PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Koni Κιτρινα 207 GT
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bec32 (Georgios)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 GT

Ένταξη: 17 Φεβ 2015
Δημοσιεύσεις: 23

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Σεπ 2015, 20:26:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

George δεν διάβασες καλά..βιαστηκες λίγο..είπα φόραγε όταν το πήρα όχι έβαλα εγώ!!!και έγραψα τις εντυπώσεις μου για την ανάρτηση..από την άλλη δεν απάντησες αν γνωρίζεις αν με κάποια ελατήρια θα γινοταν καλύτερο το set up...!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Σεπ 2015, 22:54:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλε Γιωργο και 'γω θα σου προτεινα eibach.Τα φοραω μαζι με bilstein B8 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Το αμαξι εχει πολυ καλη αισθηση χωρις να κοπαναει.Πιστευω το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις και με τα Koni.
Οντως αν φοραγες μαμα αμορτισερ με ελατηρια χαμηλωματος ειναι ο λογος που στα φτυσανε τα μαμα αμορτισερ.
Με τα κονι δε θα εχεις θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bec32 (Georgios)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 GT

Ένταξη: 17 Φεβ 2015
Δημοσιεύσεις: 23

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 07:49:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Βαγγέλη ευχαριστω για την απάντηση!!η Άλλη ερώτηση μου είναι η εξής μετά από λίγο ψάξιμο:το χαμηλότερο ελατήριο θα δουλέψει καλύτερα με την ανάρτηση?αν ναι γιατί στο σάιτ ο κατασκευαστής απλά αναγράφει ότι απλά ταιριάζει με ελατήρια χαμηλωματος?μηπως το μαμά ελατήριο κάνει καλύτερες αποσβέσεις;και δεν μιλάω μόνο για Γούβες και σαμάρια αλλά για στροφιλίκια πράγμα που είναι οτι πιο αγαπητό κατα την άποψη μου σε αυτό το αμάξι.μηπως το να αλλάξει η γεωμετρία δεν είναι μια απλή υπόθεση;
Τώρα Βαγγέλη να σου πω τον προβληματισμό μου..δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα μαμά ελατήριο με τα Κονι μέσα στην αθηνα είναι οριακά άνετα και δεν κοπανάνε και πως όταν θα το χαμήλωσω δεν θα πάρω ένα αρνητικό αποτέλεσμα!
Οποίος μπορεί να δώσει φώτα να το κάνει γιατί νομίζω είναι ένα θέμα που απασχολεί αρκετούς..ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
vagelis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 04 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 193
Τόπος: patra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 11:45:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιωργο απὀσο ξερω τα κιτρινα κονι κανουν για χαμηλοτερα ελατηρια.Βεβαια το χερι μου στη φωτια δεν το βαζω.
Για παραδειγμα η bilstein βγαζει δυο τυπους,τα Β8 που ειναι για ελατηρια χαμηλωματος και τα Β6 που ειναι για τα κανονικα του αυτοκινητου.Απ'οσο ξερω με τα Κονι δεν παιζει κατι τετοιο.Ισως ενα mail στην εταιρια να σε διαφωτιζε.
Με 3.5 ποντους χαμηλωμα εισαι οκ,δε χανεις κατι σε κρατημα.
Εμεις λεμε την αποψη μας αλλα ειναι υποκειμενικη.Το πιο σωστο πιστευω αλλα και δυσκολο ειναι να βρεις ενα αμαξι με αυτο το σετ απ και να το δοκιμασεις.
Και εγω πριν τα βαλω ειχα αποριες σαν τις δικες σου αλλα εβαλε ενας φιλος σε gt και μου αρεσε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vagelis207 στις Παρ 25 Σεπ 2015, 23:09:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 13:05:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το χαμηλοτερο ελατηριο κανει και πιο σφιχτο το αμαξι
αυτο εχει σαν αποτελεσμα να χανει σε ανεση (λακουβες και σαμαρια) επειδη εχει μικροτερη διαδρομη
αλλα και να κερδιζει σε στριψιμο (λιγοτερο πλαγιασμα)

για να δουλεψει σωστα ομως χρειαζεται και την αντιστοιχη αναρτηση
τα κονι τα κιτρινα ακριβως επειδη ειναι ρυθμιζομενα κανουν ειτε για χαμηλομενο ειτε για οχι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 17:34:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα ΚΟΝΙ προφανως ειναι πολυ καλυτερα αμορτισερ απο αυτα που βρισκεις σε διαφορα σετ coilover ειδικα οταν ολο το σετ εχει οσο τα ΚΟΝΙ μονα τους (για αυτα με 150-200 euro δε κανουμε κουβεντα). Πανε με οσο χαμηλο θες αρκει να μη τερματιζουν (να χεις τα σωστα bump stops) το γραφει και η ιδια η εταιρεια. Και ρυθμιζεις το rebound να ταιριαξει με το ελατηριο.

Εχω μπει σε 207 με ΚΟΝΙ και EIBACH και ειχε πολυ καλη αισθηση και ηταν ανεκτο αρκετα ως προς την ανεση.


Και με μαμα ελατηριο αν τα σφυξεις λιγο απο κει που τα χει η ΚΟΝΙ το αλλαζουν το 207 (ειδικα πισω που τα μαμα αμορτισερ ειναι σουπα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Σεπ 2015, 19:17:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με τα μαμα ελατηρια θα βγαλεις περισοτερα χλμ.Με τα χαμηλωματος θα χεις εμφανιση που εχει ανταλαγμα λιγοτερα χλμ.
Κατω απο 3-3,5 ποντους μην πας παντως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0478s (PHP: 60% - SQL: 40%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on