PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κατανάλωση βενζίνης
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΤΟΝ ΜΗΝΑ?
30-60 ευρω
25%
 25%  [ 12 ]
60-90 ευρω
19%
 19%  [ 9 ]
90-120 ευρω
29%
 29%  [ 14 ]
120-150 ευρω
14%
 14%  [ 7 ]
150-200 ευρω
4%
 4%  [ 2 ]
200 και πάνω ευρω
2%
 2%  [ 1 ]
καιω κηροζίνη και ναφθαλίνες
4%
 4%  [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 47

Συγγραφέας Μήνυμα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιούν 2012, 11:08:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
αφου δεν προκειτε να δεχτεις το τι λεει το παιδι και αλλοι 400 οδηγοι 206 που εχουν καταχωρησεις με τριπ στο spritmonitor.de....

και 100.000 να ηταν και να ελεγαν οτι δεν δειχνει το ιδιο το trip αλλα ειναι αισιοδοξο κατα μισο λιτρο εσυ παλι δεν θα το δεχοσουν αρα τι να συζητησουμε? Laughing
ΣΣσσσσστ! Silent Silent



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιούν 2012, 11:49:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φιλικά πάντα Laughing Cool

Χάρη, τα σφάλματα του κοντέρ είναι ηθελημένα και υπάρχουν στο net και οι φόρμουλες που βγαίνουν. Ο εγκέφαλος βλέπει ταχύτητα με μεγάλη ακρίβεια, άλλο το τι δείχνει το κοντέρ. Μήνυση λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις εφόσον είναι κάτι που ρυθμίζεται από σχετικούς οργανισμούς.
Hint: UNECE Regulation 39 Rolling eyes

Εγώ λοιπόν συνεχίζω να αμφιβάλω για το αν κάτι τέτοιο γίνεται ηθελημένα και με δόλο. 1 κλικ με 2 κλικ σκάσιμο στην αντλία έχουν διαφορά, διαφορετική κλίση στην αντλία έχει διαφορά, διαφορετική κλίση στο αμάξι κάνει διαφορά κλπ κλπ κλπ. Τώρα εσύ πώς είσαι σίγουρος δεν ξέρω.

Ας μας πει o salex αν στην αποκρυπτογράφηση του εγκεφάλου και στις γραμμές του trip computer που έπαιζαν στα 207/308 βρήκαν ηθελημένες αποκλίσεις. Cool

ΕΕΠ, με τι επάγγελμα ασχολείσαι αν επιτρέπεται;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιούν 2012, 14:42:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Φιλικά πάντα Laughing Cool

Χάρη, τα σφάλματα του κοντέρ είναι ηθελημένα και υπάρχουν στο net και οι φόρμουλες που βγαίνουν. Ο εγκέφαλος βλέπει ταχύτητα με μεγάλη ακρίβεια, άλλο το τι δείχνει το κοντέρ. Μήνυση λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις εφόσον είναι κάτι που ρυθμίζεται από σχετικούς οργανισμούς.
Hint: UNECE Regulation 39 Rolling eyes

Εγώ λοιπόν συνεχίζω να αμφιβάλω για το αν κάτι τέτοιο γίνεται ηθελημένα και με δόλο. 1 κλικ με 2 κλικ σκάσιμο στην αντλία έχουν διαφορά, διαφορετική κλίση στην αντλία έχει διαφορά, διαφορετική κλίση στο αμάξι κάνει διαφορά κλπ κλπ κλπ. Τώρα εσύ πώς είσαι σίγουρος δεν ξέρω.

Ας μας πει o salex αν στην αποκρυπτογράφηση του εγκεφάλου και στις γραμμές του trip computer που έπαιζαν στα 207/308 βρήκαν ηθελημένες αποκλίσεις. Cool

ΕΕΠ, με τι επάγγελμα ασχολείσαι αν επιτρέπεται;


το παραπανω ποστ σου τουλαχιστον παραδεχεται οτι υπαρχει αποκληση της πραγματικης καταναλωσης και την καταναλωσης που αναγραφει το τριπ ετσι?

συμφωνω και εγω οτι δεν ειναι ηθελημενη (θελω να πιστευω) αλλα ΥΠΑΡΧΕΙ ετσι? Rolling eyes


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιούν 2012, 20:46:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά, εγώ αποχωρώ από τη συζήτηση, γιατί αν συνεχίσω, μάλλον μετά θα πρέπει να αποχωρήσω από το club... Θέλω να πιστεύω ότι ο λόγος μου ήταν σωστός και δεν προσέβαλα κάποιον. Προσπάθησα να μιλήσω με επιχειρήματα και νούμερα (Πολυτεχνείο τέλειωσα διάολε - εκεί μάθαμε ότι 1+1 κάνει ΠΑΝΤΑ 2), αλλά δεν κατάφερα να πείσω. Δεν πειράζει...

Υ.Γ.: Δεν αντέχω, θα το πω! Steve είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να μιλάς κατ' αυτό τον τρόπο (τι πανηγύρια, τι κάστανα κτλ μειωτικά έναντι του συνομιλητή σου) όντας moderator...
Ααα και κάτι ακόμα: ± 0,5 % σε μέση κατανάλωση 10 lt/100Km είναι μια απόκλιση 0,05 lt/100Km και όχι 0,1 lt/100Km. Και είναι ΣΥΝ ή ΠΛΗΝ και όχι πάντα προσθετικό σφάλμα, όπως λάθος συμπεραίνεις.
Θα μπορούσα βεβαίως να σου πω και για τις δια νόμου επιτρεπόμενες αποκλίσεις των αντλιών στην Ελλάδα που είναι πολλαπλάσιες των αντιστοίχων ευρωπαϊκών, αλλά μάλλον τζάμπα θα πάει κι αυτό, οπότε "άστο να μείνουμε φίλοι"...


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP


Έχει επεξεργασθεί από τον/την harisma23 στις Τρι 26 Ιούν 2012, 20:50:49, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιούν 2012, 20:50:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Φιλικά πάντα Laughing Cool

Χάρη, τα σφάλματα του κοντέρ είναι ηθελημένα και υπάρχουν στο net και οι φόρμουλες που βγαίνουν. Ο εγκέφαλος βλέπει ταχύτητα με μεγάλη ακρίβεια, άλλο το τι δείχνει το κοντέρ. Μήνυση λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις εφόσον είναι κάτι που ρυθμίζεται από σχετικούς οργανισμούς.
Hint: UNECE Regulation 39 Rolling eyes

Εγώ λοιπόν συνεχίζω να αμφιβάλω για το αν κάτι τέτοιο γίνεται ηθελημένα και με δόλο. 1 κλικ με 2 κλικ σκάσιμο στην αντλία έχουν διαφορά, διαφορετική κλίση στην αντλία έχει διαφορά, διαφορετική κλίση στο αμάξι κάνει διαφορά κλπ κλπ κλπ. Τώρα εσύ πώς είσαι σίγουρος δεν ξέρω.

Ας μας πει o salex αν στην αποκρυπτογράφηση του εγκεφάλου και στις γραμμές του trip computer που έπαιζαν στα 207/308 βρήκαν ηθελημένες αποκλίσεις. Cool

ΕΕΠ, με τι επάγγελμα ασχολείσαι αν επιτρέπεται;


Κωνσταντίνε, εννοείται ΠΑΝΤΑ φιλικά με όσους δεν με προσβάλλουν.

Υ.Γ.: Φαντάζομαι ότι κατάλαβες ότι τα περί μηνύσεων ειπώθηκαν για να δείξεουν ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αστείο...


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιούν 2012, 20:52:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harisma23 έγραψε:
Προσπάθησα να μιλήσω με επιχειρήματα και νούμερα (Πολυτεχνείο τέλειωσα διάολε - εκεί μάθαμε ότι 1+1 κάνει ΠΑΝΤΑ 2), αλλά δεν κατάφερα να πείσω.


Ή και 0... Wink

Μην τσακώνεστε ρε παιδιά, είδατε να τσακώνομαι πουθενά εγώ που δεν έχω trip computer; Laughing Laughing

Κάντε το απλό. Γεμίστε κι αφήστε να ανάψει λαμπάκι. Αυτό κάνω εγώ πάντα. Εντός πόλης έβγαλα μέχρι και 500-530χλμ.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιούν 2012, 23:33:27    Θέμα δημοσίευσης: Π Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
harisma23 έγραψε:
Προσπάθησα να μιλήσω με επιχειρήματα και νούμερα (Πολυτεχνείο τέλειωσα διάολε - εκεί μάθαμε ότι 1+1 κάνει ΠΑΝΤΑ 2), αλλά δεν κατάφερα να πείσω.


Ή και 0... Wink

Μην τσακώνεστε ρε παιδιά, είδατε να τσακώνομαι πουθενά εγώ που δεν έχω trip computer; Laughing Laughing

Κάντε το απλό. Γεμίστε κι αφήστε να ανάψει λαμπάκι. Αυτό κάνω εγώ πάντα. Εντός πόλης έβγαλα μέχρι και 500-530χλμ.


Μα αυτο λεμε οτι καναμε. Γεμισαμε φουλ και οταν ξανα αναψε ειχαμε πχ μια καταναλωση 10 λιτρα (τυχαιο παραδειγμα) ΑΛΛΑ το τριπ ελεγε οτι ειχαμε 9,5 . Αυτο ειδαμε και οι 2 μας και αλλοι 300-400 οδηγοι 206 στο spritmonitor


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 07:18:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harisma23 έγραψε:
Υ.Γ.: Δεν αντέχω, θα το πω! Steve είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να μιλάς κατ' αυτό τον τρόπο (τι πανηγύρια, τι κάστανα κτλ μειωτικά έναντι του συνομιλητή σου) όντας moderator...


ευτυχώς, είναι μόνο στον τίτλο και όχι στην πραγματικότητα Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 08:19:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
harisma23 έγραψε:
Υ.Γ.: Δεν αντέχω, θα το πω! Steve είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να μιλάς κατ' αυτό τον τρόπο (τι πανηγύρια, τι κάστανα κτλ μειωτικά έναντι του συνομιλητή σου) όντας moderator...


ευτυχώς, είναι μόνο στον τίτλο και όχι στην πραγματικότητα Razz


Ααα, άμα είναι έτσι, αλλάζει το πράγμα...
Μπορώ κι εγώ να βάλω κάτω από το όνομα μου κάποιον τίτλο; Κάτι σεμνό... lord of the universe, ας πούμε. Very happy


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 09:00:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harisma23 έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
harisma23 έγραψε:
Υ.Γ.: Δεν αντέχω, θα το πω! Steve είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να μιλάς κατ' αυτό τον τρόπο (τι πανηγύρια, τι κάστανα κτλ μειωτικά έναντι του συνομιλητή σου) όντας moderator...


ευτυχώς, είναι μόνο στον τίτλο και όχι στην πραγματικότητα Razz


Ααα, άμα είναι έτσι, αλλάζει το πράγμα...
Μπορώ κι εγώ να βάλω κάτω από το όνομα μου κάποιον τίτλο; Κάτι σεμνό... lord of the universe, ας πούμε. Very happy


lord of the universe?

κατι σε τετοιο μου θυμησες!!



Oι παλιοι θα θυμούνται... Wink


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 12:18:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
harisma23 έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
harisma23 έγραψε:
Υ.Γ.: Δεν αντέχω, θα το πω! Steve είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να μιλάς κατ' αυτό τον τρόπο (τι πανηγύρια, τι κάστανα κτλ μειωτικά έναντι του συνομιλητή σου) όντας moderator...


ευτυχώς, είναι μόνο στον τίτλο και όχι στην πραγματικότητα Razz


Ααα, άμα είναι έτσι, αλλάζει το πράγμα...
Μπορώ κι εγώ να βάλω κάτω από το όνομα μου κάποιον τίτλο; Κάτι σεμνό... lord of the universe, ας πούμε. Very happy


lord of the universe?

κατι σε τετοιο μου θυμησες!!



Oι παλιοι θα θυμούνται... Wink


Θεϊλα...


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 13:03:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
drdino έγραψε:
Φιλικά πάντα Laughing Cool

Χάρη, τα σφάλματα του κοντέρ είναι ηθελημένα και υπάρχουν στο net και οι φόρμουλες που βγαίνουν. Ο εγκέφαλος βλέπει ταχύτητα με μεγάλη ακρίβεια, άλλο το τι δείχνει το κοντέρ. Μήνυση λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις εφόσον είναι κάτι που ρυθμίζεται από σχετικούς οργανισμούς.
Hint: UNECE Regulation 39 Rolling eyes

Εγώ λοιπόν συνεχίζω να αμφιβάλω για το αν κάτι τέτοιο γίνεται ηθελημένα και με δόλο. 1 κλικ με 2 κλικ σκάσιμο στην αντλία έχουν διαφορά, διαφορετική κλίση στην αντλία έχει διαφορά, διαφορετική κλίση στο αμάξι κάνει διαφορά κλπ κλπ κλπ. Τώρα εσύ πώς είσαι σίγουρος δεν ξέρω.

Ας μας πει o salex αν στην αποκρυπτογράφηση του εγκεφάλου και στις γραμμές του trip computer που έπαιζαν στα 207/308 βρήκαν ηθελημένες αποκλίσεις. Cool

ΕΕΠ, με τι επάγγελμα ασχολείσαι αν επιτρέπεται;


το παραπανω ποστ σου τουλαχιστον παραδεχεται οτι υπαρχει αποκληση της πραγματικης καταναλωσης και την καταναλωσης που αναγραφει το τριπ ετσι?

συμφωνω και εγω οτι δεν ειναι ηθελημενη (θελω να πιστευω) αλλα ΥΠΑΡΧΕΙ ετσι? Rolling eyes


Όχι.

Το παραπάνω αναφέρει ότι υπάρχει απόκλιση μεταξύ της τιμής που δίνει το trip και της τιμής που υπολογίζει κάποιος από την αντλία. Δεν ανέφερα πουθενά ότι θεωρώ ως πραγματική την τιμή που παίρνει κανείς από την αντλία.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 13:21:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
AlienHack έγραψε:
drdino έγραψε:
Φιλικά πάντα Laughing Cool

Χάρη, τα σφάλματα του κοντέρ είναι ηθελημένα και υπάρχουν στο net και οι φόρμουλες που βγαίνουν. Ο εγκέφαλος βλέπει ταχύτητα με μεγάλη ακρίβεια, άλλο το τι δείχνει το κοντέρ. Μήνυση λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις εφόσον είναι κάτι που ρυθμίζεται από σχετικούς οργανισμούς.
Hint: UNECE Regulation 39 Rolling eyes

Εγώ λοιπόν συνεχίζω να αμφιβάλω για το αν κάτι τέτοιο γίνεται ηθελημένα και με δόλο. 1 κλικ με 2 κλικ σκάσιμο στην αντλία έχουν διαφορά, διαφορετική κλίση στην αντλία έχει διαφορά, διαφορετική κλίση στο αμάξι κάνει διαφορά κλπ κλπ κλπ. Τώρα εσύ πώς είσαι σίγουρος δεν ξέρω.

Ας μας πει o salex αν στην αποκρυπτογράφηση του εγκεφάλου και στις γραμμές του trip computer που έπαιζαν στα 207/308 βρήκαν ηθελημένες αποκλίσεις. Cool

ΕΕΠ, με τι επάγγελμα ασχολείσαι αν επιτρέπεται;


το παραπανω ποστ σου τουλαχιστον παραδεχεται οτι υπαρχει αποκληση της πραγματικης καταναλωσης και την καταναλωσης που αναγραφει το τριπ ετσι?

συμφωνω και εγω οτι δεν ειναι ηθελημενη (θελω να πιστευω) αλλα ΥΠΑΡΧΕΙ ετσι? Rolling eyes


Όχι.

Το παραπάνω αναφέρει ότι υπάρχει απόκλιση μεταξύ της τιμής που δίνει το trip και της τιμής που υπολογίζει κάποιος από την αντλία. Δεν ανέφερα πουθενά ότι θεωρώ ως πραγματική την τιμή που παίρνει κανείς από την αντλία.


μπαχαλο κοινος... Laughing

αρα εσυ λες οτι γενικοτερα δεν υπαρχει περιπτωση κανενας να υπολογισει την πραγματικη του καταναλωση.
το τριπ εχει μια καποια αποκλησει που καλυπτεται και απο νομους , οι αντλιες λες οτι εχουν αποκλειση απο φθορα ή διαφθορα...

οποτε...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 13:27:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιός είπε ότι το trip έχει απόκλιση η οποία καλύπτεται από νόμους;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 13:43:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Ποιός είπε ότι το trip έχει απόκλιση η οποία καλύπτεται από νόμους;


"Χάρη, τα σφάλματα του κοντέρ είναι ηθελημένα και υπάρχουν στο net και οι φόρμουλες που βγαίνουν. Ο εγκέφαλος βλέπει ταχύτητα με μεγάλη ακρίβεια, άλλο το τι δείχνει το κοντέρ. Μήνυση λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις εφόσον είναι κάτι που ρυθμίζεται από σχετικούς οργανισμούς.
Hint: UNECE Regulation 39 "

αν εχει αποκλεισεις στο κοντερ θα εχει παντου...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 13:47:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διάβασε όλο αυτό το κομμάτι. Wink


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 14:01:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Διάβασε όλο αυτό το κομμάτι. Wink


ναιο, τωρα που το ξαναδιαβασα καταλαβα οτι το ριχνεις ολο το βαρος στην αντλια.

οκ , απο στατιστικη υποθετω τα πας καλα.

τι σου λεει τοτε το γεγονος οτι 400 ατομα με τριπ που συμπληρωνουν τις καταναλωσεις των αντλιων και του τριπ βγαζουν αποκληση? και ολοι πιο οικονομικο το τριπ? και σε χωρες που οι αντλιες ειναι καλυτερες και ελεγχωντε καλυτερα.

θα πρεπει να δωσεις και ενα βαρος στο στατιστικο του θεματος...
και ας μην εχεις θεωριτικες αποδειξεις.

τεσπα. ενα ακομα θεμα που δεν θα συμφωνησουμε. Laughing οποτε δεν συνεχιζω


εγω πιστευω αυτο που ειδα ο ιδιος και που λενε τα νουμερα στο σπριτμονιτορ.

εσυ πιστευεις την αψογη λειτουργεια του τριπ.

ολα good! Wink


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 27 Ιούν 2012, 14:12:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν σου είπα να ξαναδιαβάσεις για να βγάλει αυτό το συμπέρασμα αλλά για να δεις ότι το κοντέρ δείχνει περισσότερα από τα πραγματικά αλλά ο εγκέφαλος (και κατά συνέπεια το trip, το οδόμετρο κτλ) βλέπουν ταχύτητα/απόσταση με αρκετή ακρίβεια. Smile

Εγώ τα πάω μια χαρά με την στατιστική, οι αντλίες κατά βάση είναι ρυθμισμένες να είναι στο κάτω όριο σφάλματος άρα η κατανάλωση θα βγαίνει πάντα μικρότερη από το πραγματικό. Βάλε μέσα και τους άλλους αστάθμητους παράγοντες και έχεις ένα αποτέλεσμα που μπορεί να μεταβάλλεται κάθε φορά λόγω διαφορετικών αιτιών.

Όπως σου έχω πει άπειρες φορές, αν βάζει κανείς από ένα συγκεκριμένο βενζινάδικο, από συγκεκριμένη αντλία κάθε φορά και κρατάει την μάνικα μόνος του (steve, θα πετάξεις αστείο στο σημείο αυτό; Laughing ), έχει καλώς, το αποτέλεσμα μπορεί να θεωρείται επαναλήψιμο.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harisma23 (Χάρης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 308 1.6 THP

Ένταξη: 19 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 77

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Ιούν 2012, 21:17:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαχα, τελικά ο θεός είναι μεγάλος και ο κόσμος μικρός!

Παρόλο που είπα ότι δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα του trip computer, θα κάνω μια εξαιρεσούλα, καθώς η επιβεβαίωση αυτών που γράφω περί "υπεραισιοδοξίας" των ενδείξεων μέσης κατανάλωσης, ήρθε σήμερα, απρόσμενα αλλά και απόλυτα. Στο τεύχος Ιουλίου των 4Τ που βγήκε σήμερα, υπάρχει ένα άρθρο με μετρήσεις κατανάλωσης που έχουν γίνει στο εργαστήριο του ΑΠΘ, σε διάφορα αυτοκίνητα ανάμεσα στα οποία κι ένα 308. Κι εδώ βεβαίως, δεν υπάρχει περιθώριο αμφισβήτησης, λόγω μεταβλητών συνθηκών, κλεψίματος αντλιών, ανάδρομου Ερμή κτλ... Οι συνθήκες είναι απόλυτα ελεγχόμενες!

Στη σελίδα 45 αναφέρεται και στην ανακρίβεια των trip computer. To Golf 1.4 TSi (122 HP) που δοκίμασαν έδειχνε μέση κατανάλωση στο trip μόλις 1% μικρότερη από την πραγματική. Αντιθέτως το 308 1.6 e-HDi έδειχνε στο trip computer του κατανάλωση 14% μικρότερη από την πραγματική! Shocked

Τελικά φαίνεται ότι όταν μιλούσα για απόκλιση (κλέψιμο δηλαδή) μεγαλύτερη του 0,5 lt/100Km, είχα πέσει πολύ έξω - το trip κλέβει πολύ περισσότερο... Laughing


Spritmonitor.de Peugeot 308 1.6 THP
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vansak (ANTONIS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 207 1.6 GT 2009

Ένταξη: 28 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 91

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 30 Ιούν 2012, 15:14:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harisma23 έγραψε:
Χαχα, τελικά ο θεός είναι μεγάλος και ο κόσμος μικρός!

Παρόλο που είπα ότι δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα του trip computer, θα κάνω μια εξαιρεσούλα, καθώς η επιβεβαίωση αυτών που γράφω περί "υπεραισιοδοξίας" των ενδείξεων μέσης κατανάλωσης, ήρθε σήμερα, απρόσμενα αλλά και απόλυτα. Στο τεύχος Ιουλίου των 4Τ που βγήκε σήμερα, υπάρχει ένα άρθρο με μετρήσεις κατανάλωσης που έχουν γίνει στο εργαστήριο του ΑΠΘ, σε διάφορα αυτοκίνητα ανάμεσα στα οποία κι ένα 308. Κι εδώ βεβαίως, δεν υπάρχει περιθώριο αμφισβήτησης, λόγω μεταβλητών συνθηκών, κλεψίματος αντλιών, ανάδρομου Ερμή κτλ... Οι συνθήκες είναι απόλυτα ελεγχόμενες!

Στη σελίδα 45 αναφέρεται και στην ανακρίβεια των trip computer. To Golf 1.4 TSi (122 HP) που δοκίμασαν έδειχνε μέση κατανάλωση στο trip μόλις 1% μικρότερη από την πραγματική. Αντιθέτως το 308 1.6 e-HDi έδειχνε στο trip computer του κατανάλωση 14% μικρότερη από την πραγματική! 8-O

Τελικά φαίνεται ότι όταν μιλούσα για απόκλιση (κλέψιμο δηλαδή) μεγαλύτερη του 0,5 lt/100Km, είχα πέσει πολύ έξω - το trip κλέβει πολύ περισσότερο... :lol:


...βάλε 1lt/100 για να εισαι μεσα !!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Επόμενη
Σελίδα 16 από 19

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2455s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 21 - GZIP enabled - Debug on