PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ψήλωμα 206 πίσω

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2013, 12:08:29    Θέμα δημοσίευσης: Ψήλωμα 206 πίσω Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά, μιας και οι απαιτήσεις μας σε βάρος έχουν αυξηθεί αντιμετωπίζω πλέον τρομερό πρόβλημα (το αμάξι πέραν του ότι δε κυκλοφορεί δε μπορεί να μπει και στο πάρκινγκ με τίποτα). Το αμάξι ενώ έχει "κουρδισμένο" τον άξονα -σχεδόν αν όχι τελείως- τέρμα, είναι ένα με το έδαφος.


Πριν την προσθήκη βάρους (το αμάξι ήταν πιο ψηλό πίσω απλά είναι παρκαρισμένο σε ανηφόρα):



Μετά την προσθήκη βάρους:



Ποιά είναι η λύση για να μπορέσω να το σηκώσω -αρκετά- στο πίσω μέρος του; Έχει κάνει καποιος κάτι αντίστοιχο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2013, 12:45:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σκληρότερες ράβδοι στρέψης


>Υ.Γ. Μιλάμε για πολλά ΚWatt έ??? Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2013, 14:32:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις που μπορώ να βρω και πάνω κάτω πόσο θα κοστίσει το όλο εγχείρημα (στο περίπου φυσικά);

Γιατί μου έχουν πει 200 διαφορετικά πράγματα. Μια ακούω για διπλά ελατήρια, μία ακούω για αμορτισέρ και ελατήρια και γενικά έχω μπερδευτεί.

Υ.Γ. Κάτι κάνουμε. Και επειδή αναμένεται κι άλλο βάρος, θα έχουμε πολύ σοβαρά προβλήματα....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2013, 14:34:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με τέτοιο βάρος πίσω είναι επικίνδυνο να κυκλοφορεί στο δρόμο οπότε βάζεις μεγαλύτερα bumpstop και το αφήνεις να πατάει εκεί πάνω!

Το 206 δεν έχει ελατηρια στον πίσω άξονα αλλά ράβδους. Τοποθετώντας παχύτερες όπως σου είπε ο Τάσος, ενδεχομένως να έχεις οπτικά το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά με τόσο βάρος στον πίσω άξονα οι μετατοπίσεις του θα είναι τόσο απότομες που δεν θα έχεις το παραμικρό περιθώριο διόρθωσης.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2013, 14:37:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bumpstop???? Razz

Κοίτα, αυτό που με νοιάζει εμένα είναι να μπορεί να περνάει σαμαράκια, ειδικά αυτά της σχολής και να μπορώ να το βάζω στο γκαράζ μου για να μη πεθαίνω κάθε βράδυ από το άγχος και να καταλήξω να κοιμάμαι με το ένα μάτι ανοιχτό.

Τώρα η οδηγική του συμπεριφορά (αν εννοείς αυτό με την φράση "δεν θα έχεις το παραμικρό περιθώριο διόρθωσης.") "δε με καίει" μιας και ένα τέτοιο αυτοκίνητο δεν είναι φτιαγμένο για γκάζια και απότομα φρεναρίσματα. Αυτό το ήξερα εξ' αρχής.

Συνετά και στη δεξιά λωρίδα μόνο. Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2013, 20:25:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aeranarisi?


http://www.youtube.com/watch?v=jkzU55obTe8
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Αύγ 2013, 21:11:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ξηλωμα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Αύγ 2013, 08:44:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
Aeranarisi?


http://www.youtube.com/watch?v=jkzU55obTe8


Δε νομίζω πως θα αντέξει 1ον και 2ον πρέπει να ψιλοκοστίζει και μια περιουσία. Sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Αύγ 2013, 16:49:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ok αλλη λυση ειναι να κανεις φτιαχτα αμορτισερ πισω με στενα ελατηρια (σε φαση coilover)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Αύγ 2013, 00:02:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά βρέθηκε η λύση.

Κατέβηκε ο άξονας 7 πόντους με προσθήκες και μπήκαν αμορτισέρ bilstein group n τα χοντρομπούκαλα.

Βέβαια δε πιάσαμε μαμά επίπεδα ύψους, αλλά το ανεβάσαμε αρκετά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1049s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on