PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Βοήθεια σε απορία με εισαγωγή

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
petran_x13 (Πέτρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 RC 2.0 16V

Ένταξη: 30 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Απρ 2012, 17:31:51    Θέμα δημοσίευσης: Βοήθεια σε απορία με εισαγωγή Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Πριν μπω στο θέμα να πω ότι έχω διαβάσει όλα τα topic που υπάρχουν στο φόρουμ σχετικά με την ερώτηση μου. Έχω ένα Peugeot 306 θέλω να βελτιώσω λίγο την εισαγωγή μιας και δεν είναι για κάτι παραπάνω από φίλτρο-τελικό το 1.4 8v η μόνη λύση σε 306 νόμιζα ότι ήταν η χοάνη (που δεν τη θεωρό επιλογή) και το βαρελάκι. σκούπα λένε ότι δεν μπαίνει λόγο του ψυγείου που είναι ψηλά. Σήμερα ώμος βρήκα αυτό http://atlasteam.gr/eshop/catalog/product_info.php?cPath=22_181_28_31&products_id=48 είναι η μονή σκούπα που έχω βρει αλλά λέει ότι είναι για το 1.6 όμως νομίζω ότι κάνει και στο δικό μου, εσείς τη προτείνετε? Την περίπτωση να μπει ελεύθερο φίλτρακι και να βγει ο πνίχτης από το εργοστασιακό φίλτροκουτό την αποκλείουμε μιας και έχω βρει να το πουλήσω σε καταπληκτική τιμή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
petran_x13 (Πέτρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 RC 2.0 16V

Ένταξη: 30 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Απρ 2012, 23:25:29    Θέμα δημοσίευσης: Βοήθεια σε απορία με εισαγωγή Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

help guys δεν θέλω να σας πρήξω η να κανω καταχρηση απλα ειναι επειγον.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Απρ 2012, 09:53:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατάχρηση δεν κάνεις, αλλά όσο να'ναι Πασχαλιάτικα είναι λίγο δύσκολο να βρεις πολλούς να σου απαντήσουν άμεσα... Wink

306 1.4/8βαλβιδο; Δύσκολα τα πράγματα.
Δεν θα δεις και πολλά πράγματα.
Αν όμως επιμένεις προτίμησε κάτι που να μην σου ρίχνει τελικά άλογα και το αυτοκίνητο σέρνεται κάνοντας και πολύ θόρυβο.

Εγώ χοάνη δεν θα έβαζα. Με τόση ζέστη μέσα στο κινητήρα μάλλον θα δεις χειρότερα αποτελέσματα.

Το βαρελάκι είναι μία περίεργη ιστορία. Το είχα στο 206 και δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις. Κατά βάση ένα φιλτροκούτι είναι και για αυτό απλά ψάχνεις να βρεις να του δώσεις κρύο αέρα.

Η σκούπα είναι μία καλή περίπτωση, εφόσον μπει σε σημείο που πραγματικά μπαίνει κρύος αέρα. Φυσικά θα αποκτήσεις κάποιον θόρυβο ειδικά στις "ξερογκαζιές" αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εγώ θα έβαζα μία "σκουπίτσα" με μελετημένη τοποθέτηση, να κλείνει και το καπό. Πάντως μην περιμένεις θεαματικές βελτιώσεις. Ποιο πολύ ψυχολογική βελτίωση είναι. Ωστόσο όλα στο πρόγραμμα είναι και όλα δεκτά... Wink Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
petran_x13 (Πέτρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 RC 2.0 16V

Ένταξη: 30 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Απρ 2012, 15:09:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Κατάχρηση δεν κάνεις, αλλά όσο να'ναι Πασχαλιάτικα είναι λίγο δύσκολο να βρεις πολλούς να σου απαντήσουν άμεσα... Wink

306 1.4/8βαλβιδο; Δύσκολα τα πράγματα.
Δεν θα δεις και πολλά πράγματα.
Αν όμως επιμένεις προτίμησε κάτι που να μην σου ρίχνει τελικά άλογα και το αυτοκίνητο σέρνεται κάνοντας και πολύ θόρυβο.

Εγώ χοάνη δεν θα έβαζα. Με τόση ζέστη μέσα στο κινητήρα μάλλον θα δεις χειρότερα αποτελέσματα.

Το βαρελάκι είναι μία περίεργη ιστορία. Το είχα στο 206 και δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις. Κατά βάση ένα φιλτροκούτι είναι και για αυτό απλά ψάχνεις να βρεις να του δώσεις κρύο αέρα.

Η σκούπα είναι μία καλή περίπτωση, εφόσον μπει σε σημείο που πραγματικά μπαίνει κρύος αέρα. Φυσικά θα αποκτήσεις κάποιον θόρυβο ειδικά στις "ξερογκαζιές" αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εγώ θα έβαζα μία "σκουπίτσα" με μελετημένη τοποθέτηση, να κλείνει και το καπό. Πάντως μην περιμένεις θεαματικές βελτιώσεις. Ποιο πολύ ψυχολογική βελτίωση είναι. Ωστόσο όλα στο πρόγραμμα είναι και όλα δεκτά... Wink Wink Wink Wink



Την χοάνη όπως λέω και παραπάνω δεν την θεωρό επιλογή. Αύριο θα πάω σε ένα κατάστημα που ψιλό γνωριζόμαστε με το παιδί που το έχει να δούμε πια σκούπα θα μπει. αυτός μου είπε όμως κάτι το όποιο δεν νομίζω να ισχύει ότι άμα έχω 8v μοτέρ καλύτερα βαρελάκι γιατί η σκούπα λέει θα το κρεμάσει στα ψιλά. ότι και να μπει πάντως θα είναι simota μιας και αυτός φέρνει μόνο κάτι no name και simota.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Απρ 2012, 16:17:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε γενικές γραμμές όσο ελευθερώνεις την εισαγωγή τόσο θα αυξάνει η κατανάλωση και θα πέφτει και η απόδοση στις υψηλές.
Για αυτό το βαρελάκι στο προτείνει ο γνωστός σου. Αλλά από την άλλη το βαρελάκι όσο να΄ναι δεν ελευθερώνει και ιδιαίτερα την εισαγωγή.
Κατά την άποψή μου αντί για βαρελάκι μπορείς να βάλεις ένα συρμάτινο ελεύθερο φίλτρο στο φιλτροκούτι. Σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία.

Πάντως για να έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα καλό θα ήταν η ελευθέρωση της εισαγωγής να γίνεται ταυτόχρονα με την αντίστοιχη μελετημένη ελευθέρωση της εξαγωγής (εξάτμιση) ώστε το αυτοκίνητο να συμπεριφέρεται ισορροπημένα σε όλο το εύρος στροφών.

υ.γ. Η simota είναι γνωστή στο χώρο, αλλά θέλει προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλές μαϊμουδιές στο εμπόριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
petran_x13 (Πέτρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 RC 2.0 16V

Ένταξη: 30 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Απρ 2012, 16:38:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά πάω για σκούπα γύρο στα 140ευρω μου είπε μαζί με την τοποθέτηση. Το εργοστασιακό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η simota δεν έχει κάποια συγκεκριμένη σκούπα για 306 αλλά από ότι είδα και στο ιντερνέτ φοράνε της simota για 106.

Υ.Γ vini thanks for the help.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
petran_x13 (Πέτρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 RC 2.0 16V

Ένταξη: 30 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Απρ 2012, 16:39:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά πάω για σκούπα γύρο στα 140ευρω μου είπε μαζί με την τοποθέτηση. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η simota δεν έχει κάποια συγκεκριμένη σκούπα για 306 αλλά από ότι είδα και στο ιντερνέτ φοράνε της simota για 106.

Υ.Γ vini thanks for the help.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Απρ 2012, 17:08:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά να είσαι και όταν την φορέσεις περιμένουμε εντυπώσεις...
Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Απρ 2012, 22:09:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα πεταξεις τα χρηματα σου... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 17 Απρ 2012, 14:31:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aν θελει το παληκαρι σκουπα αστον να παρει σκουπα Very happy


Δεν υπαρχει μεγαλυτερη δυναμη περαν αυτης της θελησεως Laughing



Περα απο την πλακα παντως, θα επαναλαβω και τα παιδια ανωθεν οτι
απο τη στιγμη που δεν πας για κατι εξεζητημενο
το να βαλεις σκουπα και βαρελακι το μονο που θα καταφερεις θα ειναι
να ανεβασεις την καταλαλωση και να νομιζεις (λογω ηχου) οτι πας ποιο γρηγορα (αλλα ποιο αργα οχι δεν θα πηγαινει)
και το "γα**το" ειναι οτι αυτο που θα κανεις δεν ειναι και δωρεαν.
Η μονη λυση ειναι ενα φιλτρακι ελευθερας στο εργοστασιακο φιλτροκουτι
και τροποιωντας το να δουλευει λιγο καλυτερα ωστε να μη σου "αδειαζει" στο αποτομα πατημα του γκαζιου.

Αυτες ειναι οι επιλογες που εχεις,
η αποφαση ειναι δικη σου Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
petran_x13 (Πέτρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 RC 2.0 16V

Ένταξη: 30 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Απρ 2012, 22:08:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τελικά επειδή είμαι ξεροκέφαλος Tease έβαλα σκούπα.
http://tinypic.com/view.php?pic=2q9iae9&s=5
Είδα καλύτερη απόκριση στο γκάζι και μια βελτίωση από της 4.000 σ.α.λ έως της 5.500 σ.α.λ. ο ήχος είναι απλά ποροτικος! Δοκιμάσαμε στην αρχή τη σκούπα του 106 αλλά δεν έμπαινε τοσο καλά, του 206 μπήκε κουτί.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Απρ 2012, 23:08:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραια, τοτε..........
Locked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1355s (PHP: 30% - SQL: 70%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on