PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

obd σε 13αρι καροτσι?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
hlias303 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 20 Μάϊ 2013
Δημοσιεύσεις: 51

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 01 Ιούν 2013, 18:45:15    Θέμα δημοσίευσης: obd σε 13αρι καροτσι? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα εχω ενα θεματακι και θα ηθελα να μου πητε αν υπαρχει καπια λυση εχω αγοραση ενα rallye 1,3 με κινητηρα 16v μονοφυσο με ecu 1απ41 οπιοσ εκανε την μετατροπη δεν εχει τοποθετιση διαγνωστικη φυσα ουτε obd ουτε καπια αλη πιο παλια,
τι κανω λοιπον? θα ηθελα να εχω διαγνωστικη φυσα γιατι βλεπεις παραμετρους λητουργιασ του κινητηρα και κανης πολι πιο ευκολη την ζωη σου στο θεμα επιλισις προβληματων και καλης λητουργειας του κινητηρα!

υ.γ.: συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη και συγνωνη αν το εβαλα σε λαθος ενοτητα παρακαλω μεταφερετε το οπου χριαζετε αν χριαζετε!
ευχαριστω εκ τον προτερων για το χρονο σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 01 Ιούν 2013, 20:29:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχώς σε κανένα 106 δεν υπάρχει η δυνατότητα να βλέπεις παραμέτρους μέσω obd παρά μόνο με το Lexia.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 01 Ιούν 2013, 22:17:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν δεν έχει κόψει την πλεξούδα και έχει αφήσει τις αναμονές μπαίνει, χρειάζεσαι ένα τεχνικό που το έχει ξανακάνει...


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallistasvordon (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιούν 2013, 02:31:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Δυστυχώς σε κανένα 106 δεν υπάρχει η δυνατότητα να βλέπεις παραμέτρους μέσω obd παρά μόνο με το Lexia.


Σε τρίφυσσο rallye διαβάζω κανονικά από obd2 με android. Είναι μοντέλο 2003.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιούν 2013, 20:22:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rallistasvordon έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Δυστυχώς σε κανένα 106 δεν υπάρχει η δυνατότητα να βλέπεις παραμέτρους μέσω obd παρά μόνο με το Lexia.


Σε τρίφυσσο rallye διαβάζω κανονικά από obd2 με android. Είναι μοντέλο 2003.

Τι ενδείξεις σου βγάζει?



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallistasvordon (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιούν 2013, 10:22:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[/quote]
Τι ενδείξεις σου βγάζει?[/quote]

Σχεδόν τα πάντα: κατανάλωση βενζινης (σε κάθε μορφή), timing advance, θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία αέρα εισαγωγής, πίεση εισαγωγής (η σκούπα κάνει δουλειά μεγάλη γενικά), βολτ, στροφόμετρο, καυσαέρια (co2), θέση πεταλούδας γκαζιού, και κάποια ακόμα. Σε τρίφυσο εγκέφαλο του 2002 μου έδειχνε μόνο στροφόμετρο. Μόλις έβαλα εγκέφαλο του 2003 βλέπω όλα αυτά. (μπορεί να φταίει που έχει πρόγραμμα πάντως)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιούν 2013, 14:16:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι εγώ 3φ 2001 και δεν... (σε scangaugeII).

Πάντως, είσαι ο 1ος που ακούω ότι διαβάζει όλες αυτές τις ενδείξεις Rolling eyes


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallistasvordon (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιούν 2013, 17:57:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Κι εγώ 3φ 2001 και δεν... (σε scangaugeII).

Πάντως, είσαι ο 1ος που ακούω ότι διαβάζει όλες αυτές τις ενδείξεις Rolling eyes


Ίσως φταιει το πρόγραμμα που φοράω το οποίο μάλλον στέλνει τις συγκεκριμένες εντολές μέσω obd2 (σε android κινητό τα διαβάζω μεσω elm327). Εκτός κ αν οι τελευταίοι εγκέφαλοι (2003) έστελναν όλες τις ενδείξεις. Ο παλιός που είχα (2002) έστελνε μόνο στροφόμετρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιούν 2013, 19:49:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κι ο δικός μου, μόνο RPM & VOLT.

Δε νομίζω να είναι θέμα προγράμματος αλλά θέμα έκδοσης πρωτοκόλλου επικοινωνίας (και άρα ημερομηνίας παραγωγής).

Σε android λογικά το Torque χρησιμοποιείς ε?


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιούν 2013, 20:16:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rallistasvordon έγραψε:

Σχεδόν τα πάντα: κατανάλωση βενζινης (σε κάθε μορφή), timing advance, θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία αέρα εισαγωγής, πίεση εισαγωγής (η σκούπα κάνει δουλειά μεγάλη γενικά), βολτ, στροφόμετρο, καυσαέρια (co2), θέση πεταλούδας γκαζιού, και κάποια ακόμα. Σε τρίφυσο εγκέφαλο του 2002 μου έδειχνε μόνο στροφόμετρο. Μόλις έβαλα εγκέφαλο του 2003 βλέπω όλα αυτά. (μπορεί να φταίει που έχει πρόγραμμα πάντως)


OMG και 3 lol Shocked Shocked Shocked



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallistasvordon (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 03 Ιούν 2013, 22:23:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Κι ο δικός μου, μόνο RPM & VOLT.

Δε νομίζω να είναι θέμα προγράμματος αλλά θέμα έκδοσης πρωτοκόλλου επικοινωνίας (και άρα ημερομηνίας παραγωγής).

Σε android λογικά το Torque χρησιμοποιείς ε?


Tο Torque χρησιμοποιώ ναι. Συνδεμένο με bluetooth στη θύρα obd (μεσω elm327)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιούν 2013, 02:10:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε καποια σχηματικα του τριφυσου,εχω δει πως σε καποια μοντελα,υπαρχει η υποστηριξη(αναλογα πιθανον,την εκδοση του λογισμικου) για καταγραφη καταναλωσης και ελαχιστης σταθμης καυσιμου,αλλα το κατα ποσο ειναι εφικτο να διαβαστει μεσω obd δε γνωριζω,ισως ειναι αυτο που λεει ο Γιαννης,σχετικα με πρωτοκολλο επικοινωνιας και ημερομηνια παραγωγης...
Τι να πουμε κι εμεις οι μονοφυσοι που δε μπορουμε να δουμε τιποτα Sad


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιούν 2013, 09:08:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Τι να πουμε κι εμεις οι μονοφυσοι που δε μπορουμε να δουμε τιποτα Sad

Mα αυτό είναι το γα**το ρε Γιώργη!
Τουλάχιστον, αν είσαι μονόφυσος, ξέρεις ότι δε γίνεται να υπάρξει επικοινωνία, οπότε το κάνεις γαργάρα και το καταπίνεις.

Αν είσαι τρίφυσος όμως και πάλι δεν? Εκεί είναι που τρώγεσαι.... Evil


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιούν 2013, 09:13:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rallistasvordon έγραψε:

Τι ενδείξεις σου βγάζει?[/quote]

Σχεδόν τα πάντα: κατανάλωση βενζινης (σε κάθε μορφή), timing advance, θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία αέρα εισαγωγής, πίεση εισαγωγής (η σκούπα κάνει δουλειά μεγάλη γενικά), βολτ, στροφόμετρο, καυσαέρια (co2), θέση πεταλούδας γκαζιού, και κάποια ακόμα. Σε τρίφυσο εγκέφαλο του 2002 μου έδειχνε μόνο στροφόμετρο. Μόλις έβαλα εγκέφαλο του 2003 βλέπω όλα αυτά. (μπορεί να φταίει που έχει πρόγραμμα πάντως)[/quote]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rallistasvordon (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 15 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιούν 2013, 14:51:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπότε είναι καθαρά θέμα χρονολογίας κατασκευής εγκεφάλου. Λογικά όσοι έχουν 2003 μοντέλο βλέπουν κ αυτοί τις ενδείξεις μέσω obd.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιούν 2013, 15:29:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Τι να πουμε κι εμεις οι μονοφυσοι που δε μπορουμε να δουμε τιποτα Sad

Mα αυτό είναι το γα**το ρε Γιώργη!
Τουλάχιστον, αν είσαι μονόφυσος, ξέρεις ότι δε γίνεται να υπάρξει επικοινωνία, οπότε το κάνεις γαργάρα και το καταπίνεις.

Αν είσαι τρίφυσος όμως και πάλι δεν? Εκεί είναι που τρώγεσαι.... Evil

Ειναι λιγο μακακια... Confused


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιούν 2013, 16:44:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rallistasvordon έγραψε:
Οπότε είναι καθαρά θέμα χρονολογίας κατασκευής εγκεφάλου. Λογικά όσοι έχουν 2003 μοντέλο βλέπουν κ αυτοί τις ενδείξεις μέσω obd.

Ε καλά μην το δένεις και κόμπο Whistling


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1373s (PHP: 84% - SQL: 16%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on