PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μαστόρεμα 206

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pr4wd (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V)

Ένταξη: 29 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 06 Ιαν 2014, 17:48:53    Θέμα δημοσίευσης: Μαστόρεμα 206 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια και χαρά σας παιδες και καλή χρονιά. Εχω ένα Peugeot 206 1.1 60HP στο οποίο πρόσφατα έβαλα μοτεράκι 1.4 75 HP. Ναι Ναι το ξέρω θα ακούσω τα κλασικά γιατι 1.4 και όχι 1.6 κτλ. Αυτό είχα Spare και αυτό έβαλα. Τες πα θα κάνω κάτι ψιλο αλαγές και άν θέλει κάποιος να του βγάλω καμία φωτό να δεί άς μου πεί.
θα:
αλάξω φανάρι γιατί κιτρίνισε,
χταπόδι 4-2-1,
καλούπι πολυεστερικό απο σκούπα simota με μανιτάρι K&N,
τελικό καζανάκι,
καταλύτη απο saxo,
αισθητήρες παρκαρίσματος,
xenon
και άλλα ψιλοπράγματα όπως και πρόγραμμα όταν βγάλω άκρη.

ΑΑΑΑ και θα κάνω τον μαμά λεβιέ πυργολευγιέ με μόνο 0.00Ευρο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 06 Ιαν 2014, 18:13:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρχικα περνα αο την ενοτητα για τα νεα μελη να μας συστηθεις.....

Μετα το μοτερ αυτο το να φτιαξεις χταποδι η οτιδηποτε αλλο μηχανικα δεν θα κερδισεις σχεδων τιποτα και θα δωσεις και πολλα λευτα.....

Φαναρια xenon κλπ βαλε...

Πυργολεβιε να βαλεις και τα ντιζακια μαζι γιατι μονο με τον πυργο θ ριχνεις μπουνιες στο ταμπλο στην τριτη....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
pr4wd (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V)

Ένταξη: 29 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 21:02:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το χταπόδι το πείρα 50 Ε μεταχειρισμένο όσο για την μετατροπή απλα θέλω να τραβαει λίγο καλήτερα για καμια προσπέραση απο εκείνες που τελικα αποφασίζει ο τραχανας να κατσει μες στην μέση και παταει και λίγο γκαζι. σκούπα πείρα δανεική απο ένα φίλο να την βγαλω καλούπι πολυεστερικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Ιαν 2014, 23:48:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pr4wd έγραψε:
Το χταπόδι το πείρα 50 Ε μεταχειρισμένο όσο για την μετατροπή απλα θέλω να τραβαει λίγο καλήτερα για καμια προσπέραση απο εκείνες που τελικα αποφασίζει ο τραχανας να κατσει μες στην μέση και παταει και λίγο γκαζι. σκούπα πείρα δανεική απο ένα φίλο να την βγαλω καλούπι πολυεστερικό.





Kαι στη προσπέραση αυτή θα σε σώσει το χταπόδι? ή τα 5-10 άλογα που θα πάρεις max απο όλα τα πράγματα μαζί?

Είχα 206 1.4 8v και πραγματικά δεν αξίζει ΟΥΤΕ ένα ευρώ να ρίξεις μοτερικά.Για αυτό που είναι είναι μια χαρά (δηλαδή για ένα ήσυχο οικονομικό και απροβλημάτιστο μοτεράκι)..Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να έχεις θόρυβο χωρίς να πηγαίνει βήμα...Αντε το πολύ βάλε τη σκούπα να το ακούς λίγο να μουγκρίζει.. βέβαια δε μου πέφτει λόγος δικά σου τα χρήματα,δικά σου και τα γούστα!

Αν θές βάλε ένα κοντό Κ/Π / τουλάχιστον θα το χαρείς πολύ περισσότερο


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Ιαν 2014, 09:48:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον πυργολεβιε παλι τι τον θελεις?
Ψαξου με καμια αναρτησουλα καλυτερα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Ιαν 2014, 14:58:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:


Φαναρια xenon κλπ βαλε...



Όχι να μην βάλει. Απαγορεύεται και θα τυφλώνει.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Ιαν 2014, 15:42:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Giannis307 έγραψε:


Φαναρια xenon κλπ βαλε...



Όχι να μην βάλει. Απαγορεύεται και θα τυφλώνει.


Ισχύει. Στην πλειοψηφία γίνονται χάλια δουλειές κατά την τοποθέτηση. Τις προάλλες γυρνούσα το βράδυ κι είχα πίσω μου για κανά 200μ ένα smart με xenon. Μέχρι να γυρίσω σπίτι και ακόμη κι ύστερα από λίγη ώρα που κοιμήθηκα, είχα ενόχληση στα μάτια.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pr4wd (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V)

Ένταξη: 29 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιαν 2014, 18:03:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα Xenon δεν τυφλώνουν καθόλου αν έχουν πανω τους το μεταλικό καλημα, ειναι αψογα και για μένα και για τους άλλους, βέβαια αν το βγαλεις έχεις το διπλασιο φως σχεδόν. μου αρέσουν τα DIY γιαυτό και όλα αυτα. έχω παραγγείλει το KWP2000+ αν το ξέρει καποιος και το έχει δοκιμασει θα εκτιμούσα κανένα ΠΜ. Και φίλε μου 10 αλογα για αυτό το μοτέρ είναι εύκολα και αρκετα για μένα. βέβαια το ιδανικό είναι ένα μοτερακι απο 1.3 ραλλυ αλλα ή θα είναι λιωμένο ή πανάκριβο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pr4wd (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V)

Ένταξη: 29 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιαν 2014, 18:07:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
Τον πυργολεβιε παλι τι τον θελεις?
Ψαξου με καμια αναρτησουλα καλυτερα!


Πυργολεβιέ θα κανω τον ίδιο με μετατροπή και κόστος 0 ευρό. μήν μου πείς ότι δεν σου την δίνει όταν βαζεις 5η ή όπισθεν και βρίσκεις στον συνοδηγό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιαν 2014, 21:44:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pr4wd έγραψε:
Τα Xenon δεν τυφλώνουν καθόλου αν έχουν πανω τους το μεταλικό καλημα, ειναι αψογα και για μένα και για τους άλλους, βέβαια αν το βγαλεις έχεις το διπλασιο φως σχεδόν. μου αρέσουν τα DIY γιαυτό και όλα αυτα. έχω παραγγείλει το KWP2000+ αν το ξέρει καποιος και το έχει δοκιμασει θα εκτιμούσα κανένα ΠΜ.


Mια χαρά τυφλώνουν τα xenon αν μπουν σε φανάρι που δεν έχει σχεδιαστεί για αυτά κι είναι παράνομα.-


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιαν 2014, 22:51:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pr4wd έγραψε:
sps έγραψε:
Τον πυργολεβιε παλι τι τον θελεις?
Ψαξου με καμια αναρτησουλα καλυτερα!


Πυργολεβιέ θα κανω τον ίδιο με μετατροπή και κόστος 0 ευρό. μήν μου πείς ότι δεν σου την δίνει όταν βαζεις 5η ή όπισθεν και βρίσκεις στον συνοδηγό.

Δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το κούμπωμα της όπισθεν με τον πύργο. Μάλλον έχεις καταχωρήσει κάτι λάθος στο μυαλό σου σχετικά με το τι είναι ο πύργος και τι κάνει.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pr4wd (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V)

Ένταξη: 29 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Ιαν 2014, 11:16:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
pr4wd έγραψε:
sps έγραψε:
Τον πυργολεβιε παλι τι τον θελεις?
Ψαξου με καμια αναρτησουλα καλυτερα!


Πυργολεβιέ θα κανω τον ίδιο με μετατροπή και κόστος 0 ευρό. μήν μου πείς ότι δεν σου την δίνει όταν βαζεις 5η ή όπισθεν και βρίσκεις στον συνοδηγό.

Δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το κούμπωμα της όπισθεν με τον πύργο. Μάλλον έχεις καταχωρήσει κάτι λάθος στο μυαλό σου σχετικά με το τι είναι ο πύργος και τι κάνει.


Με τον πυργολεβιέ μικρένεις την διαδρομή που κάνει ο λεβιές. πώς δεν έχει σχέση. και απο εκεί που κάνει απο τέρμα δεξια μέχρι τέρμα αριστερά 15 πόντους διαδρομή θα γίνει 5 το ύψος του λεβιέ θα έχει με το ζόρι 3cm διαφορά. Το ξέρω γιατί έτσει είχα το AX που είχα. θα ανεβάσω φωτό όταν το κάνω και θα δείς η μπορεί και βίντεο θα δίξει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pr4wd (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V)

Ένταξη: 29 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Ιαν 2014, 11:19:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sorry για τα ορθογραφικά απο βιασύνη αλλά δεν έκανα preview να τα δω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Ιαν 2014, 13:33:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pr4wd έγραψε:
Με τον πυργολεβιέ μικρένεις την διαδρομή που κάνει ο λεβιές. πώς δεν έχει σχέση. και απο εκεί που κάνει απο τέρμα δεξια μέχρι τέρμα αριστερά 15 πόντους διαδρομή θα γίνει 5 το ύψος του λεβιέ θα έχει με το ζόρι 3cm διαφορά. Το ξέρω γιατί έτσει είχα το AX που είχα. θα ανεβάσω φωτό όταν το κάνω και θα δείς η μπορεί και βίντεο θα δίξει.

Mike, με όλη την καλή διάθεση, ο πύργος δεν έχει καμία σχέση με τη μείωση των διαδρομών. Ο σκοπός του πύργου είναι να φέρει το λεβιέ δίπλα ή όσο κοντύτερα είναι εφικτό/επιθυμητό τελοσπάντων, στο τιμόνι.
Οι διαδρομές κονταίνουν με επέμβαση στα σημεία που εδράζονται οι 2 επάνω ντίζες, στα παλάτζα.
Το γεγονός ότι η πλειοψηφία συνδυάζει τον πύργο με επέμβαση στα παλάτζα για μείωση διαδρομών, έχει κάνει πολλούς να πιστεύουν ότι ο πύργος είναι αυτός που κονταίνει τις διαδρομές.
Εάν λοιπόν βάλεις πύργο αφήνοντας το υπόλοιπο μοχλικό ως έχει, οι διαδρομές όχι απλά δεν θα μικρύνουν αλλά θα μεγαλώσουν. Το πόσο θα μεγαλώσουν εξαρτάται από το μήκος που θα προεκτείνεις το λεβιέ απ'τη μπίλια προς τα πάνω, μείον το μήκος που σηκώθηκε η μπίλια λόγω πύργου. Απλή τριγωνομετρία είναι Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pr4wd (mike)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V)

Ένταξη: 29 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Ιαν 2014, 20:27:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
pr4wd έγραψε:
Με τον πυργολεβιέ μικρένεις την διαδρομή που κάνει ο λεβιές. πώς δεν έχει σχέση. και απο εκεί που κάνει απο τέρμα δεξια μέχρι τέρμα αριστερά 15 πόντους διαδρομή θα γίνει 5 το ύψος του λεβιέ θα έχει με το ζόρι 3cm διαφορά. Το ξέρω γιατί έτσει είχα το AX που είχα. θα ανεβάσω φωτό όταν το κάνω και θα δείς η μπορεί και βίντεο θα δίξει.

Mike, με όλη την καλή διάθεση, ο πύργος δεν έχει καμία σχέση με τη μείωση των διαδρομών. Ο σκοπός του πύργου είναι να φέρει το λεβιέ δίπλα ή όσο κοντύτερα είναι εφικτό/επιθυμητό τελοσπάντων, στο τιμόνι.
Οι διαδρομές κονταίνουν με επέμβαση στα σημεία που εδράζονται οι 2 επάνω ντίζες, στα παλάτζα.
Το γεγονός ότι η πλειοψηφία συνδυάζει τον πύργο με επέμβαση στα παλάτζα για μείωση διαδρομών, έχει κάνει πολλούς να πιστεύουν ότι ο πύργος είναι αυτός που κονταίνει τις διαδρομές.
Εάν λοιπόν βάλεις πύργο αφήνοντας το υπόλοιπο μοχλικό ως έχει, οι διαδρομές όχι απλά δεν θα μικρύνουν αλλά θα μεγαλώσουν. Το πόσο θα μεγαλώσουν εξαρτάται από το μήκος που θα προεκτείνεις το λεβιέ απ'τη μπίλια προς τα πάνω, μείον το μήκος που σηκώθηκε η μπίλια λόγω πύργου. Απλή τριγωνομετρία είναι Wink


Στο ΑΧ ρε κούκλε είχα κόψει τον λεβιέ κάτω απο το μπαλάκι και κόλησα προέκταση με αποτέλεσμα με μικρότερη πάνω διαδρομή μεγαλήτερη κάτω. Απλή φυσική σαν την τραμπάλα ένα πράγμα.
δέν ήταν όμως και Short shift.
Στο 206 ο λεβιές βιδώνει κάτω απο το σασί κάνοντας αυτήν την μετατροπή θα μπεί απο πάνω για να μην βρίσκει στο κάλυμα της εξάτμισης το κάτω μέρος. Συνεπώς θα σηκωθεί και 3 με 4 πόντους. Προσεχώς που θα έχω χρόνο να το κάνω θα βγάλω και βίντεο να σας κατατοπίσω. δέν είναι τόσο απλό αυτο που θα κάνω όσο ακούγεται και θα επέμβω και στα μπροστά λίγο εκτώς απο τον λεβιέ. Η MIG θα πάει σύνεφο LOL


Οτι φτιάχνεται το πάω μάστορα, οτι δεν φτιάχνεται το φτιάχνω μόνος μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1476s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on