PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κατανάλωση βενζίνης
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ?
30-60 ευρω
25%
 25%  [ 12 ]
60-90 ευρω
19%
 19%  [ 9 ]
90-120 ευρω
29%
 29%  [ 14 ]
120-150 ευρω
14%
 14%  [ 7 ]
150-200 ευρω
4%
 4%  [ 2 ]
200 και πάνω ευρω
2%
 2%  [ 1 ]
καιω κηροζίνη και ναφθαλίνες
4%
 4%  [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 47

Συγγραφέας Μήνυμα
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 12:40:34    Θέμα δημοσίευσης: Κατανάλωση βενζίνης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πόση βενζίνη ρουφάει το τουτού σας και υπο ποιές συνθήκες??
(ανοίγω εδω το θεμα ώστε να σταματησουμε να γραφουμε όλοι ποσο καιμε στο θέμα "πρώτη επαφή με τπ 1.4 16V" καθώς παραπλανούμε τους επισκεπτες)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Byron206 (Αρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.6 (16v) GTi (2003)

Ένταξη: 06 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 294
Τόπος: Αθήνα Βύρωνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 13:15:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ! Evil
Αυτο ειναι ο μεγαλος καημος μου,
νομιζω οτι μου καιει αρκετα το ατιμο....βεβαια δεν φταιει αυτο αλλα μια αναπηρια που εχω στο δεξι ποδι. Laughing
Επισης οτι κανω αρκετα χιλιομετρα καθε μερα, ειναι 07/2003 και εχω φτασει στα 10.500 χλμ


BYRON206
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 14:32:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Byron206 έγραψε:
ΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ! Evil
Αυτο ειναι ο μεγαλος καημος μου,
νομιζω οτι μου καιει αρκετα το ατιμο....βεβαια δεν φταιει αυτο αλλα μια αναπηρια που εχω στο δεξι ποδι. Laughing
Επισης οτι κανω αρκετα χιλιομετρα καθε μερα, ειναι 07/2003 και εχω φτασει στα 10.500 χλμ


καλά είσαι...εγώ εχω κανει σε 19 μήνες περίπου 37.000χμλ δήλαδη 2000χμλ τον μηνα δηλαδη 66χμλ την μερα...!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
gavanas (Γιώργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1.6 2003

Ένταξη: 24 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 219
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 14:48:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα τελευταία 500 χλμ η μέση κατανάλωση που δείχνει ο υπολογιστής ταξιδίου είναι 11,6. Με ταξίδι αθήνα πάτρα και ανοιχτές διαδρομές... Μήπως πρέπει να μετρήσουμε την αξιοπιστία των μετρήσεων του υπολογιστή γιατί δεν νοιώθω ότι έχω τοσο βαρύ πόδι... Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 14:56:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για αυτό εγώ που δεν εχω υπολογιστή όλα τα κάνω με το χέρι!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 14:56:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για αυτό εγώ που δεν εχω υπολογιστή όλα τα κάνω με το χέρι!Σίγουρη λύση!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 15:04:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gavanas έγραψε:
Τα τελευταία 500 χλμ η μέση κατανάλωση που δείχνει ο υπολογιστής ταξιδίου είναι 11,6. Με ταξίδι αθήνα πάτρα και ανοιχτές διαδρομές... Μήπως πρέπει να μετρήσουμε την αξιοπιστία των μετρήσεων του υπολογιστή γιατί δεν νοιώθω ότι έχω τοσο βαρύ πόδι... Embarassed


τι να σου πω ρε γιωργο...
εγω εχω μονιμα την στιγμιαια on και βλεπω αρκετα τρελα...
ειδικα με την 5η ταχυτητα. όσο για την αξιοπιστια της μετρησης θα σου πω το εξης. έβαλα βενζίνη αμεσως μολις το αγορασα. 45λιτρα φουλ δηλαδη. η καταναλωση απο τότε είναι στο 9,5 και σημερα ξαναγεμισα 43 λιτρα. μεχρι το βενζιναδικο ειχα γραψει 435 χμλ περιπου. αρα 9,5Χ=4300 Χ=452

άρα η διαφορα χοντρικα ειναι 15χμλ... βέβαια έτσι φαίνεται οτι η δικια μου μετρηση δείχνει λιγότερο από την πραγματική. αλλα παντου η απόκλιση θα είναι +- άρα πιθανον το ιδιο ποσοστο λαθους να εχει και το δικό σου αλλα να δείχνει περισσότερα...

πάντως η κατανάλωση με 5η και 2.500-3.500 είναι μεγάλη αντίθετα με στροφές ανω των 3.500 όπου πέφτει πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Daloup-man (Ανδρέας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Honda Civic Vti 160hp '05/96 κόκκινο

Ένταξη: 21 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 327
Τόπος: Αθήνα,Κάτω Πατήσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 18:11:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
καλά είσαι...εγώ εχω κανει σε 19 μήνες περίπου 37.000χμλ δήλαδη 2000χμλ τον μηνα δηλαδη 66χμλ την μερα...!

Πόσααααααααα?????????? Laughing Laughing Laughing
Χα χα χα ή αχ αχ αχ ! ! !
Εγώ το πήρα 03/03 και μέχρι τώρα έχει 35.000km!!!! Wink
Ναι,ναι,ναι !!! ΄Εχω υπολογίσει οτι κάνω 105km τη μέρα εδώ και 10 μήνες!!! Wink
Πότε θα σηκωθεί να φύγει όταν θα είναι παρκαρισμένο . . . Laughing Laughing Laughing
Σπουδάζω-έτσι λέω-Χαλκίδα και πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα!!
Anyway! προχθές που το μέτρησα μου καίει από 7,5lt-8,8lt/100km! Cool
Πιστεύω ότι είναι αρκετά καλά αν αναλογιστώ και ελαστικά 195-45-16'!
Ε???



ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ ... ΚΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 18:20:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στην αρχη ενα 30αρι το μηνα και ημουν ενταξει.
τωρα θελω ενα 80αρι για τη δουλεια αλλα βρηκα τροπο και το εσπασα στα 2 με ενα συναδελφο , ετσι 40Ε/μηνα!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Daloup-man (Ανδρέας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Honda Civic Vti 160hp '05/96 κόκκινο

Ένταξη: 21 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 327
Τόπος: Αθήνα,Κάτω Πατήσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 18:24:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Dimip για ευρώ μιλάς?????
Ωχ ωχ ωχ !!! Η καρδιά μου !!!
Εγώ χαλάω 150€ στο νερό!!! Γ...μένη Χαλκίδα!!!



ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΙ ... ΚΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 19:09:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω σε 2 χρονια και 7 μηνες εχω κανει 55000 χλμ. Παντως το δικο μου 1.4 βγαζει 500 - 600 χλμ στο τεποζιτο (αναλογος με την οδηγηση).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ntinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Saxo Vts-206 QUIKSILVER

Ένταξη: 14 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 417

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 20:49:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε παιδια πως δηλαδη καιτε 30-60 ευρω το μηνα.δεν πατε ουτε για καφε Κυριακη μεσημερι?γιατι αλλιως δεν γινεται...εγω καιω 30-40 την εβδομαδα και αν παω ταξιδι η στο εξοχικο παω στα 50+.Βεβαια κανω και 50χλμ την ημερα βρεξει-χιονισει αφου το αισθημα κατοικει στην Νικαια και εγω στην Αγ Παρασκευη...Ομως οι ωρες που κανω την διαδρομη ειναι ωρες που εχει σχετικα μειωμενη κινηση (φευγω 10μμ και γυρναω 1-2πμ)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2004, 22:15:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ntinos έγραψε:
ρε παιδια πως δηλαδη καιτε 30-60 ευρω το μηνα.δεν πατε ουτε για καφε Κυριακη μεσημερι?γιατι αλλιως δεν γινεται...εγω καιω 30-40 την εβδομαδα και αν παω ταξιδι η στο εξοχικο παω στα 50+.Βεβαια κανω και 50χλμ την ημερα βρεξει-χιονισει αφου το αισθημα κατοικει στην Νικαια και εγω στην Αγ Παρασκευη...Ομως οι ωρες που κανω την διαδρομη ειναι ωρες που εχει σχετικα μειωμενη κινηση (φευγω 10μμ και γυρναω 1-2πμ)

κι εγω σχεδον 40 την βδομαδα μονο μεσα στην αθηνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2004, 12:51:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η βενζινη ειναι μια πονεμενη ιστορια καθως η καταναλωση του καρου δεν πεφτει με τιποτα κατω απο τα 10 λιτρα/100χλμ με αποκορυφωμα 20 ευρω για την διαδρομη πειραιας - ελευσινα - goodys εθνικης οδου στον αγιο στεφανο απο αττικη οδο - πειραιας μεσα σε ενα απογευμα κυριακης... Shocked Shocked Shocked

(10.11 ειναι το χαμηλοτερο που εχω δει το computer και αυτο στην εθνικη χαλαρα)

απο εκει και περα μαλλον πρεπει να πιασω γκομενα με πατερα βενζινα... ή κατι τετοιο...

(plus εχω και το megane μου που ευτυχως ισσοροπει λιγο τις καταστασεις)





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
argonaftis (Ηλίας)
Μέλος
Μέλος


208 gti

Ένταξη: 08 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 115
Τόπος: Αθήνα-Βύρωνας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2004, 13:14:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ βάζω 20 euros κάθε Σάββατο (το όχημα το πήρα 5-1) και κάνω 40χλμ τη βδομάδα + καμιά βόλτα για καφέ.Ο υπολογιστής μου εδώ και 3-4 μέρες έχει κολήσει στο 10,5.Αλλά τον έχω δει να λέει και 9,6.Ακόμα βέβαια δεν το έχω βγάλει στην εθνική για ταξιδάκι


Argonaftis
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TONY PAP (Aντώνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1,6 16V 5θ

Ένταξη: 22 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 556
Τόπος: Μοσχάτο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2004, 14:15:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν πουμε ότι κάνουμε μ.ο. 50χλμ/ημερα τότε 1500χλμ τον μήνα Arrow
Arrow τότε με μέση κατανάλωση 10λίτρα τα 100χλμ πληρώνουμε τον μήνα για βενζίνη:

α) 100€ απλή φτηνή αμόλυβδη
β) 145€ bp ή ΕΚΟ 100
γ) 164€ shell 99+


Αλήθεια ποιό είναι το μεγαλύτερο νούμερο σε λίτρα βενζίνης που έχετε βάλει στο ρεζερβουάρ σας ?


TONY PAP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2004, 14:18:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

- Παιδιά εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά τις 100άρες βενζίνες (και πριν βγουν αυτές τις 98άρες).
- Δήλωσα ότι ξοδεύω 30 με 60 ευρώ τον μήνα.
- Αποφεύγω συστηματικά το αυτοκίνητο μέσα στην πόλη (και πολύ καλά κάνω!!!)
- Ξοδεύω περί 15 ευρώ τον μήνα σε φοιτητικά αστικά εισιτήρια (20 λεπτά το ένα στην Θεσσαλονίκη)
- Περπατάω πολύ (είμαι χιλιομετροφάγος! Razz Laughing )
- Το αυτοκίνητο το έχω από τις 21 Αυγούστου 2001 (ημερομηνία - σταθμός Very happy ) και τώρα γράφει το κοντέρ 44.685 χλμ.


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δημήτριος στις Τετ 21 Ιαν 2004, 16:23:29, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2004, 14:30:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια όσοι δεν ειστε αθηνα ειναι λογικό να πηγαίνετε και με συγκοινωνια ή και με τα πόδια ακομα κάπου. εδω παντως είναι δυσκολα τα πραγματα. οι συγκοινωνιες δεν ειναι επαρκεις, αργουν πολύ και ερχονται και καθυστερημενες. εγω δεν μπορω να παω πουθενα αν δεν αλλαξω 2-3 συγκοινωνίες. οπότε παντού με το αμαξι. εξ' ου και τα 1500-2000χμλ τον μηνα.
πρέπει 3 φορες την εβδομαδα να κανω σε ώρες αιχμης την διαδρομη γαλατσι-χολαργος και πίσω.
καθε βράδυ σχεδον κανω την διαδρομη γαλατσι-μαρούσι και πίσω και ενίοτε κατεβαίνω στη σχολη μου πειραια...

μεγαλυτερο σε λιτρα νουμερο έχω δει 43,6 και 47€....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2004, 16:29:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

petrskar έγραψε:
παιδια όσοι δεν ειστε αθηνα ειναι λογικό να πηγαίνετε και με συγκοινωνια ή και με τα πόδια ακομα κάπου. εδω παντως είναι δυσκολα τα πραγματα. οι συγκοινωνιες δεν ειναι επαρκεις, αργουν πολύ και ερχονται και καθυστερημενες. εγω δεν μπορω να παω πουθενα αν δεν αλλαξω 2-3 συγκοινωνίες. οπότε παντού με το αμαξι. εξ' ου και τα 1500-2000χμλ τον μηνα.
πρέπει 3 φορες την εβδομαδα να κανω σε ώρες αιχμης την διαδρομη γαλατσι-χολαργος και πίσω.
καθε βράδυ σχεδον κανω την διαδρομη γαλατσι-μαρούσι και πίσω και ενίοτε κατεβαίνω στη σχολη μου πειραια...

μεγαλυτερο σε λιτρα νουμερο έχω δει 43,6 και 47€....


Πάντως, τις τελευταίες δύο φορές που έχω πάει στην Αθήνα, έχω να πώ ότι οι συγκοινωνίες (οι επίγειες) είναι σε πολύ καλό επίπεδο (δεν ξέρω τι γίνεται στα περίχωρα της Αθήνας).
Επίσης το μετρό είναι αυτό που κάνει την τεράστια διαφορά στην ευκολία μετακινήσεων, από το οποίο είμαι πολύ ενθουσιασμένος...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας, η κατανάλωση του αυτοκινήτου μου (δυστυχώς δεν έχω την οθόνη πολλαπλών ενδείξεων Sad ) κυμαίνεται από τα 7,5 (ήρεμη οδήγηση, χαμηλές στροφές) στα 12,5 (απαιτητική οδήγηση, υψηλές στροφές) lt / 100Km

Τσιμπημένη κατανάλωση (όχι όμως στα επίπεδα του 12,5 lt/100km) έβλεπα στην διαδρομή Θεσσαλονίκη - Καβάλα (την οποία έκανα για ένα εξάμηνο τακτικά, λόγω σπουδών). Αυτές οι δύο πόλεις θα αργήσουν να ενωθούν ολοκληρωτικά από την Εγνατία και έτσι πήγαινα από την "Εθνική οδό" (λέμε τώρα), που περνά από όλα τα χωριά και κομωπόλεις που υπάρχουν στην περιοχή (μέχρι και φανάρια έχει!).
Ο δρόμος είναι στενός, χωρίς νισήδα, ενώ κρύβει και αρκετές παγίδες. Όλα αυτά όταν είναι στεγνός. Όταν βρέχει τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Η μέση ταχύτητα που μπορούσα να πετύχω ήταν 90 - 100 km/h

Τέλος πάντων, εκεί κυκλοφορούν πολλές νταλίκες και λεωφορεία. Είναι ο καλύτερος δρόμος για να μάθεις να κάνεις ασφαλείς προσπεράσεις.
Κατά την διάρκεια ενός τέτοιου ταξιδιού έπερεπε συνεχώς να κατεβάζω σε τρίτη, καμιά φορά και σε δευτέρα (με χρήση της αγαπημένης μου τεχνικής, του συχρονισμού κινητήρα - σασμάν) για να προσπεράσω ένα βραδυπορούν όχημα. Πολλές φορές προσπερνούσα παραπάνω από ένα αυτοκίνητο (ή νταλίκα, ή φορτηγό) και έτσι οι στροφές μπαίναν στα κόκκινα... Τις περισσότερες φορές δεν υπήρχε ανάγκη για προσπέρασμα - αστραπή, μιας και ο δρόμος έχει γενικά καλή ορατότητα (από τα λίγα θετικά). Απλά εγώ πορωνόμουν από τις πολύ δυνατές ρεμπρίζ του αυτοκινήτου Twisted evil Cool
Τότε η κατανάλωση όμως τσιμπούσε αρκετά (χωρίς βέβαια υπερβολές, κάτω από 12,5 lt/100km)


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιαν 2004, 08:48:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TONY PAP έγραψε:
Αλήθεια ποιό είναι το μεγαλύτερο νούμερο σε λίτρα βενζίνης που έχετε βάλει στο ρεζερβουάρ σας ?


47,85 λίτρα.

Οτι αφορά την μέση κατανάλωση: 7,6-7,8 lt/100km.
O υπολογισμός γίνεται εδώ και 18 μήνες και 30000 km (από 50000 km εώς 80000 km). Οδήγηση 50% σε πόλη, 50% σε επαρχιακούς δρόμους και εθνική. Μέγιστη κατανάλωση που έχω υπολογίσει 8,2 lt/100km.

Οταν πήρα το αυτοκίνητο (1/2000), στα πρώτα 10000km, είχα υπολογίσει 7,2-7,3 lt/100km με νορμάλ οδήγηση (στρώσιμο, νέος οδηγός κτλ κτλ).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 17, 18, 19  Επόμενη
Σελίδα 1 από 19

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3305s (PHP: 86% - SQL: 14%) - SQL queries: 21 - GZIP enabled - Debug on