PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Επισκευη 106 Rallye 8v.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kostas10 (Κωνσταντινος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 8v

Ένταξη: 25 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Μάϊ 2014, 16:15:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα ολα κομπλε,μολις γυρισα απο ταξιδι 200 χλμ.Το αυτοκινητο δουλευει ρολοι.Δεν ηταν ο ιμαντας που εκανε το θορυβο πριν το ανοιξω αλλα ο τεντωτηρας.Πριν λιγο τον κοιταξα και εκτος του οτι εχει ελαχιστο κενο,οταν τον γυρνας με το χερι γρηγορα βγαζει θορυβο.Ο ι μαντας ειναι κανονικα.

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω.Καταρχην γιατι κανουν τα 8βιδα αυτο το ενοχλητικο τικι τικι.Για μπεκιερα μου ακουγεται αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο.Απο την αρχη που το ειχα παρει ετσι εκανε θυμαμαι.Υπαρχει καμια αλλη λυση,καμια μπεκιερα απο αλλο ή εστω μπεκ που να μην ακουγονται?

Επισης μαλλον εχει καποιο θεμα το καντραν μου.Μολις βαζω αλαρμ η θερμοκρασια λαδιου πηγαινει πανω κατω ελαχιστα συγχρονισμενη με το ρελε των αλαρμ.Στον δρομο τωρα πηγαινοντας χαλαρα με 100χλμ,βλεπω θερμοκρασιες νερου και λαδιου να ξεπερνανε την μεση.Αναβω τα φωτα και τα ξανασβηνω και πεφτουν στην μεση οπου ειναι το κανονικο τους.Αυτο βεβαια το κανει κανα 3αρι χρονια τωρα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν βρω κοντερ απο 3φυσο,ταιριαζει σε μενα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Μάϊ 2014, 22:35:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θόρυβο μπορεί να βγάζουν και τα μπεκ και οι βαλβίδες.
Η πτώση τάσης είναι εν μέρη φυσιολογική (μετά από 15+χρόνια) αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει πόσο θα βελτιωθεί με την αλλαγή οργάνων που για να μπει θέλει δουλειά και δεν είναι βγάλε βάλε


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Μάϊ 2014, 23:12:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φανταζομαι εχεις ρυθμισει σωστα τα διακενα (?)

Ενισχυσε τις γειωσεις σου, καθαρισε τις επαφες και τα σημεια που πιανουν στο σασι (αριστερα απ τον αριστερο σου αστραγαλο και συμμετρικα απεναντι). Επιπλεον η μπαταρια σου μαλλον ειναι κουρασμενη ή το δυναμο δεν παραγει αρκετο ρευμα.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas10 (Κωνσταντινος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 8v

Ένταξη: 25 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Μάϊ 2014, 17:39:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.Για τον θορυβο πρωτα,δεν νομιζω να ειναι οι βαλβιδες διοτι αν δεν τις ειχα σωστα ρυθμισμενες και ειχα λιγο περισσοτερο ανοιχτα τα κενα,φανταζομαι οτι οταν ζεστενοταν το αυτοκινητο,ο θορυβος θα ελλατωνοταν λογω θερμοκρασιων και διαστολης.Αυτο κανει ακριβως το ιδιο τικι τικι,ειτε ζεστο ειτε κρυο τον οποιο θορυβο το κανει απο την πρωτη μερα που το πηρα και εχω ακουσει και αλλα 8v οτι κανουν το ιδιο.Να τις εχω τοσο χαλια δεν πιστευω,και σωστα δουλευει το αμαξι και πολυ καλα πηγαινει,πολυ καλυτερα απο οτι πριν το ανοιξω.

Τις ρυθμισα οπως λεει το hayens:

Full open Αdjust valves
No1 exhaust No3 inlet No4 exhaust
No3 exhaust No4 inlet No2 exhaust
No4 exhaust No2 inlet No1 exhaust
No2 exhaust No1 inlet No3 exhaust

No1 κυλινδρος ειναι προς την μερια του συμπλεκτη.

Για τα καλωδια τωρα,θα ελεγξω αυριο λιγο γειωσεις και θα επανελθω.Συγνωμη αν σας εχω ζαλισει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Μάϊ 2014, 18:37:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επίσης τσέκαρε και τις γειώσεις στα πίσω φανάρια...πολλές φορές ευθύνονται και αυτές για πολλές δυσλειτουργίες... Wink


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kostas10 (Κωνσταντινος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 8v

Ένταξη: 25 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Μάϊ 2014, 09:05:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επανερχομαι με update.Λοιπον οι βαλβιδες ειναι κομπλε,για την ταση ηταν σπασμενος και δεν εκανε καλη επαφη ο + πολος της μπαταριας.Τον αλλαξα και οι θερμοκρασιες καθως και οτι αλλα χαζα εκανε με τα ρευματα ειναι οκ.

Αυτος ο θορυβος (τακ,τακ,τακ)ομως ειναι ενοχλητικος.Δεν κανουν τα μπεκ (κανουν λιγο αλλα δεν ειναι απο αυτα),δεν ειναι οι βαλβιδες.Ακουγεται προς την μερια του εκκεντροφορου,λιγο πιο πισω(προς εισαγωγη) και λιγο πιο κατω.Το κανει οταν ειναι κρυο και μολις δουλεψει λιγη ωρα ψιλοστρωνει.Ζεστο μερικες φορες ακουγεται,μερικες φορες σχεδον καθολου.

Σκεφτομαι οτι μαλλον ειναι απο τα λαδια.Επειδη ειχα σκοπο να τα αλλαξω σε 1000χλμ μαζι με φιλτρο για να φυγουν τυχον υπολλειματα που μπορει να επεσαν οταν καθαριζα το μπλοκ,εβαλα κατι φτηνα 10W40.Θα τα αλλαξω και βλεπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Μάϊ 2014, 10:47:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όταν 4λ λάδι καλό κάνουν κάτω απο 25 ευρώ για ποιό λόγο να βάλεις φθηνά?

σε tu5jp4 που έκανε ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ ανάλογα με τις rpm ήταν τα ωστήρια. Επίσης όμως δεν κρατούσε σωστό ρελαντί//βούταγε..βέβαια εκεί είναι με υδραυλικά ωστήρια


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas10 (Κωνσταντινος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 8v

Ένταξη: 25 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Μάϊ 2014, 12:25:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εκει που πηρα τα ανταλακτικα του ειπα να μου δωσει ενα φτηνο γιατι ετσι και αλλιως θα το αλλαζα.Δεν νομιζω οτι φταει η τιμη αλλα το 10W40 που ειναι πολυ ψιλο.Κανονικα εβαζα το Total 10W50 που ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει αλλα επειδη δεν τα εβρισκα ευκολα,βαζω ενα ERG 5W50 αν θυμαμαι καλα.Τεσπα,εχω κανει ειδη καμια 1000χλμ και οσο παει δουλευει ολο και καλυτερα το μοτερ και λεω σημερα-αυριο να τα αλλαξω τα λαδια να δω τι γινεται.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας παιδια,να ειστε καλα.Οτι νεοτερο θα ενημερωνω.

Edit:Ποιο καλο λαδι κανει κατω απο 25€ το 4λιτρο?Τα Total Που αναφερω παραπανω το συνεργειο που το πηγαινα μου τα χρεωνε 16€ το λιτρο και τα ERG απο 20€ το λιτρο μου τα φηνει 11€ επειδη τον ξερω.Αυτα που πηρα κει ειναι φτηνα οπως ειπα μου τα εδωσε αν θυμαμαι καλα 24€ τα 4 λιτρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostas10 (Κωνσταντινος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 8v

Ένταξη: 25 Ιούλ 2013
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Σεπ 2015, 08:35:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα παιδια.Μετα απο 1.5 χρονο το αμαξι συνεχιζει και δουλευει ρολοι.Τελικα το τακ τακ που εκανε ηταν φαγωμενα ωστηρια.Αλλαγη,ρυθμιση βαλβιδων και ολα κομπλε.Επανερχομαι με μια αλλη ερωτηση.Οταν ειχα βαλει το groupn τελικο,ο εξατμισας μου ειχε κοψει τον συνδεσμο απο το μανατο τελικο και το κολλησε στο καινουργιο,οπως κανουν ολοι φανταζομαι.Αυτο ηταν καπου στο 2005 αν θυμαμαι καλα.

Το προβλημα ειναι οτι τωρα εχει σαπισει αυτος ο συνδεσμος και δεν εφαρμοζει στον σωληνα και κανει φασαρια.Υπαρχει πουθενα σαν ανταλακτικο αυτος ο συνδεσμος η μονο αν βρω παλι μανατο τελικο να κοψω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0908s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on