PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

DIY - Επισκευή αμορτισέρ bilstein

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
rallistasvordon (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Μάρ 2014, 21:15:35    Θέμα δημοσίευσης: DIY - Επισκευή αμορτισέρ bilstein Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα στην παρέα.
Πέσανε στα χέρια μου δύο μπροστινά αμορτισέρ bilstein b8 χαλασμένα.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ για τον τρόπο επισκευής τους έπεσα σε αυτή την σελίδα:
http://www.ehow.com/how_12131006_diy-bilstein-revalve.html
η οποία εξηγεί με ποιόν τρόπο μπορούμε να ανακατασκευάσουμε τα χαλασμένα αμορτισέρ και να τοποθετήσουμε μία βαλβίδα στο κάτω μέρος τους ώστε να ''ξαναφουσκώσουμε'' το τμήμα του αμορτισέρ που περιέχει το άζωτο.

Επίσης βρήκα αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=IGCmAzSZz_k το οποίο μας δείχνει πολυυ αναλυτικά πως μπορούμε να ανοίξουμε ενα αμορτισέρ bilstein.

Δε μου φαίνεται απραγματοποίητο. Το μόνο σημείο που νομιζω οτι κολάει το όλο εγχείρημα είναι κυρίως στην εύρεση καινούργιων τσιμουχών του εμβόλου οι οποίες είναι και αυτές που φαγώνονται και ''χαλάει'' το αμορτισέρ. (καθώς περνάει το λάδι από αυτές και όχι από τις διόδους που έχει το έμβολο.) (εδώ ίσως κάνω και λάθος). Πιθανόν να μπορούσαμε κι εμείς να προμηθευτούμε αυτές τις τσιμούχες και να γλυτώσουμε το κόστος της επισκευής που είναι αρκετά πάνω από 100ευρώ για το μπροστά σετ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Μάρ 2014, 21:27:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλη φαση,αλλά! Πες οτι βρηκες τα ανταλλακτικα,κουζινετα,τσιμουχες κλπ Αν βαλεις βαλβιδα,οπως λεει,πως θα ξαναβαλεις αζωτο αν χρειαζεται μεγαλη πιεση; Με αερα γινεται να το φουσκωσεις,αλλα εχω την εντυπωση πως δε θα δουλευει σωστα καθως το αζωτο χρειαζεται για να ψυχει το αμορτισερ,αν μετα αρχιζει και χανει; Θα το ξαναβγαλεις να το φουσκωσεις; Confused


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallistasvordon (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Μάρ 2014, 21:59:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο τη στιγμή που θα μπουν καινούργιες τσιμούχες όμως γιατί να υπάρχουν απώλειες? Eξαιτίας της ύπαρξης αέρα αντί αζώτου? Παραθέτω και μία φώτο από το εσωτερικό ενος αμορτισέρ αντίστοιχης αν όχι ίδιας φιλοσοφίας με τα bilstein

http://www.decarbon.com/media/Performance-Damper-Cut.png


Όσον αφορά την ψύξη το άζωτο από οτι κατάλαβα υπάρχει όχι τόσο για να ψύχει όσο για να διατηρεί μία συνεχόμενη πίεση και να μην αφρίζει το λάδι όπως ωραία δείχνει η bilstein στο παρακάτω βίντεο:https://www.youtube.com/watch?v=W4ZZYqRVzLc
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Μάρ 2014, 23:57:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απωλειες θα εχεις λογω βαλβιδας σραντερ,την οποια θα εχεις για το φουσκωμα...εκτος αυτου,αν η πιεση που χρειαζονται,ειναι περιπου οσο λεει η φωτο της decarbon(30bar),δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να φτασεις αυτα τα νουμερα,ακομα και με τρομπα για αναρτηση ποδηλατου,δυσκολα θα το φτασεις!
Επισης,η διαφορα του να το φουσκωσεις με ατμοσφαιρικο αερα αντι του αζωτου,πιστευω οτι θα εχει μεγαλη διαφορα καθως(απ'οσο γνωριζω)οσο ανεβαινει η θερμοκρασια ο ατμοσφαιρικος αερας διαστελλεται περισσοτερο απο το αζωτο,με επακολουθο την αυξηση της πιεσης στο θαλαμο του αμορτισερ Wink
Να σημειωσω,πως ολα αυτα που σου λεω,δεν ειναι απολυτα καθως δεν ειμαι ειδικος,οποτε περιμενε καλυτερα να απαντησει και καποιο αλλο παιδι,που εχει τις σχετικες γνωσεις πανω σε τετοια θεματα Wink


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Μάρ 2014, 00:45:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω για όλα τ'άλλα αλλά ο τύπος έχει ΠΟΛΥ ωραία μέγγενη! Very happy


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Μάρ 2014, 15:19:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Δεν ξέρω για όλα τ'άλλα αλλά ο τύπος έχει ΠΟΛΥ ωραία μέγγενη! Very happy


ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Μάρ 2014, 22:42:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χωρίς να δω τα ποστ σας το ίδιο πρόσεξα και εγώ. Μου άρεσε που περιστρέφεται.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1097s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on