PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

D.P.S.F και p2177 code
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2012, 15:17:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχω οργανάκι για να δω αλλά όταν δεν μου κόβει την τουρμπίνα τραβάει μια χαρά. Κάτι ακόμα όταν πάω σταθερή πορεία με 5 και 90χλμ με το πόδι αλλά και με το cruise control νιώθω κάτι μικρά πολύ μικρά κοψίματα με σταθερό πάντα γκάζι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2012, 15:26:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O MAP καθαρίζεται ή άμα έχει αρχίσει και τα παίζει θέλει άλλαγμα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2012, 15:29:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pipis έγραψε:
Δεν έχω οργανάκι για να δω αλλά όταν δεν μου κόβει την τουρμπίνα τραβάει μια χαρά. Κάτι ακόμα όταν πάω σταθερή πορεία με 5 και 90χλμ με το πόδι αλλά και με το cruise control νιώθω κάτι μικρά πολύ μικρά κοψίματα με σταθερό πάντα γκάζι.


Κατά πάσα πιθανότητα απο το ίδιο πράγμα είναι. Όπως είπαμε τα βήματα που καλό θα ηταν να κάνεις είναι τα εξής

1) Τσεκάρισμα για update. Θα κάνει μόνο του αρχικοποίηση αν κάνεις update. Το αμάξι πρέπει να είναι κρύο.
2) Καθάρισμα αυλών εισαγωγής και με την ευκαιρία μπέκ έξω για καθάρισμα με υπερήχους. Υπόψιν η peugeot προτείνει αλλαγή τσιμουχάκια, ασφάλειες μπέκ και το σωληνάκι που ενώνει την αντλία με τον αυλό των μπέκ. Το τελευταίο άστο για τον καθαρισμό μπέκ αλλά άλλαξέ το όπως και δήποτε αν αλλάξεις αντλία υψηλής. Μετά τους καθαρισμούς πάς για αρχικοποίηση στον εγκέφαλο.
3) Αν δείς και αποδείς και απο καθαρισμούς, μέτρηση με μανόμετρο στην αντλία χαμηλής και αν ο μάστορας μπορεί ας σου κάνει και μια ροομέτρηση. Δηλαδή αντλία έξω και σε κουβά να δείς αν η ποσότητα καυσίμου που σου φέρνει είναι ανεκτή.
4) Τελευταίο βήμα και πλέον το βάφεις μπλέ και το φουντάρεις, αντλία υψηλής. Μπορείς να κάνεις μια μαγκιά για αυτή για να δείς αν έχει κλάσει εσωτερικά. Οι χαλασμένες κάνουν επιστροφή καυσίμου οταν η ζήτηση καυσίμου πέφτει. Αυτό μπορεί να δείς με μανόμετρο εντός μηχανοστασίου στη βαλβίδα καυσίμου ώστε να παρακολουθήσεις αν οταν αφήνεις γκάζι, μετά απο τέρμα γκάζι, σου κάνει κανα peak στην πίεση του αυλού χαμηλής που πρέπει να είναι περί τα 5-6μπάρ σε φυσιολογικές συνθήκες. Αν δείς τπτ 10άρια+ τότε η υψηλής σου έχει Leak προς το ρεζερβουάρ.


Pipis έγραψε:
O MAP καθαρίζεται ή άμα έχει αρχίσει και τα παίζει θέλει άλλαγμα?

Αν έχει πολύ λαδίλα ρίχτου σε πρώτη φάση καθαριστικό αλλά αν έχει θέμα θα το δείς και απο την πίεση εισαγωγής που θα σου διαβάζει ή τη θερμοκρασία(έχουμε δύο αισθητήρες πίεσης στην εισαγωγή).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2012, 15:32:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ φίλε μου ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιούλ 2012, 15:34:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pipis έγραψε:
Οκ φίλε μου ευχαριστώ.


Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσε στο thread γιατί θυμάμαι και άλλο παιδί είχε κάνει θέμα εδώ μέσα με P2177. Δεν θυμάμαι τώρα ποιος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιούλ 2012, 00:24:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
Εχω δει σε A3 φιλου που του ειχε κοπει ενα κολλαρο στην ανακυκλωση του αερα στην εισαγωγη, με αποτελεσμα να δυσκολευεται να κρατησει ρελαντι, να εχει +45% LTFT.

Σε 207 φιλου που χε ξεφυγει ο χρονισμος εχω δει +19%. Απο οσο θυμαμαι μετα το 20-22% ειτε + ειτε - μπαινει safe mode


Ρε μαστορα γιατι επιμενεις?Δεν υπαρχει διαρροη πριν την τουρμπινα η πριν τον μαπ.Στο α3 του φιλου σου που προφανως ειχε μαφ,μπορεσε και διαβασε αυτο το προβλημα.Στο δικο μας κατι τετοιο δεν μπορει να διαγνωστει και στην τελικη δεν επιρρεσζει κιολας αν ειναι πριν την τουρμπινα γιατι δεν υπαρχει μετρητης που να βλεπει οτι χανει αερα.Αν παλι υπαρχει καποιο τρυπιο κολαρο,τοτε θα εκοβε πιεση και θα αναβε λαμπακι την ωρα που θα τουρμπιζε και οχι εξ αρχης.



Φιλε σπυρο οπως σου ξαναειπα,τα ιδια συμπτωματα ειχε και φιλος local heroe και με μια αναβαθμιση λογισμικου λυθηκε το προβλημα του.Αφου εχεις κανει ολα τα πρωτιστως υποπτα(και σωστα ενηργησες),πας στα δευτερευοντα.Ουτε καθαρισμους εισαγωγης χρειαζεσαι(που οκ χρειαζεσαι οπως ολοι μας,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)ουτε μετρηση αντλιας υψηλης γιατι την βγαζει το διαγνωστικο.Το μονο που ειναι υποπτο ειναι τα μπεκ που πιστευω οτι θα ειναι το τελευταιο πραγμα που πρεπει να δεις γιατι υπαρχουν αλλα πολυ πιο συχνα αίτια και περισσοτερο ανεξοδα.


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιούλ 2012, 11:36:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:

Απο οσο θυμαμαι μετα το 20-22% ειτε + ειτε - μπαινει safe mode


Παραπανω θελει για να μπει safemode, και αν μπει. Εγω στα 27% ειχα φτασει και δεν μου ειχε αναψει τιποτα.



"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούλ 2012, 03:03:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά αφού άλλαξα και αντλία χαμηλής το πρόβλημα παραμένει. Μάλλον θα πάω για καθαρισμό μπέκ και βαλβίδων απ'ότι φαίνεται....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Ιούλ 2012, 05:05:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην το κανεις πριν δοκιμασεις update Confused


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Ιούλ 2012, 11:08:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω κάνει το 11 update αλλά μπορεί να έχει γίνει καμία μακακία και να θέλει πάλι το ίδιο? Έχουν βγάλει η peugeot πιο καινούργιο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Ιούλ 2012, 21:52:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα fuel trims σε τι επίπεδα βρίσκονται?


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2012, 22:52:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ρωτήσω κάτι μπορεί να έχει χαλαρώσει το wastegate και να μου βγάζει οφ την τουρμπίνα ο εγκέφαλος?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 27 Ιούλ 2012, 23:32:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα σου χτύπαγε άλλο σφάλμα άμα είχες απώλεια πίεσης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Αύγ 2012, 02:06:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν μετά το update του 12 δεν μου έχει ξαναμπουκώσει. Όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα να το κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Αύγ 2012, 02:14:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάνε μας μια χάρη και πες μας πόσο είναι το Long Fuel Trim σου. Για το τυπικό του θέματος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasileios4 (vasilhs)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 gt 16v (2009)

Ένταξη: 03 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: kavala

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Αύγ 2012, 19:47:14    Θέμα δημοσίευσης: depollution faulty... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα παιδιά με το update τι το κάνουν?
μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε συνεργείο?
και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον pipi έχω....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Αύγ 2012, 20:30:53    Θέμα δημοσίευσης: Re: depollution faulty... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasileios4 έγραψε:
καλησπέρα παιδιά με το update τι το κάνουν?
μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε συνεργείο?
και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον pipi έχω....

Απλά σου ανανεώνουν καποια δεδομένα στον εγκέφαλο, δηλ "σβήνονονται" και "ξαναγράφονται" καινουργια, βελτιωμένα όπου χρειάζεται.
-Αν φοράς πρόγραμμα, χανεται, και επανέρχεται στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.-
Το κάνουν σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Peugeot.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 17 Αύγ 2012, 17:35:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά τα L.F.T δεν τα έχω μετρήσει ακόμα. Άν έχει κάποιος τα διαγνωστικά τα μικρά και να μένει κοντά πειραιά ευχαρίστως να βρεθούμε να τα δούμε αν μπορεί
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Νοέ 2012, 23:41:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
NoDsl έγραψε:
Gotcha έγραψε:
Οχι στο - . Απο την στηγμη που του βγαζει σφαλμα για system too lean at idle, λογικα καπου μετα τον μαφ τραβας αερα χωρις να μετριεται, με αποτελεσμα να σου στεγνωνει στο ρελαντι ή απλα το στεγνωμα ερχεται απο βουλομενο μπεκ. Το LTFT πρεπει να ειναι στον θεο ++


Το αμάξι ΔΕΝ έχει μάφ φίλε μου. Μάπ έχουμε. Επίσης τα trouble codes είναι γενικά guidelines και όχι πάντα η ρίζα του προβλήματος. Θα δείς οτι θα έχει αρνητικό LTFT


καλα δε θα τα χαλασουμε αν ειναι μαφ η μαπ. Η γνωμη μου ειναι πως απο την στηγμη που του βγαζει σφαλμα για υπερβολικο στεγνωμα το LTFT εχει φυγει πανω απο +20% με αποτελεσμα να του πεταει το depollution



Pipis έγραψε:
LTFT που κοίταξα με την βοήθεια ενός φίλου είναι στο -7%.Καλό ή κακό?



Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pipis (Spiros)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.6 GT 5D

Ένταξη: 28 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 294

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Ιαν 2020, 01:08:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου έχει βγάλει ρε παιδιά τους κωδικούς p2177 πάλι και τον p0139 και έχω long fuel trims -28%. Το αμάξι είναι χρονισμένο,καθαρισμένη εισαγωγή. Απο τι μπορεί να είναι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1442s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on