PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Ηχοσύστημα - η γνώμη σας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Μάρ 2012, 10:38:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
ανάλογα τη ποιότητα των στοιχείων....

+ 1 Δεν ηθελα να το πω ετσι μιας και τον αγορασε τον ενισχυτη και μαλλον σε αλμηρη τιμη!!!

Δεν τον αγορασα μου τον εστειλε ενας φιλος μου απο Αμερικη!:D
Δεν αξιζει δηλαδη σαν ενισχυτης για καλη ποιοτητα στον ηχο??


Κοίτα να δεις πως έχουν τα πράματα. Με το upgrade που θα κάνεις θα δεις μόνος σου οτι όλα είναι τέλεια. Αυτό δε πάει να πει οτι είναι!!!! Μεταξύ μας, crunch και τέτοιες ιστορίες δεν προορίζονται για SQ (sound quality) καταστάσεις. Αυτό όμως θα είναι αισθητό στο αυτί ενός επαγγελματία που θα ακούει το σαξόφωνο πχ να "τραβάει" λίγο, τη φωνή της τραγουδίστριας να κάνει λίγο παραπάνω echo κλπ κλπ κλπ.

ΤΩΡΑ, εσύ που δεν έχεις -φαντάζομαι δηλαδή- την εμπειρία ενός κριτή SQ διαγωνισμών (όχι οτι εγώ έχω) θα σου φαίνεται πως παίζει μια χαρά ποιοτικά! Και όντως έτσι θα είναι (σε σχέση με τα μαμά πράματα). Στην ουσία θα παίζεις καθαρά σε μεγαλύτερη ένταση. Η καθαρότητα δεν είναι ποιότητα όμως από μόνη της! Ποιότητα είναι οι χροιές!
Τέσπα ελπίζω να κατάλαβες πάνω κάτω τι θέλω να πω γιατί -κανονικά- στην ερώτηση που έκανες, η απάντηση είναι μια ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jimmy007 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (2004)

Ένταξη: 11 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Μάρ 2012, 21:55:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok παιδια ευχαριστω πολυ ,με βοηθησατε πραγματικα!
Κατι ακομα,μπορειτε να μου προτείνεται ενα ζευγαρι ηχεια διαιρουμενα 16,5cm για τις πορτες μπροστα γυρω στα 100€ για τις δυο εξοδους του ενισχυτη?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Μάρ 2012, 22:02:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jimmy007 έγραψε:
ok παιδια ευχαριστω πολυ ,με βοηθησατε πραγματικα!
Κατι ακομα,μπορειτε να μου προτείνεται ενα ζευγαρι ηχεια διαιρουμενα 16,5cm για τις πορτες μπροστα γυρω στα 100€ για τις δυο εξοδους του ενισχυτη?


Χωρίς να είμαι και ο πλέον κατάλληλος πάνω στο θέμα quality, νομίζω πως 100 ευρώ για διαιρούμενα είναι πάρα πολύ λίγα. Εν πάσει περιπτώσει, εγώ θα κοίταζα μάρκες ας πούμε όπως phoenix gold, DLS, Helix, SPL Dynamics (έχουν ένα σετάκι που το έχω ακούσει και μου άρεσε πολύ!!!!), Brax κλπ

Σε κάποια το κόστος ξεφεύγει πάρα πολύ!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2012, 18:38:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206xtreme έγραψε:
DRAKE έγραψε:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!


Αυτός ειναι http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
Πως θα καταλαβω ποσα watt rms είναι σύνολο απο τα 700 που λεει?
κατεβασα και το εγχειριδιο (manual) αλλα δεν λεει ποσα Wrms είναι!
Και κατι αλλο, η καλωδίωση 4awg για μέχρι ποσα watt (max) περιπου ειναι?


O ενισχυτής σου είναι 175W RMS για κάθε κανάλι.


Στον ύπνο του μπορεί... Στον ξύπνιο του ούτε ο Θεός ο ίδιος δε μπορεί να τα κάνει αυτά με 2 30άρες ασφάλειες... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Είναι οι επίσημες τιμές του κατασκευαστή με 4ωμα ηχεία ... Confused


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2012, 18:45:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
206xtreme έγραψε:
DRAKE έγραψε:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!


Αυτός ειναι http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
Πως θα καταλαβω ποσα watt rms είναι σύνολο απο τα 700 που λεει?
κατεβασα και το εγχειριδιο (manual) αλλα δεν λεει ποσα Wrms είναι!
Και κατι αλλο, η καλωδίωση 4awg για μέχρι ποσα watt (max) περιπου ειναι?


O ενισχυτής σου είναι 175W RMS για κάθε κανάλι.


Στον ύπνο του μπορεί... Στον ξύπνιο του ούτε ο Θεός ο ίδιος δε μπορεί να τα κάνει αυτά με 2 30άρες ασφάλειες... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Είναι οι επίσημες τιμές του κατασκευαστή με 4ωμα ηχεία ... Confused

Και εγώ σου υπογράφω ένα χαρτί οτι η γάτα μου μιλάει Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Κινέζικα, Αράβικα, Εβραϊκά και Σουαχίλι... Smile Όπως καταλαβαίνεις, το τι λέει ο καθένας, απέχει από την πραγματικότητα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2012, 19:02:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2012, 19:06:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επίσης από ηχεία μπορείς να δείς και σε Focal , MB quart και MacAudio στην τιμή που θέλεις.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
jimmy007 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (2004)

Ένταξη: 11 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2012, 21:53:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Αρα εγω ποσα watt rms ηχεια πρεπει να παρω για καθε καναλι,γιατι μπερδευτικα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ 2012, 22:24:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Είναι απλή αριθμιτική! Η αποδοτικότητα στους class AB εινσχυτές είναι το πολύ 60% (σε πολύ special περιπτώσεις, και αφού έχεις πληρώσει μια περιουσία αγγίζουν και το 75%).

Η στιγμιαία ισχύς δίνεται από τον τύπο P=V*I. Με σταθερή τάση 14.4 και 60Α (παίζουν και οι ανοχές των ασφαλειών, αλλά για την ώρα και για πρόχειρους υπολογισμούς δε χρειάζεται να τα υπολογίσουμε. 60Α το μέγιστο ρεύμα πριν τινάξουν οι ασφάλειες και τα υπόλοιπα τους μέσα...)

ΕΧΟΥΜΕ: 14.4 * 60 * 0.6 / 4 = 129.6 (ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ -efficiency- ΣΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Σε ιδανικά-ονειρικά σενάρια δηλαδή, ο ενισχυτής αυτός, με πρόχειρους υπολογισμούς δίνει 129.6W στο κάθε κανάλι στην χαμηλότερη αντίσταση που μπορεί να κατέβει! (Πρακτικά, σε χαμηλές αντιστάσεις, το efficiency πέφτγει κάτω από 50%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MHTSOS90 (Δημήτρης)
Μέλος
Μέλος


206 1,6 (16v)xs

Ένταξη: 06 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 166
Τόπος: Αιγαλεω

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Μάρ 2012, 11:20:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="206xtreme"Είναι απλή αριθμιτική! Η αποδοτικότητα στους class AB εινσχυτές είναι το πολύ 60% (σε πολύ special περιπτώσεις, και αφού έχεις πληρώσει μια περιουσία αγγίζουν και το 75%).

Η στιγμιαία ισχύς δίνεται από τον τύπο P=V*I. Με σταθερή τάση 14.4 και 60Α (παίζουν και οι ανοχές των ασφαλειών, αλλά για την ώρα και για πρόχειρους υπολογισμούς δε χρειάζεται να τα υπολογίσουμε. 60Α το μέγιστο ρεύμα πριν τινάξουν οι ασφάλειες και τα υπόλοιπα τους μέσα...)

ΕΧΟΥΜΕ: 14.4 * 60 * 0.6 / 4 = 129.6 (ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ -efficiency- ΣΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Σε ιδανικά-ονειρικά σενάρια δηλαδή, ο ενισχυτής αυτός, με πρόχειρους υπολογισμούς δίνει 129.6W στο κάθε κανάλι στην χαμηλότερη αντίσταση που μπορεί να κατέβει! (Πρακτικά, σε χαμηλές αντιστάσεις, το efficiency πέφτγει κάτω από 50%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)[/quote]
][Wink[/quote]

+1000


ΣΠΕΡΝΩ ΡΑΓΕΣ ΜΕ PEUGEOT 206!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Μάρ 2012, 17:24:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jimmy007 έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Αρα εγω ποσα watt rms ηχεια πρεπει να παρω για καθε καναλι,γιατι μπερδευτικα;



Οπότε πρακτικά με ηχεία 100W - 120W άντε και 150 θα είσαι ΟΚ, άσε που τα περισσότερα ηχεία είναι εκει γύρω.


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Μάρ 2012, 18:53:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jimmy007 έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Αρα εγω ποσα watt rms ηχεια πρεπει να παρω για καθε καναλι,γιατι μπερδευτικα;


Μπορείς να καταλάβεις οτι δε στέκει η ερώτηση αυτή, έτσι;

Δηλαδή τι; Ένα ηχείο που λέει ονομαστική αντοχή πρόσληψης ισχύος 60watt rms ας πούμε, θα καεί αν του δώσεις 61watt ή θα σου πει "α οχι φιλαράκι εγώ δε παίζω" αμα του δώσεις 59;

Ενημερωτικά, το κάθε μου μεγάφωνο γράφει 100watt rms, και φοράω 4 στην κάθε πόρτα. Η ισχύς που δίνω στην 4άδα είναι 1500rms! Περίεργο ε; Καθόλου! Smile

Edit: Επίσης, τα περισότερα ηχεία αυτοκινήτου που κυκλοφορουν είναι 4ωμα... Οπότε με δεδομένο οτι έχεις αυτόν τον ενισχυτή ο οποίος βαριά αποδίδει 70-80rms στο κάθε κανάλι στα 4 ohm, εγώ θα πήγαινα σε κάποιο υπερευαίσθητο μεγάφωνο το οποίο θα μου αποδώσει στάθμες με λίγα watt. (sensitivity = x dB, 1w @ 1m)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jimmy007 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (2004)

Ένταξη: 11 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Μάρ 2012, 21:29:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ok ευχαριστω πολυ παιδια!!! :D
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jimmy007 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (2004)

Ένταξη: 11 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Απρ 2012, 21:52:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια πηρα αυτα τα καλωδια http://viewitem.eim.ebay.gr/Autoleads-PC460CCA-4-AWG-750w-Max-Amplifier-Wiring-Kit-RCA-Power-Earth-Cable-/160695374856/item?transId=729684792006
αλλα ομως εχει ασφαλεια 80AMP και το 206 νομιζω εχει μπαταρια μια varta 45Ah,
μήπως πρεπει να βάλω μικροτερη ασφαλεια για τον ενισχυτη μην παει και τραβηξει πολυ ρευμα και κανει ζημια στο δυναμο?
Γενικα στο περιπου μεχρι ποσα Ampeer μπορεις να τραβηξεις απο το 206?
Πεζει ρολο η μπαταρια? Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Απρ 2012, 16:21:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jimmy007 έγραψε:
Παιδια πηρα αυτα τα καλωδια http://viewitem.eim.ebay.gr/Autoleads-PC460CCA-4-AWG-750w-Max-Amplifier-Wiring-Kit-RCA-Power-Earth-Cable-/160695374856/item?transId=729684792006
αλλα ομως εχει ασφαλεια 80AMP και το 206 νομιζω εχει μπαταρια μια varta 45Ah,
μήπως πρεπει να βάλω μικροτερη ασφαλεια για τον ενισχυτη μην παει και τραβηξει πολυ ρευμα και κανει ζημια στο δυναμο?
Γενικα στο περιπου μεχρι ποσα Ampeer μπορεις να τραβηξεις απο το 206?
Πεζει ρολο η μπαταρια? Confused


Παναγία μου!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Νούμερο 1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ποιός σου είπε οτι μια μπαταρία 45ΑΗ είναι ανίκανη να δώσει παραπάνω ρεύμα από 45Α;;;;;;;;; Τα CCA τα δηλώνουνε δηλαδή οι εταιρίες για χαβαλέ... Στην τελική, εσύ νομίζεις οτι το αμάξι σου παίρνει μπρος με 45Α... Ναι οκ... ΣΤΑΝΤΑΡ! Όχι λοιπόν, το μέγιστο ρεύμα που μπορείς να πάρεις από μια μπαταρία δηλώνεται στα CCA ή αλλιώς τα ampere εκκίνησης!

Νούμερο 2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μικρότερη ασφάλεια! Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Νομίζεις πως αυτός που σου πούλησε το καλώδιο είναι βλαμμένος; Και αντε, αν ο ενισχυτή σου δε τραβάει τόσο ρεύμα να το καταλάβω (που αν δε τραβάει τόσο ρεύμα, κακώς πήρες αυτό το καλώδιο δηλαδή...), αν όμως τραβάει; Τι θα γίνει; Θα την καις κάθε 5 λεπτά;

Νούμερο 3!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ασφαλίζουμε το καλώδιο για να μη πάρουμε ΦΟΚΟ! Αμα σου κάτσει καμία στραβή και κοπεί το καλώδιο, χωρίς ασφάλεια, θα πάρεις φωτιά... Οπότε για να σου παρέχει 80Α ασφάλεια ο χριστιανός κάτι θα ξέρει... Επίσης που κολλάει η μικρότερη ασφάλεια με το ρεύμα από το δυναμό;;;;;;;;;;;;;;; Αυτό και αν είναι αδιανόητο! Εκτός αν νομίζεις πως η ασφάλεια λειτουργεί σαν ρυθμιστής κυκλοφορίας στο ρεύμα... Δε βγάζω άκρη! Και πως ακριβώς θα κάνεις ζημιά στο δυναμό επίσης δε καταλαβαίνω, αλλά εν πάσει περιπτώσει ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!

Για να τραβήξεις ampere όπως λες, θέλεις 1ον (και φυσιολογικό) να υπάρχουν! Δηλαδή; Μπαταρίες, δυναμό! 2ον θες καλώδια και γειώσεις... Φυσικά και τα μέγιστα ampere που μπορείς να τραβήξεις είναι συνάρτηση του δυναμό και της-των μπαταριών σου!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Απρ 2012, 16:42:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jimmy007 έγραψε:
Παιδια πηρα αυτα τα καλωδια http://viewitem.eim.ebay.gr/Autoleads-PC460CCA-4-AWG-750w-Max-Amplifier-Wiring-Kit-RCA-Power-Earth-Cable-/160695374856/item?transId=729684792006
αλλα ομως εχει ασφαλεια 80AMP και το 206 νομιζω εχει μπαταρια μια varta 45Ah,
μήπως πρεπει να βάλω μικροτερη ασφαλεια για τον ενισχυτη μην παει και τραβηξει πολυ ρευμα και κανει ζημια στο δυναμο?
Γενικα στο περιπου μεχρι ποσα Ampeer μπορεις να τραβηξεις απο το 206?
Πεζει ρολο η μπαταρια? Confused


1. Αλλο Α (αμπερ) και αλλο Αh (αμπερώριο). Στην μπαταρία αυτό που διαβάζεις ειναι Αh και ειναι ενδεικτικό των ηλεκτροχημικών ιδιοτήτων της σχετικά με την εκφόρτισή της.
Το πόσο ρεύμα θα περάσει από μια πήγη καθορίζεται από το φορτίο.

2. Στον ενισχυτή βάζεις εξωτερική ασφάλεια ίση με την εσωτερική του.

3. Δώσε 10 ή 20€ σε κάποιον εγκαταστάτη να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί κάποιο λάθος μπορεί να σου κοστίσει σε περισσότερα χρήματα ή ακομα και τη ζωή σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
jimmy007 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (2004)

Ένταξη: 11 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 19

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Απρ 2012, 21:54:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ενταξει παιδια ευχαριστω!!
Οντως ηταν χαζη ερωτηση τελειως τωρα που το σκεφτομαι χαχα!!!

Shoot W00t
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MHTSOS90 (Δημήτρης)
Μέλος
Μέλος


206 1,6 (16v)xs

Ένταξη: 06 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 166
Τόπος: Αιγαλεω

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Απρ 2012, 15:56:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

jimmy007 έγραψε:
ενταξει παιδια ευχαριστω!!
Οντως ηταν χαζη ερωτηση τελειως τωρα που το σκεφτομαι χαχα!!!

Shoot W00t


Δεν πειραζει απο χαζες ερωτισης και αρκετα λεφτα μαθενεις, πιστεψε με εχω κανει τις πιο ακυρες οποτε ρωτα αφοβα οτι σου κατεβει!!!


ΣΠΕΡΝΩ ΡΑΓΕΣ ΜΕ PEUGEOT 206!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
gvenio (γιωργος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206cc

Ένταξη: 15 Αύγ 2012
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: βεροια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Σεπ 2012, 15:39:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα στο φορουμ.
Μπαινω κατευθειαν στην ερωτηση μου. Εκανα την κινεζια μου και εγω.
(http://www.youtube.com/watch?v=0-NDF1XSvaU&feature=related).
αρχικα εχω να πω οτι ειναι πολυ καλο. αλλα το προβλημα μου ειναι οτι 2 μερες μετα την home made τοποθετηση, μου εμφανισε προβλημα στο bsi. στα καλα καθουμενα αναβουν ολα τα λαμπακια στο καντραν, απενεργοποιουντε ολα τα οργανα, η κεντρικη οθονη αναβοσβηνει και ο χιλιομετρητης δειχνει παυλες.
Για να το επαναφερω βγαζω τον πολο και το bsi επανερχεται και ολα λειτουργουν καλα. (να σημιωσω οτι τα εργοστασιακα χειρηστηρια δουλευουν αψογα απο την πρωτη στιγμη).
εχει κανεις ιδεα γιατι το bsi αναγουλιαζει ετσι?

Ερωτηση 2η: θελω το Ιgo8 ετοιμο σε SD. εχει κανεις καμια ιδεα?

Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Ιαν 2015, 16:30:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει βάλει την γνήσια κονσόλα της Clarion με τα 6 cd που έμπαινε στο πορτμπαγκάζ? Αν ναι θα μπορούσε να επιβεβαιώσει τον κωδικό του ανταλλακτικού και αν η συνδεσμολογία είναι εύκολη?

Λογικά μοιάζει με αυτή στην φώτο:
http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/L2MAAOSwksVTzZlP/$_35.JPG


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Επόμενη
Σελίδα 13 από 14

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,245s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on