PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

307 - Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Απρ 2015, 18:31:18    Θέμα δημοσίευσης: 307 - Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σε ολους..

Απο οτι βλεπω, φοραει δισκους 283mm εμπρος, 247mm πισω (; ).
Εχω δει Brembo δισκοπλακες 283mm εμπρος (τις βρισκω στα 93€ στο ιντερνετ) με τακακια Ferodo (40€) και πισω Brembo 247mm (45€) με τακακια Ferodo (19€). Συνολο 200€ (κανω καπου λαθος;).
Το θεμα ειναι οτι αμα τα παρουμε απο ιντερνετ, ποιος θα τα τοποθετησει; Αλλωστε ντρεπομαι και να παω να του πω "γεια σου, εφερα τα ανταλλακτικα μου να μου βαλεις"...
Τα βαζω και μονος μου αν ειναι 4 βιδες, γενικα κανω πιανουν τα χερια μου, αλλα ειναι κατι που θελει εμπειρια?

Οποιος θελει ριχνει μια γνωμη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TeraBite (Γρηγόρης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 VTi (2008~2015)

Ένταξη: 10 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 106

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Απρ 2015, 19:58:45    Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί ντρέπεσαι? Εγώ συνέχεια το κάνω, ακόμα και τα δικά μου λάδια πάω στην Peugeot. Εξάλλου νομίζω βγάζουν περισσότερο στα εργατικά παρά απο τα ίδια τα ανταλλακτικά. Εγω σου λέω αγόρασε τα και πήγαινε κανονικά Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Απρ 2015, 21:32:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα τα παρω (δεν ηθελα και πολυ) χαχα, μιας και μ'αρέσει να κυνηγαω το best value for money. Ισως βρω και τα συνδυασω με κανενα σερβις και τους πω βαλτε κιαυτα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Απρ 2015, 12:53:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ημουν ετοιμος να παραγγειλω (τις δικοπλακες 283mm), αλλα ειδα εδω σε ενα παλιοτερο θεμα (βασικο στο παλιοτερο θεμα του φορουμ),οτι αλλα 1600αρια παιρνουν τις 283 και αλλα τις 266mm..! Για να τις μετρησω πρεπει να βγαλω τον τροχο? ΑΠο εξω η εκτιμηση μου ειναι οτι ειναι οι 266 (δυστυχως), αλλα πως θα σιγουρετυω..; Ευτυχως τουλαχιστον που δεν παρηγγειλα. Η τποθετηση σε εναν που ρωτησα ειναι 50€, σκεφτομαι να τις βαλω και μονος μου, αν ειναι μονο αντικατασταση και δεν απαιτουν καμια ρυθμιση..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TeraBite (Γρηγόρης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 VTi (2008~2015)

Ένταξη: 10 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 106

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Απρ 2015, 13:02:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα πας στην Peugeot θα βάλουν το VIΝ στο ServiceBox και θα σου που τι πρέπει να πάρεις, μπορείς να το κάνεις και εσύ αν έχει πρόσβαση στο site του ServiceBox του Peugeot. Εμενα πάντως το 207 1.4 έχει 283...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Απρ 2015, 15:55:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mιας και λεω να παω στην Peugeot για το service, λεω να τους παω δισκους/ τακακια/ λαστιχα να μου τα φορεσουν μια και καλη. Οποτε μαλλον θα βγαλω τον τροχο τελικα.. Λες να μου πιασουν τα οπισθια σε εργατικα; Ελπιζω ολα μαζι, κατι να γλιτωσω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TeraBite (Γρηγόρης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 1.4 VTi (2008~2015)

Ένταξη: 10 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 106

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Απρ 2015, 15:58:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

flowin_through έγραψε:
Mιας και λεω να παω στην Peugeot για το service, λεω να τους παω δισκους/ τακακια/ λαστιχα να μου τα φορεσουν μια και καλη. Οποτε μαλλον θα βγαλω τον τροχο τελικα.. Λες να μου πιασουν τα οπισθια σε εργατικα; Ελπιζω ολα μαζι, κατι να γλιτωσω


Νομιζω οι τιμές ειναι λίγο fix με την εργατοώρα... Δεν έχω αλλάξει ακόμα δίσκους για ξέρω πόσο θα πάει το μαλλί αλλα μπορείς να ρωτήσεις πρώτα πόσα θέλει και αν τα κρίνεις ΟΚ το κάνεις. Εγώ προσωπικά δεν ντρέπομαι σε τέτοια θέματα. Ελευθερη αγορά, ελευθερες επιλογές δεν τους χρώστας και τπτ. Τελικά είδες τι μεγεθος δίσκους φοράς?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Απρ 2015, 18:40:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εβγαλα τους τροχους.
266mm μπροστα
244 πισω
Peugeot 307 1.6 3θ 2003
Τουλαχιστον γλιτωσα τη λαθος παραγγελια.
Επισης τσεκαρα τους πισω δισκους και κρατανε ακομα, ενω θα τους αλλαζα και αυτους μιας και θα εκανα τη φασαρια. Οποτε γλιτωνω καποια λεφτα απο κει. Οι μπροστα ομως ειναι στο τερμα τους. Και δεν εχει πολλα, 91000km..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Απρ 2015, 18:48:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα προεκυψε αλλο προβλημα, το ESP. Πως βλεπω αν εχει; Νομιζω οτι εχει, αλλα δεν εχει κανενα διακοπτη (σε περιπτωση που απενεργοπιειται...)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Απρ 2015, 09:43:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χειροφρενο 5000 σαλ και ξεκινημα

αν εχει θα το καταλαβεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Απρ 2015, 09:47:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε θελω να καψω τα μπροστινα λαστιχα, την περασμενη βδομαδα τα εβαλα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefan (stefanos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 307cc 1.6 2006

Ένταξη: 08 Μάρ 2015
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Απρ 2015, 10:50:02    Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

flowin_through έγραψε:
Γεια σε ολους..

Απο οτι βλεπω, φοραει δισκους 283mm εμπρος, 247mm πισω (; ).
Εχω δει Brembo δισκοπλακες 283mm εμπρος (τις βρισκω στα 93€ στο ιντερνετ) με τακακια Ferodo (40€) και πισω Brembo 247mm (45€) με τακακια Ferodo (19€). Συνολο 200€ (κανω καπου λαθος;).
Το θεμα ειναι οτι αμα τα παρουμε απο ιντερνετ, ποιος θα τα τοποθετησει; Αλλωστε ντρεπομαι και να παω να του πω "γεια σου, εφερα τα ανταλλακτικα μου να μου βαλεις"...
Τα βαζω και μονος μου αν ειναι 4 βιδες, γενικα κανω πιανουν τα χερια μου, αλλα ειναι κατι που θελει εμπειρια?

Οποιος θελει ριχνει μια γνωμη.


καλημερα
μηπως μπορεις να στειλεις τα linκ ?
με ενδιαφερει αυτη η τιμη και δεν μπορω να τα βρω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lalakis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye 1.6 T (2010)

Ένταξη: 04 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 143
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Απρ 2015, 18:19:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για ποίο λόγο να ντραμπεις φιλε μου επειδή θα του πας τα τακακια και τους δίσκους για να στα βάλει ..!! Να πας και να μην ντρέπεσαι καθόλου ..!! Όντως αμα θες και μπορείς να μας στείλει το σαιτ και σε εμάς ..!!


10606525 1486318194944202 7450704690041950025 n
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Απρ 2015, 18:51:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για πισω να ξερεις πως δε θα ναι βγαλε βαλε αν παρεις σκετες δισκοπλακες,θα πρεπει να ξεπρεσαρεις τα ρουλεμαν και τον μαγνητικο αισθητηρα abs

Φυσικα υπαρχουν και ετοιμες με νεα ρουλεμαν και abs που ειναι βγαλε βαλε,κοστιζουν κανα 130αρη ομως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 19 Απρ 2015, 22:01:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα το δικο μου, αν και 16αρι, φοραει 266mm μπροστα. Πισω δε θα αλλαξω, γιατί δε χρειάζεται ακομα. Αλλα θυμάμαι καποιο παλιο μελος εδω που ειπε βιδωνεις/ ξεβιδωνεις μονο. Παντως δε θα τα αλλαξω μονος μου, θα παω στην Peugeot για το service και θα τους παω πεσκέσι δισκους και λαστιχα. Και ενα παγουρι νερου που εχει τρυπήσει αλλα ειχε ζητησει ενα 50αρι..
Αυριο περιμένω να παραλαβω, θα πω εντυπωσεις. Με μια αναζήτηση στο skroutz πιστεύω θα βγαλει αρκετα, εγω πηρα απο ityres και αναμενω.

Κατι που με προβληματίζει απο την πρώτη μέρα που ηρθε στα χερια μου το αμαξι, ειναι το ABS και το ποσο ευκολα μπαινει. Πλεον ψαχνω τροπους ( θα ρωτήσω στην Peugeot) να το απενεργοποιησω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2015, 19:10:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
Για πισω να ξερεις πως δε θα ναι βγαλε βαλε αν παρεις σκετες δισκοπλακες,θα πρεπει να ξεπρεσαρεις τα ρουλεμαν και τον μαγνητικο αισθητηρα abs

Φυσικα υπαρχουν και ετοιμες με νεα ρουλεμαν και abs που ειναι βγαλε βαλε,κοστιζουν κανα 130αρη ομως



βασικα δεν ξεπρεσαρεις απλα βαζεις καινουργιο...αν πας να βγαλεις το παλιο διαλυεται στα 2....


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2015, 20:17:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

athanas έγραψε:
android έγραψε:
Για πισω να ξερεις πως δε θα ναι βγαλε βαλε αν παρεις σκετες δισκοπλακες,θα πρεπει να ξεπρεσαρεις τα ρουλεμαν και τον μαγνητικο αισθητηρα abs

Φυσικα υπαρχουν και ετοιμες με νεα ρουλεμαν και abs που ειναι βγαλε βαλε,κοστιζουν κανα 130αρη ομως



βασικα δεν ξεπρεσαρεις απλα βαζεις καινουργιο...αν πας να βγαλεις το παλιο διαλυεται στα 2....


Οταν βρω χρονο να παω τα παλια μου σε εναν που μου πε οτι βγαινουν , θα σου πω τι και πως.Δεν εκατσα να ρωτησω λεπτομεριες προφανως δεν με ενδιαφερει να γινουν μπιλιες εφοσον εβαλα σετακι ετοιμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2015, 20:36:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μισό λεπτό, τα πίσω έχουν διαφορετικό τρόπο αντικατάστασης από τα μπροστά? Και τα 4 δεν έχουν ABS?
Το σετακι τι περιλαμβάνει;

Τελικά το ABS απενεργοποιείται;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2015, 22:00:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

flowin_through έγραψε:
Μισό λεπτό, τα πίσω έχουν διαφορετικό τρόπο αντικατάστασης από τα μπροστά? Και τα 4 δεν έχουν ABS?
Το σετακι τι περιλαμβάνει;

Τελικά το ABS απενεργοποιείται;



Τα πισω δουλευουν και σαν μουαγε εχουν πανω τους ρολεμαν και abs.Τα μπρωστα δισκοφρενα ειναι σκετα.Εγω θα ψαχνα να βρω τι εχει το abs παντως οχι να το ξηλωσω,ελπιζω πρωτα να χεις δει τα βασικα,σωστο αερα στα λαστιχα ΟΣΟ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ σε ενα σωστο μηχανημα σε βουκανιζατερ,αν ειναι καλα τα λαστιχα(πχ πολυ παλια,μεγαλη φθορα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
flowin_through 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 10 Απρ 2015
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2015, 23:34:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα λάστιχα ειχαν τελειωσει και έμπαινε το ABS για πλακα, τωρα αλλαξα τα μπροστά λαστιχα (αυριο αλλαζω και τα πισω) και πιανει σωστα το ABS, αλλα και παλι μπαινει πιο ευκολα απο αλλα αμαξια. Τα 307 προ του 2004 νομιζω το ειχαν αυτο.

(ωραιο νικ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,207s (PHP: 90% - SQL: 10%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on