2 αμαξια και με δυναμη και χωραφια και κατσαβραχα με κατι πετρες μυτερες κ δν εχω δει ποτε ουτε βυζι ουτε μου εχει σκασει λαστιχο ΠΟΤΕ ! Απιστευτη αντοχη σε ολα.....



It don't matter if you win by an inch or a mile..Winning's winning....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas1.1 (Kwninos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT & Peugeot 106 xr 1.1 (

Ένταξη: 08 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:23:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε μου σου το ξαναλεω...μην καθεσαι κ σκας κ προβληματιζεσαι....Δεν συγγρινονται τα Rain Sport 3 με τα Primacy που ειναι κ χειροτερα απο τα Pilot Sport 3..Ουτε με τα Rain Expert πιστευω !...Εγω να δεις τι πολεμο εφαγα εκει π εβαλα τα Uni....Και δεν ειναι καλα κ ειναι χαλια και το ενα κ το αλλο δεν κρατανε κ ειναι βροχολαστιχο κ ολο βλακειες...ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ και προβληαμτιζεσαι αδικα ! Τους εγραψα κανονικοτατα τα εβαλα κ δεν εχασα οπως κ τα βαζω κιολας εδω και 8 χρονια που σ ειπα ! Κ επισης εχω καβαλησει απειρα πεζοδρομια και με τα 2 αμαξια και με δυναμη και χωραφια και κατσαβραχα με κατι πετρες μυτερες κ δν εχω δει ποτε ουτε βυζι ουτε μου εχει σκασει λαστιχο ΠΟΤΕ ! Απιστευτη αντοχη σε ολα.....


It don't matter if you win by an inch or a mile..Winning's winning....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,198s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on