PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

κλιματισμός και κατανάλωση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Δεκ 2013, 22:16:35    Θέμα δημοσίευσης: κλιματισμός και κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σας φίλοι και χρόνια πολλά!! υγεία και ασφαλή χιλιόμετρα να έχουμε.

παρατήρησα το εξής σήμερα και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.

καθώς έκανα έναν τυπικό έλεγχο των λαδιών και των υγρών (ψυγείου και φρένων) βάζω μπροστά τον κινητήρα και πατάω το auto του διζωνικού κλιματισμού.

αμέσως η τροχαλία του συμπιεστή κόμπλαρε και μέσα σε μισό λεπτό ζεστός αέρας περνούσε από τους αεραγωγούς.

αυτό με χαροποίησε ιδιαίτερα γιατί κατάλαβα ότι το σύστημα λειτουργεί ως αντλία θερμότητας και όχι σαν απλή ψυκτική μονάδα και έχουμε άμεσα ζεστό αέρα χωρίς να περιμένουμε να ζεσταθεί το νερό της μηχανής.

αυτό που με δυσαρέστησε ήταν το γεγονός ότι ο συμπιεστής συνέχισε να δουλεύει και όταν πλέον το νερό ζεστάθηκε.

με απλά λόγια το σύστημα δεν εκμεταλλεύεται το νερό της μηχανής για την θέρμανση της καμπίνας με αποτέλεσμα να επιφορτίζεται ο κινητήρας με τη λειτουργία του συμπιεστή(και να αυξάνονται οι στροφές με συνέπεια την αύξηση της κατανάλωσης του καυσίμου)

κάποια ιδέα για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η συμπεριφορά???


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Manos206 
Moderator
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 02 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 860
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Δεκ 2013, 22:23:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To AC το εκλεισες; Ηταν στο ECO η λειτουργια; Γιατι κι εμενα οταν παταω το auto ειτε για ψυξη ειτε για θερμανση μου ενεργοποιει αρχικα το AC..


http://www.facebook.com/sarakinikorooms
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Δεκ 2013, 22:32:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Manos206 έγραψε:
To AC το εκλεισες; Ηταν στο ECO η λειτουργια; Γιατι κι εμενα οταν παταω το auto ειτε για ψυξη ειτε για θερμανση μου ενεργοποιει αρχικα το AC..


διαβάζοντας τις οδηγίες χρήσης προτείνουν να πατάμε το auto ώστε το σύστημα αυτόματα να ρυθμίζει από μόνο του τις παραμέτρους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

φυσικά όταν πατήσω το κουμπί A/C σταματά ο συμπιεστής.

το ζήτημα που με προβλημάτισε είναι γιατί στην αυτόματη "auto" επιλογή που έχουν τα αμαξάκια μας, δεν εκμεταλλεύεται το ζεστό νερό της μηχανής.

με απλά λόγια, θα έπρεπε όταν πλέον είναι ζεστό το νερό της μηχανής, να αποσυμπλέκει ο συμπιεστής και να ζεσταίνεται η καμπίνα από το νερό.

το auto αυτή τη λογική έχει. να μπορεί με βάση τις ανάγκες να συμπλέκει ή να αποσυμπλέκει τον συμπιεστή ανάλογα με τις ανάγκες ψύξης η θέρμανσης και να συμβάλλει στη μέγιστη οικονομία, όχι όλη την ώρα σε λειτουργία και το νερό απο τη μηχανή να πηγαίνει στράφι...

(είμαι μηχανολόγος και εργάζομαι σε βιομηχανία και όλη την ώρα είμαι πάνω από αυτά τα συστήματα και διαρκώς προσπαθούμε να βρούμε λύσεις για οικονομία γι αυτό και προβληματίστηκα έντονα)


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Δεκ 2013, 00:49:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν λειτουργεί αντίστροφα το AC στα αμάξια, τουλάχιστον όχι στα δικά μας.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Δεκ 2013, 01:32:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και στο 207 ετσι ειναι, στο auto ειναι παντα συμπλεγμένος ο συμπιεστης. Η δική μου εξήγηση ειναι οτι θα πρέπει να ειναι μόνιμα σε συμπλεξη για να υπάρχει παντα η δυνατότητα της αφύγρανσης, αφού ειτε σε λειτουργία ψύξης είτε θερμανσης, γινεται ταυτοχρονα και αφυγρανση, ετσι δεν θολώνουν ποτε τζαμια.
Για αυτο και αν παρατηρησεις, αν το εχεις απλά στο ζεστό τον χειμώνα, τα τζαμια σου πιθανοτατα θα θολωσουν. Αν την ιδια στιγμη ενεργοποιησεις το a/c (ή το βαλεις σε auto), τα τζαμια θα ξεθολώσουν. Άλλωστε και στο χειροκινητο προγραμμα ξεθολώματος, παντα συμπλεκει a/c...

*και αν ισχυει αυτο που λεει ο Κωστας απο πανω, οτι δλδ δεν υπαρχει αντιστροφη λειτουργία, τοτε ο μοναδικος λόγος ειναι παλι αυτος της αφυγρανσης.

Πάντως οντως μου καθεται και μενα κάπως, να ακουω συμπιεστη να δουλευει τον χειμώνα! οποτε εγω ναι μεν το εχω παντα στο auto, ωστε να ρυθμιζει αυτοματα τις θερμοκρασιες, αλλα παντα με αποσυμπλεγμενο το a/c τον χειμωνα. και αν θολωσουν τα τζαμια, το βαζω χειροκινητα.

Με εχει προβληματισει και μενα το θεμα παλιοτερα (μηχανολόγος γαρ!)



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lem-x24 (Θανάσης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (16 V)

Ένταξη: 02 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Δεκ 2013, 19:55:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Και στο 207 ετσι ειναι, στο auto ειναι παντα συμπλεγμένος ο συμπιεστης. Η δική μου εξήγηση ειναι οτι θα πρέπει να ειναι μόνιμα σε συμπλεξη για να υπάρχει παντα η δυνατότητα της αφύγρανσης, αφού ειτε σε λειτουργία ψύξης είτε θερμανσης, γινεται ταυτοχρονα και αφυγρανση, ετσι δεν θολώνουν ποτε τζαμια.
Για αυτο και αν παρατηρησεις, αν το εχεις απλά στο ζεστό τον χειμώνα, τα τζαμια σου πιθανοτατα θα θολωσουν. Αν την ιδια στιγμη ενεργοποιησεις το a/c (ή το βαλεις σε auto), τα τζαμια θα ξεθολώσουν. Άλλωστε και στο χειροκινητο προγραμμα ξεθολώματος, παντα συμπλεκει a/c...

*και αν ισχυει αυτο που λεει ο Κωστας απο πανω, οτι δλδ δεν υπαρχει αντιστροφη λειτουργία, τοτε ο μοναδικος λόγος ειναι παλι αυτος της αφυγρανσης.

Πάντως οντως μου καθεται και μενα κάπως, να ακουω συμπιεστη να δουλευει τον χειμώνα! οποτε εγω ναι μεν το εχω παντα στο auto, ωστε να ρυθμιζει αυτοματα τις θερμοκρασιες, αλλα παντα με αποσυμπλεγμενο το a/c τον χειμωνα. και αν θολωσουν τα τζαμια, το βαζω χειροκινητα.

Με εχει προβληματισει και μενα το θεμα παλιοτερα (μηχανολόγος γαρ!)


ακριβώς αυτό ισχύει συνάδελφε μηχανολόγε. και έκανα λάθος όταν έγραψα ότι δουλεύει ως αντλία θερμότητας. η ζέστη έρχεται μόνο από το νερό της μηχανής.

ο συμπιεστής είναι για την αφύγρανση.


όλα τα καινούρια αμάξια είναι ψεύτικα !.!.!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kapo106 (Παναγιωτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 16v

Ένταξη: 02 Φεβ 2019
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Φεβ 2019, 12:07:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα παιδιά.να ρωτήσω κάτι σχετικό με a.c..Επειδή θέλω να το βγάλω από το αυτοκίνητο,σίγουρα θέλει λουρι μικρότερο .μήπως θέλει και διαφορετικό τεντωτηρα?καθόμουν τώρα και το χαζευα και ψιλοσκαλωσα με τη θέση του .αν βγει ο κομπρεσορας του a.c. μου φαίνεται ότι το λουρί μετά πηγαίνοντας προς την τροχαλία θα βρίσκει στον τεντωτηρα πάνω.δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0676s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on