PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugot 207 - Μικρά Κοψιματα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Αύγ 2015, 11:47:01    Θέμα δημοσίευσης: Peugot 207 - Μικρά Κοψιματα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους..

Έχω ένα πρόβλημα καιρό τώρα (σχεδόν πάντα) αλλά νόμιζα πως έτσι ήταν η συμπεριφορά του αυτοκινήτου, εξηγώ παρακάτω, αλλά εδώ και 4 μέρες μου το κάνει αραιά και που (ενώ παλιά το έκανε πάντα)..

1. Κατά την διάρκεια κανονικής ήρεμης εκκίνησης με 1η σχέση όταν φτάνω τις 1800rpm μου κάνει ένα μικρό κόψιμο σαν να μπαίνει απότομα το turbo (προφανώς χωρίς να υπάρχει λόγος αφού δεν υπάρχει φορτίο).
2. Γενικά έχω παρατηρήσει σε χαλαρή επιτάχυνση με λιγότερο από μισό γκάζι και στις μεσαίες στροφές μπαίνει το turbo απότομα δεν υπάρχει δηλαδή γραμμικότητα.
3. Επίσης, ορισμένες φορές με σταθερό γκάζι σε συγκεκριμένες στροφές μου κάνει μικρά κοψίματα και το scangauge μου δείχνει εκείνη την στιγμή το advance να παίζει από αρνητικές τιμές μέχρι και τις φυσιολογικές.

Ξέρει κανένας τι μπορεί να γίνεται? Συμβαίνει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο?
Για να σας προλάβω:
1. Τα LFT είναι στο +2 καθώς έχει γίνει χρονισμός..
2. Έλεγξα όλους τους πολλαπλασιαστές με άλλους και τα μπουζί είναι σχεδόν καινούργια..
3. Από ισχύ δεν έχει χάσει καθόλου πάει τον κ@λ@ του.

Τι σκ**ά μπορεί να φταίει? Οποιαδήποτε άποψη θα με βοηθήσει!


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Αύγ 2015, 12:15:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλα εχεις προγραμμα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Αύγ 2015, 12:51:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι του προγράμματος. Είναι καθαρά εγκεφαλικό.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Αύγ 2015, 13:52:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι του προγράμματος. Είναι καθαρά εγκεφαλικό.


Και εγώ έτσι πιστεύω, είμαι σίγουρος δηλαδή. Αφού μια το κάνει και μια δεν το κάνει..

Κάποιος αισθητήρας είναι.. Μάλλον ο MAP που είναι πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής γιατί τον άλλον τον έχω ελέγξει.

Καμιά άλλη ιδέα? Shocked


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Αύγ 2015, 14:30:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σου πω μια θεωρια που μπορει να σχετιζεται με το θεμα καταναλωσης λαδιου που εχεις. Χανεις λαδι απο το κατω σωληνακι λαδιου της τουρμπινας και τρεχει το λαδι στον κατω λαμδα και τον μουσκευει. Αν το πετυχα πες μου να παω να ριξω κανα λοττο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Αύγ 2015, 04:32:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
Να σου πω μια θεωρια που μπορει να σχετιζεται με το θεμα καταναλωσης λαδιου που εχεις. Χανεις λαδι απο το κατω σωληνακι λαδιου της τουρμπινας και τρεχει το λαδι στον κατω λαμδα και τον μουσκευει. Αν το πετυχα πες μου να παω να ριξω κανα λοττο



Ο κάτω λάμδα τι δουλειά έχει με τα κοψίματα;;;;;

Άιντε Κάνε μια βασική πεταλούδας....


Αλλά χαλάρωσε 207 έχεις....

Πς Μην ψάχνεις μαπ κλπ...άδικος χρόνος...δεν είναι..Και ελπίζω να μην λες για διακοπές που κάνει όταν είναι κρύο...γιατί αυτές τις κάνουν όλα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Αύγ 2015, 08:04:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τις διακοπές τις κανει πάντα.. Είτε ειναι ζεστό η κρύο.


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Αύγ 2015, 08:59:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκίμασε αυτό που λέει ο Κώστας και μπορεί να εκπλαγείς

βασική εκμάθηση ορίων πεταλούδας κάπως έτσι το λένε... ουσιαστικά ο εγκέφαλος επαναρυθμίζει τις παραμέτρους που έχουν να κάνουν με το άνοιγμα της πεταλούδας σου. Απλή διαδικασία και ανέξοδη


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Αύγ 2015, 19:56:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.. Πολύ ψαγμένοι ήσαστε!!

Στην αντιπροσωπεία το κάνω αυτό;;


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallaki-1 (Μike)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 Rallyeee..

Ένταξη: 19 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 398
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Αύγ 2015, 09:14:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τώρα τελευταία όταν το βάζω μπροστά μου δείχνει "Economy mode active".

Ξέρω πως αυτό συμβαίνει όταν το έχεις σβηστό το αυτοκίνητο με αναμμένο το ράδιο τότε μετά από λίγο σου το σβήνει για να μην τελειώσει η μπαταρία.

Επειδή τις τελευταίες φορές που μου άναψε η ένδειξη δεν συνέβη αυτό υποπτεύομαι μήπως είναι διαρροή ρεύματος. Νομίζω όμως πως αν συνέβαινε αυτό τότε όταν ακούμπαγα στην λαμαρίνα θα ηλεκτριζόμουνα.

Μήπως είναι θέμα με το δυναμό που δεν φορτώνει αρκετά την μπαταρία??
Ίσως για αυτό τον λόγο μου κάνει τα κοψίματα χαμηλά..
Υπάρχει περίπτωση λόγω έλλειψης δυνατού ρεύματος μου κάνει χαμηλά το κοψίματα ή τουλάχιστον να έχει σχέση η ένδειξη με το πρόβλημα των κοψιμάτων??


Peugeotναυτης..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2015s (PHP: 41% - SQL: 59%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on