PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Πραγματικό ηχοσύστημα!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Νοέ 2003, 14:55:25    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Πραγματικό ηχοσύστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον τελευταιο καιρο εχω ψαχτει γυρο απο ηχοσυστηματα και ειμαι πραγματικα σε αδιεξοδο!Εχω βαλει αρκετα πραγματα στο αυτοκινητο μου και πιο πολυ εχω χαρει τα δυο μεγαλα ηχεια που τοποθετηθηκαν στην εταζερα!
Παντου ακουω διαφορετικες γνωμες και εχω μπερδευτει λιγακι!Συγκεκριμενα δεν μπορω να καταλαβω περι ohm,normal watt,max watt,Hz και τα τιαφτα...Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Ποιος ειναι ο καταλληλος συνδυασμος για να πετυχουμε τον καλητερο δυνατο ποιοτικο ηχο στο αυτοκινητο μας 206??
Που πρεπει να τοποθετηθουν ολα αυτα??
Αυτος ο τομεας ειναι οντως δυσκολος ή καποιοι θελουν να το κανουν δυσκολο για δικους τους λογους??
Πιστευω πως το club μας λιγο υστερει απο τετοιου ειδους πληροφορηση σε σχεση με αλλα topics,μαλλον γιατι ολοι ειναι γκαζιαριδες και ασχολουνται με μετατροπες?? Confused



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Αντώνης 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 25 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Σαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Νοέ 2003, 16:13:22    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Τον τελευταιο καιρο εχω ψαχτει γυρο απο ηχοσυστηματα και ειμαι πραγματικα σε αδιεξοδο!Εχω βαλει αρκετα πραγματα στο αυτοκινητο μου και πιο πολυ εχω χαρει τα δυο μεγαλα ηχεια που τοποθετηθηκαν στην εταζερα!
Παντου ακουω διαφορετικες γνωμες και εχω μπερδευτει λιγακι!Συγκεκριμενα δεν μπορω να καταλαβω περι ohm,normal watt,max watt,Hz και τα τιαφτα...Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Ποιος ειναι ο καταλληλος συνδυασμος για να πετυχουμε τον καλητερο δυνατο ποιοτικο ηχο στο αυτοκινητο μας 206??
Που πρεπει να τοποθετηθουν ολα αυτα??
Αυτος ο τομεας ειναι οντως δυσκολος ή καποιοι θελουν να το κανουν δυσκολο για δικους τους λογους??
Πιστευω πως το club μας λιγο υστερει απο τετοιου ειδους πληροφορηση σε σχεση με αλλα topics,μαλλον γιατι ολοι ειναι γκαζιαριδες και ασχολουνται με μετατροπες?? Confused

φιλε sκull δεν ειμαι και ο ειδικος που τα ξερει ολα(δεν χρειαζεται κιολας)
αλλα νομιζω ενα πραγματικο ηχοσυστημα θελει τα εξης
-ενα cd player
-δυο τουιτερ πανω στα μπρατσα καλης ποιοτητας διοτι απο κει βγανουν τα πριμα που ακους
-δυο γουφερ στις πορτες χωρις να δωσεις και πολλα λεφτα(συνηθως τα δινουνε πακετο γουφερ-τουιτερ)εγω εχω της sony
-και πισω στην εταζιερα 1 γουφερ ΙΣΧΥΡΟ.υπαρχουν γουφερ που μπαινουν και σε μπασοκουτι αλλα μπαινουν και σε εταιζιερα οπως το δικο μου(LANZAR 200RMS 15i)
τωρα αφου εχεις δεν σου χρειαζεται εκτος αν θελεις να τα αλλαξεις.
ολα αυτα θελουνε το λιγοτερο ενα 4καναλο εισχυτη 2 Χ 80 καλης ποιοτητας και οχι κατι μαιμουδες που κυκλοφορουν στην αγορα.η μια εξοδος στα μπροστα και η αλλη στα γουφερ.ενας καλος κανει 350 ευρω.


η εμπειρια της peugeotζωης μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
XASOS 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


ΒMW 525

Ένταξη: 10 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 86

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Νοέ 2003, 18:07:25    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντώνης έγραψε:

ολα αυτα θελουνε το λιγοτερο ενα 4καναλο εισχυτη 2 Χ 80 καλης ποιοτητας.


Question Laughing Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TED (Θοδωρής)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


XS

Ένταξη: 01 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 47
Τόπος: PERISTERI

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Νοέ 2003, 18:48:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε SKULL ΤΟ ειχοσυστημα ειναι πολυ μπερδεμενη κατασταση τα και τα watt εχουν να κανουν με την ενταση του ειχηου η του ενυσχητη που εχεις αποτι εχω ακουσει τα watt ειναι συνηθως τα δηπλασια απο τα ohm αλλα τα ohm ειναι η πραγματικη αξια και η καθαρη ενταση που θα σου δοσει !τωρα για το τι πρεπει να βαλεις σε 100 μαγαζια να πας ο καθενας θα πει οτι η ιδανηκη λυση ειναι αυτη που σου προτηνει αυτος και οτι τα καλητερα πραγματα ειναι αυτα που πουλαε το μαγαζιτου !εσυ αποφασιζεις ομως τι θες να ακους !!!!!!! ΚΑΙ πανω απολλα τι λεφτα εχεις υποψησου να δωσεις για ειχοσυστημα αφου πεις για τι τιμη μιλαμε θα το αναπτηξουμε και τι θας μπασο η πρημα η να βγενει ενα συνολο ομορφο!!αρα παμε και σε ποιοτητα !!!!
τα τουιτερ ειναι μια καλη λυση αν δεν θες να υπερβαλεις και να πας στις κορνες που ολοι θα συμφονησουμε οτι κατι καλητερο για πριμα δεν υπαρχει !!αν θες μπασακι ενημεροτηκα λεω οτι περνει μεχρι 2 15αρια το 206 τωρα για ενυσχητες το καλητερο ειναι να εχεις 2 !εναν καλο για μπασακι (αρκετα καλο και αναλογα με τι μπασο παιζεις)και ενα πολυ χαλαρο για πριμα !
Ξερω οτι δεν βοηθησα και δεν ειπα τιποτα αλλα δεν ξερω τι θες να ακουσεις και τι θες να ξοδεψεις !! Wink
ΑΑΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ κατι πολυ συμαντηκο ειναι οτι βαλεις να παιξει στο τερματου !!!!π.χ μην βαλεις ενυσχητη 500ρμς λεμε και σαμπακι 100ρμς γιατι θα αναγκαστεις να χαμηλωσεις τον ενυσχητη για να μην σου μηνει τι σαμπ στο χερι αποτε πεταμενα λεφτα ο ενυσχητης!!(στο λεω γιατι εχουν παει να μου την φερουν ετσι )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αντώνης 
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 25 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 171
Τόπος: Σαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Νοέ 2003, 23:40:46    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

XASOS έγραψε:
Αντώνης έγραψε:

ολα αυτα θελουνε το λιγοτερο ενα 4καναλο εισχυτη 2 Χ 80 καλης ποιοτητας.


Question Laughing Question

καλα μην βαρας λαθος εκανα Laughing
ενοουσα 3 Χ 80 Very happy


η εμπειρια της peugeotζωης μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mick206 (Πράσινος Ninja)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 1.1lt tequila-line

Ένταξη: 06 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1302
Τόπος: Άλφα Κένταυρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Νοέ 2003, 01:08:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είμαι ο expert στον ήχο αλλα πιστεύω πως μπορώ να σε βοηθήσω.Για να στήσεις ένα ηχοσύστημα(normal) πρέπει να έχεις αυτά που σου είπε ο φιλος Αντώνης... Wink
cd player,ηχεία μπροστά στις πορτες και εταζιέρα και φυσικά τα τουϊτερ στα κολονάκια... Απο εκεί και πέρα αρχίζουν οι μετατροπές(απο τις απλές εώς τις πιο extreme...)
Θές μπάσο; Βάζεις sub-woofer! Για να μπεί όμως το sub-woofer πρέπει ήδη να έχεις πάρει ενισχυτή! Όλα αυτά είναι μια τίμια και οικονομική λύση που και καλό ήχο θα σου δώσει και εσύ θα το ευχαριστηθείς... Πώς θα γίνει αυτό; Ο ενισχυτής(4κάναλος φυσικά!) θα παίζει τα πίσω ηχεία σου(που θα είναι πιο δυνατά εννοείται) μαζί με το sub-woofer.Τα μπροστά ηχεία και τα τουϊτερ θα τα αναλάβει ο ενισχυτής του ραδιο-cd που θα έχεις...
Άμα θές πιο δυνατό και extreme ήχο τότε θα χρειαστεί να ξοδέψεις αρκετά λεφτά και να καταφυγεις στη λύση που σου προτείνει ο Τεό! Rolling eyes
Εγώ πληροφοριακά έχω έναν ενισχυτή 4κάναλο της Kenwood 4x120W και τον είχα πάρει 300Ε. Είναι πολύ καλός και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος!
Φυσικά να προσθέσω πως όσο πιο πολλά μπλιμπλίκια βάζεις πάνω στο αμάξι σου τόσο πιο γρήγορα θα παραδώσει πνεύμα η μπαταρία σου... Rolling eyes
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως... Rolling eyes
Φιλικά,Μιχάλης


Είναι πολύ ωραία η αίσθηση του να πιστεύεις πως ζεις σε μια μικρή Αυστραλία με τόσα καγκούρια που κυκλοφορούν...
Achtung achtung!! Ζουν ανάμεσά μας! Ich bin αλύπητοι und ανελέητοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Νοέ 2003, 10:42:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Skull και οι υπόλοιποι μην μπερδεύεστε! Το ηχοσύστημα είναι πολύπλοκη κατάσταση θα έλεγα και όχι μπερδεμένη. Το "πραγματικό ηχοσύστημα" δεν υπάρχει μιας και ο καθένας έχει ιδιαίτερες απαιτήσειες στη μουσική και θέλει διαφορετικά πράγματα. Το τι θα βάλει κάποιος στο αυτοκίνητό του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το αν θέλει να ακούει ποιοτικά τη μουσική του ή αν θέλει να τον ακούνε τρία τετράγωνα μακριά, ποιότητα δηλ ή ένταση (ή και τα δύο),αν θέλει κάτι "να παίζει καλά", πόσες μετατροπές είναι διατεθημένος να κάνει στο αυτοκίνητο (μόνωση, door, kick panels, μεγαλύτερη μπαταρία, πυκνωτής κλπ) πόσους και τι ενισχυτές, τι ηχεία (ένταση VS ποιότητα) και φυσικά το πόσα €πουλα είναι διατεθημένος να ξοδέψει. Όπως έχω γράψει και σε άλλο post καλύτερα να αποφασίσιες φίλε μου τι ακριβώς θέλεις και να το συζητήσεις με κάποιο ΣΟΒΑΡΟ κατάστημα car-audio.(ξανατονίζω ΠΡΟΣΟΧΗ μπας και βάλουν μυαλό και δεν μας βλέπουν σαν πορτοφόλια κάποιοι). Το να σου πω πχ βάλε DVD ή MP3 ενώ εσύ θέλεις να ακούς αποκλειστικά CD, ή να σου προτείνω ενισχυτή 2x50 ενώ εσύ θέλεις να ξεσηκώνεις τη γειτονιά νομίζω είναι ουτοπία...


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Νοέ 2003, 11:03:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσον αφορά τώρα Watt, Ohm και άλλα χαρούμενα εδώ πραγματικά γίνεται πανδαιμόνιο. Καταρχήν τα Watt ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΤΟΥ Η τιμή RMS (Root Mean Square) είναι η μέγιστη συνεχής ισχύς που μπορεί να δεχτεί ένα ηχείο χωρίς να δημιουργει παραμόρφωση. Η μέγιστη τιμη των Watt είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να αντέξει ένα ηχείο χωρίς να καταστραφεί. Η αντίσταση σε Ohm είναι η ονομαστική αντίσταση του ηχείου την οποία πρέπει να έ χει και ο ενισχυτής στην έξοδό του. Για παράδειγμα ποτέ δεν βάζουμε ένα ηχείο με ονομαστική αντάσταση 2Οhm σε ενισχυτή με αντάσταση εξόδου 4Οhm (ο οποίος δεν υποστηρίζει 2Ohm) γιατί θα πάρουμε φωτιά Shocked Τώρα όσον αφορά την ένταση των ηχείων αυτό φαινεται απο ένα μέγεθος που λέγεται ευαισθησία και μετριέται σε ντεσιμπέλ (db)/μέτρο. Όταν λέμε ότι ένα ήχείο έχει ευαισθησία 92db/W/m εννοούμε ότι αν τροφοδοτήσουμε το ηχείο με ρεύμα τάσης 2,83V rms θα παίξει με ένταση ήχου 92db μετρημένη σε απόσταση ενός μέτρου. Επομένος το ηχείο θα παίζει δυνατότερα από ένα άλλο με 88db/W/m με αυτήν την τάση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΩΝ WATT. Ηχεία με υψηλή ευαισθησία προτιμούνται σε συστήματα χωρίς ενισχυτές για να βοηθηθούν οι πηγές που δεν διαθέτουν ισχυρό ενισχυτή. Επίσης να ξέρετε ότι ή ένταση ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ για κάθε 3db διαφορά δηλ ένα ηχείο με 90db παίζει σε διπλάσια ένταση από ένα με 87db. Επίσης δύο ηχεία με 92db το καθένα θα παίζουν με ένταση 95db και όχι..........184db Shocked γιατί οι προσθέσεις γίνονται αλγοριθμικά (σχολείο....θυμάστε;;;;; Shocked )


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Νοέ 2003, 11:23:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι ακούστηκε και για τα tweeter στα κολονάκια. Η τοποθέτηση των ηχείων είναι ένα ααααααααααααααααααλλο κεφάλαιο του car audio. Απλα δεν τοποθετούνται στα κολωνάκια έτσι για πλάκα. Τα tweeter όπως γνωρίζουμαι δίνουν τις πολύ υψηλές συχνότητες της μουσικής. Οι υψηλές συχνότητες έχουν μικρό μήκος κύματος και για αυτό δεν μπορούν να διαπεράσουν μέσα από τις διάφορες επιφάνειες του αυτοκινήτου, ανακλώνται και αλοιώνεται ο ήχος τους .Γιαυτό το λόγο τοποθετούνται σε σημείο που να "χτυπάνε" κατευθείαν στο πρόσωπο του ακροατή και να δημιουργείται σωστή στερεοφωνική εικόνα. Τα τρίγωνα των καθρευτώ νστις πόρτες είναι βολικότατο μέρος και γιαυτό η πλειοψηφία των κατασκευαστών αυτοκινήτων έχει έτοιμες θέσεις εκεί. Με ειδικές κατασκευές στις πόρτες (door panels) και στο χώρο των ποδιών του οδηγού-συνοδηγου (kick panels) βελτιώνεται σε τεράστιο βαθμό η στερειφωνική εικόνα και η ποιότητα του ήχου στο αυτοκίνητο. Το ίδιο περίπου ισχύει καιθ για τα mid που παίζουν τις μεσαίες συχνότητες αλλά δεν θα πρέπει να τοποθετούνται πολύ μακριά από τα tweeter (όχι περισσότερο από 30-40 cm).
Όσο για τα sub επειδή παίζουν τις χαμηλές συχνότητες , αυτές έχουν μεγάλο μήκος κύματος και μπορούν εύκολα να διαπεράσουν εμπόδια (καθίσματα κλπ) και γιαυτό τοποθετούναι επί το πλέιστον στον χώρο αποσκευών. Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και να βοήθησα κάπως στο "ξεμπέρδεμα" Very happy


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Νοέ 2003, 19:37:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον...
Καταρχας θελω να ευχαρηστησω ολους που ανταποκριθηκαν στο post μου και επειδη εγω αρχισα αυτο το θεμα γενικα θα το ειδικευσω στα δικα μου ηχεια και στα δικα μου θελω!Ετσι,εχω τα εξης ηχεια τοποθετημενα στην εταζερα με τα εξης χαρακτηριστικα:

Power handlingt:85 / 170 Watt
Impedance:4 Ohm

Frequency response:34 - 23.000 Hz

Diameter woofer:690 mm

Επεισης εχω εξωτερικα με τρυπημα στα μπρατσα tweeters με τα εξης χαρακτηρηστικα:
Power handlingt:30 / 60 Watt

Impedance:4 Ohm

Frequency response:3.000 - 24.000 Hz

SPL: 90db

Τελος εχω τα μανισια 4 ηχεια αμφιβολου ποιοτητας καθοτι τα εχω ανοιξει για να δω τελικα τι ειναι και ειναι απο χαρτι Shocked !
Οι προσδοκιες μου ειναι ενα καλο ποιοτικο ηχοσυστημα!Η τιμη δεν με αποσχολει γιατι ως τωρα δεν την εχω υπολογισει για το αμαξι μου!
Λοιπον ακουω σχολια,παρατηρησης και προτασης για την συνεχεια ενος "ποιοτικου" ηχοσυστηματος που οταν γουσταρω πολυ να με ακουει και ολοι η γειτονια! Very happy



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Νοέ 2003, 09:51:16    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
Τον τελευταιο καιρο εχω ψαχτει γυρο απο ηχοσυστηματα και ειμαι πραγματικα σε αδιεξοδο!Εχω βαλει αρκετα πραγματα στο αυτοκινητο μου και πιο πολυ εχω χαρει τα δυο μεγαλα ηχεια που τοποθετηθηκαν στην εταζερα!
Παντου ακουω διαφορετικες γνωμες και εχω μπερδευτει λιγακι!Συγκεκριμενα δεν μπορω να καταλαβω περι ohm,normal watt,max watt,Hz και τα τιαφτα...Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Ποιος ειναι ο καταλληλος συνδυασμος για να πετυχουμε τον καλητερο δυνατο ποιοτικο ηχο στο αυτοκινητο μας 206??
Που πρεπει να τοποθετηθουν ολα αυτα??
Αυτος ο τομεας ειναι οντως δυσκολος ή καποιοι θελουν να το κανουν δυσκολο για δικους τους λογους??
Πιστευω πως το club μας λιγο υστερει απο τετοιου ειδους πληροφορηση σε σχεση με αλλα topics,μαλλον γιατι ολοι ειναι γκαζιαριδες και ασχολουνται με μετατροπες?? Confused


ε, δεν ασχολουμεστε και ολοι με τα γκαζια, που νατα βρουμε αλλοστε ;;; Laughing Laughing Laughing
λοιπον, αν σε ενδιαφερει απλα να καταλαβεις τι γινεται με ολους αυτους τους ορους που ανεφερες (watt,rms,ohm) θα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις και θα σου προτεινα τα:
www.caraudioforum.gr
www.eatel.net/~amptech/elecdisc/caraudio.htm
aν παλι απλα θελεις να φτιαξεις ενα καλο ηχοσυστημα για το 206 σου θα προτεινα να πας σε ενα καταστημα caraudio και να κανεις ολοκληρωμενη εργασια πανω σε οτι θελεις να τοποθετησεις εκει, μπορω να σου προτεινω 2-3 με PM αν ενδιαφερεσαι.
Επειδη το εψαξα λιγο επετρεψε μου να σου πω 1-2 συμβουλες.
-το φτηνο δεν ειναι και παντα καλο, που σημαινει πως αν θελεις ολοκληρωμενη δουλεια να εισαι ετοιμος για καποιο σεβαστο χρηματικο ποσο.
-ο,τι κιαν κανεις απο πλευρα ηχου καλο θα ειναι να γινει μια κι εξω , ωστε να γινει σωστη συνδεση/τοποθετηση (καλωδια,κ.λ.π) και να μην μπλεκεις με πολλαπλες επισκεψεις.
-σε ενδιαφερει το αποτελεσμα να ακουγεται καλα στο 206 οποτε πρεπει να διαλεξεις πραγματα που θα ταιριαζουν στο 206 και οχι απαραιτητα καποια εντυπωσιακα προιοντα που δεν θα ειναι καταλληλα για το αμαξι σου, οπως μεγαλα τερατα woofer που δεν θα εχουν χωρο να μπουν στις πορτες η κιαν μπουν δεν θα υπαρχει ο χωρος πισω απο τα ηχεια (αντηχειο) ωστε να παιξουν σωστα. επισης το πορτ μπαγκαζ μας ειναι δυσκολο σημειο και τα μεγαλα subs το κανουν να σειεται ολοκληρο (τριζουν απο πινακιδες μεχρι τζαμια....) .ετσι προσοχη στο τι βαζουμε μεσα.
Τωρα επειδη αναφερεις πως εβαλες αρκετα πραγματα αλλα απολαυσες περισσοτερο τα ηχεια στην εταζερα.!ξερεις γιατι ;;
γιατι τα ηχεια που εβαλες (99% 3 δρομων) ειναι ολοκληρωμενα ηχεια δηλ. εχουν woofer /tweeter /midrange και δινουν ολοκληρωμενη εικονα του ηχου. ετσι ο ηχος τους ειναι ποιο "γεματος". και επισης οι χαμηλες τους (το μπασακι) ειναι σχετικα αξιολογες για τον τυπο του ηχειου.
μιλησες για ποιοτικο αποτελεσμα.
εδω χρειαζεται (το ξερω ειναι δυσκολο) να καθορισεις το τι μουσικη ακους στο αμαξι σου. Οι ανθρωποι που ακουν 1 ειδος μουσικης μπορουν ευκολα να φτιαξουν το ηχοσυστημα που τους καλυπτει γιατι βαζουν ηχεια και στηνουν το συστημα για να παιζει ενα ειδος (κατι σαν να πειραζεις το equaliser για να παιζει por/rock κ.λ.π) Οι αλλοι παλι που θελουν να ακουνε και rock και ποπ και hiphop και ελληνικα και λαικα και απο ολα ειναι δυσκολο να στησουν κατι που θα δουλευει το ιδιο αλα σε ολα τα ακουσματα.
Αν εισαι ανθρωπος που δεν ακους πολυ δυνατα μουσικη και δεν ακους συχνα μουσικη θα ελεγα πως ενα setup με ενα σετακι καλα ηχεια εμπρος (διαιρουμενα) , ηχεια στην εταζερα (που εχεις) και μια καλη πηγη θα σου δωσει καλο ηχο για καθε μερα, ηχο που δεν θα σε κουραζει με τα πολλα μπασα η τις παραμορφωσεις απο τα κακης αποδοσης εργοστασ.ηχεια του 206. φυσικα μεχρι εκει.
Αν θελεις κατι παραπανω για να ...ακουγεσαι κα λιγο ποιο περα, πας για ενα συνολακι οπου θα χρειαστεις στα παραπανω κι ενα ενισχυτη (ο 5καναλος ειναι καλη λυση κοστους/αποδοσης) και 1 10ιντσο sub η και 12ιντσο. εδω τα πισω ηχεια της εταζερας μπορουν και να απουσιαζουν (αναλογα τα γουστα σου).
Τωρα αν η μουσικη ειναι στο αιμα σου και σου αρεσει να παιζει παντου και δυνατα, ψαχνεις για 2 ενισχυτες (1 για το sub, 1 για τα ηχεια) 1 15ιντσο , η 2 12ιντσα η 2-3 10ιντσα η..η... αναλογα το τι θελεις να κανεις. πιστευω πως μεχρι 2 12ιντσα ειναι το οριο για τα λιτρα πορτμπαγκαζ του 206 μας.
φυσικα θα χρειαστεις πολυ καλα ηχεια εμπρος και μια πολυ καλη πηγη -οχι ισως τοσο εφετζιδικη αλλα μηχανημα με ολη τη σημασια της λεξης ωστε να σε αφηνει να πααμετροποιεις το συστημα (π.χ. φιλτρα για τα ηχεια ωστε να κανονιζεις ποιες συχνοτητες θα αφηνεις να παιζει το καθε ηχειο, ρυθμιση συχνοτητας και αποκοπη του /των subs κ.λ.π).
εδω παμε στη μεγαλη κατηγορια οπου δεν υπαρχει περιορισμος απο το αμαξωμα γιατι συνηθως κανουμε κατασκευες door panels και τοποθετουμε τα ηχεια οχι εκει που εχει θεση αλλα εκει που πρεπει να μπουν για να εχουμε το βελτιστο αποτελεσμα.

ειναι δυσκολο να φτιαξεις το τελειο συνδιασμο , και πιστεψε με δεν τον κανει κανενας δυσκολο , απλα ειναι δυσκολος.
θελει κοπο/ψαξιμο/τρεξιμο/Χρημα/Χρημα/Χρημα ..και χρημα.
θελει δοκιμες επι δοκιμων.
δεν ειναι τυχαιο οτι τα caraudio καταστηματα κατεβαινουν σε διαγωνισμους ... μια και εχουν στην διαθεση τους τα ...υλικα , 1 αμαξι συγκεκριμενο και πειραματιζονται μηνες εκει για να το κανουν να παιζει τελεια.... και δεν κερδιζουν και ολοι.

γιαυτο αφου εχεις βαλει καποια πραγματακια στο 206 , κοιτα τι θελεις να κανεις (να ακους ηρεμα, κατι παραπανω,πολυ δυνατα) δες τι χρηματα σε παιρνει να διαθεσεις και ψαξε να βρεις καποιο καταστημα και να κανεις ολοκληρωμενη εργασια εκει.

τωρα για ορους οπως ohm και rms και Hz απλα θελει λιγο διαβασμα.
οπως ειδες δεν αναφερθηκα σε τετοιους ορους για να μη σε μπλεξω.
Ο φιλος Αντωνης ειπε καποια πραγματακια πολυ σωστα .

οτι θελεις μπορω να σε βοηθησω αρκει να ξερω. Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Νοέ 2003, 14:14:15    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
...λοιπον, αν σε ενδιαφερει απλα να καταλαβεις τι γινεται με ολους αυτους τους ορους που ανεφερες (watt,rms,ohm) θα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις και θα σου προτεινα τα:
www.caraudioforum.gr...


Ειμαι ηδη εγεγραμενο μελος και εχω αρχισει το καταραμενο διαβασμα Evil που τον τελευταιο καιρο που εχω μπλεξει με το αμαξι εχω ξεπερασει τον εαυτο μου!Ουτε στο γυμανασιο δεν διαβαζα τοσο εξωσχολικο υλικο! Very happy
Τα ηχεια μου τα ξερεται και μου αρεσουν πολυ!Το κοστος δεν με πειραζει αν και η μαρκα τον ηχειων που εχω διαλεξει ειναι και πολυ καλη ευκαιρια mac-audio αφου τα 4 αυτα ηχεια τα πηρα με κοστος λιγοτερο απο 110ευρο μαζι με περαστικα! Very happy
επειδη ειμαι fun της rock μουσικης και νομιζω πως τα μπασα ειναι αυτα που ζωντανευουν τον ηχο θελω να ακουω λιγο δυνατα την μουσικη με πολυ μπασο!Αυτο ειναι δυσκολο για καποιον που ακουει rock γιατι δεν υπαρχουν και πολλα τραγουδια με δυνατη μποτα και μπιτ!Οστοσο ψαχνομαι διαρκως και βρισκω τραγουδια που μου αρεσουν και συνδυαζουν και τα θελω μου!
Τωρα που τα ξερετε ολα για μενα και το αμαξι μου στον τομεα της ηχητικης πιστευω πως θα συνεχισουν οι προτασεις και τελος θα βρουμε μια λυση για το πολυποθητο "καλο" και ποιοτικο ηχοσυστημα στο 206!



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Νοέ 2003, 09:33:21    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
...λοιπον, αν σε ενδιαφερει απλα να καταλαβεις τι γινεται με ολους αυτους τους ορους που ανεφερες (watt,rms,ohm) θα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις και θα σου προτεινα τα:
www.caraudioforum.gr...


Ειμαι ηδη εγεγραμενο μελος και εχω αρχισει το καταραμενο διαβασμα Evil που τον τελευταιο καιρο που εχω μπλεξει με το αμαξι εχω ξεπερασει τον εαυτο μου!Ουτε στο γυμανασιο δεν διαβαζα τοσο εξωσχολικο υλικο! Very happy
Τα ηχεια μου τα ξερεται και μου αρεσουν πολυ!Το κοστος δεν με πειραζει αν και η μαρκα τον ηχειων που εχω διαλεξει ειναι και πολυ καλη ευκαιρια mac-audio αφου τα 4 αυτα ηχεια τα πηρα με κοστος λιγοτερο απο 110ευρο μαζι με περαστικα! Very happy
επειδη ειμαι fun της rock μουσικης και νομιζω πως τα μπασα ειναι αυτα που ζωντανευουν τον ηχο θελω να ακουω λιγο δυνατα την μουσικη με πολυ μπασο!Αυτο ειναι δυσκολο για καποιον που ακουει rock γιατι δεν υπαρχουν και πολλα τραγουδια με δυνατη μποτα και μπιτ!Οστοσο ψαχνομαι διαρκως και βρισκω τραγουδια που μου αρεσουν και συνδυαζουν και τα θελω μου!
Τωρα που τα ξερετε ολα για μενα και το αμαξι μου στον τομεα της ηχητικης πιστευω πως θα συνεχισουν οι προτασεις και τελος θα βρουμε μια λυση για το πολυποθητο "καλο" και ποιοτικο ηχοσυστημα στο 206!


θα σε δυσαρεστησω λιγο αλλα δεν νομιζω πως θα κανεις δουλεια με το να ακους προτασεις.
ο καθε χρηστης καποιων ηχειων θα σου πει τη γνωμη του μεν που ομως α) δεν ειναι αμεροληπτη β) βασιζεται στα προσωπικα γουστα του γ) ειναι επηρεασμενη απο το τι ξερει η δεν ξερει και την γενικη "παιδεια" του (π.χ. εγω μεγαλε εβαλα τα χψζ ηχεια που ναι μαματα και σηκωνουν 1500watt βαλε αυτα και θα με θυμηθεις ή ο αλλος φιλε εγω σου προτεινω τα χψζμκ5 που τα βρησκεις μονο στα καλα μαγαζια και εχουν 1500 τα woofer μονο αλλα τα βαζεις και ακους λες και εισαι στο μεγαρο....).
γιαυτο και δεν μπηκα στον πειρασμο να αρχισω να σου προτεινω μαρκες ηχειων για ..."σκληρο" / "μαλακο" / "ζεστο" ηχο κ.λ.π

κατι που δεν καταλαβα: εχεις 4 ηχεια macaudio ;; δηλ. εχεις 2 woofer+2 tweeter για μπροστα ;; σωστα;;κατι ανεφερες για ηχεια στην εταζερα ;
με συγχωρεις που σε κουραζω αλλα μπορεις να πεις για μια ακομα φορα τι εχεις και τι θελεις να βαλεις; Embarassed Embarassed


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Skull (Γιαννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 655
Τόπος: Έδεσσα-Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Νοέ 2003, 14:48:57    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
...κατι που δεν καταλαβα: εχεις 4 ηχεια macaudio ;; δηλ. εχεις 2 woofer+2 tweeter για μπροστα ;; σωστα;;κατι ανεφερες για ηχεια στην εταζερα ;
με συγχωρεις που σε κουραζω αλλα μπορεις να πεις για μια ακομα φορα τι εχεις και τι θελεις να βαλεις; Embarassed Embarassed


Δεν με κουραζεις καθολου ισα-ισα χαιρομαι να συζηταω για το αμαξι μου... Very happy
Εχω βαλει δυο tweeter μπροστα και 2 4αρων δρόμων πισω στην εταζερα!Τα χαρακτηριστικα τα εχω γραψει πιο πανω για να μου εξηγησει καποιος αν ειναι καλα και τα πραγματικα στοιχει των ηχειων αυτων γαι να μην μιλαμε με παραδειγματα!
Τωρα δεν ζηταω να μου πειτε μαρκα γιατι θα τα βαλω ολα απο μac-audio γιατι εχουν αξιοπιστια και καλη τιμη(τωρα διορθωστε με για την αξιοπιστια*)!Ζηταω απλα να μου πειτε τι watt,ohm(?) και μεγεθους να ειναι ο ενισχυτης,το woofer και τα 2 μπροστα διαιρουμενα ηχεια ετσι ωστε να πληρουν ολες τις προηποθεσεις για ενα καλο ηχοσυστημα!Ας πουμε μεχρι προχθες νομιζα οτι δεν χρειαζετε καθολου να αλλαξω τα διαιρουμενα ηχεια μπροστα αλλα τελικα αυτο το κομματι ειναι το πιο κυριο απο οτι εχω διαβασει σε διαφορα θεματα γιατι ο ηχος πρεπει να ερχετε απο μπροστα!Ετσι? Wink Επεισης αυτο με τους δυο ενυσχητες...

*Η mac-audio μεχρι πριν απο μερικους μηνες ειχε της τιμες της στα υψη στην Β.Ελλαδα(τουλαχιστον)και αυτο αλλαξε γιατι την πηρα αλλος την αντιπροσωπια...ετσι παντως μου ειπε αυτος που μου τα τοποθετησε...

Δεν ξερω αν αξιζει να το ψιριζουμε τοσο πολυ και αν λεω μ@λ@κιες... Embarassed



----------------------------
Skull - personal blog
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
peugeot206cc (akis)
Μέλος
Μέλος


308

Ένταξη: 25 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 114
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Νοέ 2003, 16:41:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Όταν λέμε ότι ένα ήχείο έχει ευαισθησία 92db/W/m εννοούμε ότι αν τροφοδοτήσουμε το ηχείο με ρεύμα τάσης 2,83V rms θα παίξει με ένταση ήχου 92db μετρημένη σε απόσταση ενός μέτρου.


Πάρα πολύ σωστά όλα όσα ανέφερες. Μια μικρή διόρθωση.
Η ευαισθησία είναι η ένταση του ήχου όταν στείλουμε στο μεγάφωνο ισχύ ένα Watt και όχι ρεύμα τάσης 2,83 V. Γι' αυτό και η μονάδα μέτρησης της ευαισθησίας είναι ανά W και ανά m. Εάν το μεγάφωνο μας έχει αντίσταση 8 Ohm τότε η τάση είναι 2,83 V για το 1 Watt.


Peugeot for ever


Έχει επεξεργασθεί από τον/την peugeot206cc στις Δευ 24 Νοέ 2003, 16:55:09, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Νοέ 2003, 16:51:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτσε να καταλάβω. Έχεις δύο tweeter στις μπροστινές πόρτες και δύο οβαλάκια πίσω έτσι; Και θέλεις να αντικαταστήσεις τα μπροστά με διαιρούμενα σωστά; Λοιπόν, να ξέρεις ότι ως επί το πλείστον τα διαιρούμενα ηχεία έχουν και crossover οπότε δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάζεις με διάφορους συνδυασμούς woofer-tweeter. Η γνώμη μου είναι να βάλεις για αρχή ένα ζευγάρι με ισχύ παρόμοια με των οβάλ (γύρω στα 80-90W RMS) και να τα συνδυάσεις με έναν τετρακάναλο ενισχυτή με ισχύ εξόδου γύρω στα 80W RMS ανά κανάλι στα 4Ω. Επιπλέον μόνωσε τις πόρτες (Δεν κοστίζει πολύ κάπου 60-80€) με κάποιο σπρέυ και άλλαξε την εταζέρα με μιά από MDF. Με μια καλή ρύθμιση πιστυεύω ότι θα σε υπερκαλύψουν αυτά για αρχή. Αν τώρα έχεις πηγή η οποία διαθέτει και έξοδο για Subwoofer (δηλ 3 εξόδους προενίσχυσης) μπορείς να βάλεις και έναν ενισχυτή με ισχύ από 350W έως 500W RMS μονοκάναλο ή γεφυρωμένο δικάναλο)με ένα ή δύο Sub και πιστεύω ότι είσαι τέλειος!


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Νοέ 2003, 16:55:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

peugeot206cc έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Όταν λέμε ότι ένα ήχείο έχει ευαισθησία 92db/W/m εννοούμε ότι αν τροφοδοτήσουμε το ηχείο με ρεύμα τάσης 2,83V rms θα παίξει με ένταση ήχου 92db μετρημένη σε απόσταση ενός μέτρου.


Πάρα πολύ σωστά όλα όσα ανέφερες. Μια μικρή διόρθωση.
Η ευαισθησία είναι η ένταση του ήχου όταν στείλουμε στο μεγάφωνο ισχύ έαν Watt και όχι ρεύμα τάσης 2,83 V. Γι' αυτό και η μονάδα μέτρησης της ευαισθησίας είναι ανά W και ανά m. Εάν το μεγάφωνο μας έχει αντίσταση 8 Ohm τότε η τάση είναι 2,83 V για το 1 Watt.

Ούπς! Σωστά. Αναφερόμουν σε ηχεία με ονομαστική αντίσταση 8Ω γιατί είναι πιο συνηθισμένο στον οικιακό και επαγγελματικό ήχο όπου και ασχολούμαι.
Wink


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Νοέ 2003, 02:37:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DRAKE έγραψε:
Κάτσε να καταλάβω. Έχεις δύο tweeter στις μπροστινές πόρτες και δύο οβαλάκια πίσω έτσι; Και θέλεις να αντικαταστήσεις τα μπροστά με διαιρούμενα σωστά; Λοιπόν, να ξέρεις ότι ως επί το πλείστον τα διαιρούμενα ηχεία έχουν και crossover οπότε δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάζεις με διάφορους συνδυασμούς woofer-tweeter. Η γνώμη μου είναι να βάλεις για αρχή ένα ζευγάρι με ισχύ παρόμοια με των οβάλ (γύρω στα 80-90W RMS) και να τα συνδυάσεις με έναν τετρακάναλο ενισχυτή με ισχύ εξόδου γύρω στα 80W RMS ανά κανάλι στα 4Ω. Επιπλέον μόνωσε τις πόρτες (Δεν κοστίζει πολύ κάπου 60-80€) με κάποιο σπρέυ και άλλαξε την εταζέρα με μιά από MDF. Με μια καλή ρύθμιση πιστυεύω ότι θα σε υπερκαλύψουν αυτά για αρχή. Αν τώρα έχεις πηγή η οποία διαθέτει και έξοδο για Subwoofer (δηλ 3 εξόδους προενίσχυσης) μπορείς να βάλεις και έναν ενισχυτή με ισχύ από 350W έως 500W RMS μονοκάναλο ή γεφυρωμένο δικάναλο)με ένα ή δύο Sub και πιστεύω ότι είσαι τέλειος!


οπως τα λες ειναι σωστα με 1 παρατηρηση.
-μονωση στις πορτες κοστος 60Ε με dynamat η 3Μ μονωτικο.
για μειωση κοστους πας στο Praktiker αγοραζεις πισοχαρτο και το τοποθετεις μονος σου πανευκολα (για οδηγιες οποιος θελει ας στειλει PM σε μενα η το larry69, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα εδω.) και εχεις και ισως πιο προσεγμενο αποτελεσμα.




Έχει επεξεργασθεί από τον/την DimiP στις Τετ 26 Νοέ 2003, 04:47:15, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Νοέ 2003, 02:41:08    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
...κατι που δεν καταλαβα: εχεις 4 ηχεια macaudio ;; δηλ. εχεις 2 woofer+2 tweeter για μπροστα ;; σωστα;;κατι ανεφερες για ηχεια στην εταζερα ;
με συγχωρεις που σε κουραζω αλλα μπορεις να πεις για μια ακομα φορα τι εχεις και τι θελεις να βαλεις; Embarassed Embarassed


Δεν με κουραζεις καθολου ισα-ισα χαιρομαι να συζηταω για το αμαξι μου... Very happy
Εχω βαλει δυο tweeter μπροστα και 2 4αρων δρόμων πισω στην εταζερα!Τα χαρακτηριστικα τα εχω γραψει πιο πανω για να μου εξηγησει καποιος αν ειναι καλα και τα πραγματικα στοιχει των ηχειων αυτων γαι να μην μιλαμε με παραδειγματα!
Τωρα δεν ζηταω να μου πειτε μαρκα γιατι θα τα βαλω ολα απο μac-audio γιατι εχουν αξιοπιστια και καλη τιμη(τωρα διορθωστε με για την αξιοπιστια*)!Ζηταω απλα να μου πειτε τι watt,ohm(?) και μεγεθους να ειναι ο ενισχυτης,το woofer και τα 2 μπροστα διαιρουμενα ηχεια ετσι ωστε να πληρουν ολες τις προηποθεσεις για ενα καλο ηχοσυστημα!Ας πουμε μεχρι προχθες νομιζα οτι δεν χρειαζετε καθολου να αλλαξω τα διαιρουμενα ηχεια μπροστα αλλα τελικα αυτο το κομματι ειναι το πιο κυριο απο οτι εχω διαβασει σε διαφορα θεματα γιατι ο ηχος πρεπει να ερχετε απο μπροστα!Ετσι? Wink Επεισης αυτο με τους δυο ενυσχητες...

*Η mac-audio μεχρι πριν απο μερικους μηνες ειχε της τιμες της στα υψη στην Β.Ελλαδα(τουλαχιστον)και αυτο αλλαξε γιατι την πηρα αλλος την αντιπροσωπια...ετσι παντως μου ειπε αυτος που μου τα τοποθετησε...

Δεν ξερω αν αξιζει να το ψιριζουμε τοσο πολυ και αν λεω μ@λ@κιες... Embarassed


ουτε μ@λ@κιες λες ουτε τιποτα. αποριες εχεις και μεσω της συζητησης διαμορφωνεις γνωμη.
για τα macaudio δεν ξερω αλλα μου φαινονται υπερβολικα χαμηλες οι τιμες. μακαρι να ειναι το ιδιο καλα.
οσο για μια προταση θα συμφωνησω με αυτη του Κυριακου (προηγ.post) χωρις ισως τον 2ο ενισχυτη (για μειωση κοστους) αλλα με προταση για 1 5καναλο (τα παιζει ολα και συμφερει Laughing ).


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DRAKE (ΚΥΡΙΑΚΟΣ)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 Le Mans No 0638, 106 1,1

Ένταξη: 29 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 516
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Νοέ 2003, 13:16:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:

οπως τα λες ειναι σωστα με 1 παρατηρηση.
-μονωση στις πορτες κοστος 60Ε με dynamat η 3Ε μονωτικο.
για μειωση κοστους πας στο Praktiker αγοραζεις πισοχαρτο και το τοποθετεις μονος σου πανευκολα (για οδηγιες οποιος θελει ας στειλει PM σε μενα η το larry69, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα εδω.) και εχεις και ισως πιο προσεγμενο αποτελεσμα.

Απλά ανέφερα το σπρέυ λόγω του ότι είναι πιο εύκολο στη χρήση από κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί πολύ. Τα φύλλα των 3€ που λες καλύπτουν όλη την πόρτα ή είναι σε συγκεκριμένες διαστάσεις πχ 30χ40;


Πάρα πολύ κ@λ@παιδο ο Κυριάκος ρε Κούλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
Σελίδα 1 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3353s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on