PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Οθόνη για Car-PC ή DVD
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kavaliotis (Μάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 307 cc 1.6

Ένταξη: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 487
Τόπος: Καβάλα - Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Απρ 2004, 14:02:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τυχαια διαβασα τωρα το τοπικ. Ηταν μια ιδεα που την ειχα σκεφτει και εγω πριν βαλω ΜΡ3 player στο αμαξι. Παντως ισως μελλοντικα το κανω κι εγω. Στην περιπτωση μου τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα γιατι εχω ηδη ενα λαπτοπ που του ειχε χαλασει η οθονη, οποτε ανετα βαζω το λαπτοπ στο ντουλαπακι μεσα και απλα με ενα καλωδιακι ενωνω μια VGA οθονουλα που πουλουνται 200-300 ευρω το πολυ οι καλες για αμαξι...Απλα το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω οτι αξιζει τελικα να κανεις κατι τετοιο γιατι σπανια θα το χρησιμοποιω, εχω το ΜΡ3 player και βαζω αμεσως το cdaki μου και αντε γεια, τωρα γιατι να μπλεκεις με οθονες κτλ...Σαν ιδεα φαινεται πολυ θεαματικο, αλλα στην πραξη δεν ξερω αν τελικα ειναι πρακτικο και αξιζει...


StreetRacing is NOT a crime!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Απρ 2004, 20:13:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγω θεωρουσα την τηλεοραση ασκοπη στο αυτοκινητο μεχρι που εχω σκυλοβαρεθει μεσα στην κινηση καθε μερα για αρκετη ωρα στο ξεκινα-σταματα της πολης!

Θα το επιχειρισω παντως αν ο φιλος μου τελικα μου βρει με 100 ευρο καποια TV χαλιας εταιριας η οποια το μονο που θα μου προσφερει ειναι τονοση στην κινηση και διασκεδαση στους επιβενοντες,και καμια φορα και σε εμενα Wink ,στα ταξιδια! Very happy

Αυτη που λεω 100 ευρο βασικα ειναι για προσκεφαλα χωρις δεκτη αλλα ειπε οτι θα γινει και ετσι περιμενω! Wink

Και ενα αλλο φιλαρακι μου ειπε για κατι "τις πλακας" που ειδε Βουλγαρια! Laughing Laughing
Να φανταστητε αυτος πηρε με 25ευρο cd player μαρκας sonyex που εχει ολοιδια μοντελα με την sony και το μοναδικο προβλημα που εχει ειναι οτι το cd για να βγει θελει να εχει μικρη κατηφορικη κλιση ο δρομος!!! Laughing Laughing

Για 25ευρο λεει!!! Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Απρ 2004, 21:02:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
το cd για να βγει θελει να εχει μικρη κατηφορικη κλιση ο δρομος!!! Laughing Laughing
Shocked Shocked Silly Silly Shocked Beer
Δηλαδή αν θέλεις να αλλάξεις CD θα ψάχνεις κατηφόρα;;; Very happy Shocked Shocked


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Απρ 2004, 21:07:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Skull έγραψε:
το cd για να βγει θελει να εχει μικρη κατηφορικη κλιση ο δρομος!!! Laughing Laughing
Shocked Shocked Silly Silly Shocked Beer
Δηλαδή αν θέλεις να αλλάξεις CD θα ψάχνεις κατηφόρα;;; Very happy Shocked Shocked


Για 300ευρο που κερδιζεις με αυτην την συσκευη εγω μπορω και βουνο να ψαχνω καθε φορα που παω να αλλαξω cd!!!! Laughing Laughing

Eκει κολλησες ρ Κυριακο???? Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
micho (ΔΗΜΗΤΡΗΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 Quiksilver (8V) (2002) (1400)

Ένταξη: 13 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 583
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2004, 01:26:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να δω ποτε θα βρω λιγο χρονο να ανεβασω κατι φωτος απο την οθονη κ το dvd στο αμαξι...
οσοι ητανε στο τελευταιο τουρ το δανε παντως...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Ιαν 2006, 18:42:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμ κάτι πολύ ενδιαφέρον για όσους σκέφτονταν οθόνη στο 206.
ακριβό βέβαια αλλά κάποιος που πιάννουν τα χέρια του και με όρεξη μπορεί να το φτιάξει και μόνος του...

http://www.french-power.com/product_info.php?info=p623_Multimedia-Mittelkonsole-206.html

επίσης έχει αυτό το ωραιότατο car-pc:

http://www.french-power.com/product_info.php?info=p650_carPC-System.html


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Φεβ 2006, 15:46:37    Θέμα δημοσίευσης: Εγκατασταση Η/Υ στο αυτοκινητο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας παιδια.Χθες το βραδυ καθως εψαχνα διαφορα καλουδια στο διαδικτυο για το αμαξακι μου,μου σφυριξε μια κοπελια απο το MSN καποια διευθυνση για Car Computer.Εψαξα το θεμα και μου αρεσε πολυ σαν ιδεα.Λιγο ακριβη βεβαια αν αναλογιστιτε οτι το ολο project κοστιζει κοντα στα 1200 ευρωπουλα.

Το θεμα παει ως εξης για οσους δεν γνωριζουν.Βγαζεις(αν θες)το μαμα radio cd σου και τοποθετεις μια οθονη τον 7''που ειναι και touchscreen παραλληλα.Κριβεις μεσα στο ντουλαπακι ή κατω απο την θεση για παραδειγμα την κεντρικη μοναδα η οποια ειναι μικρη(μοιαζει με ενα κοινο CD-Rom για τον υπολογιστη).Αφου τα καλωδιωσεις ολα σωστα τοτε τρεχουν κανονικα τα Window και ακους ή βλεπεις οτι θελεις.Προκειτε για υπολογιστες με δυνατοτητες απο 1.5GHz μεχρι 2.5GHz.Μνημη στα 256MB εως και 2GB.Σκληρο δισκο στα 40GB εως 80GB.Καρτα ηχου,γραφικων και DVD-RW Combo.
Υποστηριζει και Navigation System.
Υπαρχει καποιος στο club μας που να εχει κανει τετοια εγκατασταση?Τι γνωριζετε επι του θεματος?


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Stevon ("Κουμπάρος" John Φυστίκη...)
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
Επίσημο Μέλος

VF7 + VF3 = P.S.A.

Ένταξη: 22 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2584

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Φεβ 2006, 16:05:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κων/νε υπάρχει και αυτό το topic ...http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=2820
ώπου μερικοί έχουν ποστάρει και url με έτοιμες λύσεις..ρίξε μια ματιά. Wink

Το τόκικ του brz20 "Εγκατασταση Η/Υ στο αυτοκινητο" ενσωματώθηκε στο παρόν. Ευχαριστώ για την υπόδειξη Σταύρο Wink .

Εκ της MOD Team
MEMsound




Δέν προλάβαμε να το "τουρμπίσουμε" και μας άφησε ο 3ος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Φεβ 2006, 00:24:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry παιδια.Εκανα και αναζητηση πριν αλλα με τις φραση Car Computer.Λογικο να μην μου βρει το θεμα.Θα το διαβασω να δω τι παιζει.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Οκτ 2006, 13:38:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα παιδια ξεκινησα την εγκατασταση του Carputer στο αμαξι μου.
Εγινε ενα προσχεδιο δηλαδη για το που θα παει το μαμα RCD(δεν το αποχωριζομαι ποτε,ειναι η μεγαλη μου αγαπη),πως θα γινουν οι προεκτασεις καλωδιων και που θα μπει το Slim DVD.
Η οθονη θα παρει την θεση στην κεντρικη κονσολα ενω ποδι θα φαει το Cd Charger.
Βεβαια η οθονη ερχετε κανονικα στο υψος αλλα στο μηκος μου τα χαλαει λιγο.Πρεπει να φαω μερικα χιλιοστα και θα ερθει στα ισα της.
Το απογευμα θα παω τα πλαστικα της οθονης με τις ασημι λεπτομεριες της κονσολας στον μαστορα για να φτιαξει κατι που θα φενετε εργοστασικο.
Θελω να ρωτησω αν ξερετε πως μπορω να πετυχω το μαυρο ματ χρωμα των εσωτερικων πλαστικων και κατι ακομα.Ξερει κανει ποιος ειναι ο κωδικος χρωματος για το εσωτερικο ασημι που εχει πανω στην κονσολα?
Οταν την εγκαταστησω θα δημοσιευσω και φωτογραφιες για να δειτε την δουλεια.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Νοέ 2006, 05:57:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σε ολους(αν και τετοια ωρα ειμαι μονο εδω).Εχω ενα προβλημα με το PC που θελω να βαλω στο αμαξι μου.
Για να γινω ποιο συγκεκριμενος το προβλημα υπαρχει στην κατασκευη που εφτιαξα για την στηριξει της οθονης.
Σας εχω και τις επομενες δυο φωτογραφιες για να δειτε σε τι ακριβως αναφερομαι.

Εδω ειναι στοκαρισμενο με στοκο σπρει(αφου περασα μια στρωση πολυεστερικου).


Και εδω ειναι βαμενο


Οπως βλεπετε στην πανω φωτο δεν εχω κανει την καμπυλη που εχει η κονσολα του 307.Εκει ακριβως ειναι το προβλημα μου.Μπορειτε να μου πειτε πως θα μπορουσα να φτιαξω αυτην την καμπυλη ωστε να φαινετε πιο εργοστασιακο το αποτελεσμα?
Τα σημεια που πρεπει να επεξεργαστω ειναι οι ευθειες μονο και οχι τα φατσα που εχω δωσει στο ξυλο.Ειναι κριμα να τα χαλασω.
Πως μπορω να το φερω στα ισα?Πειτε μου.Με λεπτομεριες και τι ακριβως τεχνικη πρεπει να χρησιμοποιησω.
Αν τα βρω σκουρα μπορω να το παω ετσι σε εναν φανοποιο και να μου το κανει αυτος?


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Νοέ 2006, 12:40:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κανενας ρε παιδια.
Μια βοηθεια ψαχνω.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Νοέ 2006, 02:40:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα τελειωσα με την κατασκευη της οθονης.
Αυτο που επρεπε να κανω ηταν να την βαλω πανω στο πλαιδιο που ειχα φτιαξει.Δυο λαμακια δεξια και αριστερα,βιδωμα πανω στο ξυλο και σχεδον ετοιμο.
Εδω ειναι αυτο που περιγραφω παραπανω.
Το αμεσως επομενο προβλημα ηταν πως θα κολλησω μια πλακετα(στην φωτο δεν φαινετε)πανω στην οθονη που βλεπετε.Ολα επρεπε να εινα σταθερα γιατι ειναι λεπτο το σημειο.Τελικα την εβαλα απο πισω και την κολλησα πανω στο πλαστικο του 307 με λιγο σιλικονη.
Τωρα το μονο που θελω να κανω ειναι να περασω το δεκτη IrDA μεσα στον κεντρικο αεραγωγο ωστε να μπορω να την ρυθμιζω και να την ανοιγω/κλεινω οταν θα χριαζετε.Ευκολο σε σχεση με αυτα που εχω περασει αυτες τις μερες.
Τελικα την εδεσα και εδω φαινετε το αποτελεσμα.
Τελικα μου αρεσει πολυ ετσι ασχετα αν δεν εχει την καμπυλη που παρουσιαζει το ταμπλο.Αν και ακομα δεν μπορω να πω οτι θα το κρατησω 100% σε αυτην την μορφη.Αν βρω εναν ωραιο τροπο να φτιαξω την καμπυλη τοτε σιγουρα θα το αλλαξω.
Περιμενω να ακουσω εντυπωσεις.Ριξτε και καμια ιδεα για το πως μπορω να το κανω καλυτερο.
Τελος θα σας πω οτι σας χρωσταω μια φωτο.Αυριο το βαζω στο αμαξι και θα πεσει πολυ δουλεια.Το ραδιο θα μπει στο ντουλαπακι και το cd charger περνει ποδι.Θα συνδεσουμε ηχο στο PC και ολα καλα.Επισης το χειριστηριο του τιμονιου πλεον στην επιλογη του cd charger θα ελενχει το volume του pc.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Stevon ("Κουμπάρος" John Φυστίκη...)
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
Επίσημο Μέλος

VF7 + VF3 = P.S.A.

Ένταξη: 22 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2584

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Νοέ 2006, 15:12:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κων/νε , φαίνεται πραγματικά πολύ όμορφο ,
Άντε να το δούμε και τοποθετημένο. Wink



Δέν προλάβαμε να το "τουρμπίσουμε" και μας άφησε ο 3ος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Νοέ 2006, 15:58:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο περιμενω και εγω αλλα τελικα δεν θα γινει σημερα.Αυριο θα το τελιωσω το project γιατι σημερα ο φιλος μου δεν μπορουσε.
Θα γινει ωραιο.Ετσι θελω να πιστευω.Μετα το μονο που θα θελω θα ειναι ενα κανονικο pc γιατι προς το παρον θα το δουλευω με το laptop μου.
Δεν θα σας ξεχασω.Θα ανεβασω φωτος μολις το τελεισω.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Νοέ 2006, 00:06:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ειχα ταξει κατι φωτογραφιες απο το Project που αρχισα πριν καποιες βδομαδες.
Με δυσκολεψε πολυ και να κατασκευασω το πλαισιο που θα στηριξω την οθονη και το πως θα το βαλω να λειτουργισει στην θυρα του CD Changer.
Σκεφτηκα να σας το παρουσιασω ολοκληρο μιας και το μεγαλυτερο μερος εχει γινει.
Τωρα θα το λειτουργω με τον Laptop για ενα διαστημα μεχρι που να μπει ο κανονικος υπολογιστης.
Αρχιζω λοιπον.

Στην αρχη εκανα μια πολυεστερικη κατασκευη για να στηριξω την οθονη αλλα τελικα ναυαγισε το σχεδιο αυτο.
Ετσι σε συνεργασια με εναν φιλο μου κοψαμε ενα κομματι ξυλο και μετα απο την επεξεργασια που δεχθηκε εφτασε σε αυτην την κατασταση που φαινετε παρακατω.
Εδω ειναι στοκαρισμενο και το εχω τοποθετησει προχειρα πανω στο ταμπλο.
Εδειχνε πολυ ωραιο και ειχε μια ωραια υφη που το μαυρο ματ που θα επεφτε απο πανω θα το εκανε τελειο.
Οριστε και το αποτελεσμα του βαψηματος.

Τα υλικα που χρεισημοποιησα μεχρι εδω ηταν στοκος πολυεστερικος και σε σπρει(αυτο το γκρι χρωμα ειναι).
Επεισης χρησιμοποιησα εναν router για να κανω τα φαλτσα,διαφορα κοπτικα για το ξυλο και το μαυρο ματ χρωμα που ειχε την μορφη σπρει.

Τωρα σειρα ειχε η οθονη η οποια επρεπε να μονταριστει και να κολλησει πανω στην κατασκευη που ειχα φτιαξει.
Αυτο το εκανε ο φιλος μου γιατι εγω εχανα την υπομονη μου καθε λιγο και λιγακι.
Εδω φαινετε η οθονη πριν κολλησουμε την πλακετα της VGA.
Πραγματικα εργοστασιακο αποτελεσμα οπως φανετε και σε αυτην την φωτογραφια.
Εφτανε σιγα σιγα η ωρα για το περασμα και το τελικο μονταρισμα.

Σημερα λοιπον ηταν η τελευταια μερα των βασανιστηριων.
Πραγματικα βασανιστηρια αφου μας εβγαλε το λαδι το μωρο μου.
Σαν να μην την ηθελε.
Μας εκανε ατελειωτες πλακες.
Αφηστε που τα χρωματα των καλωδιων ηταν οτι να ναι.
Αλλου κιτρινο για την γιωση και αλλου πρασινο και γκρι.
5 ωρες ηταν αρκετες για να κανουμε το ολο συστημα να δουλεψει.
Αφου βαλαμε το RCD στο ντουλαπακι και καναμε τις απαραιτητες προεκτασεις καλωδιων ηταν ωρα για να κανουμε και εναν ανταπτορα Aux σε RCA ωστε να εχουμε ηχο απο τον υπολογιστη.
Εκει μας δυσκολεψε λιγο μεχρι να βρουμε τα ρευματα αλλα το λυσαμε.
Τωρα σειρα ειχαν καποιες κολλησεις για να περνει ρευμα και η οθονη απο την μπαταρια του αυτοκινητου.
Απο που αλλου?
Απο την ασφαλειοθηκη φυσικα.
Βρηκαμε 12Volt ταση και με την μια κολλησαμε.

Αφου ξανατοποθετησαμε ολα τα πλαστικα ηταν ετοιμο για να το λειτουργισουμε επιτελους.

Αν και η φωτο ειναι σκοτεινη πιστευω να βλεπετε τι καλυτεχνης ειμαι.
Τωρα λειτουργει ρολοι σχεδον αλλα θα πρεπει να του βαλω ενα αλλο ανταπτορα γιατι το RCD καταλαβαινει οτι δεν ειναι η σιντιερα στην θεση της.
Δυστυχως δεν μπορεσαμε να το κοροιδεψουμε το αμαξι σε αυτον τον τομεα αλλα θα την βρουμε την λυση.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Stevon ("Κουμπάρος" John Φυστίκη...)
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
Επίσημο Μέλος

VF7 + VF3 = P.S.A.

Ένταξη: 22 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2584

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Νοέ 2006, 09:51:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πραγματικά νομίζω ότι αξίζουν συγχαρητήρια και σε εσένα αλλά και στο παλικάρι που σε βοήθησε , άψογη συναρμογή (απο ότι φαίνεται στις φωτό τουλάχιστον) νομίζω ότι δέν έχει να ζηλέψει τίποτα απο μία εργοστασιακή εφαρμογή. Thumb right


Ερώτηση = οι ενδείξεις του εργοστασιακού R/cd , θα φαίνονται μόνο στην εργοστασιακή οθόνη ή και στην οθόνη του Η/Υ??



Δέν προλάβαμε να το "τουρμπίσουμε" και μας άφησε ο 3ος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Νοέ 2006, 10:28:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν βαζω ραδιο ή το απλο CD τοτε η πορτοκαλι οθονη δουλευει κανονικοτατα.Οταν ομως επιλεγω το καναλι της σιντιερας τοτε λεει "Load CD 1" και ανοιγει η οθονη.Απο εκει και περα δεν βγαζει κατι αλλο.

Το προβλημα που εχω τωρα και δεν ξερω αν μπορω να το λυσω με εναν καλο ανταπτορα ειναι οτι δεν μπορω να κοροιδεψω το RCD μου.
Και εξηγω.
Το RCD διχνει να καταλαβαινει τι υπαρχει συνδεδεμενο απο την αλλη μερια.
Δηλαδη οταν ειχα την σιντιερα τα πραγματα λειτουργουσαν κανονικοτατα και η αλλαγη απο καναλι σε καναλι γινοταν απο το τηλεχειριστιριο.
Τωρα για να λειτουργισει η οθονη και να βγαλω ηχο απο το καναλι της σιντιερας πρεπει με το που ανοιξω το RCD να βαλω αμεσως το καναλι της σιντιερας πριν προλαβει να καταλαβει οτι υπαρχει λαθος.
Τοτε λειτουργει κανονικα(αν και η σιντιερα αναβοσβηνει σαν τρελη πραγμα που δεν επιρεαζει).
Οταν ομως γυρισω καναλι και παω στο ραδιο ή στο απλο το CD τοτε δεν μπορω να ξαναβαλω το PC να βγαζει ηχο.
Μου τον κλεβει κανονικα.
Πρεπει να κλεισω το RCD απο το κουμπι και να το ανοιξω παλι.
Δεν ξερω αν σας μπερδεψα.Προσπαθεισα να σας δωσω να καταλαβαιτε ακριβως.
Αυτο θα μπορεσω να το λυσω?Και με τι τροπο?


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Νοέ 2006, 11:08:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διάβασα το ποστ χθες το βράδυ...
Πραγματικά συγχαρητήρια...
Βέβαια για να περιαυτολογήσω λίγο.... είχα σκεφτεί να κάνω κάτι τέτοιο εδώ και πολλά χρόνια μόνο που τότε δεν υπήρχαν.
1ον φθηνά μικρα TFΤ monitor ...
2ον touch monitor...
3ον μικρά πληκτρολόγια και
4ον ... (γενικώς) χρήματα στην τσέπη μου... Laughing Laughing Laughing

Επίσης Κωνστανίνε θα σου μεταφέρω κάποιους προβληματισμούς που είχα σχετικά με την τοποθέτηση PC μέσα στο αυτοκίνητο καθώς και μερικές λύσεις που είχα σκεφτεί.

1ον Αντοχή/Λειτουργία/ σκληρού δίσκου.
Προβληματίζομαι για την κφαλή του σκληρού δίσκου? Θα αντέξει τους κραδασμούς? Θα λειτουργεί ή θα κολλάει κάθε τρεις και λίγο?
Και έστω ότι αντέχει τους κραδασμούς από τις λακούβες των δρόμων κλπ κλπ...
Αν έχεις ένα sub (ή 2...) μέσα στο αυτοκίνητο που προκαλεί τις άπειρες δονήσεις τι θα γίνει με την κεφαλή του σκληρού δίσκου?
Εν στάση είμαι σίγουρος ότι όλα θα λειτουργούν άξογα.
Εν κινήση όμως?
Βέβαια οι σύγχρονοί σκληροί δίσκοι δεν έχουν καμία σχέση με τους παλαιότερους όμως και πάλι η αρχή λειτουργείας τους είναι η ίδια.
Μέχρι λοιπόν οι σκληροί δίσκοι να πάρουν την μορφή των μεγάλων memory stick (=χωρίς κινητά μέρη εσωτερικά) θεωρώ ότι εν κινήση θα υπάρχει πρόβλημα...
Αυτό που είχα σκεφτεί μπας και βοηθήσει είναι μπει ο σκληρός δίσκος μέσα σε ένα κουτί μεγεθούς 5,25" (ή και 2χ5,25") και να αναρτηθεί (γύρω~γύρω= πάνω~κάτω, δεξιά~αριστερά & μπρος~πίσω) σε μικρά ελατηριάκια ώστε να απορροφούνται κάποιοι από τους κραδασμούς.
Βέβαια άντε να βρεις τόσο μικρά ελατηριάκια και άντε να τα τοποθετήσεις κλπ κλπ...

2ον πως θα γίνεται ο έλεγχος του PC.
Στα PC o έλεγχος γίνεται από το mouse κηρίως και το πληκτρολόγιο στην συνέχεια.
Πλέον υπάρχουν και τα touch panels αλλά δεν έχω ιδέα πόσο κάνουν.
Θέση κοντά στον οδηγό για πληκτρολόγιο φυσικά δεν υπάρχει (ακόμα και αν πάρει κανείς μικρό πληκτρολόγιο θα το βάλει πχ στο ντουλαπάκι του συνοδηγού)
Επίσης θέση για ποντίκι δεν υπάρχει...
Υπάρχει όμως τα trackball το οποίο θα δουλέψει ιδανικά. αφού το στερεώνεις κάπου σταθερά πχ πίσω~δεξιά από το λεβιέ ή πίσω από το χειρόφρενο (=όπου χωράει) και "παίζεις με την μπίλια" Wink
Βέβαια αν υπάρχει touch screen ακόμα καλύτερα αλλά τα εικονίδια στην οθόνη του pc είναι τόσο μικρά που δεν ξέρω πόσο ευχρηστη θα είναι εκτός και αν υπάρχει κάποιο σχετικό πρόγραμμα αναπαραγωγής mp3 με σχετικά μεγάλα εικονιδιοπλήκτρα που να συνεργάζεται με τέτοια οθόνη. Wink

αυτά...

Κατα τα άλλα η δουλειά που έχετε κάνει είναι απλά τέλεια (μου αρέσουν πολύ τα φάλτσα στο ξύλο) Wink Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Νοέ 2006, 11:28:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχουν μλετηθει ολα ή εστω μεχρι εκει που παει εμενα το μυαλο μου.
Πρωτον,για τον σκληρο δισκο θα σου πω κατι πολυ απλο που μπορει να κανεις καποιος που δεν θελει να αγορασει κουτι.
Και οταν λεμε για κουτι εννοουμε κατι αποκλιστικα σχεδιασμενο για Car PC το οποιο εχει σιλικονουχες βασεις στους σκληρους και δεν παθαινουν τιποτα.
Μπορει λοιπον να τοποθετησει και να στερεωσει τον σκληρο του δισκο καθετα προς το εδαφος.
Αυτο βοηθαει στην αποφυγη διαφορων ατυχηματων γιατι οταν πεσεις σε μια λακουβα τα φορτια που επιρεαζουν τον δισκο ειναι τελειως διαφορετικα απο το να ηταν οριζοντια τοποθετημενος.
Πιο μικρες πιθανοτητες να σου "χτυπησει δισκος" καθετα.
Δευτερον.Ο ελενχος πλεον γινετε να touchscreen.Αν και παραμενει μια ακριβη λυση.Η οθονη και μονο μου στοιχισε 400 ευρω.Βεβαια υπαρχουν και με 200 αλλα ηθελα αυξημενη ποιοτητα.Θα υπαρχει και πληκτρολογιο το οποιο θα βοηθαει την κατασταση.Μαλλον τελειως ασυρματο για να μπορω να πληκρολογω οταν καθομαι στην θεση του οδηγου(και οταν δεν οδηγαω φυσικα).
Το παραπανω προβλημα λυνετε και με καποιες ειδικες εφαρμογες που λεγονται Front-Ends.Αυτες ειναι ειδικα σχεδιασμενες εφαρμογες που εχουν μεγαλα κουμπια τα οποια κανουν διαφορα.Επιλεγεις Music ακους μουσικη.Καποιο αλλο σε βαζει στο GPS.Εχει κουμπι για DVD και παει λεγοντας.
Αρα εχεις μια οθονη με το προγραμα και κανεις πολλα και διαφορα.

Το προβλημα μου εμενα τωρα ειναι στο παραπανω ποστ που λεω και οχι αυτα.Αυτα εχουν δοκιμαστει πιστεψε με.Αυτος ο φιλος μου που με βοηθεισε εχει ενα Golf GT και πριν απο αυτο ειχε ενα 16αρι FSI.Να φανταστεις τρακαρε με το FSI και ο δισκος δεν επαθε κατι.Τωρα το PC λειτουργει κανονικα σε αυτο το αμαξι για περιπου 5 μηνες.Και συνολικα εχει 2 χρονια λειτουργιας.Εχει τραβηξει και πολυ ζεστη και κρυο.Δεν θα εκανα κατι χωρις να ηταν δοκιμασμενο.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 3 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,159s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on