PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αγορα cr-z απο εξωτερικο

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Nikos Kal (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 08 Οκτ 2015
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Αθηνα πλεον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Οκτ 2015, 12:06:24    Θέμα δημοσίευσης: Αγορα cr-z απο εξωτερικο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα. Μιας και σπουδάζω μηχανοτρονική σκεφτόμουν την βελτίωση ενός 106. Έτσι όπως πάει η χώρα όμως θα μας φάνε οι βενζίνες. Οπότε σκέφτομαι οτι η τεχνολογία προχωράει και θα ήταν καλή ιδέα να παρουσιάσω ενα βελτιωμένο υβριδικό (μιας και αποτι ξέρω δεν το εχει ξαναεπιχειρίσει κάποιος άλλος στην Ελλάδα) ώστε να προμοτάρω την δουλειά μου.

Εκεί κολλάει το cr-z που πιστεύω είναι ένα πολύ όμορφο αυτοκίνητο, σπορ, με ολα τα καλούδια μέσα. Ξεκίνησα την αναζήτηση ενός μεταχειρισμένου αλλά οι τιμές στην Ελλάδα είναι άκρως απαγορευτικές. Έτσι έψαξα και στην Ιταλία που μπορώ να πω οτι δελεάζουν.
Το ερώτημα μου είναι το εξής. Πόσο θα στοιχίσει να το φέρω, να περάσει τελωνείο και να βάλω ελληνικές πινακίδες; Απ' οσο γνωρίζω τα υβριδικά δεν έχουν τέλη ταξινόμησης.
Περιμένω τις απαντήσεις σας και συγνώμη για το μεγάλο τοπικ και την χρονοτριβή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Οκτ 2015, 13:28:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το CR-Z το είχα πάρει από την αντιπροσωπεία για ένα τριήμερο, όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει και του έκανα περί τα 400 Km σε κάθε είδους δρόμο, οπότε μπορώ να πω ότι πήρα μια πολύ καλή εικόνα του τι είναι και τι μπορεί να κάνει.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι όμορφο, αν μιλάμε για το εξωτερικό του. Το εσωτερικό του όμως είναι τουλάχιστον μέτριο ποιοτικά (αντίστοιχο με Jazz και σαφώς υποδεέστερο του Civic) για τα λεφτά του.
Όσο για το σπορ θα διαφωνήσω. Πέραν της εμφάνισης, δεν έχει απολύτως κανένα στοιχείο σπορτίφ εικόνας στο δρόμο, είτε μιλάμε για κινητήρα είτε για ανάρτηση είτε για εν γένει οδική συμπεριφορά. Θα έλεγα δηλαδή ότι είναι ένα αυτοκίνητο πολύ περισσότερο προσανατολισμένο στο design και λιγότερο στην ουσία του σπορ.

Όσο για τη βελτίωση, θυμάμαι ότι είχα δει κάποιο βελτιωτή στο εξωτερικό, νομίζω Αμερική, που είχε κάνει ή σκόπευε να κάνει παπάδες...

Τέλος, για τον εκτελωνισμό, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσεις κάποιον εκτελωνιστή για να είσαι σίγουρος τι θα πληρώσεις, αλλά και τι χαρτιά πρέπει να φέρεις μαζί σου (τιμολόγιο αγοράς, έγκριση τύπου κτλ).


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikos Kal (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 08 Οκτ 2015
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Αθηνα πλεον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Οκτ 2015, 13:45:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harisma23 έγραψε:
Το CR-Z το είχα πάρει από την αντιπροσωπεία για ένα τριήμερο, όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει και του έκανα περί τα 400 Km σε κάθε είδους δρόμο, οπότε μπορώ να πω ότι πήρα μια πολύ καλή εικόνα του τι είναι και τι μπορεί να κάνει.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι όμορφο, αν μιλάμε για το εξωτερικό του. Το εσωτερικό του όμως είναι τουλάχιστον μέτριο ποιοτικά (αντίστοιχο με Jazz και σαφώς υποδεέστερο του Civic) για τα λεφτά του.
Όσο για το σπορ θα διαφωνήσω. Πέραν της εμφάνισης, δεν έχει απολύτως κανένα στοιχείο σπορτίφ εικόνας στο δρόμο, είτε μιλάμε για κινητήρα είτε για ανάρτηση είτε για εν γένει οδική συμπεριφορά. Θα έλεγα δηλαδή ότι είναι ένα αυτοκίνητο πολύ περισσότερο προσανατολισμένο στο design και λιγότερο στην ουσία του σπορ.

Όσο για τη βελτίωση, θυμάμαι ότι είχα δει κάποιο βελτιωτή στο εξωτερικό, νομίζω Αμερική, που είχε κάνει ή σκόπευε να κάνει παπάδες...

Τέλος, για τον εκτελωνισμό, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσεις κάποιον εκτελωνιστή για να είσαι σίγουρος τι θα πληρώσεις, αλλά και τι χαρτιά πρέπει να φέρεις μαζί σου (τιμολόγιο αγοράς, έγκριση τύπου κτλ).



Στην ουσία αυτά τα γνωρίζω αγαπητέ. Απλώς εμένα με ενδιαφέρει να δω πόσο θα μου φτάσει να έρθει Ελλάδα. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Οκτ 2015, 10:05:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γραψε εδω αξια αγορας, χρονολογια του αυτοκινητου και τι Euro ειναι το αμαξι να σου πω στο περιπου τι θα πληρωσει τελωνειο. Επισης οσον αφορα μεταφορα μπορεις να πας εσυ αν το παρεις, να το βαλεις καραβι και να ρθετε μαζι με το αμαξι μεχρι Αθηνα ή απλα να πληρωσεις καραβι και εναν ανθρωπο να στο παει μεχρι το λιμανι και απο εκει υπαρχουν ενα σωρο μεταφορικες που με κοστος κατω των 100 ευρω θα στο φερουν απο Πατρα. Υπολογισε ακομα εξοδα εκτελωνιστη ενα 200αρι, τελη κυκλοφοριας, κτεο και παραβολο μεταβιβασης.


Υ.Γ τα υβριδικα δεν πληρωνουν Τ.Τ αλλα Φ.Π.Α θα πληρωσεις κανονικα εαν δεν εχει πληρωσει το αμαξι εκει. Οπως και να χει το 200αρι του εκτελωνιστη δεν το γλυτωνεις.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikos Kal (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 08 Οκτ 2015
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Αθηνα πλεον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Οκτ 2015, 23:17:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

marios_207_GT έγραψε:
Γραψε εδω αξια αγορας, χρονολογια του αυτοκινητου και τι Euro ειναι το αμαξι να σου πω στο περιπου τι θα πληρωσει τελωνειο. Επισης οσον αφορα μεταφορα μπορεις να πας εσυ αν το παρεις, να το βαλεις καραβι και να ρθετε μαζι με το αμαξι μεχρι Αθηνα ή απλα να πληρωσεις καραβι και εναν ανθρωπο να στο παει μεχρι το λιμανι και απο εκει υπαρχουν ενα σωρο μεταφορικες που με κοστος κατω των 100 ευρω θα στο φερουν απο Πατρα. Υπολογισε ακομα εξοδα εκτελωνιστη ενα 200αρι, τελη κυκλοφοριας, κτεο και παραβολο μεταβιβασης.


Υ.Γ τα υβριδικα δεν πληρωνουν Τ.Τ αλλα Φ.Π.Α θα πληρωσεις κανονικα εαν δεν εχει πληρωσει το αμαξι εκει. Οπως και να χει το 200αρι του εκτελωνιστη δεν το γλυτωνεις.


ευχαριστω μαριε
το αμαξι ειναι αυτο
http://www.ooyyo.com/italia/c=CDA31D7114D2857A111BF36FBA36355B73AF1D6617CB864111/-8798699360111342047.html/

http://www.ooyyo.com/gallia/c=CDA31D7114D2857A111BFB6FBA36355B73AF1D6617CB864111/4188472760003831265.html/

http://www.ooyyo.com/portogalia/c=CDA31D7114D2857A111B9F6FBA36355B73AF1D6617CB864111/2998292922010935335.html/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2015, 20:40:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, είσαι σίγουρος οτι στο τελωνείο θα περάσει ως υβριδικό?


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikos Kal (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 08 Οκτ 2015
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Αθηνα πλεον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2015, 20:44:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογικά ναι.αλλά και σαν υβριδικό να μην περάσει σίγουρα θα έχει μικρότερο κόστος εκτελωνισμού. Απτή άλλη οι τριτεκνοι και πολυτεκνοι δν πληρώνουν ττ. Οπότε έχω την επιλογή να το πάρω στο όνομα τς θείας μου και μετά να μου το μεταβιβασω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2015, 20:53:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikos Kal έγραψε:
Λογικά ναι.αλλά και σαν υβριδικό να μην περάσει σίγουρα θα έχει μικρότερο κόστος εκτελωνισμού. Απτή άλλη οι τριτεκνοι και πολυτεκνοι δν πληρώνουν ττ. Οπότε έχω την επιλογή να το πάρω στο όνομα τς θείας μου και μετά να μου το μεταβιβασω



Φυσιαολογικά περνάει ως υβριδικό, σε διαφορετικη περίπτωση το να το περάσεις ως τριτεκνος μεσω θειας ειναι λαθος, η θεια σου θα πρέπει να το κρατήσει στο όνομα της για κάποια χρόνια και ταυτόχρονα χάνει το δικαίωμα να φέρει δικό της. Εαν πας να το εκτελωνίσεις κανονικά υπολόγισε κανά χιλιάρικο + τα έξοδα που σου είχα αναφέρει.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikos Kal (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 08 Οκτ 2015
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Αθηνα πλεον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2015, 22:28:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

marios_207_GT έγραψε:
Nikos Kal έγραψε:
Λογικά ναι.αλλά και σαν υβριδικό να μην περάσει σίγουρα θα έχει μικρότερο κόστος εκτελωνισμού. Απτή άλλη οι τριτεκνοι και πολυτεκνοι δν πληρώνουν ττ. Οπότε έχω την επιλογή να το πάρω στο όνομα τς θείας μου και μετά να μου το μεταβιβασω



Φυσιαολογικά περνάει ως υβριδικό, σε διαφορετικη περίπτωση το να το περάσεις ως τριτεκνος μεσω θειας ειναι λαθος, η θεια σου θα πρέπει να το κρατήσει στο όνομα της για κάποια χρόνια και ταυτόχρονα χάνει το δικαίωμα να φέρει δικό της. Εαν πας να το εκτελωνίσεις κανονικά υπολόγισε κανά χιλιάρικο + τα έξοδα που σου είχα αναφέρει.


Οκ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2015, 22:58:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επειδη σκαλωσα και εγω εστειλα μνμ στον εκτελωνιστη που συνεργαζομαστε απο τη δουλεια, δεν πληρωνει τελος ταξινομησης ΑΛΛΑ, οταν το παρεις αποφαση θα πρεπει να συμβουλευτεις τον εκτελωνιστη που θα στο κανονισει για να σου πει τι θα κανετε και πως με τα τιμολογια κλπ γιατι παιζουν πολλα. Καλη τυχη και με το καλο το εργαλειο φιλε μου.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nikos Kal (Νίκος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 08 Οκτ 2015
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Αθηνα πλεον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Οκτ 2015, 23:05:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

marios_207_GT έγραψε:
επειδη σκαλωσα και εγω εστειλα μνμ στον εκτελωνιστη που συνεργαζομαστε απο τη δουλεια, δεν πληρωνει τελος ταξινομησης ΑΛΛΑ, οταν το παρεις αποφαση θα πρεπει να συμβουλευτεις τον εκτελωνιστη που θα στο κανονισει για να σου πει τι θα κανετε και πως με τα τιμολογια κλπ γιατι παιζουν πολλα. Καλη τυχη και με το καλο το εργαλειο φιλε μου.

Αν τελικό προβώ σ αυτήν την ιστορία θα ζητήσω ίσως την βοήθεια σου αν έχεις γνωστό ώστε μην μπλέξουμε. Ευχαριστώ πολύ πάντως για όλα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1674s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on