PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Ελατήρια
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 60, 61, 62  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
broylis 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1.4 XR

Ένταξη: 09 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Ιούν 2002, 20:44:56    Θέμα δημοσίευσης: Re: Για τον ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros έγραψε:
Φιλε Broylis κατι ακουσαγια λακουβες και Ηρακλειο-εισαι στην Κρητη?
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ(ΒΛΕΠΕ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ ΤΕΙ) Rolling eyes ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΑΘΗΝΑ Question ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΛΕ ΚΑΝΑ ΜΑΙΛ ΑΜΑ ΒΟΛΕΨΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ 206 ΜΑΣ Exclamation Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούν 2002, 10:55:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά δεν την γλύτωσα.Παω σήμερα να βάλω ελατήρια.γα** την τύχη μου γα**.Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι τοσο μαλ**ες που πουλάνε τα spax και σε βεβαιώνουν οτι συνεργάζονται με τα μαμα ελατήρια του Rallye.Αυτο βέβαια δεν ισχυει.Το υποψιαζόμουν οτι συμβαίνει κατι τέτοιο γιατι απο τη στιγμή που τα έβαλα ακουγα ενα περίεργο θόρυβο.Οταν ειχα συνοδηγό αυτός ο θόρυβος εξαφανιζόταν.Πηρα λοιπον τηλ στην Αγγλία και μου είπαν οτι τα συγκεκριμένα αμορτισερ θελουν ελατήρια χαμηλώματος ~2,5cm γιατι διαφορετικά το αμορτισερ λειτουργεί σε υπερέκταση με πρόωρη φθορά.

Αρα:Eibach

Και δεν ήθελα να το χαμηλώσω ρε γα**το.Τέλος πάντων.Τώρα μου περισσεύει μια μπάρα ψαλιδιών.Μήπως την θέλει κανείς μη χαμηλωμένος με 30,00 Ευρά?


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούν 2002, 11:08:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:
Τελικά δεν την γλύτωσα.Παω σήμερα να βάλω ελατήρια.γα** την τύχη μου γα**.Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι τοσο μαλ**ες που πουλάνε τα spax και σε βεβαιώνουν οτι συνεργάζονται με τα μαμα ελατήρια του Rallye.Αυτο βέβαια δεν ισχυει.Το υποψιαζόμουν οτι συμβαίνει κατι τέτοιο γιατι απο τη στιγμή που τα έβαλα ακουγα ενα περίεργο θόρυβο.Οταν ειχα συνοδηγό αυτός ο θόρυβος εξαφανιζόταν.Πηρα λοιπον τηλ στην Αγγλία και μου είπαν οτι τα συγκεκριμένα αμορτισερ θελουν ελατήρια χαμηλώματος ~2,5cm γιατι διαφορετικά το αμορτισερ λειτουργεί σε υπερέκταση με πρόωρη φθορά.

Αρα:Eibach

Και δεν ήθελα να το χαμηλώσω ρε γα**το.Τέλος πάντων.Τώρα μου περισσεύει μια μπάρα ψαλιδιών.Μήπως την θέλει κανείς μη χαμηλωμένος με 30,00 Ευρά?



Αντε Μάκη μου έλα και εσύ στο CLUB των EIBACH....περιμένουμε τις απόψεις σου.... Wink Wink

Πάντως η ανάρτηση σαν επιστήμη θέλει πολύ μελέτη και ψάξιμο.... 8O
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Ιούν 2002, 11:16:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νικο,

ξέρεις πολύ καλα οτι δεν ήθελα να χαμηλώσω.Τις απόψεις μου να στις πω απο τωρα.Το εχω ξαναδεί το έργο.Πολυ καλα τα Eibach μια χαρα θα είναι αλλα ΧΑΜΗΛΟ!!!!
Θα σκληρήνει επισης αφου είναι 10% πιο σκληρά απο τα μαμα.Αρα πάμε στις 200lbs.Τι να κανουμε.Δεν μπορω να πεταξω αμορτισερ των 180.000 για 30.000 που κάνουν τα ελατήρια.Μηπως να βαλω τιποτα γραμμικα Leda 225lbs με ρυθμιζόμενο πιατέλο για να μην χαμηλώσει?

Που λεφτά για τετοια πράγματα...... : :mad: :mad: :mad:


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
PoLiThS (Νικόλας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Cabriolet 1.6 Full (2001)

Ένταξη: 15 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 841
Τόπος: Κατηχώρι Πορταριάς Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Ιούν 2002, 10:18:14    Θέμα δημοσίευσης: Peri anarthsewn... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kalhmera kai apo mena...
Eimai ena katoxos enas 206 XS edw kai 3,5 xronia... (apo ta prwta dld) kai to autokinhtaki mou exei perasei ta xilia myria... tespa exei katalh3ei na foraei ena poly kalo moter apo Rallye 8v 1,6 diskofrena mprosta pisw ktl ktl...
anarthseis...... loipon...
Problhmata apeira eidika mprosta to 206 einai periergo kai dyskolo... alla h lysh bre8hke... Gia osous pistous tou teza xamhlwmatos h akolou8h lysh exei apsoga apotelesmata eite se anesh(analogika panta) kai se krathma (K.O.R.Y.F.H.). Elathria loipon ths Sparco 6ponta me amortiser 206 2,0 me tropopoihmena kalamia (kontema se torno kata 40-42mm).... pistepste me to exw etsi 6 mhnes twra kai den kanei kix.. kopanaei araia kai pou.. alla se egkarsies anwmalies pou akoma kai ena tsipaki 8a kopanouse opote katalavenete...
Auta ta oliga apo emena:)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Ιούν 2002, 10:29:38    Θέμα δημοσίευσης: Re: Peri anarthsewn... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PoLiThS έγραψε:
Kalhmera kai apo mena...
Eimai ena katoxos enas 206 XS edw kai 3,5 xronia... (apo ta prwta dld) kai to autokinhtaki mou exei perasei ta xilia myria... tespa exei katalh3ei na foraei ena poly kalo moter apo Rallye 8v 1,6 diskofrena mprosta pisw ktl ktl...
anarthseis...... loipon...
Problhmata apeira eidika mprosta to 206 einai periergo kai dyskolo... alla h lysh bre8hke... Gia osous pistous tou teza xamhlwmatos h akolou8h lysh exei apsoga apotelesmata eite se anesh(analogika panta) kai se krathma (K.O.R.Y.F.H.). Elathria loipon ths Sparco 6ponta me amortiser 206 2,0 me tropopoihmena kalamia (kontema se torno kata 40-42mm).... pistepste me to exw etsi 6 mhnes twra kai den kanei kix.. kopanaei araia kai pou.. alla se egkarsies anwmalies pou akoma kai ena tsipaki 8a kopanouse opote katalavenete...
Auta ta oliga apo emena:)


PoLiThS, καλώς ήλθες στην παρέα μας!

6 πόντους χαμήλωμα δεν είναι λίγο υπερβολικό; Δεν λέω το 206 XS είναι αρκετά ψηλό, αλλά 6 πόντοι μου φαίνονται πολλοί!

Και το λέω διότι, αν έχει τον μεγάλο προφυλακτήρα, θα πρέπει να βρίσκει παντού. Εχω ξηλώσει ήδη έναν χωρίς χαμήλωμα, οπότε...

Πάντως κα την μέθοδο με τον τόρνο θα την θεωρούσα λίγο X-treme!

Μπορεί όντως να είναι μια φτηνή και καλή λύση (του 2.0 τα αμορτισέρ έχουν γύρω στις 70.000 αν δεν κάνω λάθος) αλλά προσοχή, διότι αν έστω και κατά 1 mm να έχουν διαφορά μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα με την γεωμετρία του αυτοκινήτου.



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
PoLiThS (Νικόλας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Cabriolet 1.6 Full (2001)

Ένταξη: 15 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 841
Τόπος: Κατηχώρι Πορταριάς Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούν 2002, 03:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

loipoooooon.... exoume kai leme.. Thn gewmetria den thn ka8orizei h diadromh tou embolou enos amortiser alla to psalidi kata bash kai h mpoukala (auta einai anegkixta) an kai ennoeitai oti sto kontema oso kontyneis to ena akribws to idio 8a kontineis kai to allo..
H lysh auth den einai ka8olou ma ka8olou x-treme mias kai 8ema domikhs antoxhs den ti8etai apla meta to xamhlwma epanafereis to amortiser mesa sthn perioxh pou mporei na leitourghsei kanonika giati h en genei adynamia enos pshlou amortiser sto xamhlwma einai to termatisma tou pragma pou me ton akolou8o tropo antimetwpizetai (px Renault Clio Drive Project II, anarthsh LEDA me kontemena kalamia)...
Oson afora ta idia ta amortiser einai para poly kalhs poiothtas kai kostizoun peripou 100 Eyrw ( H Pug arxizei kai ginetai fthnh epitelous) kai to lew auto giati 3,5 xronia twra psaxnw kai paleyw na ftia3w mia a3iopreph anarthsh sto 206 mou kai exw plhrwsei arketa (Bilstein) alla douleia den katafera na kanw mias kai to rebound ths anarthshs htan apaisio me oti elathrio kai an dokimasa.
6cm den einai polla an ginei kai to swsto xamhlwma pisw pou sthn dikia mou periptwsh anerxetai se 4cm outws wste na krathsei thn gewmetria tou to autokinhto( to gnwsto mproumitisma) kai na mhn meiw8ei idiaitera h apostash tou mprostinou profylaktira ( to diko mou foraei ton megalo tou XS).
Ston dromo prepei na koitame pantws apo pou pername kai na mhn ormame gia na exoume ton profylakthra mas akairaio (oi periorismoi tou xamhlwmatos) opws epishs ,ekpaideymenos apo to 4x4 ths oikogenias ,8eleis na anebeis kapou???? kanto me to plai kai oxi me ta moutra.... eidalws spaei:)
Auta ta oliga apo mena


Btw eimai o Nikolas apo Volo:)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούν 2002, 17:04:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστός ο Politis!
Φίλε Νικο καταρχήν να σε καλωσορίσω και εγώ στο παρεάκι μας!Από το πρώτο κιόλας post φαίνεται ότι το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα γύρω από το 206!Πάντως και εγώ πιστεύω ότι χαμήλωμα 6cm εμπρός είναι λίγο υπερβολικό, σίγουρα όμως θα φαίνεται πολύ μουράτο.Μήπως όμως η διαφορά που έχει στο ύψος μπρός πίσω δεν είναι ιδανική.Το λέω αυτό χωρίς να γνωρίζω την συμπεριφορά του αυτιοκινήτου σε τέτοιες συνθήκες αλλά, με την λογική ότι 2 cm διαφορά μπρός πίσω μετατρέπει την επιφάνεια του αυτοκινήτου σε ένα "τεράστιο αερόφρενο" , με αποτέλεσμα να κόβει σε τελική.Μπορεί να η σκέψη να είναι λίγο Μ@l@ki@ αλλά έχει κάποια βάση.Υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος που το κούρδισες "μόνο" 4cm πίσω?

P.S Δίαβασα ότι έχεις τοποθετήσει κίνητήρα Rallye.Αν μπορείς άνοιξε ένα topic και γράψε μας τις εμπειρίες σου γύρω από το θέμα.Πόσο , που , προβλήματα , εντύπωσεις!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Ιούν 2002, 00:12:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PoLiThS έγραψε:
sto kontema oso kontyneis to ena akribws to idio 8a kontineis kai to allo..


Aυτό ακριβώς εννοώ. Oτι πρέπει αυτός που θα τα κοντύνει, να τα κάνει ακριβώς ολόιδια.

PoLiThS έγραψε:
6cm den einai polla an ginei kai to swsto xamhlwma pisw pou sthn dikia mou periptwsh anerxetai se 4cm outws wste na krathsei thn gewmetria tou to autokinhto( to gnwsto mproumitisma) kai na mhn meiw8ei idiaitera h apostash tou mprostinou profylaktira ( to diko mou foraei ton megalo tou XS).


Kάποιος που ρώτησε αν είναι αυτή η αναλογία του απαντάω ότι ναι αυτή είναι.

Στα 3cm πίσω κατεβαίνει περίπου 2-2,5 οπότε στα 6 είναι 4 - 5 (5 είναι μάλλον πολλά)
H αεροδυναμική του δεν αλλάζει ιδιαίτερα αρα δεν χάνει σε τελική. Aντίθετα κερδίζει σε σταθερότητα και ιδίως ευθυβολία σε απότομα φρεναρίσματα.

PoLiThS έγραψε:
Ston dromo prepei na koitame pantws apo pou pername kai na mhn ormame gia na exoume ton profylakthra mas akairaio (oi periorismoi tou xamhlwmatos)


Eξακολουθώ να πιστεύω οτι 6cm είναι πολλά και ιδίως αν μένεις σε δρόμους όπως εγώ (να δεις κάτι απότομες ανηφόρες.....) θα βρίσκεις σίγουρα όσο και προσεκτικός και να είσαι...

Θα ψαχνόμουνα (οπως και ψάχνομαι) σε κάτι πιο normal σε ύψος (3-4cm) αλλά με αρκετά σκληρή ανάρτηση και στενά ελλατήρια + καλή δουλειά σε αντιστρεπτικές μπρος - πίσω για μηδενισμό των κλίσεων. Aν και η επιθυμία μου θα κάνει το αυτοκίνητο ιδιαίτερα απόλυτο το προτιμώ σαν αίσθηση. Δυστυχώς ακόμα δεν έχω βρεί κάτι αντάξιο των προσδοκιών μου (με λογικά πλαίσια τιμών) οπότε περιμένω...



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pezomania (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.6 16V

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1231
Τόπος: Mandra

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Ιούν 2002, 07:36:39    Θέμα δημοσίευσης: ΧΑΜΗΛΩΜΑ! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΦΙΛΕ POLITH ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.

6CM, ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ SIDOBRE, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΒΛΕΠΕΙΣ 206 ΧΑΜΗΛΩΜΕΝΑ ΤΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ!


Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΕΛΚΕΙ ΤΗΝ ΑΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
PoLiThS (Νικόλας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Cabriolet 1.6 Full (2001)

Ένταξη: 15 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 841
Τόπος: Κατηχώρι Πορταριάς Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Ιούν 2002, 17:08:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mporeite na me brisete anepifilakta pleon..... Kolhsa to moteraki mou... gia auto eixa meres na mpw mesa... paei to 8v Rallye apo ka8ara diki mou mal****.... (den 8a epekta8w) .... en opsh megalyterou kinhthra gia thn wra ebala pali ton palio mou 1,4 8v me ta xtapodia tou ta kalamaria tou ta manitaria tou ktl ktl alla pleon to mwro mou senretai kyriolektika (akoma stribei kai frenarei gamata omws)

Peri anarthsewn panikos opws kai peri ore3ews koloky8opita...
symfwna me dikes mou plhrofories to mprostino kit twn amortiser ths PST einai paromoio me to diko mou (mono pou to diko mou to eftia3a monos mou) tou testein tropopoihmena kalamia se amoritser 1,6/2,0 206 gia na douleyei to amortiser sthn swsth diadromh tou.

8a to pw akoma mia fora giati oi 6 pontoi einai yperbolikoi????? an prosexeis pws odhgas kai den eisai kynhgos lakoubas ola meli gala... enta3i pou kai pou akoumpaw alla xalali (kapoios eipe gia to karter... H gefyra ton psalidiwn einai akoma pio xamhla opws kai o profylakthras) ......

Paidia exw faei thn psyxh mou na psaxnw kai mono etsi douleyei swsta!! ti na kanw... na balw etairias gia na lew oti exw thn X anarthsh thn stigmh pou h dikia mou einai monadikh???? (PoLiThS patent) kai panw ap'ola douleyei oloswsta????

Symantiko einai pantws ti zhtas... egw to 8elw poly sfixto xwris na kopanaei kai etsi DEN kopanaei para mono einai sfixto.... den gernei den den den kai polla akoma DEN giati to exw prosegmeno stis antistreptikes alla kai sto xamhlwma wste na krathsei thn forma ths h anarthsh:)

kati akousa gia meeting???? pou pws pote peste mou:)

auta apo mena Nikolas




Le Tavernier....

Η Κουλαρα Ποτε δεν πεθαίνει δεν την σκιάζει φοβέρα καμια.. μονο λίγο καιρο ξαποσταίνει και ξανα προς τα γκαζια τραβα τραβα τραβα και ξανα προς τα γκαζια τραβααααα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Ιούν 2002, 17:52:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Thank you Vini
Λες και ήσουν στο μυαλό μου. Πάνω που ξαναμπήκα στο forum να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για την ανάρτηση της Peugeot Sport.
΄Oμως τι αμορισέρ προτείνουν;


christhehealer από την σελίδα:
http://www.pugsport-gti.com/206suspmodsgti.htm

θα δεις τι προτείνει η PEUGEOT ΕΛΛΑΔΟΣ προς το παρόν σε όλα τα εξουσιοδοτημένα.
Η σελίδα δεν είναι της PEUGEOT SPORT αλλά αυτά προτείνει και η PEUGEOT ΕΛΛΑΔΟΣ.

Αν πας σε ένα εξουσιοδοτημένο (όπως πήγα και εγώ) μου είπαν ότι η PEUGEOT βάζει EIBACH (αν ΔΕΝ θέλω τα μαμίσια) σε πρώτο στάδιο χωρίς αλλαγή αμορτισέρ για τα 1600XS16V αφού δεν υπάρχει λόγος...

Σε 2ο στάδιο βάζει ΕΙΒΑCΗ + BILSTEIN
Mην παρασυρθείς, στην σελίδα λέει EIBACH Absorbers αλλά μάλλον για Bilstein μιλά....

Τώρα εμένα μου είπαν ότι τα αμορτισέρ BILSTEIN ακόμα ΔΕΝ είναι στάνταρ (υποχρεωτικά) από την PEUGEOT οπότε οι επιλογές είναι πολλές.

Τα ελατήρια όμως που βάζει η PEUGEOT είναι τα υποχρεωτικά EIBACH...

Oσο για την PEUGEOT Sport δεν γνωρίζω τι πρόταση πρόκειται να κάνει και τι θα αφορά...και φυσικά ποιους οδηγούς θα αφορά....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Ιούν 2002, 18:00:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PoLiThS έγραψε:
mporeite na me brisete anepifilakta pleon..... Kolhsa to moteraki mou... gia auto eixa meres na mpw mesa... paei to 8v Rallye apo ka8ara diki mou m*****a.... (den 8a epekta8w) .... en opsh megalyterou kinhthra gia thn wra ebala pali ton palio mou 1,4 8v me ta xtapodia tou ta kalamaria tou ta manitaria tou ktl ktl alla pleon to mwro mou senretai kyriolektika (akoma stribei kai frenarei gamata omws)

Peri anarthsewn panikos opws kai peri ore3ews koloky8opita...
symfwna me dikes mou plhrofories to mprostino kit twn amortiser ths PST einai paromoio me to diko mou (mono pou to diko mou to eftia3a monos mou) tou testein tropopoihmena kalamia se amoritser 1,6/2,0 206 gia na douleyei to amortiser sthn swsth diadromh tou.

8a to pw akoma mia fora giati oi 6 pontoi einai yperbolikoi????? an prosexeis pws odhgas kai den eisai kynhgos lakoubas ola meli gala... enta3i pou kai pou akoumpaw alla xalali (kapoios eipe gia to karter... H gefyra ton psalidiwn einai akoma pio xamhla opws kai o profylakthras) ......

Paidia exw faei thn psyxh mou na psaxnw kai mono etsi douleyei swsta!! ti na kanw... na balw etairias gia na lew oti exw thn X anarthsh thn stigmh pou h dikia mou einai monadikh???? (PoLiThS patent) kai panw ap'ola douleyei oloswsta????

Symantiko einai pantws ti zhtas... egw to 8elw poly sfixto xwris na kopanaei kai etsi DEN kopanaei para mono einai sfixto.... den gernei den den den kai polla akoma DEN giati to exw prosegmeno stis antistreptikes alla kai sto xamhlwma wste na krathsei thn forma ths h anarthsh:)

kati akousa gia meeting???? pou pws pote peste mou:)

auta apo mena Nikolas


Εγώ πάντως ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τους 6 πόντους χαμήλωμα...

Αλλωστε 6 πόντους είχα χαμηλώσει το SUZUKI που είχα...αλλά μετά....μπουμ-μπαμ-πεζοδρόμια....αποχετευσεων λακούβες....κλπ...κλπ...

Πιστεύω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται ΚΥΡΙΩΣ στο ΛΕΚΑΝΟ(WC)ΠΕΔΙΟ Αττικής όπου εδώ έχουμε μάθει να ζούμε με το φόβο λακούβας και των ναρκοπέδιων στους δρόμους....

Ο Βόλος σίγουρα έχει καλύτερους δρόμους....αλλά όπως και να το κάνουμε το αυτοκίνητο στην Επαρχία ελεγχεται καλύτερα....

π.χ. μόλις χθες όλοι είδαν την τρύπα μέσα στην μέση του δρόμου στο ΖΑΠΕΙΟ!
ή άντε να παρκάρεις με 6ποντο 206 στην Κυψέλη και μετά από λίγο να πρέπει να περάσει και το σκουπιδιάρικο του Δήμου.....και οι μηχανές που παίρνουν καθρέπτες.....αλλά και να αφήσεις απόσταση από το πεζοδρόμιο για να μην φας το μασπιέ....ΧΛΩΜΟ!!!!!

Οσο για την συνάντηση PoLiThS δες το ανάλογο topic στα Γενικά θέματα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Ιούν 2002, 02:23:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή θέλω να σεβαστώ τον χώρο του topic και να μην ξεφύγει από τα όρια της θεματολογίας του, παραθέτω μακροσκελή απάντηση-παράθεση απόψεων στον ChrisTheHealer σε άλλο topic που ταιριάζει περισσότερο στο θέμα.

Δείτε στο Γενικές Συζυτήσεις / Οδηγικές Αναζητήσεις

Vini, :D έχω φτιάξει αναλυτική παρουσίαση των Ventura, και την παρέδωσα στον Sidobre. Εάν σας αρέσει και εγκρίνετε το ύφος κοινοποιήστε τη στο site.

Τηρώ τις υποσχέσεις μου! Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Ιούν 2002, 08:32:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Επειδή θέλω να σεβαστώ τον χώρο του topic και να μην ξεφύγει από τα όρια της θεματολογίας του, παραθέτω μακροσκελή απάντηση-παράθεση απόψεων στον ChrisTheHealer σε άλλο topic που ταιριάζει περισσότερο στο θέμα.

Δείτε στο Γενικές Συζυτήσεις / Οδηγικές Αναζητήσεις

Vini, :D έχω φτιάξει αναλυτική παρουσίαση των Ventura, και την παρέδωσα στον Sidobre. Εάν σας αρέσει και εγκρίνετε το ύφος κοινοποιήστε τη στο site.

Τηρώ τις υποσχέσεις μου! Wink



Κορυφαίος ο MILTELLAS.....

THANKSSSSS !!!!!! Wink Wink Wink Wink Smile Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 22:48:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απειρο γελιο!Στον δρομο για Βιαννο με περναει ενα 106 Pallye χαμηλωμενο.Στα 500μ πεφτουμε σε εργα.Εγω τον περασα πηγα Ιεραπετρα γυρισα αυτος ακομα πρεπει να περναει τα εργα Laughing
Τα παραπανω τα γραφω για να σκεφτει ο καθενας μας καλα τι θελει.Μην ξεχνατε ακομα οτι η Ελλαδα εχει τις πιο ωραιες παραλιες μετα απο χωματοδρομους


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 23:39:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τί λες Αλέξανδρε;;;
Να στερηθώ το καλύτερο κράτημα μόνο και μόνο για να πηγαίνω σε παραλίες από χωματόδρομους;
Προτιμώ να σε παίρνω τηλέφωνο να με πηγαίνεις εσύ από τους χωματόδρομους στις παραλίες (κι εγώ θα σε αποζημιώνω με μία καλή ασφάλτινη βόλτα μέχρι τον χωματόδρομο με το χαμηλωμένο 1600άρι μου). Wink

Άλλο π**τσα κι άλλο βούρτσα... 8O

Σημείωση διευκρινιστική:
π**τσα: το χαμηλωμένο 206 μου στην ελληνική άσφαλτο 8O
βούρτσα: το πρώην υψωμένο 206 μου σε χωματόδρομο 8O


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούλ 2002, 09:24:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχω καταγρατσουνισει το κατω μερος του206 μου κι εχω βρει καποιες φορες αλλα το χαμηλωμα δεν το αλλαζω.
προτειμω να περναω με 1χλμ/ωρα τις γραμμες του τρενου αλλα να μπαινω σε στροφες χωρις φρενο και οι πισω να αναρωτιουνται αν θα παω για τσαι η οχι, αν θα αγορασω κανα οικοπεδο η οχι.
Ε,, λοιπον οχι!
χαμηλωμα For ever


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Αύγ 2002, 21:36:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Egw akolouthisa th lysh eibach - mama amortiser alla tote ta alaksa mazi me zantolastixa (195/50 15 superturismo me S02). To amaksi htan APISTEFTO traino, exase se anesh alla oute mia stigmh den amfebala oti AKSIZE. Tora ta amortiser (1.5 xrono meta) ta dwsane ola - ta xoun tinaksei (exoun skasei) kai ta lastixa exoun "kserathei" kai stis gwnies exoun "karbouniasei". To fainomeno pou me problhmatizei afth th stigmh poly einai h ypostrofh. Tis proalles malista efaga ypostrofh gia prwth fora se mayrh asfalto panw sth pentelh kai lew E OXI KAI SE MAYRH ASFALTO - APARADEKTO! Exw skeftei oti mporei na ofeiletai se 4 paragontes h syndyasmo tous:

1) Meiwmenh katefthintikothta logo fardiou mprostinou elastikou. Logw tou 195 to lastixo den katefthinei swsta thn poreia - ena 175 px exei kalyterh katefthintikothta alla mikroterh prosfysh. Ideata mia roda podhlatou tha estribe apistefta apla den tha "kratage"...
2) To oti ta lastixa kserathikan..
3) To oti ta amortiser ta tinaksan.. (endeiktiko einai oti sthn arxh den eperna kliseis, twra pernw)
4) Oti me to xamhlwma kai thn allagh rodas katestrepsa thn ergostasiakh rythmish (pragma pou den thelw na paradextw mias kai to amaksi bghke "traino" oso ola doulevan kala)

Pistebw oti ama exeis swsto amortiser kai lastixo eisai sigoura pio grhgoros apo to mama alla to thema einai oti ama ta amortiser ta klasoun h ta lastixa ta ftysoun to paixnidi ginetai ligo epikyndyno mias kai to "panw apo ta oria" einai arketa pio apotomo apo oti sto mama. Kai me liwmena lastixa to panw apo ta oria erxetai sxetika syntoma.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Αύγ 2002, 18:29:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πού μεγάλη κουβέντα το αναρτησιακό. Και κάθε βελτίωση του αυτοκινήτου.

Κατ' αρχήν το "springs" δεν είναι τύπος ελατηρίου αλλά σημαίνει ελατήριο. Για την ακρίβεια σούστα.

Αυτό που προτείνει η Peugeot πιθανολογώ ότι είναι το Pro-Kit. Συγκρίνοντας το με αλλά site από μια έρευνα για suspension tuning.

Και εδώ αρχίζει η πλάκα. Στο site της Eibach δεν έχει έλατήρια για Peugeot. Δεν μας έχει καν στις επιλογές στο application guide. Ψαχνοντας στα technical specifications δεν λέει πουθενά αν είναι γραμμικά ή μη γραμμικά. Αυτό θα το βρω γιατί τα γραμμικά και τα μη γραμμικά έχουν διαφορετικό σχήμα. Τα μεν είναι ισια και τα δε είναι πιο οβαλ ή το αντίστροφο.

Άλλο κουλό. Όλα τα site λένε χαμήλωμα 30mm, η Eibach λέει 1.4" που επί 2,54 έκαστη ίντσα, μας κάνει 3,5 πόντους. Ποιον να πιστέψεις;

Από τεχνικό άρθρο θυμάμαι ότι τα μη γραμμικά έχουν καλύτερες προδιαγραφές. Λεπτομέριες μετά τις διακοπές όταν θα έχω μελετήσει τα άρθρα. Και ρωτήσει και κανα δυο μηχανικούς.

Αν κρίνω από τα λεγόμενα στο forum, όσοι χαμηλωμένοι με μαμήσια αμορτισέρ, πάνε για άλλαγμα στον 1,5 χρόνο περίπου. Άρα χαμήλωμα με μαμήσια αμορτισέρ μάλλον δεν παίζει από άποψη αξιοπιστίας κι ας λέει η Peugeot ότι θέλει. Όχι πως τώρα δεν ακούω « σφουπ, γκουπ» στα φρεναρίσματα στο φανάρι που μάλλον σημαίνει ότι τα αμορτισέρ τερματίζουν.

Αυτό που θέλω είναι σκληρότερα ελατήρια στο ίδιο ύψος με τα μαμήσια.
Κάπου θα υπάρχουν και θα τα βρω που θα πάει....

Έκτός κι αν μπω στον κόπο και τα έξοδα για πλήρες σετ ανάρτησης. Μάλλον K&W γιατί είναι πλήρως ρυθμιζόμενη ή Leda χωρίς να το έχω ψάξει επισταμένα ακόμα. Μιλάμε όμως για ένα κουστούμι γύρω στις 350.000 μεταλλικές δραχμές


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 60, 61, 62  Επόμενη
Σελίδα 3 από 62

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1847s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on