PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κροτάλισμα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Νοέ 2014, 19:52:02    Θέμα δημοσίευσης: Κροτάλισμα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά,,
τελευταία ακούω ένα περίεργο κροτάλισμα σε άκυρες στιγμές, αλλά ως επι τω πλείστον όταν φορτώνω για να κάνω αλλαγή.

το πήγα σε δυο τρεις μηχανικάρες και μου είπαν ότι είναι πυρράκια. έβαλα 100 βενζίνα και δεν διορθώθηκε κάτι. έβαλα καθαριστικό μπεκ πάλι τα ίδια.

το έβαλα στο διαγνωστικό, δεν έδωσε κάνενα πρόβλημα για πρόωρη αυτανάφλεξη.

ο ήχος εντοπίζεται στο μεγάλο ημιαξόνιο (τουλάχιστον εκεί το αντιλαμβάνοναι εγώ).

μήπως έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο?? το έχω ελέγξει από κάτω το αμάξι και είναι όλα σταθερά και χωρίς κανένα τζόγο.


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lalakis207 (Βαγγελης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye 1.6 T (2010)

Ένταξη: 04 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 143
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Νοέ 2014, 04:47:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κροταλισμα δλδ γιατί και εμένα έκανε μια φορά πριν κανένα μηνα όταν πήγαινα με 100 ενα κρακ κρακ και μου το έκανε και σήμερα και μου είπαν και εμένα οτι είναι πυρρακια αλλά μου ειχε βγάλει σφαλμα όταν το βάλαμε στο κομπιούτερ ..!!


10606525 1486318194944202 7450704690041950025 n
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
trs (Κωστάκης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 Dynamic

Ένταξη: 05 Σεπ 2011
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Νοέ 2014, 03:28:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το κροταλισμα το κανει και εμενα οταν χρησιμοποιω 90αρα βενζινη...
οταν βαζω 100αρα δεν κανει τον παραμικρο θορυβο... καπου ειχα διαβασει οτι ειχε βγει αναβαθμιση του προγραμματος για να μην ακουγεται αυτος ο θορυβος ουτε με 90αρα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
groupN (Μπαμπης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 106 rallye 16v

Ένταξη: 18 Μάρ 2009
Δημοσιεύσεις: 252
Τόπος: Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Νοέ 2014, 01:35:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αισθητηρας λαμδα τα κανει αυτα συνηθως. αλλα πρεπει να τα φτυσει τελειως για να αναψει λαμπακι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Μάρ 2015, 21:05:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σας παιδιά.

δίνω συνέχεια στο θέμα λέγοντας τα παρακάτω.

άλλαξα τα λάδια (είχα βάλει το eneos 10W40 και επανήλθα στο elf 10W40) καθώς επίσης και φίλτρο λαδιού και ο θόρυβος περιορίστηκε αλλά δεν εξαλείφθηκε.

το πήγα στον μηχανικό και του είπα να λύσουμε το γρανάζι που μεταβάλλει το χρονισμό. θεώρησα πως έχει πιάσει επικαθίσεις και έπρεπε να το καθαρίσουμε.

το ανοίξαμε το καθαρίσαμε και το τοποθετήσαμε εκ νέου. δε μπορώ να πως πως είχε και κάτι το ιδιαίτερο. καθάρισα και τη βαλβίδα που προσάγει το λάδι προς το γρανάζι του μεταβλητού χρονισμού.

δεν είδα κάποια βελτίωση και πλέον δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να δημιουργεί αυτό το κροτάλισμα. το κάνει κατά την απελευθέρωση του συμπλέκτη κατά την εκκίνηση (στο παρκάρισμα με το μπρος- πίσω).

έχω επικεντρώσει στο μεταβλητό γρανάζι και στον εκκεντροφόρο με τα ωστήρια.

δε μπορώ να σκεφτώ ότι είναι θέμα βενζίνης και καύσης.

αν έχετε κάποια ιδέα θα ήθελα να την ακούσω.


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0804s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on