PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ρουλεμάν κιβωτίου Peugeot 307

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
PanosZaf (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (8V)

Ένταξη: 15 Ιούλ 2014
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Ελληνικό, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Ιούλ 2014, 15:52:39    Θέμα δημοσίευσης: Ρουλεμάν κιβωτίου Peugeot 307 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα φίλοι και φίλες του club!
Ως νέο μέλος θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας, σε ένα προβληματάκι που μου εμφανίστηκε στο καινούριο τουτούνι μου Thumbs Up Σήμερα αγόρασα το Peugeot 307 από έναν "αξιόπιστο" έμπορα εδώ στην Αθήνα. Μετά την αγορά και αφού είχα οδηγήσει για κάνα μισάωρο, παρατήρησα ότι ακουγόταν ένας περίεργος ήχος όταν επέλεγα την πρώτη ταχύτητα στο σασμάν, σαν ένα χουρχουρητό. Αμέσως πήγα στον μηχανικό μου και μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα υπάρχει πρόβλημα στο ρουλεμάν του πριστιρεκ και θα πρέπει να το αντικαταστήσω άμεσα. Νευριασμένος απευθύνθηκα στην αντιπροσωπία και τους είπα ότι το αμάξι έβγαλε αυτό το πρόβλημα για το οποίο δεν ευθύνομαι εγώ, και ότι θα έπρεπε να το γνωρίζουν ήδη αφού υποτίθεται πως είναι ελεγμένα τα αυτοκίνητα που πουλούν. Με τα πολλά πολλά μου είπαν να τους αφήσω το αυτοκίνητο και θα αναλάβουν εκείνοι την επισκευή, και το μόνο που θα πληρώσω εγώ θα είναι το κόστος του ρουλεμάν. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, είχε ποτέ κανείς από εσάς τέτοιο πρόβλημα με το κιβώτιο του, και αν ναι, θυμάται πόσο του κόστισε το ρουλεμάν; Πρέπει να βάλω μαμά ή να πάρω καλύτερα ένα απο την SKF;
Ελπίζω να μη σας κούρασα με το μεγάλο ποστ! Rolling eyes
By the way το κάρο μου είναι το Peugeot 307 1.4 8v (75hp)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Ιούλ 2014, 18:48:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα σαζμαν στα γαλικα ειναι ευαισθητα σχετικα οποτε λογικο ειναι να ζητησει ρουλεμαν απλα ισως να ηταν πιο σοφο απο την στιγμη που κατεβηκε να αλαζοντουσαν ολο το σετ τα ρουλεμαν....ποσα χιλιομετρα εχεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 21 Ιούλ 2014, 20:42:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάνο, και από Peugeot να το πάρεις, κατά 99% SKF θα είναι. Στο κιτ επισκευής που είχα αγοράσει πριν κάτι χρόνια και περιελάμβανε όλα τα ρουλεμάν, με εξαίρεση αυτά του διαφορικού που ήταν Timken, τα υπόλοιπα ήταν SKF.

Συμφωνώ με Γιάννη κατά τα άλλα. Εάν όμως θέλεις να κρατήσεις το κόστος χαμηλά άλλαξε τουλάχιστον και τα 2 τσιμουχάκια ημιαξονίων για να περιορίσεις τις διαρροές.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
PanosZaf (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (8V)

Ένταξη: 15 Ιούλ 2014
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Ελληνικό, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Ιούλ 2014, 10:19:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τις άμεσες απαντήσεις. Γιάννη το αυτοκίνητο έχει 120.000 χλμ. Το γεγονός να αλλάξω όλο το σετ ρουλεμάν όπως λες κι εσύ ίσως να είναι μια καλή επιλογή μιας και θα "κατεβεί" όλο το σασμαν, άλλα δεδομένου ότι έχω μείνει ρέστος και δεν ξέρω πόσο κοστίζει όλο το σετ, προτιμώ να αλλάξω μόνο το πριστιρέκ και τα τσιμουχάκια ημιαξονίων που αναφέρει και ο RoadRunner122.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Ιούλ 2014, 18:45:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εάν όντως έχει μόνο τόσα χλμ και ο προηγούμενος έβαζε βαλβολίνες εντός προδιαγραφών αλλάζοντάς τις έστω και ανά 40-50.000χλμ, δε νομίζω να έχεις φθορές.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιούλ 2014, 00:12:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Εάν όντως έχει μόνο τόσα χλμ και ο προηγούμενος έβαζε βαλβολίνες εντός προδιαγραφών αλλάζοντάς τις έστω και ανά 40-50.000χλμ, δε νομίζω να έχεις φθορές.


Κανονικά, κάθε πόσο πρέπει να αλλάζουν δηλαδή;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
PanosZaf (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (8V)

Ένταξη: 15 Ιούλ 2014
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Ελληνικό, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Ιούλ 2014, 13:37:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά παίδες άσχημα τα πράγματα. Μου τηλεφώνησαν από το συνεργείο και είπαν ότι το σασμάν έχει αρκετή φθορά και θα πρέπει να αντικατασταθεί με μεταχειρισμένο, κόστος 1000€. Τρελάθηκα Shocked Την Δευτέρα θα το πάω μαζί με τον πατέρα μου σε έναν φίλο του που φτιάχνει σασμάν για Peugeot, μήπως γίνεται να κάνουμε καμιά ανακατασκευή, γιατί δεν πιστεύω ότι είναι για πέταμα όπως λένε αυτοί. Είδομεν Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Ιούλ 2014, 15:33:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποοοοοοοσα????

Αποχωρησε σε παρακαλω, τετοια συνεργεια πρεπει να ξεμενουν απο πελατεια και να κλεινουν!


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kane (Σταύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


SL 55 AMG

Ένταξη: 01 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3238
Τόπος: στο συνεργείο...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Ιούλ 2014, 15:39:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στείλε το σαζμάν θεσνικη να γίνει φουλ ριμπιλντ με το 1/4 των χρημάτων...

Δεν είναι δυνατόν τέτοιες εποχές να κοροϊδεύουν το κόσμο περισσότερο απο τότε που το χρήμα χυνόταν απ'τις τσέπες.

Ελεος.


Kane + Steve VS 2kg αρνίσιο παϊδάκι, σημειώσατε 1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
PanosZaf (Πάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (8V)

Ένταξη: 15 Ιούλ 2014
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Ελληνικό, Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Αύγ 2014, 11:34:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παίδες μόλις τώρα πήρα στα χέρια μου το αυτοκίνητο. Τελικά το σασμάν επισκευάστηκε, και δεν χρειάστηκε η αγορά καινούριου. Κόστος για λύσιμο-αλλαγή ρουλεμάν-δέσιμο 250€. Τώρα αρχίζω να ψήνομαι για κάνα προγραμματάκι να ανέβουν λίγο τα άλογα, αλλα τις απορίες μου θα τις κάνω σε άλλο ποστ Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Αύγ 2014, 19:57:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια χαρα οποτε....μην ασχοληθεις με τιποτα παραπανω σαυτο το μοτερ μαυτη την καροτσα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Αύγ 2014, 17:53:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
Μια χαρα οποτε....μην ασχοληθεις με τιποτα παραπανω σαυτο το μοτερ μαυτη την καροτσα....



Θα συμφωνησω
Αν θες παραπανω αλογα δωστο και παρε το 1,6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Αύγ 2014, 20:26:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Giannis307 έγραψε:
Μια χαρα οποτε....μην ασχοληθεις με τιποτα παραπανω σαυτο το μοτερ μαυτη την καροτσα....



Θα συμφωνησω
Αν θες παραπανω αλογα δωστο και παρε το 1,6


Ουτε αυτο πΑει...αν θες αλογα δωστο και παρε 207
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Αύγ 2014, 21:47:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
Mono AEK έγραψε:
Giannis307 έγραψε:
Μια χαρα οποτε....μην ασχοληθεις με τιποτα παραπανω σαυτο το μοτερ μαυτη την καροτσα....



Θα συμφωνησω
Αν θες παραπανω αλογα δωστο και παρε το 1,6


Ουτε αυτο πΑει...αν θες αλογα δωστο και παρε 207


Καλα ναι για το λιγο παραπανω λεω και δεδομενου οτι ηθελε αυτο το αμαξι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1242s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on