PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μετρηση πλανισματος κεφαλης 106/206 1.6 16v-TU5J4 & TU5JP4
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 10:42:31    Θέμα δημοσίευσης: Μετρηση πλανισματος κεφαλης 106/206 1.6 16v-TU5J4 & TU5J Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη γενικοτερα γινεται ενα μπαχαλο με την μετρηση της κεφαλης και την πιθανη συμπιεση του μοτερ,αν υποθεσουμε οτι το μπλοκ δεν εχει πλανιστει,τοτε με τον παρακατω τροπο μπορειτε να δειτε στο περιπου ποση στατικη συμπιεση πιθανον να εχει το μοτερ σας.

Arrow Υποψιν οτι στα 106/Saxo,τα μοτερ που ηταν κατασκευης πριν τα μεσα του 1999 και ηταν εξοπλισμενα εργοστασιακα με φλαντζα κεφαλης απο περμανιτη(την χαρτινη που λενε συνηθως) και οχι την μεταλλικη,ειχαν απο το ιδιο το εργοστασιο πιο πλανισμενη κεφαλη οποτε ειναι λογικο να μετρατε χαμηλοτερο υψος ακομα και σε μια κεφαλη που ειναι οπως ακριβως βγηκε απο το εργοστασιο.

Arrow Το αντιθετο ισχυει και για τα 206.
Τα πρωτα μοτερ κατασκευης μεχρι και το 2002(αν δεν κανω λαθος),ειχαν λιγοτερο πλανισμενη κεφαλη απο τα μεταγενεστερα,με αποτελεσμα να εχουν 10,8 στατικη συμπιεση αντι του 11,1 των νεωτερων.


Για να μετρηστε το υψος της κεφαλης δεν ειναι αναγκαιο να ειναι λυμενο το μοτερ,γινεται ευκολα και με την κεφαλη πανω στο αυτοκινητο.
Το μονο που θα χρειαστειτε ειναι ενα καλο παχυμετρο ή κατα προτιμηση,για μεγαλυτερη ακριβεια,ενα μικρομετρο που να ανοιγει μεχρι και 15cm συνολικο μηκος.



Σε πρωτη φαση βγαζουμε την ταπα του λαδιου για να δουμε την χρονολογια κατασκευης της κυλινδροκεφαλης μας(συνηθως και του μοτερ μας γενικοτερα).
Στο ανοιγμα διακρινεται μια κυκλικη σφραγιδα με δυο ψηφια μεσα της.
Τα ψηφια αποτελουν τα δυο τελευταια νουμερα της χρονιας κατασκευης,δηλαδη το 98 στην προκειμενη φωτο ειναι του 1998.
Σε μια κεφαλη του 2000 θα δουμε το νουμερο 00.
Σε μια κεφαλη του 2003 θα δουμε το 03,κλπ,κλπ...



Η επομενη κινηση ειναι να παρουμε το παχυμετρο και να μετρησουμε το υψος της κεφαλης.
Μια εργοστασιακη κυλινδροκεφαλη,χωρις να εχει πλανιστει φυσικα,εχει υψος περιπου 135,8-135,9mm,αναλογα φυσικα και με την χρονολογια κατασκευης της(αυτο που αναφερθηκε στην δευτερη και τριτη παραγραφο).

Προσοχη,στην μετρηση δεν μετραμε και την φλαντζα κεφαλης. Exclamation Exclamation Exclamation
Μετραμε απο το "προσωπο" της κυλινδροκεφαλης μεχρι το σημειο που παταει το "καπακι" που σφιγγει τον εκκεντροφορο πανω στην κυλινδροκεφαλη.
Φαινεται αλλωστε ξεκαθαρα στις φωτο...







Καποια αλλα σημεια που δειχνουν αν μια κυλινδροκεφαλη ειναι πολυ πλανισμενη ειναι καποια σημαδια κατα την χυτευση.
Αν αυτα τα σημαδια δεν υπαρχουν καθολου ή ειναι πολυ "ρηχα" σε βαθος,τοτε η κεφαλη που κοιτατε ειναι οντως αρκετα πλανισμενη.
Σε εργοστασιακη μορφη τα σημαδια εχουν μεταξυ 0,5 και 1mm βαθος.

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kostas ix leros (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 26 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 17:14:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nice work....Στελιο... πολυ καλο αυτο το τοπικ το χρειαζομασταν...χαχαχα....το χαος με αυτα τα κεφαλια μας ο καθενας λεει τα δικα του τωρα μαθαμε μερικα πραγματα....την ιδια μετρηση στο ιδιο σημειο τα ιδια μου εδειξε και μενα 135,2 και τα καπακια απο μεσα 00 εχει φαει μαχαιρι τελικα ε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 17:25:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατα πασα πιθανοτητα ναι Κωστα... Sad

Και ενταξει,με 1-2 δεκατα δεν ειναι προβλημα,οταν ομως ξεπερναει αυτα τα νουμερα αρχιζει και γινεται πίκρα το πραγμα... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kostas ix leros (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 26 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 18:01:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Κατα πασα πιθανοτητα ναι Κωστα... Sad

Και ενταξει,με 1-2 δεκατα δεν ειναι προβλημα,οταν ομως ξεπερναει αυτα τα νουμερα αρχιζει και γινεται πίκρα το πραγμα... Confused

Στελιο 1-2 δεκατα για την κεφαλη που εχω εγω την 135.5 σωστα με την χαρτινη φλαντζα 10.8 συμπιεση τωρα με του 206 που φοραω και το πλανησμα που εχω που να εχω φτασει περιπου 12?αλλα παιδια που να εχοθν σθναντηση κατι τετοιο με αθτην την κεφαλη?τελος να βαλω την μεταλλικη 106 και ποσο θα φτασω την συμπιεση μου με τα 2-3 δεκατα που εχει φαει μαχαιρι αποτι φενεται η κεφαλη μου? Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 18:24:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η PSA δηλωνε 10,2 με μεταλλικη φλαντζα 1,2mm και κεφαλη απο μοντελο 2000 και μετα(δηλαδη 135,8-135,9mm περιπου).
Συνολο δηλαδη 137-137,1mm.

Εσυ εχεις 135,5mm οποτε με φλαντζα 1,2 θα πας στα 136,7mm περιπου,δηλαδη 3-4 δεκατα πλανισμα.
Ε,κατα προσεγγιση αυτο θα βγαλει καπου στο 11,3-11,5 συμπιεση αν θυμαμαι καλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kostas ix leros (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 26 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 18:49:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Η PSA δηλωνε 10,2 με μεταλλικη φλαντζα 1,2mm και κεφαλη απο μοντελο 2000 και μετα(δηλαδη 135,8-135,9mm περιπου).
Συνολο δηλαδη 137-137,1mm.

Εσυ εχεις 135,5mm οποτε με φλαντζα 1,2 θα πας στα 136,7mm περιπου,δηλαδη 3-4 δεκατα πλανισμα.
Ε,κατα προσεγγιση αυτο θα βγαλει καπου στο 11,3-11,5 συμπιεση αν θυμαμαι καλα...
Εγω εχω 135.2 Στελιο οχι 135.5 και φλαντζα 1.2 μη βγαλω παραπανω παλι....????πριν με την 0.7 και την 135.2 εβλεπα 275psi ανα χωρο καυσεως ενδικτηκα στο αναφερω αυτο μεταφραζεται με ποσο συμπιεση στατικη αφου βρισκουν οι705????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 19:31:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστευω οτι με 3 δεκατα επιπλεον παλι θα βρισκει ρε γμτο... Scratch

Σχετικα με την ενεργο συμπιεση,δεν υπαρχει αμεσος συσχετισμος για να σου πω ποση στατικη εχεις...
Ειναι δηλαδη εντελως υποθετικο το νουμερο. Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
kostas ix leros (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 26 Ιαν 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 19:49:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Πιστευω οτι με 3 δεκατα επιπλεον παλι θα βρισκει ρε γμτο... Scratch

Σχετικα με την ενεργο συμπιεση,δεν υπαρχει αμεσος συσχετισμος για να σου πω ποση στατικη εχεις...
Ειναι δηλαδη εντελως υποθετικο το νουμερο. Sad

Μια δοκιμη θα μας πεισει Στελιο αν βρισκει παλι θα κανω τσεπες στα πιστονια μετα χαχαχαχαχα....τα ιδια επαθε το παιδι εδω σε αυτο το τοπικ http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=24662
απλως δεν το καταλαβαν οπως εγω τρεχω να προλαβω τωρα μην το σπασω...Στελιο σε ευχαρηστουμε γιαυτο το τοπικ να γλιτωσουμε ολοι τα μοτερακια μας γιατι καμια φορα και μεις τρεχουμε χωρις να ξερουμε....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Μάϊ 2012, 22:08:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στελιο εχεις καμια ιδεα για τον xu9j4 των 205 ποσο υψος πρεπει να εχει η κεφαλι?


Spritmonitor.de
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Μάϊ 2012, 15:12:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψεματα θα σου πω ρε,δεν το εχω κοιταξει ποτε... NodNo
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Pugobios (Costantin)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 2 με ralloμοτερ!!!

Ένταξη: 25 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 1146
Τόπος: κατω απο τη ραμπα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Μάϊ 2012, 15:41:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο την πεζω μπορεις να μαθεις?


Spritmonitor.de
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Μάϊ 2012, 19:51:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπα,οχι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Μάϊ 2012, 22:45:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ χρησιμο και διαφωτιστικο thread .

Αυτο που ειπες με τα πρωτα μοτερ 206 μεχρι το 2002 που ειχαν λιγοτερη συμπιεση. Αυτο δεν επιρεαζε την μαμα ιπποδυναμη τους?[/list]


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάϊ 2012, 05:31:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οχι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Mule (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (Rallye)

Ένταξη: 19 Οκτ 2010
Δημοσιεύσεις: 83
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάϊ 2012, 18:06:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμενα γραφει 98, μετρησα κεφαλη οντως στα 13,2 (δεν εχει πλανιστει ποτε) και
φλατζα απο 206.
Ξερει κανενας να μου πει ποσο στατικη περιπου εχω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 05:44:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

135,2 οχι 13,2... Scratch

Αν ειναι 135,2 τοτε εχεις φυγει αρκετα πανω απο 11,5... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Mule (Σπύρος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (Rallye)

Ένταξη: 19 Οκτ 2010
Δημοσιεύσεις: 83
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 15:07:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι λαθος μου στελιο 135,2 ηθελα να γραψω. Embarassed

Δηλ κοντα στα 12 συμφωνα με τα λεγομενα σου ετσι?

Πολυ δεν ειναι για μαμα πιστονια?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tony_l (Αντώνης)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 06 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 119

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 15:27:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ ωραίο άρθρο Στέλιο. Wink
Αυτό που δεν κατάλαβα μόνο, είναι πως υπολογίζετε τη συμπίεση σε σχέση με το πάχος της κεφαλής. Εμπειρικά είναι τα νούμερα ή υπάρχει κάποιος κανόνας;



...is all about balance...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2012, 17:40:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mule έγραψε:

Δηλ κοντα στα 12 συμφωνα με τα λεγομενα σου ετσι?

Πολυ δεν ειναι για μαμα πιστονια?

Για 12 δεν ξερω αλλα λογικα θα φλερταρεις καπου στο 11,6-11,7... Sad

tony_l έγραψε:
Πολύ ωραίο άρθρο Στέλιο. Wink
Αυτό που δεν κατάλαβα μόνο, είναι πως υπολογίζετε τη συμπίεση σε σχέση με το πάχος της κεφαλής. Εμπειρικά είναι τα νούμερα ή υπάρχει κάποιος κανόνας;

Εμπειρικα ρε και απο διαφορες περιπτωσεις που ετυχε να γινει ογκομετρηση πριν και μετα.
Δεν ειναι δηλαδη απολυτα τα νουμερα που ετσι και αλλιως δεν σημαινουν και πολλα μιας και αυτο που μας νοιαζει ειναι αυτο που μετραει το συμπιεσομετρο. Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Ιούν 2012, 12:02:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στελαρα συγχαρητηρια πολυ ωραιο τοπικ Cool



Και μια που ξεκινησες αυτο το πολυ ενδιαφερον τοπικ να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου...
Τα παιδια οποτε μετρανε συμπιεση ριχνουν πρωτα λαδι μεσα στον κυλινδρο η οχι?

Επισης εχει μετρησει κανεις το pressure drop Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,325s (PHP: 92% - SQL: 8%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on