PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

θορυβος πισω αξονα 106

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Ιούλ 2012, 19:03:46    Θέμα δημοσίευσης: θορυβος πισω αξονα 106 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν υπαρχει αλλο θεμα, ζητω συγνωμη και αν γινεται να συγχωνευθει!

μετα την επισκευη που εκανα εχω κανει γυρω στα 15 000κμ, τις τελευταιες μερες και ενω το εχω χαμηλωσει, σε φασεις που δουλευει η αντιστρεπτικη δηλαδη οταν κατεβαινω απο το γκαραζ ή σε σαμαρακια/λακουβες ακουγεται το χαρακτηριστικο γκλανκ...
την τελευταια φορα που το ειχα κοιταξει μου ελυνε το αυτακι της αντιστρεπτικης αλλα το εφτιαξα με loctite ο αξονας ειναι δεμμενος το ιδιο και οι ραβδοι, εχω κανει ελεγχο!
εβγαλα την αντιστρεπτικη και την ξαναεβαλα, αλλα εχω την εντυπωση οτι τα αυτακια εχουν κενο ενω ο σωληνας ειναι κουμπωμενος κανονικα!
σκεφτομαι να αλλαξω το αυτακι της αντιστρεπτικης... δεν ξερω τι αλλο να κανω, να διαλυθηκαν τα ρουλεμαν τοσο γρηγορα?
κενα δεν εχει!

να παρω τις εξωτερικες τσιμουχες? μπας και "αγκαλιαζουν" καλυτερα τα αυτακια?

το αυτοκινητο το επισκευαζω μονος μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Ιούλ 2012, 19:22:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βγάλε την τάπα, βίδωσε μιά Μ8x1.25 (6γωνη κατά προτίμηση) και άστην πάνω σφιγμένη, απλά βάλε κ ροδέλα για να πατήσει σωστά κ να στεγανοποιήσει.

Εάν έχουν κ τα 2 αυτάκια τρύπα στο κέντρο, κάντο κ απ'τις 2 μεριές.

Εάν έχει μόνο το 1 αυτάκι τρύπα και παρόλο που έχεις βάλει βίδα κ την έχεις καργάρει, συνεχίζει να χει κενά, τότε έχει ξεσφηνώσει το ατρύπιτο αυτάκι απ'το πολύσφηνο της αντιστρεπτικής.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Ιούλ 2012, 19:48:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το χω κανει απ το ενα αυτακι που εχει ταπα αλλα ειναι τερμα μεσα, το αλλο δεν το εχω κανει...
και θα βγαλω και τις ροδελες γιατι λειτουργουν σαν αποστατες εχεις δικιο!
ο θορυβος ειναι λογικος?
πως θα την βαλω μεσα απ την μερια που ειναι σφηνωμενη?με ζορι βγαινει?
roadrunner σε εχασα και σε βρηκα εδω...αχαχαχαχαχ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιούλ 2012, 10:57:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

spar@ έγραψε:
το χω κανει απ το ενα αυτακι που εχει ταπα αλλα ειναι τερμα μεσα, το αλλο δεν το εχω κανει...
και θα βγαλω και τις ροδελες γιατι λειτουργουν σαν αποστατες εχεις δικιο!
ο θορυβος ειναι λογικος?
πως θα την βαλω μεσα απ την μερια που ειναι σφηνωμενη?με ζορι βγαινει?
roadrunner σε εχασα και σε βρηκα εδω...αχαχαχαχαχ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ

Laughing

Όταν τα αυτιά είναι τόσο έξω, είναι λογικό ν'ακούς θόρυβο αλλά δεν είναι φυσιολογικό αφού τα αυτιά δεν πατάνε σωστά!
Όταν είναι σωστά τοποθετημένα στη θέση τους (όταν δλδ φωλιάζουν τέρμα μέσα στο βραχίονα), ένα ανεπαίσθητο τακ-τακ ίσως ακούγεται, ειδικά εάν φοράς μεταλλικά σινεμπλόκ πίσω κι αυτό μόνο και μόνο γιατί υπάρχει ένας μικρός τζόγος μεταξύ φωλιάς και αυτιού.

Τη ροδέλα που σου ανέφερα, εννοούσα να την τοποθετήσεις από την έξω μεριά, στην κεντρική τρύπα του αυτιού, εκεί δηλαδή που ήταν η πλαστική τορξ τάπα και θα βάλεις τη βίδα, για να πατήσει σωστά γιατί η τρύπα του αυτιού είναι 12mm. Πρόσεξε να χρησιμοποιήσεις κάποια σκληρή βίδα (10.9+).

Το άλλο αυτάκι που δεν έχει τρύπα, πρέπει να το σφηνώσεις και πάλι στην αντιστρεπτική γιατί απ'ότι φαίνεται έχει ξεπρεσσαριστεί. Οπότε αφαιρείς αντιστρεπτική βγάζοντας το τρυπητό αυτάκι, τοποθετείς κάθετα την αντιστρεπτική με το ατρύπητο αυτάκι στο πάτωμα (βάζοντάς το να πατήσει πάνω σε κάτι σχετ.μαλακό, πχ ξύλο) και χτυπάς την αντιστρεπτική από πάνω με μεγάλη ματσόλα για να ξανασφηνώσει.

Εάν και πάλι δεν υπάρχει αποτέλεσμα, τότε έχεις τοποθετήσει πολύ μέσα τις ράβδους.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιούλ 2012, 17:39:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θα το κοιταξω απο Δευτερα!
αυτο με τις ραβδους δεν το καταλαβα και μεσα να ειναι παραπανω δεν μεταβαλουν την αποσταση των ψαλιδιων ετσι δεν ειναι? αφου η αποσταση ειναι ιση με τον κιτρινο σωληνα!
σινεμπλοκ φοραω τα εργοστασιακα, θα δοκιμασω οτι μου ειπες και θα χετε νεα τη δευτερα!
ο θορυβος ακουγεται απ την αριστερη πλευρα του οδηγου, δηλαδη εκει που η αντιστρεπτικη εχει την πλαστικη βιδα... αρα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιούλ 2012, 19:40:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

spar@ έγραψε:
θα το κοιταξω απο Δευτερα!
αυτο με τις ραβδους δεν το καταλαβα και μεσα να ειναι παραπανω δεν μεταβαλουν την αποσταση των ψαλιδιων ετσι δεν ειναι? αφου η αποσταση ειναι ιση με τον κιτρινο σωληνα!

Λάθος Thumb Down

Η απόσταση των βραχιώνων δεν έχει να κάνει με το κίτρινο σωλήνα. Ξανασκέψου το Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Ιούλ 2012, 20:05:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

oπα λαθος καταλαβα.... των ψαλιδιων ειναι οσο ο κιτρινος σωληνας ψαλιδια εννοω εκει που ειναι και τα σινεμπλοκ με τις βιδες...
οι βραχιωνες οντως αν εχω παρασφιξει τις ραβδους ισως να εχουν μπει πιο μεσα ομως δεν εχει απειροελαχιστο περιθωριο με τις τσιμουχες κλπ/?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2012, 10:01:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

spar@ έγραψε:
οι βραχιωνες οντως αν εχω παρασφιξει τις ραβδους ισως να εχουν μπει πιο μεσα ομως δεν εχει απειροελαχιστο περιθωριο με τις τσιμουχες κλπ/?

Εάν έχουν στραβώσει οι έκκεντρες ροδέλες (έχουν κυρτώσει), τότε μπορεί μέχρι και 2-3mm συνολικά να χουν έρθει πιό μέσα (ή και πιό έξω, ανάλογα), όσο δηλαδή σου λείπει για να μπει το αυτάκι της αντιστρεπτικής στη θέση του. Οι τσιμούχες έχουν χώρο για να καλύψουν αυτό το μπόσικο.
Αλλά πρώτα, τσέκαρε αυτό που σου είπα με το σφήνωμα του ατρύπιτου αυτιού. Είναι πιό πιθανό να συμβαίνει.

Επίσης, τσέκαρε στις εσωτερικές τσιμούχες στους βραχίονες, εάν πατάνε σωστά επάνω στα νικελ στεγανοποιητικά δαχτυλίδια του άξονα.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2012, 16:46:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χμμμ οι ροδελες στις ραβδους ειχαν παρει λιγο γιατι τις ειχα αλλαξει τις εργοστιακες και ειχα βαλει αλλες με βιδες κανονικες οχι τορξ!
ροδελες εργοστασιακες που βρισκω?
αυριο θα σας πω τα νεα!! ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2012, 16:52:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

spar@ έγραψε:
χμμμ οι ροδελες στις ραβδους ειχαν παρει λιγο γιατι τις ειχα αλλαξει τις εργοστιακες και ειχα βαλει αλλες με βιδες κανονικες οχι τορξ!
ροδελες εργοστασιακες που βρισκω?
αυριο θα σας πω τα νεα!! ευχαριστω πολυ!

Οι εργαστασιακές ροδέλες, είναι έκκεντρες. Δηλαδή η τρύπα τους δεν είναι στο κέντρο αλλά λίγο παραέξω ώστε να κάθονται μέσα στα αυλάκια που έχουν εσωτερικά οι φωλιές των ράβδων και να ασφαλίζουν.

Πες μου ότι αυτές που χρησιμοποίησες και αντικατέστησες τις μαμά έκκεντρες ήταν κανονικές Banned

Εάν ναι, εκεί είναι το πρόβλημα ρε συ... Οι ράβδοι σου βρίσκονται σε θέση "όπου να 'ναι" (ως προς το βάθος), οπότε το ίδιο και οι βραχίονες!


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2012, 16:59:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οχι εκκεντρες ροδελες εχω φτιαξει, απλα δεν θυμαμαι αν ειναι ιδιου παχους... σε ανταλλακτικα δεν εχει ροδελες ε??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spar@ 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 21 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 61

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Αύγ 2012, 21:12:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εβαλα και τις εργοστασιακες εκκεντρες ροδελες (ιδιες ηταν) κανονικα γυρισμενες στο αυλακι κανονικα ολα!
χτυπησα και την αντιστρεπτικη μπας και εχει ξεπρεσσαριστει...
τι να πω??
να αλλαξω αυτια στην αντιστρεπτικη?
στις αποτομες εναλλαγες ή σε φασεις που δουλευει η αντιστρεπτικη βρονταει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
teo106 16v 2001 (θεοφιλος)
Μέλος
Μέλος


peugeot 106 1600 16v 2001

Ένταξη: 15 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: κερκυρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 03 Αύγ 2012, 18:34:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ισως πω βλακεια,αλλα,με σκετο το αυτακι της αντιστρεπτικης μεσα στο βραχιωνα,(χωρις την αντιστρεπτικη,ετσι για δοκιμη ) , κουμπωμενο κανονικα στο βραχιωνα,μηπως εχει μποσικα πανω κατω? μεσα στο βραχιωνα εννοω,με τη βιδα του τοποθετημενη,αλλα οχι σφιγμενη...... νομιζω πως το αυτακι εχει πατουρα να θυληκωνει ακριβως μεσα στο βραχιωνα (οχι στο σημειο που στεγανοποιει η τσιμουχα,λιγο πιο εξω)....αν εχει μποσικα,λογικα εκει θα χτυπαει συνεχεια..... (το ειχε παθει φιλαρακι με 106 παλαιοτερα,ειχε φαγωθει ο βραχιωνας σε εκεινο το σημειο,και ειχε κενα το αυτακι της ζανφορ) )


στριβω με γαλλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1589s (PHP: 60% - SQL: 40%) - SQL queries: 13 - GZIP enabled - Debug on