PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Διαφορικό χωρίς γρανάζια.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Ιαν 2004, 08:21:10    Θέμα δημοσίευσης: Διαφορικό χωρίς γρανάζια. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απο το caraudioforum.gr

<<
http://www.tsiriggakis.gr/library.html

ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΝΑΖΙΑ

Η Ελληνική ευρεσιτεχνία από το 1981από ένα από τα πολλά <<τρελά>> μυαλά που υπάρχουν στην χώρα μας αλλά ανακατεμένη με την ελληνική απληστία & απερισκεψία που κάποια στιγμή θα κάνουν την πατέντα από ελληνική επανάσταση στην αυτοκίνηση σε Δαφνοσκέπαστη επίτευξη άλλων χορών και συσσώρευση κερδών , που δίνει ταυτόχρονα 100%μπλοκε αλλά και διαφορικό .

Στην σελίδα αυτή θα βρείτε λεπτομέρειες και φωτογραφίες για κάτι που κάποια στιγμή θα βγει από τα συρτάρια τον εργοστασίων προς παραγωγή αφού θα έχει χαθεί το χρονικό περιθώριο της πατέντας και δεν υπάρχει σάλιο για ανανέωση Αααχχ!

>>

τελικα αυτο το πραγμα προχωρησε;;; η πατεντα ειναι του 1981 αλλα απο τοτε τιποτα ετσι;;
επισης , οποιος μπορει να βοηθησει με τεχνικες λεπτομεριες ας βοηθησει ... Wink να καταλαβουμε τι γινεται!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Ιαν 2004, 08:45:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειχα βρεί ένα άρθρο για αυτό στο περιοδικό R&D σχετικά με αυτό το διαφορικό.....
Οπως καθετι που αξίζει σε αυτό τον τόπο, θαφτηκε απο τους καρεκλοκένταυρους Evil Evil
Ας όψεται και η τεχνική δομή αυτού του διαφορικού που το έκανε ισοδύναμο ή και ανώτερο των μπλοκέ/ελεγχομενων....
Τώρα αυτό είναι αυτονόητο γιατί θάφτηκε.


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Ιαν 2004, 13:13:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gskarmou έγραψε:
Ειχα βρεί ένα άρθρο για αυτό στο περιοδικό R&D σχετικά με αυτό το διαφορικό.....
Οπως καθετι που αξίζει σε αυτό τον τόπο, θαφτηκε απο τους καρεκλοκένταυρους Evil Evil
Ας όψεται και η τεχνική δομή αυτού του διαφορικού που το έκανε ισοδύναμο ή και ανώτερο των μπλοκέ/ελεγχομενων....
Τώρα αυτό είναι αυτονόητο γιατί θάφτηκε.


Το R&D είναι το αγαπημένο μου περιοδικό. Razz Razz
Έχω στείλει εκεί πολλές επιστολές, οι οποίες δημοσιεύτητκαν! (σε κάθε τεύχος υπάρχει και από μία!)

Για το διαφορικό τώρα, μάλλον έχει θαφτεί.
Το κακό είναι ότι τα πνευματικά δικαιώματα έχουν λήξει (το κατοχύρωσε η ΠΥΡΚΑΛ με το όνομα το Τσιριγκάκη), αφού πέρασε η εικοσαετία...

Τώρα ο καθένας μπορεί να το εκμεταλλευτεί εμπορικώς...


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 09:28:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω μετα απο επισκεψη στο ανωτερω site ενα μονο εχω να πω:


Τι εφτιαξε ρε ο ανθρωπος................


Πραγματικα φοβερη σκεψη.Κριμα που εμεινε μονο στα χαρτια.Το ειχαν δοκιμασει και το '80 σε ενα Peugeot 404 και ειχε δουλεψει καλα.....


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Recifees (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 BlueBird 1.600.000 κεκ

Ένταξη: 07 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 491

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 09:52:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με τα λίγα που μπορώ να καταλάβω το διαφορικό αυτό μοίραζε την δύναμη αναλόγως της πρόσφυσης χωρις τρελές ρυθμίσεις ή όποιον άλλο έλεγχο με αποτελέσματα καλύτερα των μπλοκέ.
Το οτι δεν έχει γρανάζια οι τριβές δεν πρέπει να είναι μικρότερες του κανονικού Question Question και η κατανάλωση να παίρνει την κατιούσα Question


Με την ρόδα στον αέρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Ιαν 2004, 20:17:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:
Εγω μετα απο επισκεψη στο ανωτερω site ενα μονο εχω να πω:


Τι εφτιαξε ρε ο ανθρωπος................


Πραγματικα φοβερη σκεψη.Κριμα που εμεινε μονο στα χαρτια.Το ειχαν δοκιμασει και το '80 σε ενα Peugeot 404 και ειχε δουλεψει καλα.....



δεν το ειπες καλα, επετρεψε μου να το διατυπωσω σωστα!

τι σ'όφτιαξε ο άνρθρωπας... Exclamation Exclamation Exclamation Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fantom (geo)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1.1 xt

Ένταξη: 19 Ιαν 2004
Δημοσιεύσεις: 12
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Ιαν 2004, 17:36:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΑΚΟΥΣΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
(ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ R&D ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ!)
ΛΟΙΠΟΝ, Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟΥ ,ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΔΗΛ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ Ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΔΙΑΝΥΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ!!!!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΤΣΙΡΙΓΚΑΚΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΤΡΟΧΟΣ ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΣΠΙΝΑΡΕΙ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ!

ΕΝΑ ΟΧΗΜΑ ΜΕ ΣΗΚΩΜΕΝΟ ΤΡΟΧΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.
Ο ΤΡΟΧΟΣ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΝΕΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΣΤΟΝ ΕΤΑΙΡΟ ΤΡΟΧΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ!

ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΝΑΖΙΑ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ!!!

ΑΚΟΜΗ,ΛΕΕΙ ΤΟ R&D, ΠΩΣ ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΕΤ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΡΟΧΟ ΠΟΥ ΕΜΠΛΕΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΘΑ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΩΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΡΟΦΩΝ ΤΩΝ ΤΡΟΧΩΝ ΘΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΕΙ/ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ!

ΚΑΛΟ Ε? ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1307s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on