PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - βάψιμο με plasti dip

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vasilis123 (Βασίλης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 XS 1.4 8v (2001)

Ένταξη: 09 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 53

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 02:05:32    Θέμα δημοσίευσης: 206 - βάψιμο με plasti dip Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα, σκέφτομαι να βάψω να μαύρα πλαστικά που έχει στις πόρτες και στους μπροστά/πίσω προφυλακτήρες το 206. Επειδή ο φανοποιός θέλει γύρο στα 250ε σκέφτηκα να τα βάψω με plasti dip. Το έχει δοκιμάσει κανείς στα πλαστικά γιατί λίγο που έψαξα στο forum, μόνο για ζάντες λένε. Το αμάξι είναι άσπρο.
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 02:55:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis123 (Βασίλης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 XS 1.4 8v (2001)

Ένταξη: 09 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 53

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 03:39:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γιατί είδα ένα τερμα λευκό 206 και μο άρεσε παααααρα πολύ Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 06:58:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasilis123 έγραψε:
γιατί είδα ένα τερμα λευκό 206 και μο άρεσε παααααρα πολύ Exclamation


Λευκό γυαλιστερό στη λαμαρίνα και λευκό ματ στα πλαστικά?

Εγώ θεωρώ οτι θα βγεί αηδία απο την άποψη οτι θα "φαίνεται κακοβαμμένο"

1000 φορές ψάξε λίγο στους φανοποιούς και θα βρείς και με 100-150€ να τη κάνεις τη δουλειά.. τουλάχιστον θα είναι σωστό μιας και όταν αρχίσει να ξεφτίζει το plasti dip θα γίνει 3 χειρότερο...!

Βέβαια η σωστή λύση είναι: βαμμένα τα πλαστικά , F/L προφυλακτήρες απο Gti/Rc , F/L φανάρια και τα φτερά του GTI/RC και θα είναι ζούπερ..

Γενικότερα προσπάθησε να μη πέσεις στη παγίδα που πέφτει πολύς κόσμος (μαζί και εγώ αφού τη πάτησα αρκετές φορές και τώρα πιά αρχίζω να μαθαίνω Laughing) δηλαδή επειδή δεν μπορούμε οικονομικά να κάνουμε κάτι σωστά να το κάνουμε μισό.. το αποτέλεσμα συνήθως είναι απογοητευτικό και η βελτίωση που σκοπό είχε να τονώσει τη ψυχολογία μας τελικά κάνει ακριβώς το αντίθετο.. ένας παλαιός αρχηγός των κομάντσι έλεγε "με κλανιές αυγά δε βάφονται" και αυτό με βρίσκει (πλέον) απόλυτα σύμφωνο...

Φυσικά αυτή είναι η άποψη μου και ποτέ δεν προσπάθησα να την επιβάλλω!. Your money,your choice!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis123 (Βασίλης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 XS 1.4 8v (2001)

Ένταξη: 09 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 53

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 14:14:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά δεν ήξερα οτι το plasti dip είμαι ματ. Sad προφυλακτήρας απο gti/rc είναι αυτός με τα προβολάκια και το μεγάλο "χαμόγελο"? (οχι του GT)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 17:21:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasilis123 έγραψε:
Βασικά δεν ήξερα οτι το plasti dip είμαι ματ. Sad προφυλακτήρας απο gti/rc είναι αυτός με τα προβολάκια και το μεγάλο "χαμόγελο"? (οχι του GT)


ναι αυτός είναι ο προφυλακτήρας


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis123 (Βασίλης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 XS 1.4 8v (2001)

Ένταξη: 09 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 53

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 18:45:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτόν έχει και το δικό μου! Τώρα για τα φτερά που είπες, απο τις φοτο τουλάχιστον, δεν μπορώ να διακρίνω κάποια διαφορά ανάμεσα στο 1.4 και στο rc/gti.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Ιαν 2014, 22:16:40    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 - βάψιμο με plasti dip Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasilis123 έγραψε:
καλησπέρα, σκέφτομαι να βάψω να μαύρα πλαστικά που έχει στις πόρτες και στους μπροστά/πίσω προφυλακτήρες το 206. Επειδή ο φανοποιός θέλει γύρο στα 250ε σκέφτηκα να τα βάψω με plasti dip. Το έχει δοκιμάσει κανείς στα πλαστικά γιατί λίγο που έψαξα στο forum, μόνο για ζάντες λένε. Το αμάξι είναι άσπρο.
Ευχαριστώ


φιλε επειδη εχω βαψει καποια πλαστικα μερη σε αμαξι το καλοκαιρι που περασε , ετσι δοκιμαστικα σου παραθετω μερικες πληροφοριες απο αλλο forum οπου περιεγραψα τη διαδικασια.
ελπιζω να σε βοηθησει

οσον αφορα το αν θα ταιριαζει η οχι , δεν εχω να πω τιποτα γιατι δεν εχω δοκιμασει σε 206.


.......................
1. δεν ειναι τοσο δυσκολο να βαψεις μικρες επιφανειες - στο youtube υπαρχουν video με αποτυχημενες προσπαθειες λεγοντας πως θελει πολυ τεχνη , ειδικα στομια, ειδικα πιστολια κλπ
ολα τα παραπανω βοηθουν αλλα δεν ειναι απαραιτητα για μικρα κομματια
2. θελει πολυ καλη μονωση και καλυψη των επιφανειων που δεν θα βαφτουν γιατι το ατιμο χωνεται απο την παραμικρη χαραμαδα ! - ευτυχως βγαινει ευκολα
3. θελει χρονο και αρκετα στρωματα για να γινει καλο. το καλοκ. με +30 C στεγνωνει μεσα σε 5-7 λεπτα , το χειμωνα με 10-25 C ο κατασκευαστης λεει 30 λεπτα στεγνωμα
4. ευτυχως ο τονος του χρωματος απο το μαυρο ματ ειναι ακριβως ιδιος με τα μαυρα (ματ) πλαστικα του mps, οποτε το αποτελεσμα μοιαζει και εργοστασιακο
5. πριν αφαιρεσετε τα περιτα κομματια αφηστε το να στεγνωσει καλα. χρησιμοποιηστε κοπιδι που κοβει με πολυ ελαφρεις χειρισμους για να κοψετε και μετα απλα τραβατε
6. δειτε στο youtube πως γινεται πριν ξεκινησετε και σιγουρευτειτε οτι το "κατεχετε" ωστε να ξερετε τι θα κανετε αν "κολησετε" καπου
....................

βαζω και 2 φωτο απο τον καθρεφτη πριν και μετα , ετσι για μια ιδεα




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0956s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on