PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Βάψιμο Ζαντών

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 08:26:13    Θέμα δημοσίευσης: Βάψιμο Ζαντών Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη οι καιροί ειναι δυσκολοι, και δεν περισσευουν ευκολα τα 100 ή 200 ευρω που ζητουν οι περισσοτεροι για ενα φρεσκαρισματακι στις ζαντες, παραθετω ενα μινι DIY για το πως μπορουμε ευκολα μονοι μας να βαψουμε τις ζαντες μας.

Υλικα που θα χρειστουμε:
1) Γυαλοχαρτο 150 ΤΕΜ 3-4
2) ασταρι
3)σπρευ-βερνικι
4)σιδηροστοκος

Εκτέλεση συνταγης:

Αρχικα πλενουμε καλα τη ζαντα και απομακρυνουμε οσο μπορουμε επικαθισεις, πισσες κλπ που μπορει να εχουν κολλησει επανω.
Στη συνεχεια ξεκιναμε το τριψιμο με γυαλοχαρτο 150 που δεν ειναι οτυτε ψιλο ουτε χοντρο.
Αφου τριψουμε τη ζαντα, γινεται καπως ετσι:
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/805/dsc00463w.jpg/]

Mετα γεμιζουμε τα βαθια χτυπηματα με λιγο σιδηροστοκο, και οταν στεγνωσει ξανατριβουμε.
Προαιρετικα και για καλυτερο αποτελεσμα, μπορουμε να ψεκασουμε με ασταρι ωστε να γεμισουν και ολα τα μικροβαθουλωματα.
εγω δεν ακολουθησα αυτη τη μεθοδο και εβαψα κατευθειαν , αφου το 150ρι γυαλοχαρτο δεν ειχε απομακρυνει ολο το χρωμα με αποτελεσμα να μπορω να βαψω κατευθειαν.
Σε περιπτωση αβαφης σιδερενιας ζαντας το ασταρι επιβαλλεται.
Στο βαψιμο τωρα, εχουμε 2 επιλογες:
1. Βαψιμο με ματ χρωμα και μετα περασμα με βερνικι.
2. βαψιμο με βερνικοχρωμα.

Εγω χρησιμοποιησα βερνικοχρωμα και ετσι γλιτωσα το βερνικι.
Το βερνικοχρωμα δουλευεται καλυτερα, δε "τρεχει" τοσο ευκολα οσο το βερνικι, και στεγνωνει και γρηγορα.
Χρησιμοποιησα το MOTIP απο πρακτικερ.

Το αποτελεσμα ειναι το εξης:
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/225/dsc00464b.jpg/]

Για 4 ζαντες θα χρειαστειτε 4 κομματια γυαλοχαρτο, 2 σπρευ βερνικοχρωμα με κοστος 20 ευρω.
Προαιρετικα για ασταρι και στοκο θα χρειαστειται αλλα 10 € ή 20 αν ασταρωσετε ολες τις ζαντες πληρως.
Χρονος: 3-4 ωρες αναλογα το μερακι!
ΥΓ. Εβαψα τις ζαντες μονο απο μπροστα με αυτες τις ποσοτητες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 09:28:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ομορφα
και χαρα στην ορεξη σου να γραψεις "How to"
εχω βαψει κι εγω καμποσα σετακια ζαντες με αυτον τον τρόπο...
αμα εισαι προσεκτικός μετα στο καθαρισμα (οχι πιεση με νερο) μια χαρα γινονται
"μεγειές"


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 09:39:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanks Μανθο!
Για την ορεξη...αμα καθεσαι και δεν εχεις δουλεια, γραφεις how to Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tasos207RC (Tasos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 24 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 158
Τόπος: Σαλαμίνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 16:33:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο για το θέμα φίλε.Για τέτοιες εποχές είναι καλή λύση.Εγώ αγόρασα το plasti dip και σύντομα θα κάνω την απόπειρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 17:01:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σπύρο, συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα καταρχήν Thumb Left

Προτείνω, αντί γυαλόχαρτο να χρησιμοποιηθεί ντουκόχαρτο που δουλεύεται με νερό (βρεγμένο δλδ) και έχει καλύτερα αποτελέσματα σε μεταλλικές επιφάνειες.
Επίσης, να προσθέσω ότι το αστάρι πρέπει να είναι κατάλληλο για αλουμίνιο (διαφορετικά ξεφλουδίζει) και ειδικά στην περίπτωση χρήσης σιδηρόστοκου, επιβάλλεται η χρήση του.

Και μιά ερώτηση: σε πλύσιμο με πιεστικό οικιακής χρήσης (πχ ένα μικρό karcher), το χρώμα κρατάει? Στο καθαριστικό σπρέυ ζαντών?

Ψήνομαι για τις περτικαλί Μάνθο Cool

ΥΓ: το γα**το της υπόθεσης είναι ότι μετά πας στον λαστιχά να σου ζαντάρει τα λάστιχα και 9/10 σου ξύνει το χειλάκι με την πρέσσα Evil


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimisboukis (Dimis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 206 1.6 16v (12/2006)

Ένταξη: 06 Δεκ 2011
Δημοσιεύσεις: 286
Τόπος: Λαρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 17:11:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλη δουλεια.Αυτο με την πιεση στο πλυσιμο και τον φοβο του ξεφλουδισματος ειναι ενα θεμα που θελει προσοχη.Εγω εσκασα σαν τον μ@λ@κ@ 120euro σε μαστορα και εχουν ξεφλουδισει σε μερικα σημεια.Με τον αδερφο μου που βαψαμε τις δικες του como autostrata μονοι μας βγηκαν πολυ καλες αλλα με την χρηση κομφλερ και αερογραφου.Απλα τις εφαγε λιγο στα μπρατσα λογω offset.Τωρα προσπαθω να τον πεισω να ξαναβαψουμε και τις δικες μου oz ultraleggera αλλα σκεφτομαι ποσο χρονο θα μου παρει για το τριψιμο και το καθυστερω. Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 22:58:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραιοοοος!!
Cool Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Ιούν 2012, 23:26:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καμιά λιγότερο θολή φωτό; Laughing



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιούν 2012, 15:31:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanks παιδες!
Γιαννη για το πιεστικο δεν υπαρχει θεμα.
Αυτη τη στιγμη απο το δεκεμβρη κυκλοφορω με τις σιδερενιες, βαμμενες ασπρες με τον ιδιο τροπο και δεν εχω κανενα θεμα ξεφτισματος.
Σταυρο θα σε ανεβασω καποια στιγμη καποια αλλη φωτο με καλυτερη αναλυση Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Ιούν 2012, 18:38:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε άντε, ανέβασε με καμία Laughing



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
giannaros1989 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 206 1.4 16V quicksilver

Ένταξη: 23 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Σεπ 2012, 16:19:25    Θέμα δημοσίευσης: !!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια... νεος στο φορουμ και χαρηκα για την γνωριμια.... το βαψιμο γινεται με σπρει ή με πιστολι? εχω ενα 206 και φοραω 5κτινες autostrata 17αρες και εχει αρκετες γρατζουνιτσες απο παρκαρισμα....ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ: μην δινεται αμαξι σε γυναικα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1018s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on