PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Η ανάρτηση του RC στις πιο μικρές εκδόσεις.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Αύγ 2006, 17:28:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αργύρη υπάρχει περίπτωση να βρεις μερικά ελατήρια
πχ 1 RC, 1 GTI 1,6, 1 GTI 2,0 κλπ κλπ να μετρήσουμε το ελεύθερο μήκος τους (= στον αέρα)

Όχι ότι θα βγει άκρη μόνο από εκεί για το τελικό ύψος αλλά θα βοηθήσει...

Να σηκωθεί δεν νομίζω αλλά μπορεί και να μην χαμηλώσει λόγω μειωμένου βάρους.

Το σίγουρο είναι ότι θα κοπανάει περισσότερο μιας και το RC-ελατήριο είναι σχεδιασμένο για το βάρος του RC.

Πάντως η λύση με τύπου HR για 1,4 + τα RCαμορτισέρ μάλλον είναι ενδεικτικότερη.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Αύγ 2006, 21:37:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχουμε βάλλει ελατήρια από 2λιτρο σε 1.6 και σηκώθηκε 1- 1.5 cm οπότε δεν θα βγει και τίποτα με το να τα μετρήσουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Αύγ 2006, 08:50:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτό είναι λογικό μιας και το μαμά δίλιτρο GTI και το μαμά 1600 έχουν το ίδιο ύψος αλλά διαφορετικό βάρος Wink

όμως το μαμά RC είναι πιο χαμηλό (κατά 1~1,5cm) και επειδή όπως έχουμε αναφέρει πιο πάνω τα αμορτισέρ όλων εξωτερικά είναι ίδια και τα ελατήρια του RC πιο σκληρά α΄κόμα και από του 2λιτρου GTI) , η διαφορά στο ύψος "οφείλεται" ή στο μεγαλήτερο βάρος του RC ή σε πιο κοντά ελατήρια ή και στα 2 Wink Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Downhill (Θανάσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 Gt

Ένταξη: 09 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 256
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Οκτ 2006, 10:22:02    Θέμα δημοσίευσης: Εισχώρησα στα ενδότερα!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είπα και εγώ να γραφτώ στο club και έτσι να'μαι και εδωπέρα...και πρίν ξεκινήσω το διάβαμα θέτω μία ερώτηση...

Απο αντιπροσωπεία είχα αλλάξει τα ελατήρια και είχα βάλει τα eibach αλλά κράτησα τα μαμά αμορτισέρ μέχρι να τα "φτύσουν". Τώρα μετά απο 15000km και αφού το αυτοκίνητο θυμίζει καγκουρό σκέφτομαι να αλλάξω και τα αμορτισέρ.

Και εδώ μπαίνει η εμπειρία σας για προτάσεις...δεν μπορώ να διαθέσω τελική τιμή πάνω απο 500€ και δεν θέλω να αισθάνομαι και το παραμικρό χαλικάκι μέχρι τα δόντια...

Μία ιδέα που είχε πέσει είναι με τα ελατήρια να δοκιμάσω ανάρτηση απο RC που έρχεται και φτηνά. Εσείς τί λέτε? Μία τέτοια λύση θα κρατήσει ή υπάρχει κάτι καλύτερο...επίσης δεν θα ήθελα να αλλάζω παλι αμορτισέρ μετά απο 15000km... Wink

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!


Careful What You Wish You may Regret It
Careful What You Wish You Just Might Get It
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Οκτ 2006, 10:48:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

...να τα βάλεις.
Αλλά πριν τα παραγγείλεις να στείλεις ένα πμ στον Stevon να σου πει κάτι... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Οκτ 2006, 11:01:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H πρόταση των αναρτήσεων του RC φαίνεται ως η πιο συμφέρουσα απ'όλες τις απόψεις. Και από την άποψη της απόδοσης και από την άποψη της τιμής.

Το σημαντικότερο για όλους μας είναι να έχουμε μια ανάρτηση μελετημένη για το δικό μας αυτοκίνητο και όχι απλώς μια ανάρτηση που έχει διαφορετικές βαλβίδες, πιο κοντό καλάμι και αντε καί ένα καλύτερο λάδι μέσα (και αν). Συμφωνώ ότι η σκληρότητα δίνει αίσθηση αλλά υπάρχουν τόσο πολλοί παράμετροι (rebound, υπερέκταση, αλλαγή γεωμετρίας κλπ) που αν δεν "ψάξεις" πολύ το πιο πιθανό είναι να μην βρείς κάτι στα δικά σου τα μέτρα που να σε ικανοποιεί απόλυτα.

Η άποψή μου είναι προχώρα στην αλλαγή με αμορτισέρ από το RC που ούτε θα κλαις σε καμμία περίπτωση τα λεφτά σου και θα σε ικανοποιήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Με τα χρήματα που διαθέτεις αγοράζεις και τις ράβδους του RC και ενισχυμένες αντιστρεπτικές Wink Aρα το συνολικό αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό.

Από εκεί και ύστερα, σαν καλύτερη λύση αλλά αρκετά πιο ακριβή είναι τα Routier της Peugeot Sport. Αρκετά πιο σκληρά (καλά όμως σε άνεση) που μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ένα πολύ μεγάλο εύρος δύσκολων απαιτήσεων....



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Οκτ 2006, 12:04:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν κάτι μήνες σκεφτόμουν να βάλω τα αμορτισέρ του RC, αλλά το άφησα τότε το θέμα για άλλα 10000km.

Είχα διαβάσει σε άλλη θεματική ενότητα ότι τα αμορτισέρ του RC:
1. Έχουν χαμηλά καλάμια και ότι θέλουν χαμηλά ελατήρια.
2. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι με ελατήρια RC.

Διαβάζω εδώ ότι:
1. Είναι το ίδιο εξωτερικά με τα υπόλοιπα αμορτισέρ των 206.
2. Ελατήρια από 2.0lt σε 1.6lt, το αυτοκίνητο ψήλωσε.

Είδα τα ελατήρια του RC και τα σύγκρινα με του 1.4. Ελεύθερα και τα δύο. Ε... καμιά σχέση μεταξύ τους. Δεν ήταν η διαφορά ύψους που είχαν (που δεν λέει τίποτα αυτό), αλλά γενικά η κατασκευή τους. Έχοντας στο μυαλό μου ότι με τα ελατήρια του 2.0 σε 1.6 το αυτοκίνητο ψήλωσε 1-2 πόντους, τότε από RC σε 1.4 πόσο θα ψηλώσει? 3-4 πόντους? Σιγά μην λειτουργήσει η ανάρτηση έτσι.

Επανέρχομαι ξανά στο θέμα αμορτισέρ και έχω το ίδιο δίλημα:
a) Να βάλω ξανά τα αμορτισέρ του 2.0lt με τα μαμά ελατήρια? Λύση σίγουρη και εγγυημένο αποτέλεσμα για αρκετά χιλιόμετρα.
β) Να βάλω τα αμορτισέρ του RC? Με τι ελατήρια όμως? Με τα μαμά ή με κάποια άλλα χαμηλώματος? Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά με τι ελατήρια θα δουλέψουν σωστά σε 1.4? Τα ελατήρια του RC εγώ τα απέκλεισα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Οκτ 2006, 12:25:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Touristas έγραψε:
Τα αμορτισέρ είναι ίδια σε μήκος ακόμα και το πιατέλο είναι στην ίδια θέση με τα απλά. Συγκεκριμένα τα έβαλα δίπλα δίπλα με αμορτισέρ από 1.6 και δεν είχαν καμία διαφορά.

Ίδια μπορεί να μοιάζουν αλλά η μέγιστη διαδρομή σε έκταση δεν είναι μικρότερη για τα αμορτισέρ του RC?

Τελικά έχει βάλει κανείς αμορτισέρ RC μπρος-πίσω σε 206 1.6 16v με τα ΜΑΜΑ ελατήρια και ράβδους για να μας πει πως παίζει το όλο setup???? Confused

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το ζήτημα!!!!!!!!!! Twisted evil


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Οκτ 2006, 15:24:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι ίδια ακόμα και στη διαδρομή.
Η διαφορά είναι στην ρύθμιση των βαλβίδων που έχει το κάθε αμορτισέρ.
Και ναι έχω βάλλει σε 2 αυτοκίνητα και το ένα είναι και φίλος του Παναγιώτη (volvos ) οπότε και θα σας πει ο ίδιος εντυπώσεις.
Και στα 2 αυτοκίνητα με ελατήρια χαμηλωμένα 3cm.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Οκτ 2006, 15:55:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Touristas έγραψε:
Είναι ίδια ακόμα και στη διαδρομή.
Η διαφορά είναι στην ρύθμιση των βαλβίδων που έχει το κάθε αμορτισέρ.
Και ναι έχω βάλλει σε 2 αυτοκίνητα και το ένα είναι και φίλος του Παναγιώτη (volvos ) οπότε και θα σας πει ο ίδιος εντυπώσεις.
Και στα 2 αυτοκίνητα με ελατήρια χαμηλωμένα 3cm.

Ναι αλλά εμένα με απασχολεί πως παίζουν με μαμά ελατήρια και ράβδους στρέψης!!

Όταν βρεθεί κάποιος με τέτοιο setup ας μας πει τι γίνεται....


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Οκτ 2006, 15:41:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
Touristas έγραψε:
Είναι ίδια ακόμα και στη διαδρομή.
Η διαφορά είναι στην ρύθμιση των βαλβίδων που έχει το κάθε αμορτισέρ.
Και ναι έχω βάλλει σε 2 αυτοκίνητα και το ένα είναι και φίλος του Παναγιώτη (volvos ) οπότε και θα σας πει ο ίδιος εντυπώσεις.
Και στα 2 αυτοκίνητα με ελατήρια χαμηλωμένα 3cm.

Ναι αλλά εμένα με απασχολεί πως παίζουν με μαμά ελατήρια και ράβδους στρέψης!!

Όταν βρεθεί κάποιος με τέτοιο setup ας μας πει τι γίνεται....

Χαρη μου δε νομιζω να εχεις ιδιαιτερο προβλημα . . .
Εδω στα ραλλια βαζανε bilstein group N με μαμα υψη και ελατηρια και δεν ειχαν κανενα προβλημα!

ΥΓ. Αυτο το εργο καπου το εχω ξαναδει αλλα θυμαμαι ειχε φοντο θαλασσα! Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Οκτ 2006, 10:11:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.neamakri.gr/images/thecity/tautot.jpg
ναι ναι ναι ...
και εμένα κάτι μου θυμίζει...
όπως και Χαλάνδρι/Βριλήσσια/Αγ.Παρασκευή... κλπ κλπ ....
αχαχαχαχαχα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

(υ.γ. τώρα έχουμε άλλο θέμα όμως... και είναι "μανίκι")


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
sod (BASILHS)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων


PUG 206 1.4 (8v) Βελτιωμενο στα σημεια

Ένταξη: 10 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2079
Τόπος: athina - peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Νοέ 2006, 23:10:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να πω κι εγω τιs εντυπωσειs μου Very happy Very happy Very happy Εβαλα σημερα τα αμορτισερ του RC με ελατηρια χαμηλωματοs eibach 3 η 3,5 cm.Εχω βαλει αντιστρεπτικεs (μπροs-πισω) απο το gti 1.6 και μια θολομπαρα!!!Η αναρτηση ειναι πολυ καλη,,και ανεση υπαρχει (δεν κοπαναει) αλλα κραταει κιολαs!!!Περισσοτερα σε λιγο καιρο.... Twisted evil Twisted evil Twisted evil


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Νοέ 2006, 23:20:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bασιλη ποσο πηγε το μαλι ? (αμορτησερ και εργασια)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 22 Νοέ 2006, 23:34:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραιος
Μ'αρεσει να ακουω ατομα να λενε δεν κοπαναει γιατι εμενα με τις λακουβες που εχει το Ηρακλειο το εχω στο στανταρ εξοπλισμο το κοπανημα.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Νοέ 2006, 09:10:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην νομίζεις ότι κι εμείς δεν πάμε πίσω,ειδικά μετά τις τελευταίες εκλογές Twisted evil


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Stevon ("Κουμπάρος" John Φυστίκη...)
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
Επίσημο Μέλος

VF7 + VF3 = P.S.A.

Ένταξη: 22 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2584

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Νοέ 2006, 09:28:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sod έγραψε:
Να πω κι εγω τιs εντυπωσειs μου Very happy Very happy Very happy Εβαλα σημερα τα αμορτισερ του RC με ελατηρια χαμηλωματοs eibach 3 η 3,5 cm.Εχω βαλει αντιστρεπτικεs (μπροs-πισω) απο το gti 1.6 και μια θολομπαρα!!!Η αναρτηση ειναι πολυ καλη,,και ανεση υπαρχει (δεν κοπαναει) αλλα κραταει κιολαs!!!Περισσοτερα σε λιγο καιρο.... Twisted evil Twisted evil Twisted evil


Ωραίος...... Thumb right



Δέν προλάβαμε να το "τουρμπίσουμε" και μας άφησε ο 3ος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Δεκ 2006, 09:52:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χθες οδηγήσα μαζί με τον Σταύρο το αυτοκίνητο του Βασίλη Exclamation

Παρόλο που η διαδρομή δεν περιλάμβανε στριφτερή διαδρομή για να βγάλουμε ένα ολοκληρώμένο συμπέρασμα μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά και ότι το αυτοκίνητο συμπεριφερόταν όπως θα το ήθελα!
Καταρχήν στον δρόμο είτε με λίγα είτε με πολλά χιλιόμετρα το αυτοκίνητο σου δίνει την αίσθηση ότι είναι άνετο χωρίς να είναι χαλαρό όπως το δικά μας και το κυριότερο σε δύο ανοιχτές στροφές που πέρασα μοιάζει να πατάει πολύ καλά πάντα σε σύγκριση με το δικό μου βεβαίως Exclamation

Το μόνο αρνητικό που θέλω να επισημάνω είναι ότι σε ορισμένες στιγμές η ανάρτηση τερματίζει κάτι το οποίο ακούγεται και το νιώθεις πολύ άσχημα (είχα καιρό να το νιώσω σε ενα αυτοκίνητο) Sad

Οπότε εν αναμονή της τοποθέτησης της ανάρτησης του Σταύρου με διαφορετικά ελατήρια και πιθανόν μικρότερο χαμήλωμα Cool


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Δεκ 2006, 10:10:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

COOL ALEXIS έγραψε:
Το μόνο αρνητικό που θέλω να επισημάνω είναι ότι σε ορισμένες στιγμές η ανάρτηση τερματίζει κάτι το οποίο ακούγεται και το νιώθεις πολύ άσχημα (είχα καιρό να το νιώσω σε ενα αυτοκίνητο) Crying or Very sad


Αυτό διορθώνεται ευκολα.
Αν τερματίζει στο κάτω μέρος μέσα στην μπουκάλα. ->
Πας μια βόλτα από τον "Τόλη" και του λες να σου κόψει από το πάνω μέρος του εμβόλου 1~1,5cm και να κάνει καινούργιο σπείρωμα.
Έτσι με το χαμύλωμα το κάτω μέρος του εμβόλου δεν θα τερματίζει στο κάτω μέρος της μπουκάλας.
Αν τερματίζει το πάνω μέρος της μπουκάλας στο bump-stop τότε "λεπταίνεις" (ωραία λέξη Laughing ) το bump-stop (αν έχει) Wink

Το προηγούμενο ΣΚ οδήγησα κι εγώ το 206 του Βασίλη σε ένα αρκετά στριφτερό κομμάτι κοντά στο Λαύριο.
Λοιπόν το αμαξάκι στρίβει πολύ όμορφα.
Δεν μου κοπάνησε πουθενά αν και επιτούτου το δοκιμάσα σε μερικές ανωμαλίες του δρόμου και επίσης έστριβε ικανοποιητικότα σταθερά και γρήγορα.
Επίσης εμένα δεν μου φάνηκε να τερματίζει πουθενά η ανάρτηση. Ίσως να φταίει ότι ήμουν μόνος μεσα στο 206 ενώ χθες τα παιδιά ήταν τρεις.
Από την 1η επαφή λοιπόν μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή.
Μένει να δούμε τι διάρκεια θα έχει (αν και με τόσο χαμηλό κόστος που έχει δεν έχει και τεράστια σημασία) Wink

Επίσης πρόσφατα οδηγήσα και το κόκκινο RC του Δημήτρη με μαμά ανάρτηση.
Νομίζω ότι η ανάρτησή του είναι ακριβώς στο όριο της άνεσης και ταυτόχρονα της αποτελεσματικότητας.
Η μαμά Peugeot έχει κάνει φανταστική δουλειά.
Η κατανομή βάρους μεταξύ στο RC και το 14άρι είναι πολύ διαφορετική όπως επίσης και οι αντιστρεπτικές και οι ράβδοι στρέψης πίσω.
Πολύ πιθανό όταν ζητήσεις το κάτι παραπάνω (υπερβάλοντας....) στην στροφή να σου φανεί οριακά λίγη (αλλά σίγουρα η όποια βελτίωση θα έχει επίπτωση στην άνεση/την φιλικότητα/το ύψος/κλπ/κλπ)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Δεκ 2006, 10:46:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτσε να δούμε γιατί τα κόβω ράβω δεν με αρέσουν και πολύ Exclamation

Για το θέμα της διάρκειας, εδώ μου έχουν κρατήσει τα μαμά αρκετό καιρό λες να μην μου κρατήσουν τα RC Question
Δεν είμαι δα και σιδεροφάγος Cool


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Επόμενη
Σελίδα 3 από 14

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3274s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on