PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Bαλβίδα επιστροφής αναθυμιάσεων από το ρεζερβουάρ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Οκτ 2012, 19:12:13    Θέμα δημοσίευσης: Bαλβίδα επιστροφής αναθυμιάσεων από το ρεζερβουάρ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξερει κανεις ποια ακριβως βαλβιδα ειναι αυτη???Και τι ακριβως κανει???

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ParisMcridis στις Δευ 08 Οκτ 2012, 11:16:22, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Οκτ 2012, 19:26:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων αν δεν κάνω λάθος.. για τα 207?


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Οκτ 2012, 19:36:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ειναι αυτη?? http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=287
απο αυτη νομιζω κανει οτι κουλα μου κανει.Ανεβαζει τα fuel trims και χανει λιγο πιεση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Οκτ 2012, 20:59:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορεί και να ισχύει...

Σήμερα για 2η φορά (την πρωτη την άλλαξα πριν κανα 8μηνο) μου ξανάναψε anti-pollution και λαμπάκι μηχανής και κωδικός p0443 evaporative emission control valve circuit malfunction...καπως έτσι....είναι ακριβώς η βαλβίδα αυτή...σαν να πάει λίίίίγο χειρότερα και ανέβασε τα σταθερά εδώ και 3 μήνες+ fuel trims (που τα έλεγξα προχθες) από 2.1 σε 3.9 μέσα σε 2 μέρες....

Μικρό κόστος έχει, αλλά είναι χαζή και σπαστική βλάβη που δεν ξέρω και από που προέρχεται....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2012, 11:19:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σου αναβει παντα check οταν χαλαει???Γιατι εμενα μονο τα long terms ανεβαζει , lagαρει λιγο στο πατα και χανει και 0.1-0.2 πιεση αλλα χωρις λαμπακια.Οπου διαβασα λενε οτι κανει πιο φτωχο το μειγμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2012, 12:27:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ParisMcridis έγραψε:
Δεν ειναι αυτη?? http://www.etuners.gr/index.php?s=12&t=287
απο αυτη νομιζω κανει οτι κουλα μου κανει.Ανεβαζει τα fuel trims και χανει λιγο πιεση.


Ακριβώς αυτή είναι Πάρη. Αντεπίστροφη βαλβίδα αναθυμιάσεων καυσίμου από το ρεζερβουάρ. Επιστρέφει τις αναθυμιάσεις από το ρεζερβουάρ για να καούν στο μοτέρ. Στα δικά μας μοντέλα τα επιστρέφει στη πολλαπλή, ενώ στα 156άρια επιπλέον και στην εισαγωγή πρίν τη τουρμπίνα.

Κάπου υπάρχει αναλυτική συζήτηση και τα έχει εξηγήσει αν δεν κάνω λάθος ο Giannis27 αναλυτικά.

Ο Στέλιος εξηγεί ότι αν χαλάσει αυτή η βαλβίδα δημιουργούνται προβλήματα στη διαχείριση της πίεσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2012, 14:46:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τι ειναι το διάβασα.για την πίεση επίσης αλλα έχει τόσο μεγάλη διάφορα η μια μικρή.και κυρίως αυτό που διάβασα για το στεγνώμα και τη μεταβολή των long terms ισχύει;γιατί δε την έχουν στην πεζό και θα κάνει κάτι μέρες να έρθει.την καινούργια δεν την έχουν κάν Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2012, 17:05:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι δε μου ανάβει πάντα check gιατί μάλλον είναι σποραδική βλάβη...μόλις παραδώσει πνεύμα λογικά ανάβει...την πρώτη φορά έβλεπα μόνο το σφάλμα με το διαγνωστικό αλλά όχι me check...τώρα άναψε check με ίδιο κωδικό, αλλά το έσβησα, πάει λίγο χειρότερα το αμάξι, έκανα 300 κμ και δεν ξανάναψε...θα ξαναδω αν υπάρχει στο διαγνωστικό σα βλάβη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2012, 17:43:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ParisMcridis έγραψε:
Το τι ειναι το διάβασα.για την πίεση επίσης αλλα έχει τόσο μεγάλη διάφορα η μια μικρή.και κυρίως αυτό που διάβασα για το στεγνώμα και τη μεταβολή των long terms ισχύει;γιατί δε την έχουν στην πεζό και θα κάνει κάτι μέρες να έρθει.την καινούργια δεν την έχουν κάν Ελλάδα.


Η καινούρια εννοείς για το 156άρι; Γιατί αυτή έτσι και αλλιώς δεν κάνει σε μάς.

Για τα long term κωλύομαι να σου απαντήσω γιατί δεν το έχω δει στη πράξη και δεν γνωρίζω. Αν έχεις πάντως πάνω από 50.000km άλλαξε την έστω προληπτικά, αργά η γρήγορα τα "παίζουν" αυτές. Έχω παράδειγμα φίλου που ακριβώς στα 50 χάλασαν και η N75 και η αντεπίστροφη αλλά είχε προβλήματα με τη πίεση, μια σήκωνε σωστά μια όχι.

Εσύ έχεις θέμα με τη πίεση όμως ή όχι; Γιατί αν δεν έχεις μάλλον δύσκολο να έχει χαλάσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2012, 19:02:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρέπει να σηκώνει 1.2 και πάνω απο 1 δε βλέπω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Οκτ 2012, 22:29:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ParisMcridis έγραψε:
Πρέπει να σηκώνει 1.2 και πάνω απο 1 δε βλέπω.


E, κάτι έχει θέμα τότες σίγουρα, ειδικά αν πρίν σήκωνε κανονικά.

Οπότε ή αντεπίστροφη ή N75 (αν δεν έχεις αλλάξει), λογικά κάτι από τα δύο σου κόβει πίεση. Αν βέβαια είσαι σίγουρος 100% ότι δεν χάνει από κάπου. Χρονισμό, μιας και έχεις κάνει, δεν λαμβάνω υπόψιν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1306s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 19 - GZIP enabled - Debug on