PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τέλος και τα περίπτερα στην Ελλάδα!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Απρ 2014, 17:03:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Δεν λέω ότι είναι σωστό ή λάθος, απλά πως είναι η κατάσταση.


Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν είπα ότι συμφωνώ με αυτή την πολιτική. Διαπραγμάτευση μόνο θα μπορούσε να γίνει και αυτή όχι επί του κεφαλαίου, αλλά μόνο στα past due interests... Όχι ότι υπήρχαν και πολλά.

Enjoy
The European Debt Crisis Visualized
https://www.youtube.com/watch?v=C8xAXJx9WJ8


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Απρ 2014, 20:11:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Driver ///M έγραψε:
Και απ'τα παραπανω φαινεται ξεκαθαρα ποσο μεγαλη φουσκα ειναι η παγκοσμια αγορα και τι δουλεμα πεφτει.
Και ασε τον Ελληναρα να τα βαζει με τον περιπτερα και τον ταξιτζη και γενικα με τον τελευταιο τροχο της αμαξης.


Μόνο που απλά ο περιπτεράς και ο ταξιτζής έχουν κατακλέψει κι έχουν κατακλέψει τόσα χρόνια, τη στιγμή που εσύ σοδομιζόσουν απ'το κράτος φορολογικά. Δεν είναι όμως αποκλειστικοί υπεύθυνοι για την κατάντια της χώρας. Παρόλα αυτά, αναπόφευκτα δημιουργείται αντιπαλότητα, γιατί αφενός πολλοί από αυτούς είχανε άθλια συμπεριφορά προς τον καταναλωτή και επικίνδυνη (αυτό πάει για τους ταρίφες) κι αφετέρου άμα τους πιάσεις και τους πεις ότι υπήρξατε φοροφυγάδες, θα σε βγάλουν τρελό από πάνω και θα νευριάσουν κιόλας ότι δήθεν "προσβλήθηκαν" οι "τίμιοι μεροκαματιάρηδες" με όσα τους πεις.

Μιλώντας περί οικονομίας, πολλά μπορεί να είναι φούσκα, που δεν καταλαβαίνουμε ως μέσος άνθρωπος, αλλά μερικά περιστατικά για τους συγκεκριμένους κλάδους, λίγο πολύ τα έχουμε βιώσει είτε στην καθημερινότητά μας, είτε σε οικογενειακό-φιλικό περιβάλλον και έχουμε διαισθανθεί την αδικία.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Απρ 2014, 23:27:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
DimiP έγραψε:
Οσον αφορα τα περιπτερα και το αν ειναι αυθαιρετες κατασκευες , μερες που ειναι, ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω. και το εξηγω αμεσως
αν μου πεις αληθηνα οτι απο ολους εμας εδω μεσα το ποσοστο που εχει στην κατοχη του κατι αυθαιρετο (εξοχικα, πυλωτη,parking, αποθηκη, ημιυπεθριο, περγολα σε βεραντα, τζακι η ψησταρια σε μπαλκονι, κ.λ.π) ειναι κατω του 50 % , τοτε θα σου πω ναι ! να αρχισουμε να ξηλωνουμε τα κακα περιπτερα που με την αυθαιρεσια τους καταστρεφουν την νομιμοτητα.


Δεν έχω εξοχικό.
Ημιυπαίθριο τακτοποίησα κανονικά.
Parking δεν υπάρχει, ούτε αποθηκη.
Ομοίως πέργκολες κτλ.
Εισοδήματα δε μπορώ να κρύψω και πληρώνω εισφορές, προκαταβολές κτλ.

Και βλέπω, περιπτεράδες, ταξιτζήδες, καταστηματάρχες (εμπειρίες από τους γύρω μου), να μην κόβουν αποδείξεις, να δηλώνουν εισοδήματα λίγο κάτω απ'το όριο να φορολογηθούν, να μη δηλώνουν ενοίκια, ε εντάξει, κάποια στιγμή το πράγμα πρέπει να τελειώνει.

Ή βλέπεις ότι η μισή Ελλάδα είχε αυθαίρετα εδώ και 30 χρόνια και θα τα τακτοποιήσουν με κανά τάληρο, αλλά όσα γλίτωσαν όλον αυτόν τον καιρό, είναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ του προστίμου. Και τότε μη μου πείτε υπήρχε κρίση κι επειδή δεν είχαν λεφτά, το έχτισαν αυθαίρετο, όλα έγιναν βάσει της ζαμανφουτίστικης λογικής του Έλληνα και του "μεγάλου ηγέτη", να κατακλέψει το κράτος, να πάρει Mercedes και να τους γράψει όλους στα @@ του. Και όσοι τώρα "διαμαρτύρονται" ότι είναι φτωχοί και τους έφαγε η κρίση που τους φορολογούν το "σπιτάκι", οι περισσότεροι λένε ψέμματα γιατί όταν όλα ήτανε καλά, ζούσανε και πίνανε χωρίς πρόβλημα. Ή στα χωριά, όλοι είναι γραμμένοι στον ΟΓΑ, διατηρούν μαγαζιά-ταβέρνες-μεζεδοπωλεία, πρέπει να πληρώσουν ΤΕΒΕ κι αντί να το κάνουν, διαμαρτύρονται κιόλας ότι "δε βγαίνουν πλέον", χωρίς να έχουν πληρώσει ποτέ ό,τι πρέπει ή να έχουν κόψει αποδείξεις.

Και για κάτι τέτοιους περιπτεράδες, αυθαίρετους, ταξιτζήδες, "τυφλούς της Ζακύνθου", πεθαμένους συνταξιούχους και αρκετούς άλλους, μειώθηκε η σύνταξη του πατέρα μου 50% ή αυξήθηκαν οι εισφορές μου και κόπηκε ο μισθός μου. Σαφώς, μπορεί να μη ζημίωσαν το κράτος όσο μίζες ή άλλα παρόμοια "τερτίπια", αλλά καιρός να ξεκαθαρίζουμε και από όσους εγνωσμένα εδώ και δεκαετίες κλέβανε την εφορία και κατά συνέπεια εμένα κι εσένα και τον καθένα "τίμιο". Και τα περίπτερα, σε κάποιο βαθμό, ήταν ένας τομέας.

Μπορεί να μην είμαστε όλοι 100% καθαροί και σωστοί, αλλά στο θέμα των οικονομικών, απ'όσο ξέρω από γείτονες, φίλους κτλ, οι γονείς μου πχ δεν είχαν καν δυνατότητα να κρύψουν εισοδήματα, ενώ όλοι οι άλλοι δήθεν ποτέ δεν ξεπερνούσαν το "αφορολόγητο".


ναι σιγουρα !
αυτοι τα εφαγαν
οχι οι πολιτικοι με τις απιστευτες μιζες, τα απιστευτα δανεια που επαιρναν καθε φορα που χρειαζονταν χρηματα, οχι η κακοδιαχειρηση στα ταμεια, οχι οι μεγαλοεπιχειρηματιες και τα τσιρακια τους.
επισης δε φταιει η φουσκα του χρηματηστηριου ουτε τα ογκωδη εξοπλιστικα που μας υποχρεωναν οι συμμαχοι να παιρνουμε (φυσικα και επρεπε να εξοπλιζομσατε οχι ομως με οτι μας πασαραν)
τιποτα απο ολα αυτα !

καλα τα λες !
οι παραπανω δε φταινει . για τη μειωση της συνταξης του πατερα σου κ του πατερα μου φταινε οι τυφλοι της ζακυνθου και οι περιπτεραδες

οκ
αν ξερεις στοιχειωδη μαθηματικα κανε τον πολλαπλασιασμο και βρες ποσες χιλιαδες ευρω καταχραστηκαν κακως οι τυφλοι της ζακυνθου και ποσα εκατομμυρια ευρω για παραδειγμα χρωστανε τα κομματα στις τραπεζες !!

κανε την πραξη και θα αλλαξεις γνωμη

οι μικροκομπινες που εκαναν καποιοι τα τελευταια χρονια δεν πιανουν μια μπρος στην κακοδιαχειρηση και τις καταχρησεις των καρχαριων


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2014, 09:02:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ελα πάμε άλλη μία φορά μπας και ξεκολλήσει η βελόνα.
Δε υπάρχει άνθρωπος σε αυτο το τοπο ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ που να μη συμφωνει μαζι σου οτι τα περισσοτερα λεφτα τα εφαγαν οι λατσηδες, βαρδινογιαννηδες,κοκαλης,παπανδρεου, καραμανλης, λαλιωτης μητσοτακης κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙς?

γιατι αργεντινη αυτο εγινε. μηδενισαν χρωστουμενες δοσεις ειπαν δε πληρωνω κανενα για αυτα τα δανεια (αλλο αν στο τελος πληρωσαν μερος) σβησανε τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ. και ξεκινησαν απο το μηδεν.

ε και??????????? μετα απο μια δεκαετια ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο. γιατι δε πολεμησαν ουτε διαφθορα ουτε παρακρατος ουτε μαφια ουτε τιποτα. παλι τα ιδια εγιναν και κατεληξαν παλι σε χρεοκωπια και πολυ χειροτερτη αυτη τη φορα...

αυτο προσπαθουμε να αναλυσουμε. οτι αν δεν αλλαξει ο ελληνικος λαος πρωτα δε προκειται να κουνηθει απο την καρεκλα του κανενας απο τους παραπανω και αν ακομα σηκωθουν και φυγουν (βλεπε αργεντινη) θα ερθουν αλλοι χειροτεροι απο αυτους


υ.γ. οι μεγαλυτερες καταχρησεις, αυτες που βλεπουμε ΑΜΕΣΑ με τα ματια μας και εχουμε τη δυνατοτητα να τις σταματησουμε ειναι στο τοπικη αυτοδιοικηση...
να χαρω εγω ολους εσας που κραζετε τι θα πατε να ψηφισετε εφετος για το δημο σας...απλα κοιταξτε τι ψηφισαν οι γυρω σας μετα για να δειτε τι φταιει σε αυτο το τοπο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2014, 09:15:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
Ελα πάμε άλλη μία φορά μπας και ξεκολλήσει η βελόνα.
Δε υπάρχει άνθρωπος σε αυτο το τοπο ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ που να μη συμφωνει μαζι σου οτι τα περισσοτερα λεφτα τα εφαγαν οι λατσηδες, βαρδινογιαννηδες,κοκαλης,παπανδρεου, καραμανλης, λαλιωτης μητσοτακης κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙς?

γιατι αργεντινη αυτο εγινε. μηδενισαν χρωστουμενες δοσεις ειπαν δε πληρωνω κανενα για αυτα τα δανεια (αλλο αν στο τελος πληρωσαν μερος) σβησανε τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ. και ξεκινησαν απο το μηδεν.

ε και??????????? μετα απο μια δεκαετια ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο. γιατι δε πολεμησαν ουτε διαφθορα ουτε παρακρατος ουτε μαφια ουτε τιποτα. παλι τα ιδια εγιναν και κατεληξαν παλι σε χρεοκωπια και πολυ χειροτερτη αυτη τη φορα...

αυτο προσπαθουμε να αναλυσουμε. οτι αν δεν αλλαξει ο ελληνικος λαος πρωτα δε προκειται να κουνηθει απο την καρεκλα του κανενας απο τους παραπανω και αν ακομα σηκωθουν και φυγουν (βλεπε αργεντινη) θα ερθουν αλλοι χειροτεροι απο αυτους


υ.γ. οι μεγαλυτερες καταχρησεις, αυτες που βλεπουμε ΑΜΕΣΑ με τα ματια μας και εχουμε τη δυνατοτητα να τις σταματησουμε ειναι στο τοπικη αυτοδιοικηση...
να χαρω εγω ολους εσας που κραζετε τι θα πατε να ψηφισετε εφετος για το δημο σας...απλα κοιταξτε τι ψηφισαν οι γυρω σας μετα για να δειτε τι φταιει σε αυτο το τοπο

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως!!!


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2014, 15:06:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
Ελα πάμε άλλη μία φορά μπας και ξεκολλήσει η βελόνα.
Δε υπάρχει άνθρωπος σε αυτο το τοπο ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ που να μη συμφωνει μαζι σου οτι τα περισσοτερα λεφτα τα εφαγαν οι λατσηδες, βαρδινογιαννηδες,κοκαλης,παπανδρεου, καραμανλης, λαλιωτης μητσοτακης κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙς?

γιατι αργεντινη αυτο εγινε. μηδενισαν χρωστουμενες δοσεις ειπαν δε πληρωνω κανενα για αυτα τα δανεια (αλλο αν στο τελος πληρωσαν μερος) σβησανε τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ. και ξεκινησαν απο το μηδεν.

ε και??????????? μετα απο μια δεκαετια ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο. γιατι δε πολεμησαν ουτε διαφθορα ουτε παρακρατος ουτε μαφια ουτε τιποτα. παλι τα ιδια εγιναν και κατεληξαν παλι σε χρεοκωπια και πολυ χειροτερτη αυτη τη φορα...

αυτο προσπαθουμε να αναλυσουμε. οτι αν δεν αλλαξει ο ελληνικος λαος πρωτα δε προκειται να κουνηθει απο την καρεκλα του κανενας απο τους παραπανω και αν ακομα σηκωθουν και φυγουν (βλεπε αργεντινη) θα ερθουν αλλοι χειροτεροι απο αυτους


υ.γ. οι μεγαλυτερες καταχρησεις, αυτες που βλεπουμε ΑΜΕΣΑ με τα ματια μας και εχουμε τη δυνατοτητα να τις σταματησουμε ειναι στο τοπικη αυτοδιοικηση...
να χαρω εγω ολους εσας που κραζετε τι θα πατε να ψηφισετε εφετος για το δημο σας...απλα κοιταξτε τι ψηφισαν οι γυρω σας μετα για να δειτε τι φταιει σε αυτο το τοπο

+1000
Αν δεν αλλαξει η νοοτροπια του μεσου Ελληνα, η ιστορια θα επαναλαμβανεται.Κορακια, κουτοπονηροι, αετονυχιδες υπηρχαν, υπαρχουν και δυστυχως θα υπαρχουν παντα. Το θεμα ειναι να παραμενουν μειονοτητα και φυσικα, κακο παραδειγμα κι οχι προτυπο. Γιατι κατι μου λεει πως πολλοι απ αυτους που διαμαρτυρονται, εαν ηταν Λατσης στη θεση του Λατση, θα εκανε τα ιδια κ χειροτερα.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2014, 18:14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
Ελα πάμε άλλη μία φορά μπας και ξεκολλήσει η βελόνα.
Δε υπάρχει άνθρωπος σε αυτο το τοπο ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ που να μη συμφωνει μαζι σου οτι τα περισσοτερα λεφτα τα εφαγαν οι λατσηδες, βαρδινογιαννηδες,κοκαλης,παπανδρεου, καραμανλης, λαλιωτης μητσοτακης κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙς?

γιατι αργεντινη αυτο εγινε. μηδενισαν χρωστουμενες δοσεις ειπαν δε πληρωνω κανενα για αυτα τα δανεια (αλλο αν στο τελος πληρωσαν μερος) σβησανε τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ. και ξεκινησαν απο το μηδεν.

ε και??????????? μετα απο μια δεκαετια ειναι ακριβως στο ιδιο σημειο. γιατι δε πολεμησαν ουτε διαφθορα ουτε παρακρατος ουτε μαφια ουτε τιποτα. παλι τα ιδια εγιναν και κατεληξαν παλι σε χρεοκωπια και πολυ χειροτερτη αυτη τη φορα...

αυτο προσπαθουμε να αναλυσουμε. οτι αν δεν αλλαξει ο ελληνικος λαος πρωτα δε προκειται να κουνηθει απο την καρεκλα του κανενας απο τους παραπανω και αν ακομα σηκωθουν και φυγουν (βλεπε αργεντινη) θα ερθουν αλλοι χειροτεροι απο αυτους


υ.γ. οι μεγαλυτερες καταχρησεις, αυτες που βλεπουμε ΑΜΕΣΑ με τα ματια μας και εχουμε τη δυνατοτητα να τις σταματησουμε ειναι στο τοπικη αυτοδιοικηση...
να χαρω εγω ολους εσας που κραζετε τι θα πατε να ψηφισετε εφετος για το δημο σας...απλα κοιταξτε τι ψηφισαν οι γυρω σας μετα για να δειτε τι φταιει σε αυτο το τοπο

Ναι, μονο που εδω οι Λατσηδες, οι Μπομπολες κλπ συνεχιζουν ανενοχλητοι τις μπιζνες τους με τις πλατες τους κρατους και μερικοι νομιζουν οτι κατι αλλαζει επειδη κλεινουν τα περιπτερα και γενικα, οπως προειπα, ο τελευταιος τροχος της αμαξης.

Απο εκει και περα, αυτο που λες για την Αργεντινη ειναι εντελως αβασιμο.
Καμια χειροτερη χρεοκοπια δεν ηρθε απο αυτη του 2001, χωρις αυτο να σημαινει οτι η κατασταση ειναι τελεια.
Ειναι παντως σιγουρα καλυτερη απο τοτε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Απρ 2014, 18:35:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
TopGear έγραψε:
DimiP έγραψε:
Οσον αφορα τα περιπτερα και το αν ειναι αυθαιρετες κατασκευες , μερες που ειναι, ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω. και το εξηγω αμεσως
αν μου πεις αληθηνα οτι απο ολους εμας εδω μεσα το ποσοστο που εχει στην κατοχη του κατι αυθαιρετο (εξοχικα, πυλωτη,parking, αποθηκη, ημιυπεθριο, περγολα σε βεραντα, τζακι η ψησταρια σε μπαλκονι, κ.λ.π) ειναι κατω του 50 % , τοτε θα σου πω ναι ! να αρχισουμε να ξηλωνουμε τα κακα περιπτερα που με την αυθαιρεσια τους καταστρεφουν την νομιμοτητα.


Δεν έχω εξοχικό.
Ημιυπαίθριο τακτοποίησα κανονικά.
Parking δεν υπάρχει, ούτε αποθηκη.
Ομοίως πέργκολες κτλ.
Εισοδήματα δε μπορώ να κρύψω και πληρώνω εισφορές, προκαταβολές κτλ.

Και βλέπω, περιπτεράδες, ταξιτζήδες, καταστηματάρχες (εμπειρίες από τους γύρω μου), να μην κόβουν αποδείξεις, να δηλώνουν εισοδήματα λίγο κάτω απ'το όριο να φορολογηθούν, να μη δηλώνουν ενοίκια, ε εντάξει, κάποια στιγμή το πράγμα πρέπει να τελειώνει.

Ή βλέπεις ότι η μισή Ελλάδα είχε αυθαίρετα εδώ και 30 χρόνια και θα τα τακτοποιήσουν με κανά τάληρο, αλλά όσα γλίτωσαν όλον αυτόν τον καιρό, είναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ του προστίμου. Και τότε μη μου πείτε υπήρχε κρίση κι επειδή δεν είχαν λεφτά, το έχτισαν αυθαίρετο, όλα έγιναν βάσει της ζαμανφουτίστικης λογικής του Έλληνα και του "μεγάλου ηγέτη", να κατακλέψει το κράτος, να πάρει Mercedes και να τους γράψει όλους στα @@ του. Και όσοι τώρα "διαμαρτύρονται" ότι είναι φτωχοί και τους έφαγε η κρίση που τους φορολογούν το "σπιτάκι", οι περισσότεροι λένε ψέμματα γιατί όταν όλα ήτανε καλά, ζούσανε και πίνανε χωρίς πρόβλημα. Ή στα χωριά, όλοι είναι γραμμένοι στον ΟΓΑ, διατηρούν μαγαζιά-ταβέρνες-μεζεδοπωλεία, πρέπει να πληρώσουν ΤΕΒΕ κι αντί να το κάνουν, διαμαρτύρονται κιόλας ότι "δε βγαίνουν πλέον", χωρίς να έχουν πληρώσει ποτέ ό,τι πρέπει ή να έχουν κόψει αποδείξεις.

Και για κάτι τέτοιους περιπτεράδες, αυθαίρετους, ταξιτζήδες, "τυφλούς της Ζακύνθου", πεθαμένους συνταξιούχους και αρκετούς άλλους, μειώθηκε η σύνταξη του πατέρα μου 50% ή αυξήθηκαν οι εισφορές μου και κόπηκε ο μισθός μου. Σαφώς, μπορεί να μη ζημίωσαν το κράτος όσο μίζες ή άλλα παρόμοια "τερτίπια", αλλά καιρός να ξεκαθαρίζουμε και από όσους εγνωσμένα εδώ και δεκαετίες κλέβανε την εφορία και κατά συνέπεια εμένα κι εσένα και τον καθένα "τίμιο". Και τα περίπτερα, σε κάποιο βαθμό, ήταν ένας τομέας.

Μπορεί να μην είμαστε όλοι 100% καθαροί και σωστοί, αλλά στο θέμα των οικονομικών, απ'όσο ξέρω από γείτονες, φίλους κτλ, οι γονείς μου πχ δεν είχαν καν δυνατότητα να κρύψουν εισοδήματα, ενώ όλοι οι άλλοι δήθεν ποτέ δεν ξεπερνούσαν το "αφορολόγητο".


ναι σιγουρα !
αυτοι τα εφαγαν
οχι οι πολιτικοι με τις απιστευτες μιζες, τα απιστευτα δανεια που επαιρναν καθε φορα που χρειαζονταν χρηματα, οχι η κακοδιαχειρηση στα ταμεια, οχι οι μεγαλοεπιχειρηματιες και τα τσιρακια τους.
επισης δε φταιει η φουσκα του χρηματηστηριου ουτε τα ογκωδη εξοπλιστικα που μας υποχρεωναν οι συμμαχοι να παιρνουμε (φυσικα και επρεπε να εξοπλιζομσατε οχι ομως με οτι μας πασαραν)
τιποτα απο ολα αυτα !

καλα τα λες !
οι παραπανω δε φταινει . για τη μειωση της συνταξης του πατερα σου κ του πατερα μου φταινε οι τυφλοι της ζακυνθου και οι περιπτεραδες

οκ
αν ξερεις στοιχειωδη μαθηματικα κανε τον πολλαπλασιασμο και βρες ποσες χιλιαδες ευρω καταχραστηκαν κακως οι τυφλοι της ζακυνθου και ποσα εκατομμυρια ευρω για παραδειγμα χρωστανε τα κομματα στις τραπεζες !!

κανε την πραξη και θα αλλαξεις γνωμη

οι μικροκομπινες που εκαναν καποιοι τα τελευταια χρονια δεν πιανουν μια μπρος στην κακοδιαχειρηση και τις καταχρησεις των καρχαριων


Το έγραψα και πάνω. Δε φταίνε τα περίπτερα για την Ελλάδα ή οι ταξιτζήδες. Αλλά αθροιστικά αν τα βάλεις όλα αυτά τα χρόνια, ε εντάξει, βγαίνει ένα τίμημα. ΟΧΙ όμως αυτό που καταδίκασε τη χώρα.

ΟΜΩΣ, όταν εγώ τον έτρωγα απ'την εφορία κι αυτοί 30 χρόνια κοροϊδεύανε ασύστολα, τώρα δεν τους λυπάμαι που γίνονται μερικά πράγματα όπως πρέπει. Γιατί αυτοί με τον τρόπο τους, με αγνοούσανε που πλήρωνα σαν ηλίθιος και κάνανε τους κουτοπόνηρους. Συν ότι με τη φοροδιαφυγή έβλεπες να'χουν Μερσεντές κι εμείς να μέναμε με ένα ταπεινό Renault 19. Αφενός φοροδιαφεύγανε, αφετέρου αυτά τα "κλοπιμαία", τα κάνανε καλύτερο τρόπο ζωής, προκαλώντας την κοινή γνώμη. Άλλοι πήρανε έξτρα σπίτι, άλλοι χτίσανε αυθαίρετο, άλλοι κάνανε ταξίδια κτλ. Που αν ήτανε νόμιμοι, ουδέποτε θα είχανε τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο.

Και ξαναλέω, μπορεί να μην ευθύνονται αυτοί για την κατάντια της χώρας, αλλά άμα βάλεις τα νούμερα από τη φοροδιαφυγή τους, ε δε θα βγει και τόσο μικρό ποσό...Αν ήταν κι αυτοί "σωστοί" ή το κράτος τους είχε αλλάξει τα φώτα νωρίτερα, αντί για 3 και 4 μειώσεις ξέρω γω στη σύνταξη του πατέρα μου, θα υπήρχαν 2. Δε σημαίνει ότι θα πρέπει να λυπηθώ μερικούς απ'αυτούς για όσα κάνανε επί δεκαετίες. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Κι όπως ανέφερα, ειδικότερα σε μεγάλο μέρος τους, υπήρξαν και δημοσίως επικίνδυνοι (πχ ταξί), αγενείς και εριστικοί από πάνω. Κι άμα τους έλεγες καμιά κουβέντα, προσβάλονταν και θέλανε να σε καπελώσουν κιόλας. Ε τι να συγχωρήσω σε αυτούς;

Ας αλλάξουν νοοτροπία και μετά θα βλέπαμε αν θα αλλάζανε και αρκετά πράγματα στην Ελλάδα. Επειδή βρήκανε ένα μάτσο ηλίθιους, εφαρμόζουνε όσα εφαρμόζουνε.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0776s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on