PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κρίση και τιμές για πρόγραμμα σε THP
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gew_ponos (ΠΑΡΗΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye & 208 HDI

Ένταξη: 30 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 89

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 00:42:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέλιο κατά την ταπεινή μου άποψη, το παράδειγμα σου είναι ατυχές. Ο καθένας μας είναι μοναδικός στο επάγγελμα του και στο πως το εξασκεί. Ακόμα και τα ίδια εργαλεία να έχουμε, όπως και να το κάνουμε, αλλιώς τα χρησιμοποιείς εσύ αλλιώς εγώ. Άσε που παίζει ρόλο και η εμπειρία σε ένα αντικείμενο. Το ίδιο ισχύει και για μένα, αν σου δώσω ένα λάπτοπ, αγωγιμόμετρο,phμετρο, μετρητή διαλυμένου οξυγόνου, συνταγή θρέψης και κάποιες οδηγίες, σου εξηγήσω τι να κάνεις θα μπορέσεις να διαχειριστείς ενα θερμοκήπιο υδροπονίας με εγκεφάλους, δεξαμενές και χίλιες δυο π@π@ριές;
Η γενικότερη οικονομική κατάσταση μας έχει κάνει μίζερους και δυστυχώς δεν κατανοούμε τον κόπο του καθενός και δυο φορές δυστυχώς δεν αμειβόμαστε και όπως θα έπρεπε. Ίσως αυτό θέλουν να πουν κάποιοι, για αυτό αντιδρούν στο 300αρικο, 500αρικο κτλ. Γιατί ακόμα και τσάμπα να κάνεις μια δουλειά θα βρεθεί κάποιος να πει: Ρε το πο**τη* με κοροϊδεύει, τίποτα δεν έκανε.
Πάντα φιλικά και χωρίς παρεξηγήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagos (bagosgt-Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207....

Ένταξη: 17 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Halkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 07:04:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εννοειται το ιδιο πραμα χωρις να το καταλαβεις παρη.επομενως ο οποιοσδηποτε που εχει λεφτα κ μπορει να παρει τον εξοπλισμο,δε μπορει να ειναι το ιδιο καλος με εναν αλλον,οποτε δε θα χρεωνουν κ το ιδιο Wink
Ειναι σα να θες να βαψεις το σπιτι,κ ο ελαιοχρωματιστης σου εχει πει 200 ευρω,κ ο βοηθος του που εγινε ελ.επαγγελματιας σου λεει 100.κ λες δε γαμιεται,ετσι κ αλλιως οι βοηθοι κανουν τη δουλεια.κ τελικα αντι να σου βαψει μονο το σπιτι,σου πασαλειβει κ το πατωμα κ τα παραθυρα κ το σπιτι του γειτονα Wink
Δθστυχως το καλο πραμα πληρωνεται κ το φθηνο κρεας το τρωνε τα σκυλια.
Παραδειγμα φιλου με 207 που για να γλυτωσει 200 ευρω στη τοποθετηση μπιελοπιστονιων,πηγε σε φθηνο μαστορα,που δεν ειχε ουτε κλειδια για χρονισμα κ του ετρεχε λαδι απολες τις φλαντζες που λυθηκαν κ δεν αλαχτηκαν.κ πληρωσε αλλα τοσα μετα να τα διορθωσει.
Δε πας σε μια ταβερνα που ξερεις οτι ειναι ακριβη κ με το που ανοιγεις τον καταλογο αρχιζεις κ γκρινιαζεις τι τιμες ειναι αυτες κτλ κτλ.ξερεις οτι ειναι ακριβη κ πας για το ξαλο φαι.εκτος που αν εισαι τοσο μαζωχας που πας,τρως κ μετα πας κ τον κατηγορεις.κ οταν πας σε ενα μαγαζι κ δε σου αρεσει κατι,πολυ απλα,δε ξαναπας κ φευγεις κυριος!
Αυτη ειναι η δικη μοθ αποψη για τα πραματα,τις τιμες,τα προιοντα κ τις υπηρεσιες του.πας σε κσποιον γιατι θες,οχι γιατι σου ειπα εγω κ οχι γιατι σε επιασε απο το λαιμο ο ιδιοκτητης του καθε μαγαζιου.


μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 08:32:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

h τιμη ενος προιοντος πεφτει
α. αναλογα με τη νεοτητα του
β. αναλογα με τη ζητηση

οταν βγηκε το iphone 4 ειχε ιδια τιμη με τωρα? το 207 καλως ή κακως δε παραγεται πλεον. ειναι πολλα χρονια στην αγορα. εχει γινει η ερευνα στον εγκεφαλο του και εχει αποσβεσθει το κοστος εξελιξης απο τους πρωτους. για αυτο και πλεον υπαρχει μια μειωση τιμης σε σχεση το παρελθον. αυτο γινεται ΠΑΝΤΟΥ σε αυτο το πλανητη τι ακριβως σχολιαζουμε?

β. οταν υπαρχει κριση αναγκαστικα προσαρμοζεσαι οχι μονο στον ανταγωνισμο.

αρα οι τιμες λογικο ειναι να εχουν πεσει. δε παει να πει οτι σε κοροιδευει καποιος οταν μειωνει πλεον τη τιμη σε ενα αμαξι καταργημενο, που ουτε ανταλλακτικα δε βρισκεις καλα καλα, χωρις αντιπροσωπεια λολλλλ.
τωρα το ποσο εξαρταται απο το αν σεβεται ο αλλος τη δουλεια του η οχι...

εμεις τι συζηταμε εδω το τοσο σημαντικο που αξιζει να ειναι χωριστο τοπικ και πρεπει να συνεχισει να ειναι και ανοιχτο?????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Downhill (Θανάσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 Gt

Ένταξη: 09 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 256
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 08:42:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδιά ειρήνη ημίν.

ενταξει ο καθένας το βλέπει απο το δικό του πρίσμα. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται το τόπικ σε αυτό το μοτίβο. Σιγουρα δεν μπορεί ο καθενας να μπεί εδω μεσα και να αρχισει να μοιράζει τιμές η να το κάνουμε χρηματιστήριο προγραμμάτων αλλά και ο καθε καταναλωτής εχει διαφορετικές προτεραιότητες. Φυσικά ο καθένας κανει τις επιλογές του και πληρώνει για αυτό (μεταφορικά και καμιά φορα -μακριά απο μάς- κυριολεκτικά...)

δοξα το θεό επιλογές υπάρχουν πολλές, ολοι οι προγραμματιστές εχουν "ζυγιστεί" στα ανάλογα τοπικ οποτε και ο καθένας μπορεί να κανει τις επιλογές που ειναι στα μέτρα του!

εγώ τώρα που θελω να κανω μια ερώτηση στον στέλιο να την κάνω μιας και τον βρήκα εδώ διαθέσιμο? Οχι τιποτα αλλο αλλα οσοι εχουν 207 ειναι τυχεροι γιατί εχουν δοκιμαστεί τα πάντα. Για 308 δεν βρίσκουμε τίποτα!

Στελιο

Εχω ενα 308gt. μοντελο τελος του 2008 με τελευταίο update 2011.

εχω 2 σεταπ στο μυαλό μου (για αρχή)

Α.
1. Φιλτρο green στο φιλτροκουτι
2. Κούλερ
3. Σκάστρα φορτζ
4. Εξάτμιση μαμα

Β.
Ο,τι και το Α αλλα η εξάτμιση εχει πειραχτεί ως εξής:
dp 63,5 και καταλύτης 200άρης ή 100άρης μεταφερμένος πίσω.

Ποιό απο τα 2 σετάπ εγκρίνεις να ερθω να το ανεβάσουμε δυναμομετρο να το ρυθμίσουμε

Υ.Γ.
1.Με ενδιαφέρει πολύ η μακροχρόνια αξιοπιστία και δευτερευόντως τα αλογα.
2.Με ενδιαφέρει επίσης να μήν ανεβάσω ψηλά τα επιπεδα θορύβου. Το 308 μαμα ειναι μουγκό. Μια σπορ χροιά ειναι ευπρόσδεκτη αλλα δεν θελω να το παρακάνω γιατί θα φαω παντόφλα απο γυναίκα και κορη.
3.Λεπτομέρειες για το τί μπορούμε να κανουμε με το πρόγραμμα θα τις αναλύσουμε απο κοντα οταν ξεκαθαρίσω και τι περιφερειακά θα βαλω.
4.Με τον 100άρη καταλύτη θα περνάω ΚΤΕΟ?

ευχαριστώ και σορυ αν το βρίσκετε οφτοπικ αλλα θεωρώ πως μία απαντηση ισως βαλει και τον φίλο τον φοτίγο στον σωστό δρομο... (των περιφερειακών εννοώ)



Careful What You Wish You may Regret It
Careful What You Wish You Just Might Get It
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 09:08:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η πρόταση μου είναι γενικότερη.
Αν έχετε απορίες ή θέλετε να συζητήσουμε από κοντά θέματα κοστολόγησης υπηρεσιών, υποστήριξης κλπ είμαι πάντα διαθέσιμος και με χαρά να ανοίξουμε τη συζήτηση.

Το γράφω γιατί έτσι πιστεύω ότι πρέπει να είναι τα πράγματα και δεν θέλω κανένας να νομίζει ότι τον κλέβω ή ότι πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του ριγμένο με οποιονδήποτε τρόπο όταν θέλει να αγοράσει τις υπηρεσίες μου.

Εις ό,τι αφορά τη βελτίωση του 308GT, ταπεινή μου γνώμη είναι οτι μαζί με το ελεύθερο φίλτρο καλό είναι να μπει και ένα downpipe χωρίς προκαταλύτη ή με 200άρη καταλύτη στη θέση του εργοστασιακού.

Όταν ο καταλύτης κατεβαίνει κάτω, πριν το μεσαίο στην εξάτμιση, καθυστερεί να ζεσταθεί και χρειάζονται μερικά πατήματα για να καταφέρει το αυτοκίνητο να βγάλει κάρτα καυσαερίων. Στην εργοστασιακή του θέση, κοντά στη τουρμπίνα, δεν έχει τέτοια προβλήματα ακόμη και όταν είναι λίγο πιο ελεύθερος.

Καλό είναι να αποφύγεις 100άρη καταλύτη γιατί είναι πολύ ανοιχτές οι κυψέλες του και όσες εταιρείες πουλάνε τέτοιους ως κομμάτι συστήματος εξάτμισης τονίζουν ότι δεν είναι νόμιμες για χρήση στο δρόμο.

To setup που περιγράφω (με εντελώς ελεύθερο dp όμως) το έχουμε δει στο αυτοκίνητο ενός πολύ κοντινού φίλου, εδώ και 50.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Η εργοστασιακή εξάτμιση κατά τα άλλα δεν είναι κακή, ο καταλύτης είναι περιοριστικός.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Downhill (Θανάσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 Gt

Ένταξη: 09 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 256
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 09:25:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στελιο σε ευχαριστώ πολύ!

αν ο 200άρης χαμηλά δεν εχει καποιο αλλο μειονέκτημα εκτός απο το να χρειάζομαι μερικά πατήματα πρίν περάσω κτεο δεν με πειράζει... Ισως και να ειναι θετικό. Θα ανυπομονώ να έρθει η ώρα να περάσω ΚΤΕΟ !!! Αλλωστε προτιμώ να εχω χαμηλότερες θερμοκρασίες και ας ξοδευω και λίγη παραπάνω βενζίνη μια φορά τον χρόνο Razz Razz


Careful What You Wish You may Regret It
Careful What You Wish You Just Might Get It
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Fotigos (Φώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 1.6 GT 175HP

Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 224
Τόπος: Σπάρτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 10:04:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θανάση ψήσου για διπλό setup να γλυτώσουμε τίποτα
(στη τιμη το πάω πάλι Laughing )


Ήμουν κάποτε σε 2 ρόδες,,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Downhill (Θανάσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 Gt

Ένταξη: 09 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 256
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 10:10:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ψηνομαι ψήνομαι αλλα κατσε να πείσω την γυναίκα να βαλουμε τα άλογα στον σταυλο... Σιγουλια σιγουλια θα ξεκινήσω και εγώ απο γενάρη να βελτιώνομαι!

εχω και τρίτον που ενδιαφέρεται με 207


Careful What You Wish You may Regret It
Careful What You Wish You Just Might Get It
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Fotigos (Φώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 1.6 GT 175HP

Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 224
Τόπος: Σπάρτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 10:15:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θανάση να είμαστε σε επικοινωνία μιας και έχουμε κοινά θέλω Wink


Ήμουν κάποτε σε 2 ρόδες,,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Downhill (Θανάσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 Gt

Ένταξη: 09 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 256
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 10:20:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χαχαχα φαινεται και απο το γουστο στα αυτοκίνητα!!

πριν καθε βήμα θα σου στελνω μήνυμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος! Laughing Laughing Laughing


Careful What You Wish You may Regret It
Careful What You Wish You Just Might Get It
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 10:34:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε Στελιο, βαζε και συ τιμες στο σκρουτζ να μπαινει ο φο(ρ)τηγός κάθε βδομαδα να βλεπει ποσο εχουν παει...............
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Το γυφτο- τοπικ θα κλειδωθεί εντος της ημερας...... Locked
Τζον Τικης Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Fotigos (Φώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 1.6 GT 175HP

Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 224
Τόπος: Σπάρτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 11:15:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ghost Dog έγραψε:
Ρε Στελιο, βαζε και συ τιμες στο σκρουτζ να μπαινει ο φο(ρ)τηγός κάθε βδομαδα να βλεπει ποσο εχουν παει...............
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Το γυφτο- τοπικ θα κλειδωθεί εντος της ημερας...... Locked
Τζον Τικης Twisted evil


Πολύ καλή ιδέα Exclamation

όσο για το "γυφτό-τόπικ" εγώ ο φο(ρ)τηγος έμαθα αυτό που θελά με το παραπάνω,
έμαθαν όμως οτι γ@μι...στε και πλακώσαν κ οι γύφτοι


Ήμουν κάποτε σε 2 ρόδες,,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 11:19:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημασια εχει να εμαθε ο φορτηγός, ολοι οι αλλοι να παν να γ@μ#θ0υν....!
Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Οκτ 2013, 20:48:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Να προτείνω ένα πείραμα;
Όποιος θέλει μπορεί να έρθει σε μενα και να ανταλλάξουμε ρόλους.

Εγώ θα είμαι ο πελάτης, που θα του φέρω το 207 μου για πρόγραμμα.
Κι εκείνος θα ειναι ο προγραμματιστής. Θα του δώσω το λαπτοπ και τα εργαλεία μου για να προσπαθήσει να κάνει τη δουλειά μου. Αφού τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα, κατά τα γραφόμενα, δε μπορεί να είναι τόσο δύσκολο πια.

Αφού του εξηγήσω τί πρέπει να γίνει, τί γνώσεις χρειάζονται, πόση προσοχή χρειάζεται, πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός, πόσο κοστίζει ένας εγκέφαλος, πόση ώρα παίρνει και πώς πρέπει να γίνει όλη τη διαδικασία, θα πρέπει εκείνος να κοστολογήσει πόσο πρέπει να κοστίζει ένα πρόγραμμα.

Είμαι περίεργος να δω πόσοι θα τολμούσαν να δοκιμάσουν την τύχη τους γνωρίζοντας ακριβώς πόσο ακριβό σπορ είναι και τί κινδύνους ενέχει.
Μια δοκιμή θα σας πείσει! (κι ένα byte μπορεί να σας μεταπείσει)

ατυχες παραδειγμα φιλε μου.
δε σε γνωριζω προσωπικα και προς θεου μπορει να εισαι και εφυια δεν αμφιβαλλω.
μονο το παραδειγμα δε μου αρεσε τοσο πολυ.. Very happy
με ολη τη καλη διαθεση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Οκτ 2013, 14:25:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάποτε, ένα ζευγάρι πλούσιων αμερικάνων επισκέφθηκε τον Πικάσο, ζητώντας του να του κάνει ένα πορτραίτο της κυρίας. Αυτός την έβαλε να ποζάρει και τελείωσε το πορτραίτο μέσα σε μια ώρα, ζητώντας 500.000 δολάρια. Όταν ο κύριος του ζευγαριού αντέδρασε λέγοντας " μα 500.000 δολάρια για δουλειά μιας ώρας; ", ο καλλιτέχνης του απάντησε ότι δεν είναι η αμοιβή για δουλειά μιας ώρας, αλλά 50 χρόνων.

Ελπίζω να καταλαβαίνετε το νόημα της ιστορίας (και δεν είναι βεβαίως ότι ο Στέλιος και ο οποιοσδήποτε Στέλιος είναι Πικάσο...) και νομίζω ότι αυτό προσπάθησε να εξηγήσει και ο Στέλιος. Γενικά σε καμία περίπτωση παροχής εξειδικευμένων υπηρεσιών (π.χ. γιατρών, δικηγόρων, μηχανικών κτλ) δεν πληρώνεις μόνο την ώρα απασχόλησης, αλλά και κυρίως τα χρόνια της εκπαίδευσης και της εμπειρίας του "ειδικού", την ευθύνη που αναλαμβάνει, τα κοστολόγια που δεν βλέπετε κτλ. Αν δεν ήταν έτσι, όλοι θα αμείβονταν με το ωρομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη...

Από εκεί και πέρα, σαφώς τόσο η κρίση, όσο και η μαζική διάθεση (που σημαίνει ότι το κόστος εξέλιξης ενός προγράμματος έχει αποσβεσθεί) πρέπει να επηρεάσουν τις τιμές (και το έχουν κάνει, για θυμηθείτε πόσο έκανε ένα πρόγραμμα πριν μια 5ετία).

Στο τέλος τέλος όμως, μιλάμε για μια ελεύθερη αγορά και ένα είδος (πρόγραμμα) που δεν είναι πρώτης ανάγκης, οπότε και η κοστολόγησή του γίνεται από τον εκάστοτε προγραμματιστή ελεύθερα. Κατόπιν αυτού, ο πελάτης κρίνει και επιλέγει...


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Οκτ 2013, 16:13:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harisma23 έγραψε:
Κάποτε, ένα ζευγάρι πλούσιων αμερικάνων επισκέφθηκε τον Πικάσο, ζητώντας του να του κάνει ένα πορτραίτο της κυρίας. Αυτός την έβαλε να ποζάρει και τελείωσε το πορτραίτο μέσα σε μια ώρα, ζητώντας 500.000 δολάρια. Όταν ο κύριος του ζευγαριού αντέδρασε λέγοντας " μα 500.000 δολάρια για δουλειά μιας ώρας; ", ο καλλιτέχνης του απάντησε ότι δεν είναι η αμοιβή για δουλειά μιας ώρας, αλλά 50 χρόνων.

Ελπίζω να καταλαβαίνετε το νόημα της ιστορίας (και δεν είναι βεβαίως ότι ο Στέλιος και ο οποιοσδήποτε Στέλιος είναι Πικάσο...) και νομίζω ότι αυτό προσπάθησε να εξηγήσει και ο Στέλιος. Γενικά σε καμία περίπτωση παροχής εξειδικευμένων υπηρεσιών (π.χ. γιατρών, δικηγόρων, μηχανικών κτλ) δεν πληρώνεις μόνο την ώρα απασχόλησης, αλλά και κυρίως τα χρόνια της εκπαίδευσης και της εμπειρίας του "ειδικού", την ευθύνη που αναλαμβάνει, τα κοστολόγια που δεν βλέπετε κτλ. Αν δεν ήταν έτσι, όλοι θα αμείβονταν με το ωρομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη...

Από εκεί και πέρα, σαφώς τόσο η κρίση, όσο και η μαζική διάθεση (που σημαίνει ότι το κόστος εξέλιξης ενός προγράμματος έχει αποσβεσθεί) πρέπει να επηρεάσουν τις τιμές (και το έχουν κάνει, για θυμηθείτε πόσο έκανε ένα πρόγραμμα πριν μια 5ετία).

Στο τέλος τέλος όμως, μιλάμε για μια ελεύθερη αγορά και ένα είδος (πρόγραμμα) που δεν είναι πρώτης ανάγκης, οπότε και η κοστολόγησή του γίνεται από τον εκάστοτε προγραμματιστή ελεύθερα. Κατόπιν αυτού, ο πελάτης κρίνει και επιλέγει...

τελωσπαντων ας μη παμε σε αλλα λιμερια..περι ευθνης και εκπαιδευσης και τετοια..ειναι πολυ βαθια.θα προτιμουσα να μεινουμε στο οτι καποιος εχει μια Α τεχνογωσια πουλαει ενα προγραμμα μαζι με τις υπηρεσιες του ειναι καλος στη δουλεια του σεβεται το πελατη εχει καλη φημη,που ειναι και συνδεδεμενο κλπ.. και οτι η αγορα επιτρεπει στο συγκεκριμενο προιον στην ελλαδα να εχει ενα αναλογο κοστος κλπ...αν αναφερθουμε σε τετοια πραγματα με βρισκεις απολυτα συμφωνο.
γι αυτο και μιλησα για ατυχες γεγονος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Νοέ 2013, 05:42:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Downhill έγραψε:
ψηνομαι ψήνομαι αλλα κατσε να πείσω την γυναίκα να βαλουμε τα άλογα στον σταυλο... Σιγουλια σιγουλια θα ξεκινήσω και εγώ απο γενάρη να βελτιώνομαι!

εχω και τρίτον που ενδιαφέρεται με 207


χαχαχ! άσε την γυναίκα, σε αυτά τα πράγματα απλα τα κάνεις και ανοίγεις την πόρτα μπαίνεις στο σπίτι και λές:

Αγάπη! Βελτίώσα το αυτοκίνητο!


Πάντως έχω φίλο οδοντίατρο με δύο παιδιά και ένα megane classic 2001 το οποίο εχει μοτέρ απο 2ίτρο clio 172 + τετραπετάλουδο έκκεντρα κτλπ.

Η γυναίκα του ξέρει ότι απλα έχει αλλαξει εξαγωγή και ακούγεται έτσι.
Σκέψου και αυτή την λύση....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Downhill (Θανάσης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 Gt

Ένταξη: 09 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 256
Τόπος: Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Νοέ 2013, 08:37:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SAKIS-LEMANS έγραψε:

χαχαχ! άσε την γυναίκα, σε αυτά τα πράγματα απλα τα κάνεις και ανοίγεις την πόρτα μπαίνεις στο σπίτι και λές:

Αγάπη! Βελτίώσα το αυτοκίνητο!


Πάντως έχω φίλο οδοντίατρο με δύο παιδιά και ένα megane classic 2001 το οποίο εχει μοτέρ απο 2ίτρο clio 172 + τετραπετάλουδο έκκεντρα κτλπ.

Η γυναίκα του ξέρει ότι απλα έχει αλλαξει εξαγωγή και ακούγεται έτσι.
Σκέψου και αυτή την λύση....


χαχαχαχαχαχαχα και μετα σε βαζει στην κατασκευή που μοιαζει με γκιλοτίνα αλλα αντί λεπίδας εχει τσόκαρο νο 39 με ενισχυμένη σόλα απο καρυδιά και σε χτυπαει στο κεφαλι μεχρι να πείς "δεν θα το ξανακάνω"

Ασε και εχω κανει μαλ***α να εχω κοινό λογαριασμό αλλιώς θα χρησιμοποιούσα greek logistics θα ειχα εξαφανίσει το απαιτουμενο κονδύλιο θα εκανα την βελτίωση και οταν θα έθιγε το θέμα "γιατί η εξάτμιση ακουγεται σαν το τρακτέρ του μπαρμπα μου στην Ηλεία??" θα της ελεγα με υφος ολο συγκαταβαση...

"χαλασε το μπουρδελάκι αγαπη μου αλλα που λεφτα τώρα να το φτιάχνουμε. Προτιμώ να δώσω τα λεφτα σε εκείνο το φανταστικό φορεμα που ειχες δει χθές στην ερμου...Αστην και οταν καεί τελείως θα παω να βαλω μία καινουργια."


Careful What You Wish You may Regret It
Careful What You Wish You Just Might Get It
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1696s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on