PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κρίση και τιμές για πρόγραμμα σε THP
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 19:38:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι 1000hp τι 200hp,ο κωδικας και η διαδικασια ειναι πανω κατω η ιδια,οποτε... Wink


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Fotigos (Φώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 1.6 GT 175HP

Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 224
Τόπος: Σπάρτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 19:40:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

akis1976 έγραψε:
OnyX έγραψε:

Τωρα αν οι προγραμματιστες που ξερω ρυθμιζουν και peugeot δεν το γνωριζω Laughing


Ναι εδώ όμως μιλάμε για προγραμματιστές που κάνουν peugeot,όχι άλλα ντάλα προγραμματιστές γενικά,βασικά 3 είναι οι πιο διαφημιζόμενοι στην αττική για peugeot και επειδή οι περισσότεροι έχουν βάλει το πρόγραμμα τους εκεί τουλάχιστον οι 2 από προσωπικοί εμπειρία μιλάω και εγώ και φίλων,πας στο βάζουν και σε 5 λεπτά έφυγες.
Οπότε για να μην ξεφεύγουμε και εντελώς αν ο φίλος αποφασίσει τελικά να το κάνει κάλο θα είναι πρώτα να ρωτήσει εκεί που θα πάει την διαδικασία με την οποία θα μπει το πρόγραμμα,θα το μελετήσει πάνω στο δικό του αμάξι η κονσέρβα,και μετά αν έχει τίποτα θέματα άντε ψαξτον βρες τον,δεν θα σηκώνει τηλ κτλ.Οπότε το οικονομικό είναι και λίγο σχετικό,το τη πληρώνεις είναι και ανάλογα και με αυτό που παίρνεις.

Ρε bagos τη είναι τα € στραγάλια είπαμε να μην είμαστε καρμιριδες αλλα θα πας για μια ψιλό ρυθμισει και μπαμ 300€ Very happy


Ακη θα ρωτήσω μάλλον το ένα απο τα δύο που είπες γιατί μέσα απτη συζήτηση κατάλαβα που παίζει το budget, κι αν τα βρούμε θα πάω για "5 λεπτά" να μου το περάσουν.


Ήμουν κάποτε σε 2 ρόδες,,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
OnyX (Γιωργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Seat Ibiza 6l Cupra 1.8T

Ένταξη: 26 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 223
Τόπος: οπου υπαρχουν στροφες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 19:47:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

akis1976 έγραψε:
OnyX έγραψε:

Τωρα αν οι προγραμματιστες που ξερω ρυθμιζουν και peugeot δεν το γνωριζω Laughing


Ναι εδώ όμως μιλάμε για προγραμματιστές που κάνουν peugeot,όχι άλλα ντάλα προγραμματιστές γενικά...βασικά 3 είναι οι πιο διαφημιζόμενοι στην αττική για peugeot και επειδή οι περισσότεροι έχουν βάλει το πρόγραμμα τους εκεί τουλάχιστον οι 2 από προσωπικοί εμπειρία μιλάω και εγώ και φίλων,πας στο βάζουν και σε 5 λεπτά έφυγες.
Οπότε για να μην ξεφεύγουμε και εντελώς αν ο φίλος αποφασίσει τελικά να το κάνει κάλο θα είναι πρώτα να ρωτήσει εκεί που θα πάει την διαδικασία με την οποία θα μπει το πρόγραμμα,θα το μελετήσει πάνω στο δικό του αμάξι η κονσέρβα,και μετά αν έχει τίποτα θέματα άντε ψαξτον βρες τον,δεν θα σηκώνει τηλ κτλ.Οπότε το οικονομικό είναι και λίγο σχετικό,το τη πληρώνεις είναι και ανάλογα και με αυτό που παίρνεις.

Ρε bagos τη είναι τα € στραγάλια είπαμε να μην είμαστε καρμιριδες αλλα θα πας για μια ψιλό ρυθμισει και μπαμ 300€ Very happy



Αλλα νταλα κτλ επειδη δεν τους ρωτησα αν εχουν ρυθμισει peugeot? Εκει που λεω εγω ρυθμιζουν τα κορυφαια drag cars οπως του Καταραμενου,του Σαχανα,του Ζαγαρη κτλ....peugeot οσες φορες και αν πηγα εκει δεν ετυχε να δω...
Οσο για το προγραμμα και τις κονσερβες...εγω πηγα σε εναν που "διαφημιζεται" πολυ οπως λες και εσυ,του ειπα τα specs μου,κατεβασε το προγραμμα του εγκεφαλου μου και περιμενα 1 ωρα σχεδον να περασει το καινουριο...καναμε και τα πατηματακια στο τελος να το δουμε στην πραξη,πηρε τα 250 που συμφωνησαμε και εφυγα...
Οποτε για να μην ξεφευγουμε εντελως οπως λες,ειπα και πιο πριν οτι πρεπει να κανει μονος του ερευνα αγορας αν δεν εχει κανεναν υποψη του η δεν εμπιστευεται καποιον,να του αναφερει το τι εχει κανει στο τουτου του και να ζητησει μια προσφορα...
Αυτα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
OnyX (Γιωργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Seat Ibiza 6l Cupra 1.8T

Ένταξη: 26 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 223
Τόπος: οπου υπαρχουν στροφες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 19:54:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Fotigos έγραψε:
Bago ωραία τα λές όχι όμως καλά,αν είναι να βάλω ένα πρόγραμμα light με 500 στον καλό προγραμματιστή και να είμαι κάθε μέρα στο συνεργείο του με σκοπό να μου πάρει κι άλλα τότε τι σόι καλός είναι; Rolling eyes

Αυτό που με ανυσηχεί στα λεγόμενά σου είναι το σίγουρα θα έχω προβλήματα μετά το πρόγραμμα,...

Ακούστηκαν παραδείγματα με 1000 άλογα κτλ, ρε παιδιά ένα απλό πρόγραμμα ζήτησα να πάει το κάρο μου λίγο καλύτερα όχι να κατέβω αύριο σε dragster Razz


Δεν θα εχεις κανενα μα κανενα απολυτως προβλημα! ακομα και αν ανεβασεις 0,1-0,2 bar στο boost controller πιθανον να μην εχεις κανενα προβλημα...μην ακους για προβληματα επειδη αλλαξες φιλτρο κτλ...
Το σωστο ειναι να αλλαξεις οσα ειναι να αλλαξεις (πχ εξατμιση,εκκεντρα,τουρμπο κτλ) και κανε εναν καθαρισμο των μπεκ αν εχεις ξεπερασει τα 60-70.000 χιλιολετρα και τραβα για προγραμμα...ζητα απο τον προγραμματιστη να το κανει safe σχετικα γιατι αν εσυ ζητησεις αλογα-παραλογα θα στο κανει φτωχο για να τα βγαλει με κινδυνο να φτιαξεις μπιελοσουπα καποια μερα μεσα στο μοτερ σου.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 20:29:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

recife_rallye έγραψε:
akis1976 έγραψε:

Ρε bagos τη είναι τα € στραγάλια είπαμε να μην είμαστε καρμιριδες αλλα θα πας για μια ψιλό ρυθμισει και μπαμ 300€ Very happy


Γι αυτη την ψιλορυθμιση που θα σου κανει ο πραγραμματιστης,μπορει να του παρει μιση με μια ωρα για να τα καταφερει στο αμαξι σου,αλλα για να μαθει ΠΩΣ να το κανει εχει φαει ξενυχτι και φαια ουσια..
Σκεψου λιγο πριν πεις τη σεβαστη γνωμη σου.
Οι ανθρωποι αμοιβονται για την ωρα που ασχολουνται με ενα αντικειμενο,σχεδον σε ολα τα επαγγελματα.Ετσι και ο προγραμματιστης...δεν ξυπνησε μια μερα και ειπε ''ειμαι προγραμματιστης'' και αρχισε να βελτιωνει εγκεφαλους.Υπηρξε μια προεργασια την οποια φυσικα οι περισσοτεροι αγνοουν και ευλογα γεννιουνται τα ερωτηματα του τυπου ''σιγα,τι εκανε? 5 κουμπια πατησε και ζηταει 500ε??''


Εγώ μια χαρά σκέφτομαι φίλε μου και το ξέρω πολύ καλά,μάλλον εσύ δεν διαβάζεις καλά,πουθενά εγώ δεν έγραψα το αντίθετο απ'αυτα που λες,και μιλάμε για ρυθμίσει σε υπάρχων πρόγραμμα άρα έχεις βάλει το πρόγραμμα έχεις σκάσει τα 500-700 κτλ και αν χρειαστεί κάποιο fine tuning για τον α,β λόγο θα σκάσεις άλλα 300 πχ Confused
Και από προσωπική εμπειρία σου λέω οτι ρυθμισμα απο 95αρα σε 100αρα 20€ σε γνωστο προγραμματιστή στο κορωπι.(εννοείτε οτι το πρόγραμμα θα το έχεις βάλει σε αυτόν)

OnyX δεν είπα ότι εσύ λες άλλα ντάλα,αλλά οτι μιλάμε για προγραμματιστές που ασχολούνται με peugeot και όχι προγραμματιστές γενικά(500 μπορεί να βάζουν σε peugeot),άμα κοιτάξεις λίγο στο forum 3-4 ονόματα θα δεις από προγραμματιστές.(και φυσικά δε λέω ότι αυτή είναι και η καλύτερη ντε και καλα Very happy )


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
OnyX (Γιωργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Seat Ibiza 6l Cupra 1.8T

Ένταξη: 26 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 223
Τόπος: οπου υπαρχουν στροφες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 20:48:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

akis1976 έγραψε:

OnyX δεν είπα ότι εσύ λες άλλα ντάλα,αλλά οτι μιλάμε για προγραμματιστές που ασχολούνται με peugeot και όχι προγραμματιστές γενικά(500 μπορεί να βάζουν σε peugeot),άμα κοιτάξεις λίγο στο forum 3-4 ονόματα θα δεις από προγραμματιστές.(και φυσικά δε λέω ότι αυτή είναι και η καλύτερη ντε και καλα Very happy )


Εγω ειπα απλα οτι δεν εχω δει peugeot η τουλαχιστον δεν εχω παρατηρησει αν εχει ρυθμισει κανενα...ημουν συγκεντρωμενος στον δικο μου σκοπο ειτε ηταν δικο μου το αμαξι ειτε φιλου μου και δεν εβλεπα τι αλλα αμαξια ηταν εκει για προγραμμα εκτος απο τα θηρια που ηταν ηδη μεσα στο γκαραζ...
Απο την αρχη η ενσταση μου ηταν το κοστος μιας και 500για κονσερβα 5 λεπτων ναι ειναι πολλα! Αυτοι που περνανε κονσερβες για μενα δεν ειναι προγραμματιστες...κατεβαζουν το Winlogon σπασμενο και περνανε την κονσερβα απλα...ο προγραμματισμος ειναι δυσκολος για καθε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ προγραμματιστη γιατι κανεις δεν θελει να σπασει το αμαξι και να αμαυρωσει την φημη του Wink
Εχω ταλαιπωρηθει πολυ να ρυθμισω με φιλο μου εναν αγραφο link και ξερω οτι απαιτουνται πολλες ωρες δοκιμων και ειναι λογικο ο προγραμματιστης αφου εχει ηδη φτιαξει ενα προγραμμα "περιπου" στα δικα σου specs να "πατησει" πανω σε αυτο το προγραμμα και να φτιαξει ενα αλλο για το καθε μοτερ με τα ιδια specs...ετσι γινεται η δουλεια φιλε μου και ολα τα προγραμματα βασιζονται σε κονσερβες και απλα μετατρεπονται για να ερθουν στα μετρα ενος αλλου μοτερ....
Επειδη εχω τυχει να ειμαι παρον σε προγραμματισμο ντραγκστεραδικου οπου δεν υπηρχε προγραμμα να "πατησει" πανω αλλα φτιαχτηκε εξ αρχης,ο προγραμματισμος κρατησε 2 μερες και απειρα ανοιγματα σε δυναμομετρο και δρομο...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagos (bagosgt-Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207....

Ένταξη: 17 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Halkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 20:52:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχως γιωργο,τα πεζο δεν ειναι σουμπαρου να σηκωνεις πιεση κ να δουλευει μεχρι να σπασει.στα πεζο υπαρχουν δικλειδες ασφαλειες που 0.1 πανω να σηκωσει,σε κοβει ο εγκεφαλος.χαλια βενζινη να βαλεις κ να διαβασει πυρακια,σε εκοψε...τωρα αν αφαιρεσει ολες τις δικλειδες ασφαλειας,κ καλα,για καλο δικο σου,τοτε δεν ειναι προγραμματιστης αλλα τεμπελης που βαριεται να κατσει να ασχοληθει κ να στο κανει σωστο.
Οσο για τους καφτες που λεει ο φιλος φωτης,συμφωνω οτι υπαρχουν κ δεν εχουν τσεκ κ παρενεργειες(ακομα),αλλα ειναι σιγουροι οτι ειναι ρυθμισμενο κ εχει παρει τα μεγιστα που μπορει?
Ενας καλος προγραμματιστης,οχι μονο θα βελτιωσει τη δυναμη του αυτοκινητου σου,αλλα κ τη μακροζωια του κινητηρα σου,μιας κ απο τη μανα τους δουλευουν αρκετα στεγνα,λογο ρυπων.ενας οποιοσδηποτε προγραμματιστης ομως,θα στο βελτιωσει ωστε να εκπλαγεις,κ αν κ οταν γινει το μοιραιο κ παθεις καποια ζημια,τοτε θα το ριξει στη λαθος συντηρηση,που αν εισαι συνεπης σε αυτα που πρεπει,δε θα εχεις ποτε προβλημα!
Υ.γ ο σωστος προγραμματιστης ειναι αρκετα εμπειρος ωστε να ριξει τη "φορμα" του προγραμματος,να το κανετε μια βολτα,κ να στο ρυθμισει με βασει αυτα που ειδε κ το πως ανταποκριθηκε το αμαξι στο "προτοτυπο".οποτε δε νομιζω να χρειαστει πανω απο 15 λεπτα για βελτιωση πρωτου σταδιου!για το δικο μου,στο σταδιο που ειναι,χρειαστηκε κατι παραπανω απο μια ωρα,κ μισο ντεποζιτο βενζινη σε δοκιμες στο δρομο... Laughing


μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
OnyX (Γιωργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Seat Ibiza 6l Cupra 1.8T

Ένταξη: 26 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 223
Τόπος: οπου υπαρχουν στροφες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 21:00:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κανεις λαθος φιλε μου...το προγραμμα ειναι ενας χαρτης και το ΕΥΡΟΣ του χαρτη το φτιαχνει ο προγραμματιστης! Απο το ευρος του χαρτη εξαρταται το αν θα κοψει κτλ κτλ...αυτο πληρωνεις οταν κανεις προγραμμα
Με την λογικη σου αν ρυθμισω το καλοκαιρι με 35 βαθμους θα πρεπει να μου κοβει το χειμωνα με 0 βαθμους θερμοκρασια γιατι ο αερας που θα διαβαζει θα ειναι ψυχροτερος και αρα πυκνοτερος συνεπως το μειγμα θα ειναι φτωχοτερο...σωστα? Wink
Εξαλλου οσοι εχετε boost controlller (εγω ειχα AVCR ) εβλεπα τις διαφορες χειμωνα-καλοκαιρι αλλλα και απο αλλα οργανακια που εσεις δεν τα εχετε (zeitronix πχ) εβλεπα ποσο φτωχοτερος ημουν αν ανεβαζα 0,1 - 0,2 bar και επαιρνα τιμες με log files...
Wink Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagos (bagosgt-Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207....

Ένταξη: 17 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Halkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 21:51:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπως σου ειπα,αυτα ισχυουν για πιο παλιους εγκεφαλους οπως κ στα σουμπαρου.τα 207 θελουν συγκεκριμενες τιμες για να δουλεψουν,μιας κ περνεις τιμες κ σηκωνεις οιεση μεσω βαλωιδας ν75...στα βαγκ για παραδειγμα δεν τα εκοβε ο εγκεφαλος,τα 207 ομως τα κοβει.δε περιμενω να καταλαβεις,μιας κ δεν εχεις ασχοληθει με τη βελτιωση-ρυθμιση των thp,γιατι οπως σου ειπα ειναι πολυδιαφορετικα απο τα σουμπαρου-βαγκ 20vt, ktl ktlοποτε το να συνεχισουμε αυτη τη κουβεντα,κ φερνοντας για παραδειγμα το αμαξι σου,που δεν εχει σχεση ο προγραμματισμος του,κ γενικοτετα η λειτουργεια του με τα δικα μας,μονο να μοερδεψουν τον φωτη μπορουν


μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
OnyX (Γιωργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Seat Ibiza 6l Cupra 1.8T

Ένταξη: 26 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 223
Τόπος: οπου υπαρχουν στροφες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Οκτ 2013, 22:13:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι δεν θα συνεχισω την κουβεντα μιας και ουτε θα ασχοληθω με μοτερ σαν του 207 ποτε Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 00:27:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θελω να κανω την εξης ερωτηση κι εγω γιατι το θεμα προγραμμα ειναι κατι το οποιο θελω καιρο αλλα μια με αμορτισερ μια με τους δυσκολους καιρους εχει μεινει πισω, Ενα προγραμμα πρωτου σταδιου και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας το 90% οσων το εχετε ειναι απο e-tuners ή Overload (δεν θελω να κανω διαφημιση αλλα αυτο βλεπω) οταν τα βαλατε τι διαδικασια εγινε? ενα φισωμα με ενα λαπτοπ και περασμα μιας "κονσερβας" μεσα σε χρονο ντε-τε ή ειδικη διαδικασια που προγραμματιζετε το δικο σου αμαξι για την δικη του "κατασταση", ρωταω καθαρα πληροφοριακα, μιας και δεν κατακρινω τις "κονσερβες" ισα-ισα φιλος εχει μια τετοια σε S3 και μια χαρα παει το αμαξι. Επιπλεον, μπορω εγω να παω σε ενα προγραμματιστη με το δικο μου setup σε περιφερειακα κλπ και να του πω παμε σε ενα δυναμομετρο και ρυθμισε το καθαρα οπως ειναι το δικο μου (με την αναλλογη αμοιβη φυσικα).


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 01:23:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδιά έλεος...

Αυτή είναι η τιμή
ΕΣΥ αποφασίζεις εάν θα το βάλεις
ΕΣΥ αποφασίζεις πόσο τσιτωμένο το θές
ΕΣΥ αποφασίζεις με τι περιφερειακά θα το βάλεις

Το αν αξίζει ή όχι το αντίτιμο είναι δικό σου θέμα και συνάρητηση του αν σε καλύπτει ή όχι το αμάξι σου τώρα και του πού θα φτάσεις κάποια στιγμή.

Το σε ποιόν θα το φτιάξεις το πρόγραμμα είναι επίσης δικό σου θέμα να ψάξεις και να αποφασίσεις

Αν αλλάξεις setup στο μέλλον είναι επίσης δικό σου θέμα να το ξεκαθαρίσεις απο την αρχή αν και τι aftersales Service θα έχεις.

Προφανώς αν ζητήσεις 0 aftersale και μικρότερο κόστος προγράμματος δε θα σου πεί κανείς όχι.. Άλλα όταν θα πάς στη πρώτη αντιπροσωπία και θα κάνεις τηλεφόρτωση ή βάλεις άλλη εξάτμιση μη τρέχεις να ζητήσεις "εξυπηρέτηση".. (που σε αντίθετη περίπτωση πιθανώς να μη σε χρέωνε και τίποτα)

Και προς θεού το θέμα κονσέρβας έχει γίνει καραμέλα... Ο οποιοσδήποτε προγραμματιστής δε θα ανακαλύψει τον τροχό απο την αρχή... Ο καθένας έχει files που χρησιμοποιεί ώς βάση και πάνω σε αυτά διαμορφώνονται οι παράμετροι που θές να δουλεύει το αμάξι σου... Η κονσέρβα είναι να μπεί απευθείας το file χωρίς παραμετροποίηση. Η παραμετροποίηση για ένα απλό και σύνηθες σετάπ (όπως τα ΦΠΕ 207 ,πόσο μάλλον ένα light stock πρόγραμμα)δε θα πάρει πάνω απο 5 λεπτά για έναν έμπειρο προγραμματιστή. Το finetuning θα πάρει πολύ περισσότερο αλλα εκεί είναι διαφορετική η συμφωνία εξ αρχής (ίσως άλλη τιμή ή επιπλέον χρέωση εργατοώρας)

Όποιος έχει δουλέψει έστω και λίγο WinOls κλπ ξέρει τι γ@... είναι.+ οτι και τα damos , map addresses κτλπ του κάθε εγκεφάλου κοστίζουν.

Φώτη δεν πάνε για εσένα αυτά αλλα για όλους όσους το σκέφτονται.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
saikoe_39 (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207

Ένταξη: 27 Απρ 2009
Δημοσιεύσεις: 1008
Τόπος: Στο στόκολο.!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 01:52:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνωμη ο καθε προγραμματιστης και ο καθενας μας..την δουλεια του την χρεώνει οσο θελει....ολα τα αλλα ειναι ξερα λογια..!!!


Φιλε βαλε σε οποιο σε συμφερει και σε οποιον σου κανει κλικ σαν ατομο...απλο...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Fotigos (Φώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


308 1.6 GT 175HP

Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 224
Τόπος: Σπάρτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 02:28:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νομίζω πάει προς παρεξήγηση το θέμα
μια εικόνα ήθελα απο τιμές κ όχι να τσακωθούμε,όλοι έχουν σεβαστές γνώμες,
Αύριο θα πάρω μερικά τηλέφωνα και θα δώ τι παίζει.Το σίγουρο είναι ότι οι τιμές έχουν πεσει για όλους σε σύγκριση με τότε που το πήρα και αυτό είναι θετικό.

Αποκόμησα πολλά και χρήσιμα απο το τοπικ,καποιος σας μου προτινε να κάνω αλλαγές σε εισαγωγή κ εξάτμιση,κι αυτό το σκεύτομαι όχι τόσο για την εισαγωγή όσο για ένα dp.

Έχει εξαντληθεί τόσο πολυ το 207 σε θέματα που βρήκα απαντήσεις αν και το 308 έχει κάποιες διαφορές,πχ σωλήνα εξατμισης αν δεν κάνω λάθος έχει μεγαλυτερη διαμετρο απτο 207 150ΤΗΡ.


Ήμουν κάποτε σε 2 ρόδες,,,
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 11:06:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ανάλυση του καπιταλιστικού συστήματος θα κάνουμε; Razz όταν "πεινάσει" ο προγραμματιστής, θα την ρίξει την τιμή. όσο υπάρχουν καυλόγκαζοι, γιατί να το κάνει; Razz Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 22:06:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να προτείνω ένα πείραμα;
Όποιος θέλει μπορεί να έρθει σε μενα και να ανταλλάξουμε ρόλους.

Εγώ θα είμαι ο πελάτης, που θα του φέρω το 207 μου για πρόγραμμα.
Κι εκείνος θα ειναι ο προγραμματιστής. Θα του δώσω το λαπτοπ και τα εργαλεία μου για να προσπαθήσει να κάνει τη δουλειά μου. Αφού τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα, κατά τα γραφόμενα, δε μπορεί να είναι τόσο δύσκολο πια.

Αφού του εξηγήσω τί πρέπει να γίνει, τί γνώσεις χρειάζονται, πόση προσοχή χρειάζεται, πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός, πόσο κοστίζει ένας εγκέφαλος, πόση ώρα παίρνει και πώς πρέπει να γίνει όλη τη διαδικασία, θα πρέπει εκείνος να κοστολογήσει πόσο πρέπει να κοστίζει ένα πρόγραμμα.

Είμαι περίεργος να δω πόσοι θα τολμούσαν να δοκιμάσουν την τύχη τους γνωρίζοντας ακριβώς πόσο ακριβό σπορ είναι και τί κινδύνους ενέχει.
Μια δοκιμή θα σας πείσει! (κι ένα byte μπορεί να σας μεταπείσει)


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
bagos (bagosgt-Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207....

Ένταξη: 17 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Halkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 22:35:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Να προτείνω ένα πείραμα;
Όποιος θέλει μπορεί να έρθει σε μενα και να ανταλλάξουμε ρόλους.

Εγώ θα είμαι ο πελάτης, που θα του φέρω το 207 μου για πρόγραμμα.
Κι εκείνος θα ειναι ο προγραμματιστής. Θα του δώσω το λαπτοπ και τα εργαλεία μου για να προσπαθήσει να κάνει τη δουλειά μου. Αφού τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα, κατά τα γραφόμενα, δε μπορεί να είναι τόσο δύσκολο πια.

Αφού του εξηγήσω τί πρέπει να γίνει, τί γνώσεις χρειάζονται, πόση προσοχή χρειάζεται, πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός, πόσο κοστίζει ένας εγκέφαλος, πόση ώρα παίρνει και πώς πρέπει να γίνει όλη τη διαδικασία, θα πρέπει εκείνος να κοστολογήσει πόσο πρέπει να κοστίζει ένα πρόγραμμα.

Είμαι περίεργος να δω πόσοι θα τολμούσαν να δοκιμάσουν την τύχη τους γνωρίζοντας ακριβώς πόσο ακριβό σπορ είναι και τί κινδύνους ενέχει.
Μια δοκιμή θα σας πείσει! (κι ένα byte μπορεί να σας μεταπείσει)

+100000
Εγω θα σου δωσω κ πιο πολυ πιεση απο τους αλλους,για να μεινεις κ ευχαριστημενος.... Laughing Laughing


μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 23:06:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο κάτω κάτω ρε παιδιά το πρόγραμμα δεν είναι λάστιχα , ανάρτηση, ή κάτι άλλο που δεν μπορείς να μην το βάλεις γιατί κινδυνευεις στον δρόμο το βάζεις γιατί έτσι γουσταρεις οπότε οι καυλες πληρωνοντε..
Κ κάτι άλλο τα 207 δεν είναι vag να περνουν άλογα παράλογα για πλάκα οποτε αν θέλεις tuning πρεπει να πληρωσεις..


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 23:37:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

207 re seis ayto stamatise na bgainei edo kai kanadyo xronia.......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Οκτ 2013, 23:45:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Να προτείνω ένα πείραμα;
Όποιος θέλει μπορεί να έρθει σε μενα και να ανταλλάξουμε ρόλους.

Εγώ θα είμαι ο πελάτης, που θα του φέρω το 207 μου για πρόγραμμα.
Κι εκείνος θα ειναι ο προγραμματιστής. Θα του δώσω το λαπτοπ και τα εργαλεία μου για να προσπαθήσει να κάνει τη δουλειά μου. Αφού τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα, κατά τα γραφόμενα, δε μπορεί να είναι τόσο δύσκολο πια.

Αφού του εξηγήσω τί πρέπει να γίνει, τί γνώσεις χρειάζονται, πόση προσοχή χρειάζεται, πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός, πόσο κοστίζει ένας εγκέφαλος, πόση ώρα παίρνει και πώς πρέπει να γίνει όλη τη διαδικασία, θα πρέπει εκείνος να κοστολογήσει πόσο πρέπει να κοστίζει ένα πρόγραμμα.

Είμαι περίεργος να δω πόσοι θα τολμούσαν να δοκιμάσουν την τύχη τους γνωρίζοντας ακριβώς πόσο ακριβό σπορ είναι και τί κινδύνους ενέχει.
Μια δοκιμή θα σας πείσει! (κι ένα byte μπορεί να σας μεταπείσει)



Στελιο επειδη εισαι ο μοναδικος προγραμματιστης εδω μεσα απ οτι εχω καταλαβει, μπορεις να μου απαντησεις στο εξης ερωτημα: εαν εγω σου φερω το αμαξι μου που εχει τα Χ-Ψ περιεφερειακα πανω και στοχευω σε ενα προγραμμα 1ου σταδιου θα μου περασεις ενα προγραμμα που θα απευθυνετε στο δικο μου μηχανικο συνολο ή ενα που και μαμα να ημουν θα ειχα το ιδιο αποτελεσμα?

Υ.Γ δεν θελω να παρεξηγηθω, ρωταω καθαρα πληροφοριακα,δεν μιλαω για τιμες κλπ απλα για να μαθαινουμε κατι παραπανω οποιοι δεν ξερουμε.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1421s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on