PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Ηχομονωτικό υλικό κάτω από την εταζιέρα
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 01:15:16    Θέμα δημοσίευσης: Συντονισμος και χοροπηδηματα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν απο ενα μηνα περιπου τοποθετησα και εγω πισω στην εταζιερα(ετσι νομιζω λεγετε??) δυο ηχεια!
Ειναι της MAC-AUDIO οβαλ 4αρων δρομων(SOUPER) αλλα εκτως του οτι συντονιζετε ολη η εταζιερα σε καθε λακουβα χοροπηδαει ολοκληρει!Μπορω να κανω κατι για να μην χοροπηδαει??
Ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο οτι υπαρχουν πλαστηκιες και αλλαζουν για αυτον ακριβως τον λογο αλλα υπαρχει καμια οικονομικοτερη λυση??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
PoLiThS (Νικόλας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Cabriolet 1.6 Full (2001)

Ένταξη: 15 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 841
Τόπος: Κατηχώρι Πορταριάς Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 02:56:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με 2 κομματακια 3υλο ενισχύεις την εταζερα και εισαι ετοιμος




Le Tavernier....

Η Κουλαρα Ποτε δεν πεθαίνει δεν την σκιάζει φοβέρα καμια.. μονο λίγο καιρο ξαποσταίνει και ξανα προς τα γκαζια τραβα τραβα τραβα και ξανα προς τα γκαζια τραβααααα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 10:55:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς επίσης να την αλλάξεις με μια άλλη από MDF η οποία δεν είναι πολύ ακριβή και θα βελτιωθούν και τα μπάσα σου.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 14:05:54    Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντονισμος και χοροπηδηματα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Πριν απο ενα μηνα περιπου τοποθετησα και εγω πισω στην εταζιερα(ετσι νομιζω λεγετε??) δυο ηχεια!
Ειναι της MAC-AUDIO οβαλ 4αρων δρομων(SOUPER) αλλα εκτως του οτι συντονιζετε ολη η εταζιερα σε καθε λακουβα χοροπηδαει ολοκληρει!Μπορω να κανω κατι για να μην χοροπηδαει??
Ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο οτι υπαρχουν πλαστηκιες και αλλαζουν για αυτον ακριβως τον λογο αλλα υπαρχει καμια οικονομικοτερη λυση??


EAN τα 4δρομα!! ηχεια σου ειναι πολυ βαρια, με οτι και να ενισχυσεις την εταζερα , μαλλον θα συνεχισει να χοροπηδαει.
οσο κιαν ακουεται τρελλο μονο μια ακριβη αναρτηση θα σε σωσει που φυσικα ειναι αλλο θεμα και δεν το συζηταμε....
δοκιμασε να ενισχυσεις την υπαρχουσα η ακομα καλυτερα να κοψεις (αν μπορεις) στο ιδιο σχημα αλλη απο MDF θαλασσης . Ισως βελτιωθει το προβλημα αν και προσωπικα πιστευω πως για να χοροπηδαει τοσο μαλλον τα ηχεια σου ειναι τερατα.

υπαρχει και μια χtreme λυση αλλα....
ακου: κανεις 2 τρυπιτσες στην εταζερα και περνας δυο κρικακια. δενεις στα κρικακια οποιο ειδος σχοινιου νομιζεις(καλυτερα οχι ελαστικο) και το στερεωνεις στα σημεια οπου υπαρχουν κρικοι για να πιανεται το διχτυ του πορτμπαγκαζ του 206, στις γωνιες αριστ/δεξια.
ετσι θα " τεζαρεις " την εταζερα ωστε να την αναγκασεις να μην κινειται προς τα πανω (αρα και προς τα κατω) και να χοροπηδα.
βεβαια θα εχεις προβλημα με τα σκοινια χυμα αλλα...ειναι μια καποια...λυση Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Οκτ 2003, 15:23:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει και άλλη λύση....
Κολλάς εσωτερικά στην πίσω πόρτα 2 μακρόστενα λαστιχένια κομματια , στο ύψος της εταζέρας, κάτι σαν στοπ δηλαδή, ώστε να σταματήσει την αναπήδηση προς τα επάνω
Όταν ανοίγεις την πόρτα, η εταζέρα ελευθερώνεται...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Οκτ 2003, 17:02:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μηπως ξερει κανεις ποσο εχει αυτη της MDF?Τωρα δεν λεει να αγορασω αλλη αφου ηδη εχω ανοιξει τρυπες στην μανισια εταζερα!Αλλα τι να κανω?
Και αυτη του πολιτη με τα ξυλα ειναι καλη!Την εχεις εφαρμοσει ομως??Ετσι θα μικρηνει κι αλλο ο χωρος αποσκευων!Θα το σκεφτω λιγο ακομα αλλα κανεις αλλος δεν ειχε αυτο το προβλημα να μας πει τεκμηριομενα?? Confused Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Οκτ 2003, 09:37:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MDF ονομάζεται το υλικό, κοινώς νοβοπάν. Μπορείς να το παραγγείλεις στο σχήμα της εταζέρας και μετά να κάνεις τις τρύπες και να τοποθετήσεις τα ηχεία σου. Κατόπιν επένδυσέ το με ύφασμα στο χρώμα του σαλονιού και το αποτέλεσμα θα σε καταπλήξει! Καλό θα ήταν να πείς στον εγκαταστάτη σου να τοποθετήσει κάποιο μονοτικό στο κάτω μέρος της πλάκας για ακόμη περισσότερη βελτίωση στον ήχο.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Οκτ 2003, 09:39:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάνω από 10 € το τετραγωνικό δεν έχει. Τώρα πόσα θα πάρει ο εγκαταστάτης, αυτό είναι άλλο θέμα, εκτός και αν το φτιάξεις μόνος σου Wink


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Οκτ 2003, 17:56:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vaggelis έγραψε:
Υπάρχει και άλλη λύση....
Κολλάς εσωτερικά στην πίσω πόρτα 2 μακρόστενα λαστιχένια κομματια , στο ύψος της εταζέρας, κάτι σαν στοπ δηλαδή, ώστε να σταματήσει την αναπήδηση προς τα επάνω
Όταν ανοίγεις την πόρτα, η εταζέρα ελευθερώνεται...


Βαγγέλη, από τι υλικό είναι αυτά το κομμάτια? Με τι τα έχεις κολλήσει?


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Οκτ 2003, 01:38:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδια,ειχα διαβασει στο περιοδικο POWER του προηγουμενου μηνα πως υπαρχουν ετοιμες εταζερες για διαφορες μαρκες αυτοκινητων που τις αγοραζεις και τις τοποθετεις κατευθειαν!Κιολας ελεγε πως ειναι προιον γνωστης μαρκας!Αλλα εγω τοτε δεν το εδωσα σημασια γιατι ειπα αχριαστο ειναι!!!
Δεν ξερει κανεις γιαυτο??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Οκτ 2003, 08:33:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chatasos έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Υπάρχει και άλλη λύση....
Κολλάς εσωτερικά στην πίσω πόρτα 2 μακρόστενα λαστιχένια κομματια , στο ύψος της εταζέρας, κάτι σαν στοπ δηλαδή, ώστε να σταματήσει την αναπήδηση προς τα επάνω
Όταν ανοίγεις την πόρτα, η εταζέρα ελευθερώνεται...


Βαγγέλη, από τι υλικό είναι αυτά το κομμάτια? Με τι τα έχεις κολλήσει?


Είναι ελαστικά κομμάτια, δεν ξέρω τι υλικό.
Έχουν τοποθετηθεί αριστερά-δεξια από τον υαλοκαθαριστήρα και συγκρατούν την εταζέρα.
Αν βρεθούμε καμιά φορά, να σου τα δείξω...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Οκτ 2003, 10:54:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Ρε παιδια,ειχα διαβασει στο περιοδικο POWER του προηγουμενου μηνα πως υπαρχουν ετοιμες εταζερες για διαφορες μαρκες αυτοκινητων που τις αγοραζεις και τις τοποθετεις κατευθειαν!Κιολας ελεγε πως ειναι προιον γνωστης μαρκας!Αλλα εγω τοτε δεν το εδωσα σημασια γιατι ειπα αχριαστο ειναι!!!
Δεν ξερει κανεις γιαυτο??

Υπάρχουν όπως αυτές που φτιάχνουν door και kick panels έτοιμα για διάφορα μοντέλα. Κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τις εταζέρες.
Σε κάποιο κατάστημα Car Audio όλο και κάτι θα ξέρουν αλλά υποψιάζομαι ότι το κόστος ίσως να μην είναι λογικό...


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Οκτ 2003, 18:36:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vaggelis έγραψε:
chatasos έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Υπάρχει και άλλη λύση....
Κολλάς εσωτερικά στην πίσω πόρτα 2 μακρόστενα λαστιχένια κομματια , στο ύψος της εταζέρας, κάτι σαν στοπ δηλαδή, ώστε να σταματήσει την αναπήδηση προς τα επάνω
Όταν ανοίγεις την πόρτα, η εταζέρα ελευθερώνεται...


Βαγγέλη, από τι υλικό είναι αυτά το κομμάτια? Με τι τα έχεις κολλήσει?


Είναι ελαστικά κομμάτια, δεν ξέρω τι υλικό.
Έχουν τοποθετηθεί αριστερά-δεξια από τον υαλοκαθαριστήρα και συγκρατούν την εταζέρα.
Αν βρεθούμε καμιά φορά, να σου τα δείξω...



Ρε παιδια ομως το χοροπηδημα της εταζερας ξεκιναει απο το κεντρο!Παρατηρησα οτι δεν χοροπηδαει ολοκληρη αλλα μονο το κεντρο που ειναι ειναι πιο λεπτο εκει δηλαδη που ειναι τοποθετημενα και τα ηχεια!Ισως αν επιβαρυναμε την εταζερα με περισσοτερο βαρος μονο στο κεντρο?? Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Οκτ 2003, 17:35:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα όταν δεν είχε βάρος (ηχεία) δεν χοροπήδαγε. Όταν όμως μπήκαν τα ηχεία, μετά από 3-4 μήνες άρχισε τα ντούκου-ντούκου.


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Οκτ 2003, 13:21:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chatasos έγραψε:
Εμένα όταν δεν είχε βάρος (ηχεία) δεν χοροπήδαγε. Όταν όμως μπήκαν τα ηχεία, μετά από 3-4 μήνες άρχισε τα ντούκου-ντούκου.


Και εμενα ακριβως ετσι εγινε!Μαλλον το προβλημα ειναι γενικο!Αυριο-μεθαυριο που θα αναιβω Εδεσσα θα ρωτησω τον ανθρωπο που μου τα τοποθετησε και που του εχω εμπιστοσυνη και θα μας πει στανταρ πραγματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Οκτ 2003, 20:22:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πατεντα που μου προτεινε ειναι η εξης:μου εδωσε αυτοκολλητα στα οποια η αλλη μερια ηταν μαλακη σαν σφουγκαρακι και τα κολλησα στα δεξια-αριστερα εκει που ακουμπαει η εταζερα!Επισης απο μονος μου εβαλα σε δυο στοπ που εχει ετσι ωστε κλεινοντας το πορτ-παγκαζ το πισω μερος να μην κουνιετε καθολου!Τωρα χοροπηδαει πολυ λιγοτερο!Μονο που πρειπει να ενισχυθει και το μπροστα κενο μερος της εταζερας δηλαδη πισω ακρηβως απο τα καθισματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Νοέ 2003, 22:15:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα πηγα ρωτησα σε να μαγαζι στην θεσσαλονικη για εταζερα και μου ειπε οτι υπαρχουν ετοιμες απο MDF με 100ευρο!Αλλα δεν μου εγκυθηκε οτι και αυτη δεν θα χοροπηδαει! Crying or Very sad
Ενα παραξενο πραγμα σε οσους πω οτι χοροπηδαει η εταζερα απο τα ηχεια μου λεει να πουλησω τα ηχεια και να αγορασω διααιρουμενα ηχεια μπροστα!Τι γινετε??2weeter αι 4εργοστασιακα και 2*170watt 4αρων δρομων μπορουν να αντικατασταθουν και να παιζουν χειροτερα απο 2διαιρουμενα ηχεια?? Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Φεβ 2004, 16:15:37    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Ηχομονωτικό υλικό κάτω από την εταζιέρα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Σαββατο εβαλα ενα κομματι ηχομονωτικου υλικου κατω απο την εταζιερα!Για να ειμαι ειληκρινεις πρωτη φορα το ειδα απο τον micho ενω στην πορεια παρατηρησα οτι πολλα(αν οχι τα περισσοτερα) αυτοκινητα που εχουν γουφερ στο πορτ παγκαζ εχουν κανει αυτην την κινηση προ πολλου! Crying or Very sad

Λοιπον,το υλικο που χρησιμοποιητε ειναι οι αυγοθηκες(ή οπως αλλιως το λενε) και αυτο γινετε για να αποροφατε απο αυτες τα ηχιτικα κυμματα που εκπεμπει το γουφερ!ΠΟλυ προχειρα ο ηχος που βγαζει το γουφερ χτυπαει απο εδω και κει μεσα στο πορτ παγκαζ με αποτελεσμα το οχι καλο ηχιτικο αποτελεσμα!Αυτο το κομματι αποροφα μερικα απο αυτα ετσι ωστε ο ηχος,κατα καποιο τροπο,να μην περιπλανιετε μεσα στο πορτ παγκαζ!Το καλητερο θα ηταν ολο το πορτ παγκαζ να ηταν ντυμενο ετσι ωστε να μην μπορει ο ηχος να αντανακλαει και το ηχιτικο αποτελεσμα να ηταν αψογο!Βλεπε στουντιο ηχογραφησεως,που ειχα ρωτησει σε καποιο στουντιο ποσο τους ειχε στοιχησει και μου ειπε εκατομυρια! Very happy

Προσωπικα αγορασα ενα κομματι 1μετρο*0,70μετρα=26ευρο! Shocked
Η μαλ***α μου ηταν οτι ηθελα να ειναι αυτοκολλητο για να μην χρησημοποιω κολες και βενζινοκολες και το μοναδικο που ειχα δεν ηταν αυγοθηκες αλλα ενα χοντρο μαλακο υλικο γυρο στα 2,5χιλιοστα με εξωγκοματα σε σχημα τετραγωνου!
Το ηχιτικο αποτελεσμα βελτιωθηκε αλλα η ερωτηση μου ειναι αν εκανα τελικα μαλ***α ή οχι! Confused
Δηλαδη συκρινοντας αυτα τα δυο υλικα..ποιο ειναι το καλταλληλοτερο??

Μια παρατηρηση σε οποιους το επειχηρησουν:να προσεξουν να μην καληπτουν τα ηχεια στην εταζερα με αυτο το υλικο και η τρυπα να ειναι τοσο μεγαλη οσο και το ανοιγμα των ηχειων γιατι θα χαθουν εντελως τα μπασα απο τα ηχεια της εταζιερας!Αυτο ερχετε σε συγκρουση με τα λεγομενα καποιου βελτιωτη αλλα ειναι δοκιμασμενο! Twisted evil

Τα σχολια σας κυριοι...
Laughing Laughing Laughing



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Φεβ 2004, 20:59:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το υλικό αυτό ονομάζεται ρικοφόν (Ricofone) και είναι ηχοαπορροφητικό. Δηλαδή δεν αφήνει να περάσει ο ήχος από τη μία μεριά του (...αβγοθήκες) στην άλλη (επίπεδη). Είναι φθηνό (σε σχέση με άλλου τύπου ηχομωνοτικά)και χρησιμοποιείται πάρα πολύ για ηχομόνωση σε studio, ραδιοφωνικούς σταθμούς κλπ. Επίσης χρησιμοποιείται σε καμπίνες ηχείων για βελτιστοποίηση της απόδοσης των μεγαφώνων και κυρίως των γούφερ. Στο χώρο του αυτοκινήτου τώρα μπορεί να βάλει κανείς ρικοφόν στην εταζέρα αλλά και σε όλο το πορτμπαγκάζ για να μην έχουμε απώλειες ήχου προς τα έξω αλλά και για βελτίωση της ποιότητας. Οι πιο θεαματικές βελτιώσεις που παρατηρούνται είναι στις περιπτώσεις που υπάρχουν ηχεία στην εταζέρα (συνήθως οβάλ ή και κάποιο free-air sub) όπου το πορτμπαγκάζ παίζει το ρόλο της καμπίνας. Όπως τοποθετούμε μονώσεις στις πόρτες για βελτίωση του ήχου έτσι και εδώ γίνεται κάτι παρόμοιο με τη διαφορά ότι ωφελούνται κυρίως οι χαμηλές συχνότητες. Ο ήχος του γόυφερ δεν "χτυπάει από δω κι από κεί" αλλά χάνεται προς όλες τις κατευθύνσεις (οι χαμηλές συχνότητες διαπερνάν εύκολα όλες τις επιφάνειες θυμάσαι; Wink )Με τη μόνωση τις εγκλωβίζουμε μέσα στο χώρο αποσκευών και έχουμε λιγότερες απώλειες και καλύτερη απόδοση. Και φυσικά και δεν καλύπτουμε το πίσω μέρος των ηχείων στην εταζέρα. Είναι σαν να τοποθετούμε γούφερ χωρίς καμπίνα χύμα μέσα στο πορτμπαγκάζ.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Φεβ 2004, 00:59:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κυριακο ομως γιατι χρησημοποιητε πιο πολυ(αν οχι μονο) ρικοφον και οχι σαν αυτο που εβαλα εγω?? Confused

Αν δεν κανω λαθος πρεπει να υπαρχει καποια διαφορα στο οτι,μαλλον,το ρικοφον ειναι ηχοαποροφιτικο και το αλλο απλος ηχομονοτικο! Shocked
Δεν εχω ασχοληθει με ηχομονωσης απλα μια διευκρινηση...στο ραδιοφωνικο σταθμο που δουλευα παλια(τοπικος μην φανταστητε τιποτα Very happy ) η ηχομονωση ηταν με ρικοφον!Απο την αλλη θυμαμε στο στουντιο ηχογραφησεων ηταν κατι σαν το δικο μου! Confused Δεν θυμαμε και πολυ καλα!

Υπαρχει μηπως και καποιο αλλο υλικο(εχει ξαναυποθει εδω μεσα) που ειναι σαν μοκετα?? Confused Μια πολλη καλη κινηση θα ηταν η επενδυση των πλατων των καθησματων με μοκετα "ηχοαποροφητικη"!Και οχι μονο αυτο,αλλα ολο το πορτ παγκαζ ετσι ωστε να μην χαλαει πολυ η οπτικη εικονα! Very happy



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3082s (PHP: 59% - SQL: 41%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on